!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy

Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?
Poszukiwanie pracy jest zajęciem żmudnym i wymaga cierpliwości. Osoby powracające z zagranicy mają trudniej, bo najczęściej nie obserwowali szczegółowo zmian, jakie dokonywały się na rynku pracy. W jaki sposób najszybciej znaleźć zatrudnienie?

Poszukiwanie odpłatnego zajęcia nie jest zadaniem łatwym, ale nie jest też niemożliwym. Osoby powracające z zagranicy najczęściej mają problem, by odnaleźć się w krajowych realiach. Z drugiej jednak strony mają pewne atuty, które mogą wykorzystać podczas szukania zatrudnienia. O czym warto pamiętać, poszukując zajęcia?

Podstawą jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Te placówki w ostatnim czasie przeszły gruntowną reformę, dzięki czemu każda osoba poszukująca pomocy otrzymuje kompleksowe wsparcie w trakcie poszukiwania zajęcia. Profilowanie bezrobotnych pozwala pomóc przede wszystkim tym, którzy posiadają wykształcenie i którym jednocześnie brakuje doświadczenia.


Mam już status bezrobotnego. Co dalej?

Zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne to zupełna postawa. Mając takie, warto rozpocząć poszukiwania odpłatnego zajęcia. W internecie można znaleźć wiele tematycznych portali, na których publikowane są ogłoszenia o pracę. W praktyce zatem cykliczne przeglądanie takich ogłoszeń pozwala dotrzeć do pracodawców. Z punktu widzenia osoby poszukującej zatrudnienia ważne jest przy tym to, by przygotować dobry zestaw dokumentów aplikacyjnych.

Gdy mowa o dokumentach aplikacyjnych, najczęściej mamy na myśli CV i list motywacyjny. Większość osób poszukujących pracy wysyła takie same dokumenty, przygotowywane od strony graficznej na bazie dostępnych w sieci wzorów. Warto zatem zadbać o to, by się wyróżnić i przygotować oryginalne dokumenty. Niezbędne jest tez właściwe ułożenie informacji.


Atuty osoby powracającej z zagranicy

Pracownicy, którzy pracowali za granicą najczęściej mogą pochwalić się nie tylko pracą w międzynarodowym zespole, lecz także znajomością języka. W praktyce oznacza to, że mają oni szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. By taki scenariusz się ziścił, warto zadbać o wyeksponowanie swoich atutów. To właśnie te elementy – umiejętność pracy w grupie czy znajomość języka – należy uwzględnić na początku przygotowywania dokumentów.

Osoba powracająca z zagranicy powinna również pamiętać, że ma doświadczenie w pracy dla zagranicznych podmiotów, działających w pewnej branży. W pierwszej kolejności należy zatem szukać zatrudnienia w firmach, których profil i obszar działalności jest zbliżony do poprzedniego pracodawcy. To najlepsze rozwiązanie, pozwalające na szybkie odnalezienie się na rynku pracy.


A może własna firma?

Osoby wracające z zagranicy najczęściej mają jakieś oszczędności, konkretne umiejętności i doświadczenie. Jeżeli dodać do tego również przedsiębiorczość, to śmiało można powiedzieć, że właśnie taka osoba powinna zainteresować się otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Możliwości jest wiele, a zainteresowani mogą dodatkowo ubiegać się o środki np. z urzędu pracy.

Postawienie na własną firmę to również konkretne korzyści, nie tylko na płaszczyźnie finansowej. W praktyce taka osoba zyskuje możliwość decydowania o sobie, sama organizuje sobie dzień pracy. Spróbować powinni więc ci, którzy czują, że podołają takiemu wyzwaniu.

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

5 komentarzy

zaradny

zaradny

Kto chce pracować w Tychach - to musi sobie zrobić wykaz wszystkich firm znajdujących się w tym mieście. Do każdej z firm zgodnie ze swoimi kwalifikacjami ja bym wysłał CV. Również udałbym się do agencji pracy w Tychach i zgłosiłbym, że pragnę pracować w Tychach.
Hala

Hala

Najlepiej sobie wszystko zorganizować czasowo i zarzucić wici. Powoli a skutecznie i wszystko w oparciu o plan, a wtedy będzie sukces.
moleku676

moleku676

Nasze miejsca pracy to znacznie więcej niż tylko sposób, w jaki zarabiamy na życie. Wpływają na to, jak postrzegamy siebie, a także jak widzą nas inni. Dają nam strukturę, cel i znaczenie. Dlatego utrata pracy i bezrobocie mogą być tak stresujące.
Renata

Renata

Szukając pracy z za granicy gdy się przyjedzie z pewnością wiele ludzi nie ma problemu z językiem więc to jest atut do ofert, które wymagają komunikatywności w danym języku.
Ireneusz Stanclik

Ireneusz Stanclik

Po powrocie trzeba działać. Poznaj rynek agencji w swoim mieście, przeczytaj recenzje. Zwróć uwagę na to, ile lat pracują te firmy. Nie kontaktuj się z firmą, o której jest mało informacji i nie ma recenzji na żywo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.