!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić twoje umiejętności?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

6 komentarzy

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić twoje umiejętności?
Kandydat zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną powinien mieć świadomość, że pracodawca będzie chciał sprawdzić jego umiejętności. W jaki sposób? Kreatywność osób rekrutujących na tym polu jest nieograniczona – już dawno obok testów pojawiły się inne możliwości.

Gdy w zakładzie pracy zapada decyzja o utworzeniu nowego stanowiska pracy, pojawia się pytanie o potencjalnego pracownika. Ustalenie zakresu obowiązku na danym stanowisku pozwala na skonstruowanie ogłoszenia o pracę. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne z punktu widzenia pracodawcy, bo w ten sposób dokładnie wie on, kogo poszukuje.

Nie każdy pracodawca ma możliwość, by do rekrutacji oddelegować pracowników lub samodzielnie szukać idealnego pracownika. Ci, którzy nie mają czasu, często sięgają po pomoc osób trzecich, czyli agencji pracy. Takie podmioty, w imieniu swojego klienta, czyli pracodawcy, dają ogłoszenie i poszukują chętnych do pracy. Takie rozwiązanie jest dobre z kilku powodów, choć najważniejszym jest to, że rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami przeprowadza specjalista.


Gdy zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną

Pracownik zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną niekoniecznie musi wiedzieć, jak potencjalny pracodawca będzie chciał sprawdzić jego umiejętności. Pewne jest jednak to, że będzie chciał, dlatego też warto pomyśleć o tym, by odpowiednio wcześniej przygotować się do tego etapu rozmów. Dużo zależy przy tym od stanowiska, na jakie aplikował kandydat. Im wyższe, tym większego nacisku na ten punkt rozmowy można się spodziewać.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by móc w jak najlepszym świetle zaprezentować swoje umiejętności? Zasadniczo to zasadnie dość trudne, bo możliwości – z punktu widzenia osoby przeprowadzającej rozmowę – są nieograniczone. Dobrze jednak, by osoba zaproszona odświeżyła sobie wszelkie podstawy i – jeżeli to możliwe – sama zadała sobie kilka pytań. To dobry punkt wyjścia, o którym warto pamiętać.


Zadania praktyczne, czyli rozwiąż konkretny problem

Najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się konkretne zadania, z którymi musi zmierzyć się kandydat. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo pozwala rekrutującemu poznać sposób myślenia siedzącego przez nim kandydata. Praktyczne zadania doceniają również pracownicy, którzy posiadają doświadczenie, bo w ten sposób mogą wykazać się wiedzą.

Badanie praktycznych umiejętności może odbywać się zarówno w grupie (wówczas osoba rekrutująca najczęściej jest w stanie określić, jak kandydat będzie pracował w zespole), jak i indywidualnie (ma to znaczenie, jeżeli potencjalny pracownik będzie musiał samodzielnie podejmować decyzje w firmie). To, jak pod tym względem będzie wyglądać rekrutacja, powinno odzwierciedlać ogłoszenie o pracę. Jeżeli znalazł się w nim wymóg pracy w grupie, to najprawdopodobniej kandydaci będą musieli zmierzyć się ze wspólną pracą.


Gdy firma oszczędza

Coraz więcej firm, z uwagi na chęć poczynienia oszczędności, decyduje się na zorganizowanie rekrutacji online. W takim przypadku kandydat, odpowiednio wcześniej lub po rozmowie, otrzymuje konkretne zadania do wykonania. W ten sposób osoby przeprowadzające rekrutację mogą sprawdzić, czy poradzi on sobie z konkretnymi zadaniami. Jest to szczególnie istotne, jeżeli pracownik ma wykonywać swoją pracę zdalnie.

Powyższe rozwiązanie jest coraz częściej stosowane i dlatego też osoby poszukujące zatrudnienia powinny być przygotowane na taką możliwość. Na przeprowadzenie rekrutacji w taki sposób najczęściej decydują się firmy działające w branży nowoczesnych technologii.

Podziel się

6 komentarzy

Kara

Kara

Możliwości pod tym względem jest sporo. Dobrze jest poznać mechanizmy z tym związane.
Jagoda23

Jagoda23

Oceniając swoją pracę, najważniejsze jest to, jak podchodzisz do problemu – czy opracowujesz rozwiązanie w uporządkowany i logiczny sposób.
Kinga

Kinga

Są metody odpowiednie, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej - pracodawca może sprawdzić nasze umiejętności. Znajoma napisała w CV, że biegle włada językiem angielskim. Dostała pytanie w języku angielskim i miała wpadkę. Nie przyjęli ją do pracy.
łukasz

łukasz

Pracodawca zna metody i wie jak może sprawdzić umiejętności pracownika. CV można wzorowo napisać. Ten kto się ubiega o pracę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej musi udowodnić, że nadaje się na konkretne stanowisko, że posiada umiejętności.
jakub

jakub

Czasami osoby poszukujące pracy są tak uzależnione w procesie wywiadu, że odchodzą od głównego tematu i zaczynają „wylewać” nieistotne rzeczy specjalistę od personelu.
Jeremy

Jeremy

Przynajmniej nie powinniśmy w żadnym wypadku pokazywać przedstawicielowi firmy, że jesteśmy w stresie. Dlatego nawet jeśli jesteśmy bardzo zdenerwowani, staramy się tego nie pokazywać, przedstawiamy całkowity spokój.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.