Urlop szkoleniowy - skorzystaj, by zdobyć wykształcenie

Urlop szkoleniowy - skorzystaj, by zdobyć wykształcenie
Współcześnie pracodawcy poszukują osoby o konkretnych umiejętnościach. Zdobycie pracy na podstawie umowy o pracę wcale nie oznacza, że za kilka miesięcy nie możesz ponownie zostać bezrobotnym. Właśnie dlatego tak istotne jest dokształcanie się. Jak starać się o urlop szkoleniowy?

Z roku na rok studia kończy coraz więcej osób. Są jednak i tacy, którzy nie zdążyli się na nie wybrać i swoją edukację zakończyli na szkole średniej. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, możesz dokształcać się. Jeżeli porozumiesz się w zakresie dalszej nauki ze swoim przełożonym, to możesz liczyć na dodatkowe korzyści. Przykładem może być urlop szkoleniowy. Co warto o nim wiedzieć i innych formach wsparcia, gdy pracownik dogaduje się ze swoim przełożonym w kwestii dalszego dokształcania się tego drugiego?


Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

W odróżnieniu od urlopu wypoczynkowego, który należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę, urlop szkoleniowy jest uprawnieniem, z którego mogą skorzystać nieliczni. Dokładniej mówiąc, przysługuje on tylko tym pracownikom, którzy będą dokształcać się za zgodą i wiedzą swojego przełożonego. Ten musi przy tym wyrazić zgodę na to, by jego podwładny douczał się. Zgoda jest o tyle istotna, że dopiero wówczas zatrudniony może liczyć na szereg udogodnień, pozwalających mu na pogodzenie nauki z pracą.

Jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody na douczania się swojego pracownika, to ten i tak może rozpocząć np. studia. W takiej sytuacji nie może jednak liczyć na dodatkowe udogodnienia, np. urlop szkoleniowy czy dofinansowanie do nauki. Decydując się na naukę po godzinach pracy, musi on być świadom tego, że pracodawca nie będzie zobowiązany wypuszczać go z zakładu pracy wcześniej tak, by zdążył on na zajęcia.

To Cię powinno też zainteresować: Wykształcenie w CV - jak je opisać?


Urlop szkoleniowy? Nie co roku

Choć egzaminy najczęściej kończą semestr nauki, urlop szkoleniowy nie przysługuje przed każdym sprawdzianem wiedzy. Pracownik, który dokształca się za zgodą swojego przełożonego, może skorzystać z następującej puli dni wolnych:

  • 6 dni – gdy przystępuje do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Zgodnie z przepisami, pracownik może wykorzystać przysługujące mu dni wolne w te dni, które są dla niego dniami pracy – powinno to wynikać ze sporządzonego odpowiednio wcześniej grafiku.


Również dodatkowa pomoc

Pracownik dokształcający się za zgodą pracodawcy może otrzymać też dodatkową pomoc materialną. Pracodawca może, ale nie musi, wspomóc swojego podwładnego przez zarezerwowanie dla niego dodatkowych funduszy, które pracownik będzie mógł wykorzystać na np. opłacenie szkoły, dojazdy, materiały pomocnicze czy podręczniki lub na bilet.

Dodatkowa pomoc jest jednak fakultatywna. O ile pracownik dokształcający się za zgodą pracodawcy może liczyć na urlop szkoleniowy, to powinien mieć świadomość tego, że dodatkowa pomoc może nie zostać mu przyznana. Może jedynie oczekiwać, że zamiast pomocy materialnej, pracodawca będzie go wspierał, wypuszczając go wcześniej z pracy, by zdążył na zajęcia.

Skorzystanie z urlopu szkoleniowego jest jednak bardzo dobrym rozwiązaniem, bo pozwala na pogodzenie zajęć z pracą. To główny powód, dla którego zainteresowani powinni przekonać swoich pracodawców, by pomogli oni im zdobywać wykształcenie i podnosić kwalifikacje.

Oceń ten wpis
Urlop szkoleniowy - skorzystaj, by zdobyć wykształcenie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Karol
2019-12-17, 13:43
Z chęcią jakby u nas płacili za ciekawe kursy szkoleniowe na urlopie tego typu bym chciała go wykorzystać. Nie każdy ma tak fajnie.
Marcel
2019-12-03, 11:52
Ja korzystam teraz z pakietu pół rocznego nauki języka angielskiego online. Takie szkolenia są fajne, jeżeli firma we mnie inwestuje, to jest to motywator.
Alicja Gut
2019-05-14, 13:05
Tego nie wiedziałam. Teraz wiem, jak i co mi daje urlop szkoleniowy dzięki informacją z tej strony. Dziękuję.
Zuza
2019-05-08, 17:38
Najważniejszym elementem urlopu jest to, że zatrudnienie pracownika jest kontynuowane podczas urlopu. Ciekawe, że urlopy szkoleniowe także są jakby związane z kontynuacją stażu.
Olka
2019-05-02, 10:42
Nie ma ustawowego prawa do zwrotu kosztów szkolenia, jeśli pracownik zdecyduje się wkrótce porzucić pracę. Gdybyście chcieli odzyskać koszt szkolenia od odchodzącego pracownika, musielibyście z nim dojść do porozumienia.
Warszawiak
2019-04-01, 11:56
Wiem, że w przypadku egzaminu np. na radcę prawnego może w kancelarii taki pracownik uzyskać taki urlop szkoleniowy. W sumie po zdanych egzaminach z korzyścią dla firmy wróci lepiej wyedukowany.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.