Wynagrodzenie za pracę zainteresowane strony najczęściej ustalają jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę. Zdecydowana większość pracodawców porusza ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jaką przeprowadza z zainteresowanym posadą kandydatem. W ten sposób strony mogą ustalić wysokość pensji i tym samym wyeliminować niedopowiedzenia. Ponieważ wynagrodzenie jest istotnym elementem stosunku pracy, informacje o nim można znaleźć w Kodeksie pracy. Jakie dokładnie?
Minimalne wynagrodzenie, czyli zabezpieczenie pracownika
Podstawową kwestią jest to, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę nie mogą zarabiać mniej niż minimalne wynagrodzenie. Wysokość tego jest ustalana na postawie odrębnych przepisów. Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie w całej Polsce wynosi 1750 zł brutto. Oznacza to, że pracownik, który nawiązał stosunek pracy i pracuje w pełnym wymiarze godzin (na pełen etat), nie może otrzymać mniej.
Ustanowienie minimalnego wynagrodzenia za pracę jest zabezpieczeniem interesów pracowników i jednocześnie gwarancją, że zatrudniony nie zostanie bez pensji wówczas, gdy np. zostanie ona zajęta przez komornika sądowego. Fakt, że w Polsce ustanawia się wynagrodzenie minimalne jest szczególnie istotny z punktu widzenia tych pracowników, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne – w przypadku takich nie ma minimalnego wynagrodzenia.
Pracodawca musi przekazać informację
Wynagrodzenie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy. Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę musi otrzymać informację o tym, kiedy pracodawca będzie wypłacał mu wynagrodzenie. Taki punkt przewidział ustawodawca – zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu pracy podmiot zatrudniający jest zobowiązany wskazać częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę na piśmie i to nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.
Poza wskazanym wyżej wymogiem, pracodawca nie powinien zapomnieć również o tym, że jest zobowiązany do godziwego wynagrodzenia swojego podwładnego. Ustawodawca daje stronom dużą swobodę w ustalaniu punktów umowy, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca – realizując ten punkt – zaoferował pracownikowi wyższe wynagrodzenie niż pensję minimalną.
Ochrona wynagrodzenia za pracę
Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę może też korzystać z szerokiej ochrony w zakresie wynagrodzenia za pracę. Mowa tu o tym, że z jego pensji mogą być dokonywane potrącenia, ale tylko we wskazanych wysokościach. Co więcej, potrącenia mogą mieć miejsce tylko wówczas, gdy istnieje ku temu podstawa prawna, np. tytuł egzekucyjny.
Szczegółowe informacje o ochronie wynagrodzenia za pracę można znaleźć w Kodeksie pracy. Warto pamiętać, że zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami, z wynagrodzenia za pracę można potrącać wyłącznie takie należności jak:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne, jakie zostały udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, choć od tej zasady są wyjątki – egzekucja świadczeń alimentacyjnych.
To może Cię również zainteresować