Twoje wsparcie w rekrutacji

Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym
Na dni wolne najczęściej czekamy z niecierpliwością. Urlop wypoczynkowy to czas, który możemy spędzić poza zakładem pracy i zaplanować go w dowolny sposób. By jednak był on udany, warto odpowiednio wcześniej poznać podstawy jego udzielania i odwoływania.

Urlop wypoczynkowy to jedno z uprawień przysługujących pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. To, na ile dni wolnych mogą liczyć poszczególni zatrudnieni, zależy m.in. od długości ich stażu pracy i wymiaru czasu pracy (np. pracownicy świadczący pracę na pełen etat będą wypoczywać dłużej niż osoby pracujące na pół etatu). Szczegółowe informacje o wymiarze urlopu wypoczynkowego znajdują się w Kodeksie pracy, czyli podstawowym akcie prawnym regulującym stosunek pracy.


Kiedy złożyć wniosek o urlop?

Wielu pracowników może zadawać sobie pytanie: kiedy należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, by móc skorzystać z dni wolnych? Odpowiedź na to pytanie jest właściwie niemożliwa, bo ustawodawca nie sprecyzował konkretnych terminów. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku sporządzać na początku roku kalendarzowego planu urlopów, to zasadniczo zatrudnione przez niego osoby powinny ustalać z nim termin urlopu wypoczynkowego indywidualnie.

Składając wniosek o urlop, pracownik nie może być pewien, że otrzyma zgodę przełożonego. Ten bowiem musi kierować się aktualnymi potrzebami zakładu pracy. Zdarzają się firmy, w których najwięcej pracy jest w sezonie letnim. Wówczas pracownicy muszą liczyć się z tym, że wypoczywać będą dopiero jesienią lub zimą.


Jak powinien wyglądać wniosek?

Większość pracodawców udostępnia swoim podwładnym druki urlopowe, które należy wypełnić. Jeżeli jednak podmiot zatrudniający nie zdecydował się na przygotowanie takich, to zainteresowany pracownik powinien złożyć wniosek, w którym poda swoje dane, wskaże liczbę dni lub poda daty graniczne urlopu. Dobrze zaznaczyć też, za jaki rok pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy.
Pracownicy, którzy nie chcą samodzielnie przygotowywać wniosku o urlop, mogą skorzystać z gotowego dokumentu.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Nie musisz wykorzystać wszystkich dni od razu

Pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu urlopu, nie musi wykorzystywać wszystkich dni, które mu przysługują. Praktyką jest korzystanie z 14 dni wolnego w ciągu wakacji i dzielenie reszty na części. Rozplanowanie w ten sposób dni wolnych pozwala na korzystanie z nich pracownikowi wówczas, gdy ich on potrzebuje. Rozwiązanie to umożliwia również zaplanowanie nie tylko letnich, lecz także zimowych wakacji.

Podzielenie urlopu na części jest też dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia pracodawcy. W ten sposób nie musi on martwić się o to, że zakład pracy przestanie funkcjonować. Jeżeli zatrudnieni pracownicy będą wykorzystywać przysługujące im dni urlopu w częściach, to możliwe jest rozdzielenie ich obowiązków wówczas, gdy będą nieobecni.


Pracodawca może odwołać z urlopu

Wiele pytań pracowników dotyczy tego, czy pracodawca rzeczywiście może odwołać swojego podwładnego z urlopu. Istnieje taka możliwość, zaś pracownik powinien wówczas wrócić do firmy najszybciej jak to możliwe. Jeżeli zignoruje polecenie pracodawcy, to naraża się na odpowiedzialność z tego tytułu.

Z drugiej strony specjaliści podkreślają, że odwołanie z urlopu jest możliwe tylko w niektórych sytuacjach – np. wówczas, gdy pracodawca nie może poradzić sobie bez pracownika, bo tylko on ma wiedzę, jak należy naprawić maszyny niezbędne do prawidłowego działania zakładu pracy.

Oceń ten wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

irka
2019-12-04, 07:28
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym - świetne informacje w tym artykule. Tylko chwalić dziennikarza co tak pisze i to językiem zrozumiałym.
Darek
2019-05-14, 08:28
Wszystko co należy wiedzieć o urlopie wypoczynkowym, jest w tym artykule ujęte. Cieszę się, że trafiłem na tą stronę.
Bambata
2019-05-09, 13:01
Niektóre kategorie pracowników otrzymują urlop nie w dniach kalendarzowych, ale w dni robocze. My zawsze ustalamy urlop na grasfiku wczesniej na początku roku i jest to sprawiedliwe.
Adik
2019-05-07, 11:14
Umowy związane z kodeksem pracy lub umowy osobiste mogą zawierać postanowienia zapewniające pracownikom pewne zabezpieczenia przed utratą naliczonego czasu wolnego. Młodociany pracownik logiczne, że ma prawa.
Szostak33
2019-04-15, 15:02
Dobre przygotowanie wniosku to podstawa. Jednak jak się pracuje już jakiś czas to takie wnioski każdy mniej więcej zna na pamięć lub korzysta z szablonów firmowych.
Jaro
2019-03-30, 13:58
Ale jaja dobrze, że u nas tak nigdy nie było. Jesteś sobie na jakiejś wyspie a tu sms czy fon: masz wracać. I co wtedy?:) nie wrócisz tracisz np. pracę a jak zrezygnować np. z wykupionego urlopu?
Ikeja
2016-10-28, 10:23
hm... u nas w pracy to dyr nawet nieraz odwołuje smsem... z urlopu! dla mnie to jest niedorzeczne w żadnej innej firmie wcześniej tak było - a widze że w sumie nieraz tak jest znalazłam np. taki teks: http://www.eporady24.pl/odwolanie_pracownika_z_urlopu_poprzez_wiadomosc_sms,pytania,2,7,5149.html czy da się walczyć skutecznie z taka praktyką która znacznie utrudnia życie nam pracownikom??!
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.