Wynagrodzenie za pracę. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Wynagrodzenie za pracę. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Pracujemy po to, by móc się utrzymać. Wynagrodzenie za pracę jest jednym z kluczowych elementów każdej umowy o pracę. Co warto wiedzieć o pensji wypłacanej przez pracodawcę? Jakie zapisy dotyczące właśnie wynagrodzenia można znaleźć w Kodeksie pracy?

Wynagrodzenie za pracę zainteresowane strony najczęściej ustalają jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę. Zdecydowana większość pracodawców porusza ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jaką przeprowadza z zainteresowanym posadą kandydatem. W ten sposób strony mogą ustalić wysokość pensji i tym samym wyeliminować niedopowiedzenia. Ponieważ wynagrodzenie jest istotnym elementem stosunku pracy, informacje o nim można znaleźć w Kodeksie pracy. Jakie dokładnie?


Minimalne wynagrodzenie, czyli zabezpieczenie pracownika

Podstawową kwestią jest to, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę nie mogą zarabiać mniej niż minimalne wynagrodzenie. Wysokość tego jest ustalana na postawie odrębnych przepisów. Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie w całej Polsce wynosi 1750 zł brutto. Oznacza to, że pracownik, który nawiązał stosunek pracy i pracuje w pełnym wymiarze godzin (na pełen etat), nie może otrzymać mniej.

Ustanowienie minimalnego wynagrodzenia za pracę jest zabezpieczeniem interesów pracowników i jednocześnie gwarancją, że zatrudniony nie zostanie bez pensji wówczas, gdy np. zostanie ona zajęta przez komornika sądowego. Fakt, że w Polsce ustanawia się wynagrodzenie minimalne jest szczególnie istotny z punktu widzenia tych pracowników, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne – w przypadku takich nie ma minimalnego wynagrodzenia.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć


Pracodawca musi przekazać informację

Wynagrodzenie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy. Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę musi otrzymać informację o tym, kiedy pracodawca będzie wypłacał mu wynagrodzenie. Taki punkt przewidział ustawodawca – zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu pracy podmiot zatrudniający jest zobowiązany wskazać częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę na piśmie i to nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.

Poza wskazanym wyżej wymogiem, pracodawca nie powinien zapomnieć również o tym, że jest zobowiązany do godziwego wynagrodzenia swojego podwładnego. Ustawodawca daje stronom dużą swobodę w ustalaniu punktów umowy, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca – realizując ten punkt – zaoferował pracownikowi wyższe wynagrodzenie niż pensję minimalną.


Ochrona wynagrodzenia za pracę

Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę może też korzystać z szerokiej ochrony w zakresie wynagrodzenia za pracę. Mowa tu o tym, że z jego pensji mogą być dokonywane potrącenia, ale tylko we wskazanych wysokościach. Co więcej, potrącenia mogą mieć miejsce tylko wówczas, gdy istnieje ku temu podstawa prawna, np. tytuł egzekucyjny.

Szczegółowe informacje o ochronie wynagrodzenia za pracę można znaleźć w Kodeksie pracy. Warto pamiętać, że zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami, z wynagrodzenia za pracę można potrącać wyłącznie takie należności jak:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne, jakie zostały udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, choć od tej zasady są wyjątki – egzekucja świadczeń alimentacyjnych.

Oceń ten wpis
Wynagrodzenie za pracę. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Roksana
2019-12-04, 11:13
Zawsze dobrze posiadać taką wiedzę co kto zabiera i na co. W wielu firmach są przecież najróżniejsze składki z jakiegoś tytuły od ubezpieczeń po najróżniejsze. Dlatego warto o tym wszystkim pamiętać.
Tamara
2019-05-17, 20:03
Powiem krótko. Wyśmienite, przydatne wiadomości znajdują się w tym artykule.
Kiełbasa
2019-05-02, 12:15
Niektóre świadczenia pracownicze, takie jak zasiłki dla bezrobotnych i odszkodowania pracownicze, są wymagane przez prawo. Dobrze opisane zagadnienia w tym tekście.
Roksana
2019-04-01, 16:29
Dobrze w sumie wiedzieć o na swoim pasku dostaję z wypłaty. W ten sposób widać wszystkie potrącenia i czemu to np. czasami się różni. To niby logiczne ale dopiero jak się pozna mechanizmy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.