Urlop macierzyński

Urlop macierzyński wynagrodzenie

6 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

12 komentarzy

Urlop macierzyński wynagrodzenie
Kobieta z tytułu urodzenia dziecka, zyskuje prawo do urlopu macierzyńskiego. To czas na opiekę nad noworodkiem oraz dojście do pełni sił po porodzie. Urlop ten przyznawany jest w wymiarze ustalonym w Kodeksie pracy, a pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Dowiedz się zatem, ile wynosi wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim, a także czy możesz je otrzymać, nie będąc zatrudnioną lub wykonując pracę na umowie o dzieło. Poznaj również pomocne narzędzie – kalkulator wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim.

Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim nazywane jest zasiłkiem macierzyńskim. To temat, który budzi liczne wątpliwości i rodzi wiele pytań. Kobiety zastanawiają się, kiedy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego oraz w jakim wymiarze, a także czy otrzymają za ten czas wypłatę lub inne świadczenie. Na początku wyjaśnijmy więc, że urlop macierzyński przysługuje kobietom pracującym na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru lub powołania. W przeciwnym wypadku nie można mówić o urlopie macierzyńskim, za który kobieta mogłaby otrzymać wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że zostanie zupełnie bez niczego. Bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, a także studentkom, kobietom pracującym na roli oraz na umowach cywilnoprawnych przysługuje prawo do świadczenia minimalnego. Ile wynosi? Wyjaśniamy!

Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim

Zasiłek macierzyński wypłacany jest z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, a zatem jego płatnikiem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku firm zatrudniających 21 osób i mniej. Z kolei w większych przedsiębiorstwach, zatrudniających powyżej 21 osób, wynagrodzenie wypłaca pracodawca, który następnie rozlicza się z ZUS-em.

Warto wiedzieć!
Zgodnie z prawem obecnie możliwość skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ma każda kobieta, a nie tylko ta, która opłaca pełne składki na ZUS i NFZ.

Świadczenie minimalne wynosi 1 tysiąc złotych i mogą je otrzymać również studentki lub osoby bezrobotne.

Inaczej ustalana jest wysokość świadczenia w przypadku kobiet pracujących. Te mają obliczaną wysokość wynagrodzenia na macierzyńskim na podstawie kilku zmiennych – formy zatrudnienia, rocznej średniej zarobków i terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Istotny jest też okres opłacania składek zdrowotnych – im dłużej je płacono, tym wyższą kwotę zasiłku się otrzyma.

Szukasz pracy?

Operator frezarki CNC

FAREM POLAND

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Polecana
Dodana

Technolog / Inżynier elektronik

PCO SPÓŁKA AKCYJNA

  • Warszawa
Dodana

Asystent

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana
Polecana

Jak obliczyć wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim? Można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, którego działanie omawiamy poniżej. Możesz też przeczytać nasze wskazówki i samodzielnie obliczyć, ile płatny będzie Twój urlop macierzyński. To nie takie trudne!

Urlop macierzyński ile płatny

Już wiesz, że należy Ci się urlop macierzyński. Zastanawiasz się teraz, ile jest on płatny? W każdym wypadku świadczenie minimalne wynosi 1 tysiąc złotych, a zatem nawet jeśli nie pracujesz, jesteś studentką albo pracujesz na umowach cywilnoprawnych, otrzymasz świadczenie w tej wysokości.

Zapamiętaj!
Jeśli pracujesz na etacie, a świadczenie przysługujące Ci będzie niższe niż 1 tysiąc złotych, wówczas otrzymasz dopełnienie do tej kwoty (dotyczy to np. osób zatrudnionych na ¼ etatu).

W przypadku ustalania wysokości wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim, na początku trzeba dowiedzieć się, czy otrzymywane pensje miesięczne są stałe, czy zmienne. Jeśli są stałe – zasiłek macierzyński będzie wynosił tyle, ile miesięczna wypłata. Z kolei w sytuacji, gdy miesięczne pensje bywają zmienne (uzależnione od prowizji czy premii), niezbędne jest obliczenie średniej rocznej.

Trzeba zatem dodać do siebie sumy wypłat z ostatnich, pełnych 12 miesięcy i podzielić przez 12. Uzyskany wynik będzie stanowił należną kwotę zasiłku macierzyńskiego. Z kolei, jeśli pracownica była zatrudniona krócej niż 12 miesięcy, liczy się pełne miesiące, które przepracowała i z nich wylicza średnią.

Niemniej nie zawsze możliwe jest otrzymanie 100% świadczenia. Trzeba pamiętać, że wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim w roku 2020, tak jak w ostatnich latach, ustalane jest także na podstawie tego, w jakim terminie złożony zostanie wniosek o urlop rodzicielski.

Video

Na 100% mogą liczyć te osoby, które nie zadeklarują chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Wówczas przez okres 20 tygodni (lub więcej, jeśli na świat podczas jednego porodu przyszło więcej dzieci), rodzic będzie otrzymywał pełen zasiłek macierzyński. W sytuacji, gdy któreś z rodziców zdecyduje się po upływie 21 dni od porodu, że chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, wówczas otrzyma 100% w okresie urlopu macierzyńskiego oraz 60% w okresie urlopu rodzicielskiego.

Jeśli natomiast decyzja o chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego zapadnie przed upływem 21 dni od porodu i wówczas złożony będzie stosowny wniosek, przez cały okres rodzic będzie otrzymywać świadczenie w wysokości 80% należnego świadczenia.

