Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1031        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w święta

Dla kogo urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Dla kogo urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?
Nie każdy rodzic ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Jeżeli zdecydowaliście się na przyjęcie dziecka na wychowanie, wystąpiliście do sądu o przysposobienie dziecka i pracujecie, to możecie wnioskować o przyznanie wam urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Co do zasady urlop macierzyński przysługuje kobietom, które urodziły jedno lub kilkoro dzieci. Od ilości urodzonych przy jednym porodzie dzieci zależy wymiar urlopu macierzyńskiego. Rodzicom, którym urodziło się jedno dziecko, przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, ale kobieta jest zobowiązana wykorzystać 14 z nich. Reszta wolnych od pracy tygodni pozostaje do dyspozycji obojga rodziców – mogą podzielić między sobą pozostałe tygodnie, wszystkie też może wykorzystać jedna osoba, np. matka dziecka.


Komu przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Na urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie mogą liczyć rodziny zastępcze zawodowe. Kto zaś może wnioskować o udzielenie takiego urlopu? Mowa o:

  • pracownikach, którzy zdecydowali się na przyjęcie dziecka na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka,
  • pracownikach, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Jeżeli należycie do jednej z kategorii wyżej wymienionych osób, możecie wnioskować o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Istotną informacją dla was, jako rodziców chcących spędzić czas ze swoim dzieckiem, jest wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Na ile tygodni wolnego od pracy możecie liczyć? Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar czasu wolnego zależy wyłącznie od ilości przyjętych dzieci i wynosi:

  • 20 tygodni – gdy przyjmujecie jedno dziecko,
  • 31 tygodni – gdy jednocześnie przyjmujecie dwoje dzieci,
  • 33 tygodni – jeżeli przyjęliście trójkę dzieci,
  • 35 tygodni – jeżeli zdecydowaliście się na przyjęcie czworga dzieci,
  • 37 tygodni – w przypadku przyjęcia pięciorga lub więcej dzieci.

Czy zawsze będzie mogli skorzystać z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego? Okazuje się, że nie, bo prawo przyznania takiego urlopu jest uzależnione również od wieku dziecka. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko zostało uznane za niezdolne do podjęcia edukacji.


Możecie wykorzystać również dodatkowy urlop

Jako pracownicy, którzy zdecydowali się na przyjęcie dziecka na wychowanie, możecie też skorzystać z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. O udzielenie takiego również musicie zawnioskować pisemnie. Od liczby przyjętych na wychowanie dzieci, zależy długość również tego urlopu, np. przy jednym dziecku możecie liczyć na dodatkowe 6 tygodni.

Poza dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, możecie również zawnioskować o udzielenie wam urlopu rodzicielskiego. Zasady wnioskowania o niego zostały dokładnie opisane w Kodeksie pracy. Jako osoby zainteresowane, musicie zdecydować, czy chcecie wykorzystać urlop jednorazowo, czy też w trzech częściach. Ten rodzaj urlopu jest o tyle korzystny dla rodziców, że możecie z niego korzystać jednocześnie.

Oceń ten wpis
Dla kogo urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 17

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.