Twoje wsparcie w rekrutacji

Kto może przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną?

Kto może przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna ma odpowiedzieć, czy dany kandydat sprawdzi się w pracy. Ponieważ większość firm wykłada spore środki, by zorganizować takie spotkania, pojawia się pytanie, kto powinien przeprowadzać rozmowy, by został zatrudniony najlepszy kandydat?

Rozmowa kwalifikacyjna - kto powinien ją przeprowadzać?

Gdy firma się rozwija, potrzebuje kolejnych rąk do pracy. W tym momencie większość pracodawców poszukuje pracownika, który będzie mógł wykonywać na ich rzecz konkretne zadania. Ponieważ proces rekrutacyjny najczęściej składa się z dwóch etapów i jest kosztowny, pracodawcy koncentrują się na tym, by przeprowadzał go specjalista.

Kto przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną? Nie zawsze jest to pracodawca, część przedsiębiorców decyduje się na współpracę z profesjonalnymi agencjami zatrudnienia i wówczas to specjalista rozmawia z kandydatami, którzy aplikowali na dane stanowisko. Zdarza się, że pracodawca pozostawia przeprowadzenie rozmów kierownikom działów. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że to właśnie oni będą nadzorować pracę osoby zatrudnionej.

Gdy rozmowę przeprowadza pracodawca

Zdecydowanie najczęściej to sam pracodawca prowadzi rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Dzięki temu nie tylko może poznać poszczególnych kandydatów, lecz także samodzielnie zdecydować, który najlepiej sprawdzi się na utworzonym stanowisku pracy. Rozmowy przeprowadzane przez przedsiębiorców najczęściej są skoncentrowane na poznaniu potencjalnego pracownika, jego umiejętności czy doświadczenia. Jednocześnie niewielu z nich decyduje się na przeprowadzanie np. testów czy sprawdzanie praktycznych umiejętności kandydatów.

Rozmowy przeprowadzane przez pracodawców to domena niewielkich i średnich firm. W takich najczęściej nie ma wcale lub jest tylko kilka działów, których działanie szef doskonale zna. Inaczej mówiąc, może on cały czas kontrolować działanie firmy i jest jedyną osobą decyzyjną.

To Cię powinno też zainteresować: Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez kierowników działów

W większych firmach decyzje o zatrudnieniu czy zwolnieniu pracownika nie zawsze podejmuje szef. Zdarza się, że tym zajmują się kierownicy działów. Nie powinno to dziwić – jeżeli firma jest podzielona na kilka działów, to właśnie osoby odpowiedzialne za ich pracę najlepiej wiedzą, kogo poszukują. W takiej sytuacji potencjalny pracownik najczęściej musi odpowiedzieć na szereg pytań i wykazać się swoimi umiejętnościami, by otrzymać propozycję współpracy.

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez specjalistów

Proces rekrutacyjny może zostać przeprowadzony również przez specjalistów, czyli osoby zatrudnione w agencjach pracy. Zlecanie znalezienia potencjalnych pracowników firmom zewnętrznym cieszy się w ostatnich latach dużym powodzeniem, bo w ten sposób przedsiębiorstwo może uniknąć konieczności samodzielnego przeglądania setek CV.

W sytuacji, gdy firma decyduje się na zlecenie przeprowadzenia rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi, może liczyć na to, że specjaliści nie tylko przeprowadzą testy, lecz także dokładnie sprawdzą informacje znajdujące się w CV poszczególnych kandydatów. Rozwiązanie to ma wiele zalet, bo większość firm sporządza dla swoich klientów np. opinie o poszczególnych kandydatach, punktując ich mocne i słabe strony.

W przypadku skorzystania z usług agencji pracy, pracodawca w dalszym ciągu ma wpływ na to, kogo zatrudni. Najczęściej zadanie specjalistów sprowadza się do wybrania sylwetek kilku kandydatów, którzy najlepiej nadają się na konkretne stanowisko i przedstawienia ich swojemu klientowi. W praktyce pracodawca (lub osoba przez niego wyznaczona) i tak spotyka się kilkoma kandydatami. Wśród tych może, ale nie musi wybrać przyszłego pracownika.

Oceń ten wpis
Kto może przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 29
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Zobacz inne porady

Opinie

kierowni
2019-05-24, 09:13
Nie musi rozmowę kwalifikacyjna przeprowadzać pracodawca. Może to zrobić agencja pracy. Czasami to robi kierownik działu, który potrzebuje do siebie na stanowiska pracowników.
Pirat
2019-05-07, 09:18
Specjalista hr, sam szef firmy czy inni pracownicy sprawdzający konkretną wiedzę na danym stanowisku. Tego jest wiele możliwości w zależności od sytuacji i wakatu.
Ustecka
2019-04-15, 09:20
Często rekrutera interesuje nie tylko to, co mówisz, ale także to, jak to robisz. Każde pytanie to nie tylko pragnienie, by dowiedzieć się czegoś o tobie, ale także twoja zdolność do prowadzenia dialogu, aby być otwartym na rozmówcę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.