Grafika z danymi - sytuacja mam wracających do pracy

Źródło: http://www.egospodarka.pl/art/galeria/82867,W-jakiej-sytuacji-sa-mamy-wracajace-do-pracy,2,39,1.html

Kalkulator wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim

Technologie w dzisiejszych czasach znacząco ułatwiają życie. Nie zawsze trzeba iść do eksperta, aby dowiedzieć się, jak wykąpać dziecko czy zaznaczać w zeszycie, o jakiej porze było ostatnie karmienie. Wystarczą odpowiednie aplikacje, strony internetowe i narzędzia, dzięki którym będzie się sprawniej funkcjonować. Jednym z takich udogodnień jest również kalkulator wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim.

To narzędzie, które na podstawie bieżących regulacji prawnych i podanych przez Ciebie informacji, obliczy, ile płatny będzie urlop macierzyński. Niezbędne będzie wpisanie takich danych jak średni dochód miesięczny, a także oznaczenie chęci (bądź nie) skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Uzyskany wynik będzie więc miał wartość 100%, 80% lub 60% należnego zasiłku macierzyńskiego – w zależności od Twoich preferencji co do urlopu rodzicielskiego.

Podsumowując, urlop macierzyński wynagrodzenie to kwestia, która rodzi wiele pytań. Rodzice w trosce o dobro swojej pociechy, pragną jej zapewnić byt na dobrym poziomie. Istotne jest więc w jakiej wysokości świadczenie otrzymają świeżo upieczeni rodzice.

To może Cię również zainteresować

Wniosek o urlop macierzyński

Najczęściej zadawane pytania

Kto otrzymuje zasiłek macierzyński?

Świadczenie przysługuje wszystkim matkom, pracującym i niepracującym przez 20 tygodni po porodzie w przypadku jednego dziecka, oraz 31 tygodni lub więcej w przypadku ciąży mnogiej.

Ile wynosi wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński przysługuje matkom, również studentkom i bezrobotnym, w minimalnej wysokości 1 tys. zł. W przypadku pracownic zatrudnionych na umowie o pracę, a także z tytułu mianowania, powołania i wyboru, wynagrodzenie na macierzyńskim przysługuje w wysokości zależnej m.in. od średnich zarobków i wymiaru czasu pracy.

Podziel się

12 komentarzy

pytanie

pytanie

co dokładnie oznacza średnia z pełnych 12 miesięcy? oznacza to że szukamy okresu 12 miesięcy ciągiem bez l4 ?
Ola

Ola

Czy wysokość macierzyńskiego liczy się od 12 miesięcy przed L4, czy wlicza także L4?
Marta

Marta

Mam pytanie. Skończyłam urlop macierzyński 21.03.2021 i wróciłam do pracy. Do 15.08.21 pracowałam. Obecnie jestem w drugiej ciąży i jestem na l4. Z tego co czytam to wynagrodzenie jest naliczane ze średniej z 12 miesięcy, a skoro urlop macierzyński jest bezskładkowy to tego okresu nie bierze sie pod uwage przy wyliczaniu średniej, to moje nowe wynagrodzenie na l4 powinno być liczone na podstawie tych miesięcy przepracowanych po powrocie do pracy oraz tych z przed pierwszej ciąży, tak aby liczba miesięcy wynosiła 12?
Izolda

Izolda

Zawsze sprawy związane z wynagrodzeniem są ważne dla wszystkich. Przecież tak się opiera świat.
Jagoda32

Jagoda32

Ważne że nie jesteśmy w innym kraju. Tutaj obowiązują pewne zasady oparte na prawie unijnym. Wszędzie trzeba się dostosować do obowiązujących przepisów. Jakbyśmy byli w Niemczech to niemieckie prawo ma znaczenie. A jesteśmy w Polsce.
Kali

Kali

W naszym życiu pod względem pracy ważne są środki i warunki. Umowa ma znaczenie przecież szczególnie gdy chodzi o sytuację jakim jest nowe dziecko.
Pola

Pola

Wszystkich ludzi interesuje wynagrodzenie,w końcu tak mamy urządzony świat a jak nowy członek rodziny się pojawia to jest to bardzo ważna rzecz u wszystkich zainteresowanych.
Zofia

Zofia

Wszystko wiem co mnie czeka po urodzeniu dziecka. Urlop macierzyński wynagrodzenie - świetnie to opisaliście.
Alicja

Alicja

Do wniosku pracownika należy dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest ona fizycznie zdolna do pracy. Dodatkowa ochrona macierzyńska może zostać przyznana przyszłym matkom, jeżeli zaświadczenie lekarskie udowodni, że życie lub zdrowie matki lub dziecka byłoby zagrożone.
Japycz

Japycz

Jeśli spodziewasz się lub planujesz założyć rodzinę pewnego dnia, poznaj swoje prawa i sposób, w jaki możesz ochronić swoje macierzyństwo - i chroń swoją karierę.
Tulia

Tulia

Długość urlopu macierzyńskiego zależy również od tego, jak przebiega ciąża kobiety, ile rodzi dzieci i podobnych powodów. Wszystkie warunki są również określone. Podobnie z wynagrodzeniem.
Mama

Mama

W większości krajów Europy Zachodniej urlop macierzyński jest dostępny tylko dla tych, którzy pracowali dla obecnego pracodawcy przez co najmniej określony czas.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka