Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop macierzyński wynagrodzenie

Urlop macierzyński wynagrodzenie
Kobieta z tytułu urodzenia dziecka, zyskuje prawo do urlopu macierzyńskiego. To czas na opiekę nad noworodkiem oraz dojście do pełni sił po porodzie. Urlop ten przyznawany jest w wymiarze ustalonym w Kodeksie pracy, a pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Dowiedz się zatem, ile wynosi wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim, a także czy możesz je otrzymać, nie będąc zatrudnioną lub wykonując pracę na umowie o dzieło. Poznaj również pomocne narzędzie – kalkulator wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim.

Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim nazywane jest zasiłkiem macierzyńskim. To temat, który budzi liczne wątpliwości i rodzi wiele pytań. Kobiety zastanawiają się, kiedy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego oraz w jakim wymiarze, a także czy otrzymają za ten czas wypłatę lub inne świadczenie. Na początku wyjaśnijmy więc, że urlop macierzyński przysługuje kobietom pracującym na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru lub powołania. W przeciwnym wypadku nie można mówić o urlopie macierzyńskim, za który kobieta mogłaby otrzymać wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że zostanie zupełnie bez niczego. Bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, a także studentkom, kobietom pracującym na roli oraz na umowach cywilnoprawnych przysługuje prawo do świadczenia minimalnego. Ile wynosi? Wyjaśniamy!

Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim

Zasiłek macierzyński wypłacany jest z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, a zatem jego płatnikiem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku firm zatrudniających 21 osób i mniej. Z kolei w większych przedsiębiorstwach, zatrudniających powyżej 21 osób, wynagrodzenie wypłaca pracodawca, który następnie rozlicza się z ZUS-em.

Warto wiedzieć!Zgodnie z prawem obecnie możliwość skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ma każda kobieta, a nie tylko ta, która opłaca pełne składki na ZUS i NFZ.

Świadczenie minimalne wynosi 1 tysiąc złotych i mogą je otrzymać również studentki lub osoby bezrobotne.

Inaczej ustalana jest wysokość świadczenia w przypadku kobiet pracujących. Te mają obliczaną wysokość wynagrodzenia na macierzyńskim na podstawie kilku zmiennych – formy zatrudnienia, rocznej średniej zarobków i terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Istotny jest też okres opłacania składek zdrowotnych – im dłużej je płacono, tym wyższą kwotę zasiłku się otrzyma.

Jak obliczyć wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim? Można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, którego działanie omawiamy poniżej. Możesz też przeczytać nasze wskazówki i samodzielnie obliczyć, ile płatny będzie Twój urlop macierzyński. To nie takie trudne!

Urlop macierzyński ile płatny

Już wiesz, że należy Ci się urlop macierzyński. Zastanawiasz się teraz, ile jest on płatny? W każdym wypadku świadczenie minimalne wynosi 1 tysiąc złotych, a zatem nawet jeśli nie pracujesz, jesteś studentką albo pracujesz na umowach cywilnoprawnych, otrzymasz świadczenie w tej wysokości.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop macierzyński

Zapamiętaj!Jeśli pracujesz na etacie, a świadczenie przysługujące Ci będzie niższe niż 1 tysiąc złotych, wówczas otrzymasz dopełnienie do tej kwoty (dotyczy to np. osób zatrudnionych na ¼ etatu).

W przypadku ustalania wysokości wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim, na początku trzeba dowiedzieć się, czy otrzymywane pensje miesięczne są stałe, czy zmienne. Jeśli są stałe – zasiłek macierzyński będzie wynosił tyle, ile miesięczna wypłata. Z kolei w sytuacji, gdy miesięczne pensje bywają zmienne (uzależnione od prowizji czy premii), niezbędne jest obliczenie średniej rocznej.

Trzeba zatem dodać do siebie sumy wypłat z ostatnich, pełnych 12 miesięcy i podzielić przez 12. Uzyskany wynik będzie stanowił należną kwotę zasiłku macierzyńskiego. Z kolei, jeśli pracownica była zatrudniona krócej niż 12 miesięcy, liczy się pełne miesiące, które przepracowała i z nich wylicza średnią.

