Spis treści
Gdy w zakładzie pracy zapada decyzja o utworzeniu nowego stanowiska pracy, pojawia się pytanie o potencjalnego pracownika. Ustalenie zakresu obowiązku na danym stanowisku pozwala na skonstruowanie ogłoszenia o pracę. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne z punktu widzenia pracodawcy, bo w ten sposób dokładnie wie on, kogo poszukuje.
Nie każdy pracodawca ma możliwość, by do rekrutacji oddelegować pracowników lub samodzielnie szukać idealnego pracownika. Ci, którzy nie mają czasu, często sięgają po pomoc osób trzecich, czyli agencji pracy. Takie podmioty, w imieniu swojego klienta, czyli pracodawcy, dają ogłoszenie i poszukują chętnych do pracy. Takie rozwiązanie jest dobre z kilku powodów, choć najważniejszym jest to, że rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami przeprowadza specjalista.
Gdy zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną
Pracownik zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną niekoniecznie musi wiedzieć, jak potencjalny pracodawca będzie chciał sprawdzić jego umiejętności. Pewne jest jednak to, że będzie chciał, dlatego też warto pomyśleć o tym, by odpowiednio wcześniej przygotować się do tego etapu rozmów. Dużo zależy przy tym od stanowiska, na jakie aplikował kandydat. Im wyższe, tym większego nacisku na ten punkt rozmowy można się spodziewać.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by móc w jak najlepszym świetle zaprezentować swoje umiejętności? Zasadniczo to zasadnie dość trudne, bo możliwości – z punktu widzenia osoby przeprowadzającej rozmowę – są nieograniczone. Dobrze jednak, by osoba zaproszona odświeżyła sobie wszelkie podstawy i – jeżeli to możliwe – sama zadała sobie kilka pytań. To dobry punkt wyjścia, o którym warto pamiętać.
Zadania praktyczne, czyli rozwiąż konkretny problem
Najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się konkretne zadania, z którymi musi zmierzyć się kandydat. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo pozwala rekrutującemu poznać sposób myślenia siedzącego przez nim kandydata. Praktyczne zadania doceniają również pracownicy, którzy posiadają doświadczenie, bo w ten sposób mogą wykazać się wiedzą.
Badanie praktycznych umiejętności może odbywać się zarówno w grupie (wówczas osoba rekrutująca najczęściej jest w stanie określić, jak kandydat będzie pracował w zespole), jak i indywidualnie (ma to znaczenie, jeżeli potencjalny pracownik będzie musiał samodzielnie podejmować decyzje w firmie). To, jak pod tym względem będzie wyglądać rekrutacja, powinno odzwierciedlać ogłoszenie o pracę. Jeżeli znalazł się w nim wymóg pracy w grupie, to najprawdopodobniej kandydaci będą musieli zmierzyć się ze wspólną pracą.
Gdy firma oszczędza
Coraz więcej firm, z uwagi na chęć poczynienia oszczędności, decyduje się na zorganizowanie rekrutacji online. W takim przypadku kandydat, odpowiednio wcześniej lub po rozmowie, otrzymuje konkretne zadania do wykonania. W ten sposób osoby przeprowadzające rekrutację mogą sprawdzić, czy poradzi on sobie z konkretnymi zadaniami. Jest to szczególnie istotne, jeżeli pracownik ma wykonywać swoją pracę zdalnie.
Powyższe rozwiązanie jest coraz częściej stosowane i dlatego też osoby poszukujące zatrudnienia powinny być przygotowane na taką możliwość. Na przeprowadzenie rekrutacji w taki sposób najczęściej decydują się firmy działające w branży nowoczesnych technologii.
To może Cię również zainteresować
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać