Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7197
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie

Na ile dni urlopu wypoczynkowego możesz liczyć?

Na ile dni urlopu wypoczynkowego możesz liczyć?
Lato to czas, gdy marzy się nam odpoczynek. I nie powinno to nikogo dziwić, bo właśnie miesiące od czerwca do września cieszą się największą popularnością wśród pracowników, planujących urlop. Ile dni błogiego wypoczynku należy się tobie?

Na urlop wypoczynkowy większość osób czeka z niecierpliwością. To jednak, czy będzie nam przysługiwał beztroski wypoczynek w dużej mierze zależy od umowy, na podstawie której świadczymy pracę i naszego stażu pracy. Jeżeli nie miałeś okazji jeszcze wypoczywać w tym roku lub właśnie rozpocząłeś karierę, to sprawdź, jak urlop będzie wyglądał w twoim przypadku. Na co możesz liczyć?


Gdy podpisałeś zlecenie

Jeżeli pracujesz na zlecenie, czyli podpisałeś umowę zlecenia, to nie możesz liczyć na urlop z urzędu. Zlecenie to umowa cywilnoprawna, która jest uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego, nie Kodeksu pracy. Oznacza to, że jako pracownik nie możesz liczyć na urlop, chyba że stosowny zapis znalazł się w umowie. Zdarza się, choć stosunkowo rzadko, że pracodawcy zatrudniający w oparciu o umowę zlecenia, decydują się na przyznanie pracownikowi dni wolnych.


Umowa o dzieło a urlop

W takiej samej sytuacji są jak pracownicy pracujący w oparciu o zlecenie są osoby, które podpisały umowę o dzieło. I oni nie mogą liczyć na płatne dni wolne, chyba że takie zostały uwzględnione w podpisanej przez strony umowie. W innym przypadku dni wolne nie przysługują, bo umowa o dzieło również należy do grona umów cywilnoprawnych.


Kiedy pracujesz na umowę o pracę

Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę, to jesteś w najlepszej sytuacji. Możesz bowiem liczyć na urlop wypoczynkowy. Prawo do takiego dają ci regulacje znajdujące się w Kodeksie pracy. Z drugiej strony to, ile dni urlopu będzie ci przysługiwało, zależy wyłącznie od długości twojego stażu i wymiaru czasu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz liczyć na:

  • 20 dni wówczas, gdy jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni wówczas, gdy jesteś zatrudniony co najmniej 10 lat.

Powinieneś przy tym pamiętać, że na okres zatrudnienia, od którego liczy się długość urlopu, wpływa nie tylko czasu twojego zatrudnienia, lecz także szkoły, jaką ukończyłeś. Jeżeli zatem samodzielnie chcesz sprawdzić, ile dni ci przysługuje, do czasu zatrudnienia powinieneś doliczyć odpowiednio:

  • 3 lata wówczas, gdy ukończyłeś szkołę zasadniczą lub inną równorzędną szkoły zawodowej,
  • 4 lata, jeżeli ukończyłeś szkołę ogólnokształcącą,
  • 5 lat wtedy, gdy skończyłeś szkołę średnią zawodową lub średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych lub równorzędnych szkół zawodowych,
  • 6 lat wówczas, gdy edukację zakończyłeś na szkole policealnej,
  • 8 lat wtedy, gdy ukończyłeś szkołę wyższą.

By prawidłowo wyliczyć wysokość przysługującego ci urlopu, nie powinieneś sumować poszczególnych okresów nauki.


Konieczny będzie wniosek

By skorzystać z dni wolnych, nie powinieneś zapomnieć o konieczności złożenia stosownego wniosku. W większości firm na pracowników czekają wzory wniosków, które należy wypełnić. Część firm przygotowuje plan urlopowy już na początku roku, każdy z pracowników jest zaś zobowiązany wskazać, w jakim terminie będzie korzystał z urlopu. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo eliminuje problemy z koniecznością poszukiwania pracowników zastępczych.

Oceń ten wpis
Na ile dni urlopu wypoczynkowego możesz liczyć?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 3

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.