Niemniej nie zawsze możliwe jest otrzymanie 100% świadczenia. Trzeba pamiętać, że wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim w roku 2020, tak jak w ostatnich latach, ustalane jest także na podstawie tego, w jakim terminie złożony zostanie wniosek o urlop rodzicielski.

Na 100% mogą liczyć te osoby, które nie zadeklarują chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Wówczas przez okres 20 tygodni (lub więcej, jeśli na świat podczas jednego porodu przyszło więcej dzieci), rodzic będzie otrzymywał pełen zasiłek macierzyński. W sytuacji, gdy któreś z rodziców zdecyduje się po upływie 21 dni od porodu, że chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, wówczas otrzyma 100% w okresie urlopu macierzyńskiego oraz 60% w okresie urlopu rodzicielskiego.

Jeśli natomiast decyzja o chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego zapadnie przed upływem 21 dni od porodu i wówczas złożony będzie stosowny wniosek, przez cały okres rodzic będzie otrzymywać świadczenie w wysokości 80% należnego świadczenia.

Grafika z danymi - sytuacja mam wracających do pracy

Źródło: http://www.egospodarka.pl/art/galeria/82867,W-jakiej-sytuacji-sa-mamy-wracajace-do-pracy,2,39,1.html

Kalkulator wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim

Technologie w dzisiejszych czasach znacząco ułatwiają życie. Nie zawsze trzeba iść do eksperta, aby dowiedzieć się, jak wykąpać dziecko czy zaznaczać w zeszycie, o jakiej porze było ostatnie karmienie. Wystarczą odpowiednie aplikacje, strony internetowe i narzędzia, dzięki którym będzie się sprawniej funkcjonować. Jednym z takich udogodnień jest również kalkulator wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim.

To narzędzie, które na podstawie bieżących regulacji prawnych i podanych przez Ciebie informacji, obliczy, ile płatny będzie urlop macierzyński. Niezbędne będzie wpisanie takich danych jak średni dochód miesięczny, a także oznaczenie chęci (bądź nie) skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Uzyskany wynik będzie więc miał wartość 100%, 80% lub 60% należnego zasiłku macierzyńskiego – w zależności od Twoich preferencji co do urlopu rodzicielskiego.

Podsumowując, urlop macierzyński wynagrodzenie to kwestia, która rodzi wiele pytań. Rodzice w trosce o dobro swojej pociechy, pragną jej zapewnić byt na dobrym poziomie. Istotne jest więc w jakiej wysokości świadczenie otrzymają świeżo upieczeni rodzice.

Oceń ten wpis
Urlop macierzyński wynagrodzenie
Ocena: 3.3, liczba głosów: 8

Opinie

Kali
2019-12-17, 12:40
W naszym życiu pod względem pracy ważne są środki i warunki. Umowa ma znaczenie przecież szczególnie gdy chodzi o sytuację jakim jest nowe dziecko.
Pola
2019-12-12, 10:24
Wszystkich ludzi interesuje wynagrodzenie,w końcu tak mamy urządzony świat a jak nowy członek rodziny się pojawia to jest to bardzo ważna rzecz u wszystkich zainteresowanych.
Zofia
2019-12-03, 14:07
Wszystko wiem co mnie czeka po urodzeniu dziecka. Urlop macierzyński wynagrodzenie - świetnie to opisaliście.
Alicja
2019-05-13, 13:17
Do wniosku pracownika należy dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest ona fizycznie zdolna do pracy. Dodatkowa ochrona macierzyńska może zostać przyznana przyszłym matkom, jeżeli zaświadczenie lekarskie udowodni, że życie lub zdrowie matki lub dziecka byłoby zagrożone.
Japycz
2019-05-09, 12:01
Jeśli spodziewasz się lub planujesz założyć rodzinę pewnego dnia, poznaj swoje prawa i sposób, w jaki możesz ochronić swoje macierzyństwo - i chroń swoją karierę.
Tulia
2019-05-04, 12:56
Długość urlopu macierzyńskiego zależy również od tego, jak przebiega ciąża kobiety, ile rodzi dzieci i podobnych powodów. Wszystkie warunki są również określone. Podobnie z wynagrodzeniem.
Mama
2019-04-15, 11:01
W większości krajów Europy Zachodniej urlop macierzyński jest dostępny tylko dla tych, którzy pracowali dla obecnego pracodawcy przez co najmniej określony czas.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.