Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?

Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?
Poszukiwanie pracy jest zajęciem żmudnym i wymaga cierpliwości. Osoby powracające z zagranicy mają trudniej, bo najczęściej nie obserwowali szczegółowo zmian, jakie dokonywały się na rynku pracy. W jaki sposób najszybciej znaleźć zatrudnienie?

Poszukiwanie odpłatnego zajęcia nie jest zadaniem łatwym, ale nie jest też niemożliwym. Osoby powracające z zagranicy najczęściej mają problem, by odnaleźć się w krajowych realiach. Z drugiej jednak strony mają pewne atuty, które mogą wykorzystać podczas szukania zatrudnienia. O czym warto pamiętać, poszukując zajęcia?

Podstawą jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Te placówki w ostatnim czasie przeszły gruntowną reformę, dzięki czemu każda osoba poszukująca pomocy otrzymuje kompleksowe wsparcie w trakcie poszukiwania zajęcia. Profilowanie bezrobotnych pozwala pomóc przede wszystkim tym, którzy posiadają wykształcenie i którym jednocześnie brakuje doświadczenia.


Mam już status bezrobotnego. Co dalej?

Zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne to zupełna postawa. Mając takie, warto rozpocząć poszukiwania odpłatnego zajęcia. W internecie można znaleźć wiele tematycznych portali, na których publikowane są ogłoszenia o pracę. W praktyce zatem cykliczne przeglądanie takich ogłoszeń pozwala dotrzeć do pracodawców. Z punktu widzenia osoby poszukującej zatrudnienia ważne jest przy tym to, by przygotować dobry zestaw dokumentów aplikacyjnych.

Gdy mowa o dokumentach aplikacyjnych, najczęściej mamy na myśli CV i list motywacyjny. Większość osób poszukujących pracy wysyła takie same dokumenty, przygotowywane od strony graficznej na bazie dostępnych w sieci wzorów. Warto zatem zadbać o to, by się wyróżnić i przygotować oryginalne dokumenty. Niezbędne jest tez właściwe ułożenie informacji.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Atuty osoby powracającej z zagranicy

Pracownicy, którzy pracowali za granicą najczęściej mogą pochwalić się nie tylko pracą w międzynarodowym zespole, lecz także znajomością języka. W praktyce oznacza to, że mają oni szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. By taki scenariusz się ziścił, warto zadbać o wyeksponowanie swoich atutów. To właśnie te elementy – umiejętność pracy w grupie czy znajomość języka – należy uwzględnić na początku przygotowywania dokumentów.

Osoba powracająca z zagranicy powinna również pamiętać, że ma doświadczenie w pracy dla zagranicznych podmiotów, działających w pewnej branży. W pierwszej kolejności należy zatem szukać zatrudnienia w firmach, których profil i obszar działalności jest zbliżony do poprzedniego pracodawcy. To najlepsze rozwiązanie, pozwalające na szybkie odnalezienie się na rynku pracy.


A może własna firma?

Osoby wracające z zagranicy najczęściej mają jakieś oszczędności, konkretne umiejętności i doświadczenie. Jeżeli dodać do tego również przedsiębiorczość, to śmiało można powiedzieć, że właśnie taka osoba powinna zainteresować się otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Możliwości jest wiele, a zainteresowani mogą dodatkowo ubiegać się o środki np. z urzędu pracy.

Postawienie na własną firmę to również konkretne korzyści, nie tylko na płaszczyźnie finansowej. W praktyce taka osoba zyskuje możliwość decydowania o sobie, sama organizuje sobie dzień pracy. Spróbować powinni więc ci, którzy czują, że podołają takiemu wyzwaniu.

Oceń ten wpis
Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

zaradny
2019-12-30, 05:30
Kto chce pracować w Tychach - to musi sobie zrobić wykaz wszystkich firm znajdujących się w tym mieście. Do każdej z firm zgodnie ze swoimi kwalifikacjami ja bym wysłał CV. Również udałbym się do agencji pracy w Tychach i zgłosiłbym, że pragnę pracować w Tychach.
Hala
2019-12-05, 15:03
Najlepiej sobie wszystko zorganizować czasowo i zarzucić wici. Powoli a skutecznie i wszystko w oparciu o plan, a wtedy będzie sukces.
moleku676
2019-05-02, 14:33
Nasze miejsca pracy to znacznie więcej niż tylko sposób, w jaki zarabiamy na życie. Wpływają na to, jak postrzegamy siebie, a także jak widzą nas inni. Dają nam strukturę, cel i znaczenie. Dlatego utrata pracy i bezrobocie mogą być tak stresujące.
Renata
2019-04-17, 10:19
Szukając pracy z za granicy gdy się przyjedzie z pewnością wiele ludzi nie ma problemu z językiem więc to jest atut do ofert, które wymagają komunikatywności w danym języku.
Ireneusz Stanclik
2019-04-16, 16:38
Po powrocie trzeba działać. Poznaj rynek agencji w swoim mieście, przeczytaj recenzje. Zwróć uwagę na to, ile lat pracują te firmy. Nie kontaktuj się z firmą, o której jest mało informacji i nie ma recenzji na żywo.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.