Twoje wsparcie w rekrutacji

Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?

Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?
Jeżeli niedawno po raz pierwszy rozpocząłeś pracę, to z pewnością zastanawiasz się, co z twoim urlopem. Czy przysługuje ci prawo do takiego w pierwszym roku pracy? Ile dni możesz wypoczywać i jak zawnioskować o dzień wolnego?

Urlop jest przywilejem pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Zasadniczo bowiem do takiego nie mają prawa osoby świadczące pracę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, chyba że w umowie, jaką podpisali, znalazł się odpowiedni zapis na ten temat.

Pracownik, który dopiero rozpoczął pracę na podstawie umowy o pracę najczęściej nie myśli o urlopie, lecz tym, by się wykazać. W praktyce jednak dobrze wiedzieć, na co można liczyć. Pierwszy urlop to możliwość zregenerowania sił, które przydadzą się w dalszej pracy. Z tego właśnie względu tak ważne, by wszyscy zainteresowani dowiedzieli się, na jakich zasadach są przyznawane urlopy.


Do czego masz prawo?

Jak pracownik, który dopiero rozpoczął pracę, również masz prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Różnica sprowadza się jednak do tego, jak jest on naliczany. Wytyczne w tym zakresie znajdują się w art. 153 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracownikowi, który podjął pracę po raz pierwszy, prawo do urlopu przysługuje z upływem każdego miesiąca i to w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, jaki będzie mu przysługiwał po przepracowaniu roku.

W okresie późniejszym pracownik będzie nabywał prawo do urlopu jak każdy inny pracownik, czyli z góry. W praktyce oznacza to, że może on skorzystać z przysługującej mu puli dni wolnych już np. 2 stycznia.


Twój urlop będzie krótszy

Jako pracownik, który podjął pierwszą w życiu pracę na umowę o pracę, nie możesz liczyć na to, że będziesz mógł skorzystać z urlopu w wymiarze 26 dni – będzie przysługiwał ci urlop w wymiarze 20 dni. Prawo do urlopu w wyższym wymiarze będziesz miał dopiero wówczas, gdy przepracujesz co najmniej 10 lat.
Do okresów będących podstawą do wyliczenia wymiaru urlopu wlicza się również czas nauki. W zależności od tego, jaką szkołę ukończyłeś, możesz liczyć odpowiednio na:

  • 4 lata, gdy ukończyłeś szkołę średnią,
  • 5 lat wówczas, gdy skończyłeś średnią szkołę zawodową lub średnią szkołę dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
  • 6 lat wówczas, gdy edukację zakończyłeś na szkole policealnej,
  • 8 lat wtedy, gdy studiowałeś i ukończyłeś szkołę wyższą.

Wymienione okresy nie należy sumować – pod uwagę musisz wziąć tylko tę szkołę, którą ukończyłeś jako ostatnią. W praktyce, jeżeli skończyłeś studia, to na umowie o pracę musisz przepracować 2 lata, by móc skorzystać z dłuższego urlopu.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Gdy pracujesz na pół etatu

Nie każdy pracownik musi świadczyć pracę w pełnym wymiarze godzin. Zdarza się, że pierwszą pracę pracodawca proponuje na umowę o pracę, ale w niepełnym wymiarze godzin. Jak wówczas wygląda kwestia urlopu wypoczynkowego? W takiej sytuacji ustala się go proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeżeli okaże się, że z wyliczeń wychodzi np. 4 i pół dnia wolnego, to niepełny dzień należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Jako pracownik nie musisz samodzielnie wyliczać przysługujących ci dni wolnych. Zasadniczo o tym, na ile możesz dni liczyć, powinien poinformować cię pracodawca. To właśnie on jest odpowiedzialny za prawidłowe rozliczenie się z urlopu. Również on powinien cię poinformować, jak masz zawnioskować o dni wolne.

Oceń ten wpis
Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zenko
2019-12-04, 07:38
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym---------------a w dodatku gdy jest to Twój pierwszy urlop. Wszystko zostało w tym artykule wspaniale ujęte i dlatego ten wpis oceniam na bdb.
Stanisław
2019-05-14, 08:55
Ciekawy i przydatny artykuł. Rozpocząłem pierwszą moją pracę tego roku (4.03), zatrudniony jestem na umowę o pracę i wiem, że mogę do stażu sobie doliczyć 8 lat, bo ukończyłem szkołę wyższą i uzyskałem tytuł mgr. Wiem kiedy mi będą przysługiwały 20 dni urlopu.
Bufort
2019-05-09, 12:59
Naliczanie co dwa dni pozwala na działanie w tym zakresie. Warto jest zatem poznać reguły naliczania pierwszego urlopu dla pracownika zaczynające pracę po szkole.
Hekla
2019-05-07, 11:24
Ogólnie z tego wynika, że pierwszy urlop się szybko nabędzie. Czas mija szybko a osoba po 1 miesiącu pracy zazwyczaj nie wybiera od razu urlopu i dlatego jest to dobrze rozwiązane.
Lemon
2019-04-15, 15:05
No jak idzie dwa dni co miesiąc to przecież bez problem,u po jakimś czasie można już na fajny wypad tygodniowy jechać czy coś. To wcale długo nie trwa tego uzyskanie.
Wrb
2019-04-05, 09:23
Wyliczenie tego jest łatwe. Też się zastanawiałem jak to liczyć, ale właśnie tak to ma miejsce, tylko w 1 pracy nie można tego zabrać jakby od razu tylko to napływa z miesiąca na miesiąc.
Mona
2019-03-30, 14:02
Ja ukończyłam liceum i mam licencjat. Czyli to 4 + 8 = 12? Ciekawe jak to jest bo szukam pracy od zeszłego roku i jeszcze nie pracowałam. Czy może ktoś na to udzielić odpowiedzi?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.