Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4228        SUBSKRYBUJE: 7508
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy, Pożegnanie w pracy

Pracownik młodociany również ma prawo do wypoczynku

Pracownik młodociany również ma prawo do wypoczynku
Urlop wypoczynkowy należy się m.in. pracownikom młodocianym, czyli osobom wykonującym pracę w związku z nauką zawodu. Zasady przyznawania dni wolnych w tej grupie pracowników różnią się jednak od ogólnych i dlatego warto je poznać.

Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 16 rok życia, ale nie przekroczyła 18 lat. Najczęściej pracownicy młodociani wykonują pracę, by nauczyć się konkretnego zawodu. Przyuczenie jest o tyle istotne, że w ten sposób nabywa się konkretne kwalifikacje zawodowe, dzięki którym można, po zakończeniu edukacji, znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie.

Podmiot zatrudniający pracownika młodocianego ma obowiązek podpisać z nim umowę o pracę. Podpisanie takiego dokumentu oznacza, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mają wobec siebie obowiązki i prawa. Jednym z praw pracownika młodocianego jest prawo do urlopu.


Kiedy wypoczywa pracownik młodociany?

Urlop, do którego ma prawo pracownik młodociany, został uregulowany w Kodeksie pracy. Niezależnie od tego, czy zatrudniony odbywa przygotowanie zawodowe u pracodawców będących rzemieślnikami, czy też pozostałych, prawo do urlopu nabywa z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Przysługuje mu wówczas 12 dni wypoczynku, które pracodawca powinien mu pozwolić wykorzystać w dni będące dla pracownika dniami pracy.

Liczba przysługujących pracownikowi młodocianemu dni urlopu zwiększa się z upływem roku pracy. Wówczas może on liczyć aż na 26 dni wolnych. Jednocześnie ustawodawca przewidział od tej reguły wyjątek. W roku kalendarzowym, w którym pracownik młodociany kończy 18 lat, ma on prawo do urlopu w wymiarze 20, nie 26 dni. Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy prawo do urlopu nabyli przed ukończeniem 18. roku życia.


Wypoczynek nie tylko latem

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę najczęściej wykorzystują przysługujący im urlop wypoczynkowy latem. Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to najpopularniejsze miesiące, w ciągu których pracownicy decydują się na wypoczynek. Również pracownicy młodociani mogą zawnioskować o udzielenie im dni wolnych właśnie w tym okresie. Nie oznacza to jednak, że nie odpoczną w trakcie zimy. Dotyczy to tych pracowników młodocianych, którzy w dalszym ciągu uczęszczają do szkoły.

Pracownik młodociany, który się dokształca, może liczyć na to, że będzie wypoczywał również w okresie ferii szkolnych. Pracodawca ma obowiązek udzielić dni wolnych swojemu podwładnemu na wniosek samego zainteresowanego lub szkoły, do której uczęszcza on na zajęcia. Urlop w okresie ferii jest bezpłatny i – wraz z urlopem wypoczynkowym – nie może przekraczać 2 miesięcy.


Pracownik młodociany wypoczywa dłużej

Z uwagi na wiek, pracownicy młodociani znajdują się pod specjalną ochroną. Mogą oni liczyć na dłuższy wypoczynek niż pozostali zatrudnieni. Dotyczy to nie tylko wspomnianych okresów urlopowych, lecz także przerw w pracy.

Gdy mowa o przerwach pracowników młodocianych od pracy, jako przykład warto wskazać, że po każdym tygodniu pracy taki pracownik ma prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować również niedzielę. Rozwiązania w tym zakresie mają chronić pracowników młodocianych przez nadmiernym zmęczeniem i jednocześnie mają umożliwić im połączenie pracy z obowiązkiem szkolnym.

Oceń ten wpis
Pracownik młodociany również ma prawo do wypoczynku
Ocena: 5.0, liczba głosów: 4

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.