Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29078        SUBSKRYBUJE: 7168
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić twoje umiejętności?

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić twoje umiejętności?
Kandydat zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną powinien mieć świadomość, że pracodawca będzie chciał sprawdzić jego umiejętności. W jaki sposób? Kreatywność osób rekrutujących na tym polu jest nieograniczona – już dawno obok testów pojawiły się inne możliwości.

Gdy w zakładzie pracy zapada decyzja o utworzeniu nowego stanowiska pracy, pojawia się pytanie o potencjalnego pracownika. Ustalenie zakresu obowiązku na danym stanowisku pozwala na skonstruowanie ogłoszenia o pracę. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne z punktu widzenia pracodawcy, bo w ten sposób dokładnie wie on, kogo poszukuje.

Nie każdy pracodawca ma możliwość, by do rekrutacji oddelegować pracowników lub samodzielnie szukać idealnego pracownika. Ci, którzy nie mają czasu, często sięgają po pomoc osób trzecich, czyli agencji pracy. Takie podmioty, w imieniu swojego klienta, czyli pracodawcy, dają ogłoszenie i poszukują chętnych do pracy. Takie rozwiązanie jest dobre z kilku powodów, choć najważniejszym jest to, że rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami przeprowadza specjalista.


Gdy zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną

Pracownik zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną niekoniecznie musi wiedzieć, jak potencjalny pracodawca będzie chciał sprawdzić jego umiejętności. Pewne jest jednak to, że będzie chciał, dlatego też warto pomyśleć o tym, by odpowiednio wcześniej przygotować się do tego etapu rozmów. Dużo zależy przy tym od stanowiska, na jakie aplikował kandydat. Im wyższe, tym większego nacisku na ten punkt rozmowy można się spodziewać.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by móc w jak najlepszym świetle zaprezentować swoje umiejętności? Zasadniczo to zasadnie dość trudne, bo możliwości – z punktu widzenia osoby przeprowadzającej rozmowę – są nieograniczone. Dobrze jednak, by osoba zaproszona odświeżyła sobie wszelkie podstawy i – jeżeli to możliwe – sama zadała sobie kilka pytań. To dobry punkt wyjścia, o którym warto pamiętać.


Zadania praktyczne, czyli rozwiąż konkretny problem

Najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się konkretne zadania, z którymi musi zmierzyć się kandydat. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo pozwala rekrutującemu poznać sposób myślenia siedzącego przez nim kandydata. Praktyczne zadania doceniają również pracownicy, którzy posiadają doświadczenie, bo w ten sposób mogą wykazać się wiedzą.

Badanie praktycznych umiejętności może odbywać się zarówno w grupie (wówczas osoba rekrutująca najczęściej jest w stanie określić, jak kandydat będzie pracował w zespole), jak i indywidualnie (ma to znaczenie, jeżeli potencjalny pracownik będzie musiał samodzielnie podejmować decyzje w firmie). To, jak pod tym względem będzie wyglądać rekrutacja, powinno odzwierciedlać ogłoszenie o pracę. Jeżeli znalazł się w nim wymóg pracy w grupie, to najprawdopodobniej kandydaci będą musieli zmierzyć się ze wspólną pracą.


Gdy firma oszczędza

Coraz więcej firm, z uwagi na chęć poczynienia oszczędności, decyduje się na zorganizowanie rekrutacji online. W takim przypadku kandydat, odpowiednio wcześniej lub po rozmowie, otrzymuje konkretne zadania do wykonania. W ten sposób osoby przeprowadzające rekrutację mogą sprawdzić, czy poradzi on sobie z konkretnymi zadaniami. Jest to szczególnie istotne, jeżeli pracownik ma wykonywać swoją pracę zdalnie.

Powyższe rozwiązanie jest coraz częściej stosowane i dlatego też osoby poszukujące zatrudnienia powinny być przygotowane na taką możliwość. Na przeprowadzenie rekrutacji w taki sposób najczęściej decydują się firmy działające w branży nowoczesnych technologii.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić twoje umiejętności?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 25

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.