Twoje wsparcie w rekrutacji

Na ile dni urlopu wypoczynkowego możesz liczyć?

Na ile dni urlopu wypoczynkowego możesz liczyć?
Lato to czas, gdy marzy się nam odpoczynek. I nie powinno to nikogo dziwić, bo właśnie miesiące od czerwca do września cieszą się największą popularnością wśród pracowników, planujących urlop. Ile dni błogiego wypoczynku należy się tobie?

Na urlop wypoczynkowy większość osób czeka z niecierpliwością. To jednak, czy będzie nam przysługiwał beztroski wypoczynek w dużej mierze zależy od umowy, na podstawie której świadczymy pracę i naszego stażu pracy. Jeżeli nie miałeś okazji jeszcze wypoczywać w tym roku lub właśnie rozpocząłeś karierę, to sprawdź, jak urlop będzie wyglądał w twoim przypadku. Na co możesz liczyć?


Gdy podpisałeś zlecenie

Jeżeli pracujesz na zlecenie, czyli podpisałeś umowę zlecenia, to nie możesz liczyć na urlop z urzędu. Zlecenie to umowa cywilnoprawna, która jest uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego, nie Kodeksu pracy. Oznacza to, że jako pracownik nie możesz liczyć na urlop, chyba że stosowny zapis znalazł się w umowie. Zdarza się, choć stosunkowo rzadko, że pracodawcy zatrudniający w oparciu o umowę zlecenia, decydują się na przyznanie pracownikowi dni wolnych.


Umowa o dzieło a urlop

W takiej samej sytuacji są jak pracownicy pracujący w oparciu o zlecenie są osoby, które podpisały umowę o dzieło. I oni nie mogą liczyć na płatne dni wolne, chyba że takie zostały uwzględnione w podpisanej przez strony umowie. W innym przypadku dni wolne nie przysługują, bo umowa o dzieło również należy do grona umów cywilnoprawnych.


Kiedy pracujesz na umowę o pracę

Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę, to jesteś w najlepszej sytuacji. Możesz bowiem liczyć na urlop wypoczynkowy. Prawo do takiego dają ci regulacje znajdujące się w Kodeksie pracy. Z drugiej strony to, ile dni urlopu będzie ci przysługiwało, zależy wyłącznie od długości twojego stażu i wymiaru czasu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz liczyć na:

  • 20 dni wówczas, gdy jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni wówczas, gdy jesteś zatrudniony co najmniej 10 lat.

Powinieneś przy tym pamiętać, że na okres zatrudnienia, od którego liczy się długość urlopu, wpływa nie tylko czasu twojego zatrudnienia, lecz także szkoły, jaką ukończyłeś. Jeżeli zatem samodzielnie chcesz sprawdzić, ile dni ci przysługuje, do czasu zatrudnienia powinieneś doliczyć odpowiednio:

  • 3 lata wówczas, gdy ukończyłeś szkołę zasadniczą lub inną równorzędną szkoły zawodowej,
  • 4 lata, jeżeli ukończyłeś szkołę ogólnokształcącą,
  • 5 lat wtedy, gdy skończyłeś szkołę średnią zawodową lub średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych lub równorzędnych szkół zawodowych,
  • 6 lat wówczas, gdy edukację zakończyłeś na szkole policealnej,
  • 8 lat wtedy, gdy ukończyłeś szkołę wyższą.

By prawidłowo wyliczyć wysokość przysługującego ci urlopu, nie powinieneś sumować poszczególnych okresów nauki.


Konieczny będzie wniosek

By skorzystać z dni wolnych, nie powinieneś zapomnieć o konieczności złożenia stosownego wniosku. W większości firm na pracowników czekają wzory wniosków, które należy wypełnić. Część firm przygotowuje plan urlopowy już na początku roku, każdy z pracowników jest zaś zobowiązany wskazać, w jakim terminie będzie korzystał z urlopu. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo eliminuje problemy z koniecznością poszukiwania pracowników zastępczych.

Oceń ten wpis
Na ile dni urlopu wypoczynkowego możesz liczyć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Wojtek
2020-01-10, 06:22
Ania masz rację. Ja teraz biorę urlop 12 dni a resztę 14 dni na jesień. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i pracuję 16 lat.
Ania
2019-12-15, 18:35
DO Andrzeja M. Myślę, że urlop się tobie nie należy. Przeczytaj sobie co pisze w umowie. Ja pracuję w małej firmie i każdy pracownik wie, ile dni mu przysługuje urlopu.
Andrzej M
2019-05-14, 08:59
Mam pytanie. Zatrudniony jestem na umowie zlecenie i pracodawca powiedział, że nie przysługuje mi za tą pracę urlop. Z kolei koleżanka mi powiedziała, że pracodawca jej udzielił urlopu, a też pracuje na umowie zlecenie. Czy jest to zgodne z prawem? Czy mogę się gdzieś odwołać, abym miał urlop z tytułu pracy na umowie zlecenie? Jak ktoś wie, proszę o odpowiedź.
Masza
2019-05-09, 13:01
Liczba niewykorzystanych dni urlopu jest zazwyczaj określana jako iloczyn liczby dni urlopu, które pracownik musi zapłacić za każdy miesiąc pracy. 26 dni dobrze zorganizować.
Dagmara
2019-05-07, 11:24
Jeżeli reguluje to staż to bardzo dobrze rozwiązane jest to dla wszystkich którzy mają szkołę wyższą ukończoną bowiem nabywają dość szybko pełną pulę dni wolnych.
Syntax
2019-04-15, 15:06
Ja szybko nabyłem 26 dni. Jestem po studiach wyższych więc staż został z automatu zaliczony. Teraz kwestia realizowania się podczas kariery. Zobaczymy jak to będzie?
KSU
2019-04-05, 09:21
Ja mogę 26 i dość szybko to nabyłem. Rzeczywiście to tak wyglądało, że kadry zliczyły mi dokładnie tak szkoły wszystkie. Jak widzę od lat to się zbytnio nie zmieniło.
Marek Skwiercz
2019-03-30, 14:03
Kiedyś chyba było lata temu 24 dni? A teraz mnie ciekawi czy zwiększy się pula np. wyżej niż 26 dni w skali roku. Smutne, że to jest tak ułożone niecały miesiąc wolne, a 11 miesięcy szychta.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.