Pracownik młodociany również ma prawo do wypoczynku

Pracownik młodociany również ma prawo do wypoczynku
Urlop wypoczynkowy należy się m.in. pracownikom młodocianym, czyli osobom wykonującym pracę w związku z nauką zawodu. Zasady przyznawania dni wolnych w tej grupie pracowników różnią się jednak od ogólnych i dlatego warto je poznać.

Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 16 rok życia, ale nie przekroczyła 18 lat. Najczęściej pracownicy młodociani wykonują pracę, by nauczyć się konkretnego zawodu. Przyuczenie jest o tyle istotne, że w ten sposób nabywa się konkretne kwalifikacje zawodowe, dzięki którym można, po zakończeniu edukacji, znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie.

Podmiot zatrudniający pracownika młodocianego ma obowiązek podpisać z nim umowę o pracę. Podpisanie takiego dokumentu oznacza, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mają wobec siebie obowiązki i prawa. Jednym z praw pracownika młodocianego jest prawo do urlopu.


Kiedy wypoczywa pracownik młodociany?

Urlop, do którego ma prawo pracownik młodociany, został uregulowany w Kodeksie pracy. Niezależnie od tego, czy zatrudniony odbywa przygotowanie zawodowe u pracodawców będących rzemieślnikami, czy też pozostałych, prawo do urlopu nabywa z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Przysługuje mu wówczas 12 dni wypoczynku, które pracodawca powinien mu pozwolić wykorzystać w dni będące dla pracownika dniami pracy.

Liczba przysługujących pracownikowi młodocianemu dni urlopu zwiększa się z upływem roku pracy. Wówczas może on liczyć aż na 26 dni wolnych. Jednocześnie ustawodawca przewidział od tej reguły wyjątek. W roku kalendarzowym, w którym pracownik młodociany kończy 18 lat, ma on prawo do urlopu w wymiarze 20, nie 26 dni. Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy prawo do urlopu nabyli przed ukończeniem 18. roku życia.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Wypoczynek nie tylko latem

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę najczęściej wykorzystują przysługujący im urlop wypoczynkowy latem. Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to najpopularniejsze miesiące, w ciągu których pracownicy decydują się na wypoczynek. Również pracownicy młodociani mogą zawnioskować o udzielenie im dni wolnych właśnie w tym okresie. Nie oznacza to jednak, że nie odpoczną w trakcie zimy. Dotyczy to tych pracowników młodocianych, którzy w dalszym ciągu uczęszczają do szkoły.

Pracownik młodociany, który się dokształca, może liczyć na to, że będzie wypoczywał również w okresie ferii szkolnych. Pracodawca ma obowiązek udzielić dni wolnych swojemu podwładnemu na wniosek samego zainteresowanego lub szkoły, do której uczęszcza on na zajęcia. Urlop w okresie ferii jest bezpłatny i – wraz z urlopem wypoczynkowym – nie może przekraczać 2 miesięcy.


Pracownik młodociany wypoczywa dłużej

Z uwagi na wiek, pracownicy młodociani znajdują się pod specjalną ochroną. Mogą oni liczyć na dłuższy wypoczynek niż pozostali zatrudnieni. Dotyczy to nie tylko wspomnianych okresów urlopowych, lecz także przerw w pracy.

Gdy mowa o przerwach pracowników młodocianych od pracy, jako przykład warto wskazać, że po każdym tygodniu pracy taki pracownik ma prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować również niedzielę. Rozwiązania w tym zakresie mają chronić pracowników młodocianych przez nadmiernym zmęczeniem i jednocześnie mają umożliwić im połączenie pracy z obowiązkiem szkolnym.

Oceń ten wpis
Pracownik młodociany również ma prawo do wypoczynku
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

długoletni pracownik
2019-12-04, 07:25
Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 16 rok życia, ale nie przekroczyła 18 lat. U nas w pracy są tacy pracownicy. Urlop im przysługuje i oni to wiedzą. Ten temat znają znakomicie.
Tadzio
2019-05-14, 08:21
Mam lat 17 i jestem pracownikiem młodocianym. Ile dni urlopu mi przysługują i kiedy, wiem dzięki temu artykułowi.
Gizmo
2019-05-09, 13:04
Każdy ma możliwość uzyskania urlopu wypoczynkowego, nawet tymczasowi pracownicy. W ten sposób można doskonale zrealizować swoje plany życiowe i całą resztę.
Pola1
2019-05-07, 11:17
W niektórych sytuacjach pracownicy, którzy rozwiązują umowę o pracę lub zostali zwolnieni przez pracodawcę. Trzeba jednak wg mnie znać swoje prawa i jak coś tak by wyszło interweniować.
Zoltan
2019-04-15, 14:07
Tak o tym się dowiedziałem również niedawno. Podobnie jest z pracownika mi sezonowymi co im także przysługuje urlop. Chyba jednak wszyscy mniej więcej te dwa dni miesięcznie mają.
Tadeusz
2019-04-05, 09:27
Jest to nawet logiczne. Mniejszy czas pracy, tzn. krótszy jest zrozumiały nawet dla tych wszystkich, którzy by chcieli inaczej, jednak prawo nie pozwala inaczej na realizację.
Bart_73
2019-03-30, 13:55
Dziwne jak by nie miał :) Jak byłem młody to cieszyłem się w pierwszej pracy, że z każdego miesiąca sa te dwa dni :) Ale kiedy to było. Jak u was z tym było czy jest obecnie?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.