!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Wynagrodzenie za pracę. Co powinieneś o nim wiedzieć?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 22 głosy

22 głosy

5 komentarzy

Wynagrodzenie za pracę. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Pracujemy po to, by móc się utrzymać. Wynagrodzenie za pracę jest jednym z kluczowych elementów każdej umowy o pracę. Co warto wiedzieć o pensji wypłacanej przez pracodawcę? Jakie zapisy dotyczące właśnie wynagrodzenia można znaleźć w Kodeksie pracy?

Wynagrodzenie za pracę zainteresowane strony najczęściej ustalają jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę. Zdecydowana większość pracodawców porusza ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jaką przeprowadza z zainteresowanym posadą kandydatem. W ten sposób strony mogą ustalić wysokość pensji i tym samym wyeliminować niedopowiedzenia. Ponieważ wynagrodzenie jest istotnym elementem stosunku pracy, informacje o nim można znaleźć w Kodeksie pracy. Jakie dokładnie?


Minimalne wynagrodzenie, czyli zabezpieczenie pracownika

Podstawową kwestią jest to, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę nie mogą zarabiać mniej niż minimalne wynagrodzenie. Wysokość tego jest ustalana na postawie odrębnych przepisów. Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie w całej Polsce wynosi 1750 zł brutto. Oznacza to, że pracownik, który nawiązał stosunek pracy i pracuje w pełnym wymiarze godzin (na pełen etat), nie może otrzymać mniej.

Ustanowienie minimalnego wynagrodzenia za pracę jest zabezpieczeniem interesów pracowników i jednocześnie gwarancją, że zatrudniony nie zostanie bez pensji wówczas, gdy np. zostanie ona zajęta przez komornika sądowego. Fakt, że w Polsce ustanawia się wynagrodzenie minimalne jest szczególnie istotny z punktu widzenia tych pracowników, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne – w przypadku takich nie ma minimalnego wynagrodzenia.


Pracodawca musi przekazać informację

Wynagrodzenie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy. Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę musi otrzymać informację o tym, kiedy pracodawca będzie wypłacał mu wynagrodzenie. Taki punkt przewidział ustawodawca – zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu pracy podmiot zatrudniający jest zobowiązany wskazać częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę na piśmie i to nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.

Poza wskazanym wyżej wymogiem, pracodawca nie powinien zapomnieć również o tym, że jest zobowiązany do godziwego wynagrodzenia swojego podwładnego. Ustawodawca daje stronom dużą swobodę w ustalaniu punktów umowy, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca – realizując ten punkt – zaoferował pracownikowi wyższe wynagrodzenie niż pensję minimalną.


Ochrona wynagrodzenia za pracę

Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę może też korzystać z szerokiej ochrony w zakresie wynagrodzenia za pracę. Mowa tu o tym, że z jego pensji mogą być dokonywane potrącenia, ale tylko we wskazanych wysokościach. Co więcej, potrącenia mogą mieć miejsce tylko wówczas, gdy istnieje ku temu podstawa prawna, np. tytuł egzekucyjny.

Szczegółowe informacje o ochronie wynagrodzenia za pracę można znaleźć w Kodeksie pracy. Warto pamiętać, że zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami, z wynagrodzenia za pracę można potrącać wyłącznie takie należności jak:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne, jakie zostały udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, choć od tej zasady są wyjątki – egzekucja świadczeń alimentacyjnych.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Podziel się

5 komentarzy

janek

janek

Sporo informacji na ten temat - wystarczająco. Warto poświęcić te kilka minut i przeczytać ten artykuł.
Roksana

Roksana

Zawsze dobrze posiadać taką wiedzę co kto zabiera i na co. W wielu firmach są przecież najróżniejsze składki z jakiegoś tytuły od ubezpieczeń po najróżniejsze. Dlatego warto o tym wszystkim pamiętać.
Tamara

Tamara

Powiem krótko. Wyśmienite, przydatne wiadomości znajdują się w tym artykule.
Kiełbasa

Kiełbasa

Niektóre świadczenia pracownicze, takie jak zasiłki dla bezrobotnych i odszkodowania pracownicze, są wymagane przez prawo. Dobrze opisane zagadnienia w tym tekście.
Roksana

Roksana

Dobrze w sumie wiedzieć o na swoim pasku dostaję z wypłaty. W ten sposób widać wszystkie potrącenia i czemu to np. czasami się różni. To niby logiczne ale dopiero jak się pozna mechanizmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.