Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 989        SUBSKRYBUJE: 6948
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?

Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?

Poszukiwanie pracy jest zajęciem żmudnym i wymaga cierpliwości. Osoby powracające z zagranicy mają trudniej, bo najczęściej nie obserwowali szczegółowo zmian, jakie dokonywały się na rynku pracy. W jaki sposób najszybciej znaleźć zatrudnienie?

Poszukiwanie odpłatnego zajęcia nie jest zadaniem łatwym, ale nie jest też niemożliwym. Osoby powracające z zagranicy najczęściej mają problem, by odnaleźć się w krajowych realiach. Z drugiej jednak strony mają pewne atuty, które mogą wykorzystać podczas szukania zatrudnienia. O czym warto pamiętać, poszukując zajęcia?

Podstawą jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Te placówki w ostatnim czasie przeszły gruntowną reformę, dzięki czemu każda osoba poszukująca pomocy otrzymuje kompleksowe wsparcie w trakcie poszukiwania zajęcia. Profilowanie bezrobotnych pozwala pomóc przede wszystkim tym, którzy posiadają wykształcenie i którym jednocześnie brakuje doświadczenia.


Mam już status bezrobotnego. Co dalej?

Zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne to zupełna postawa. Mając takie, warto rozpocząć poszukiwania odpłatnego zajęcia. W internecie można znaleźć wiele tematycznych portali, na których publikowane są ogłoszenia o pracę. W praktyce zatem cykliczne przeglądanie takich ogłoszeń pozwala dotrzeć do pracodawców. Z punktu widzenia osoby poszukującej zatrudnienia ważne jest przy tym to, by przygotować dobry zestaw dokumentów aplikacyjnych.

Gdy mowa o dokumentach aplikacyjnych, najczęściej mamy na myśli CV i list motywacyjny. Większość osób poszukujących pracy wysyła takie same dokumenty, przygotowywane od strony graficznej na bazie dostępnych w sieci wzorów. Warto zatem zadbać o to, by się wyróżnić i przygotować oryginalne dokumenty. Niezbędne jest tez właściwe ułożenie informacji.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Atuty osoby powracającej z zagranicy

Pracownicy, którzy pracowali za granicą najczęściej mogą pochwalić się nie tylko pracą w międzynarodowym zespole, lecz także znajomością języka. W praktyce oznacza to, że mają oni szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. By taki scenariusz się ziścił, warto zadbać o wyeksponowanie swoich atutów. To właśnie te elementy – umiejętność pracy w grupie czy znajomość języka – należy uwzględnić na początku przygotowywania dokumentów.

Osoba powracająca z zagranicy powinna również pamiętać, że ma doświadczenie w pracy dla zagranicznych podmiotów, działających w pewnej branży. W pierwszej kolejności należy zatem szukać zatrudnienia w firmach, których profil i obszar działalności jest zbliżony do poprzedniego pracodawcy. To najlepsze rozwiązanie, pozwalające na szybkie odnalezienie się na rynku pracy.


A może własna firma?

Osoby wracające z zagranicy najczęściej mają jakieś oszczędności, konkretne umiejętności i doświadczenie. Jeżeli dodać do tego również przedsiębiorczość, to śmiało można powiedzieć, że właśnie taka osoba powinna zainteresować się otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Możliwości jest wiele, a zainteresowani mogą dodatkowo ubiegać się o środki np. z urzędu pracy.

Postawienie na własną firmę to również konkretne korzyści, nie tylko na płaszczyźnie finansowej. W praktyce taka osoba zyskuje możliwość decydowania o sobie, sama organizuje sobie dzień pracy. Spróbować powinni więc ci, którzy czują, że podołają takiemu wyzwaniu.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.