!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Jesteś pracownikiem młodocianym? Masz swoje prawa!

15 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Jesteś pracownikiem młodocianym? Masz swoje prawa!
Pracownicy młodociani mogą korzystać z wielu przywilejów, ułatwiających im pogodzenie pracy z nauką. Ustawodawca przewidział szereg udogodnień z myślą właśnie o tej grupie pracowników. Jakie prawa mają pracownicy młodociani?

Spis treści

Zatrudnianie pracowników młodocianych, czyli osób, które ukończyły 16 lat i jednocześnie nie przekroczyły 18. roku życia, jest dozwolone w dwóch przypadkach. Pierwszy ma miejsce wówczas, gdy młodociany nie posiada kwalifikacji zawodowych – wówczas może odbyć przygotowanie zawodowe, ucząc się tym samym zawodu. Drugi dotyczy możliwości wykonywania przez pracowników młodocianych lekkich prac. Wykaz takich powinien zostać wykazany w regulaminie danego zakładu pracy.


Gdy uczysz się zawodu…

Jeżeli jesteś pracownikiem młodocianym, który odbywa przygotowanie zawodowe, to możesz liczyć na to, że twój pracodawca będzie musiał pamiętać o tym, by umożliwić tobie dalszą naukę. Dokształcać się powinieneś do ukończenia 18. roku życia. Ustawodawca przewiduje, że pracownicy młodociani są zobowiązany dokształcać się w zakresie:

  • szkoły podstawowej i gimnazjum – jeżeli takiej szkoły nie ukończyli,
  • szkoły ponadgimnazjalnej lub w formach pozaszkolnych.

Jako pracownik młodociany uczący się zawodu, powinieneś pracować w tygodniu. W związku z tym obowiązkiem twojego pracodawcy jest zwolnić cię z wykonywania pracy na czas potrzebny, by uczestniczyć w przeprowadzanych zajęciach teoretycznych.


Niezbędne jest podpisanie umowy

Z przyszłym pracodawcą, u którego będziesz uczył się zawodu, musisz podpisać umowę o pracę. W tej musi znaleźć się pewna pula informacji, m.in. wysokość wynagrodzenia, jakie będzie ci przysługiwało czy sposób dokształcania teoretycznego. Pamiętaj o tym, że musi to być umowa o pracę, nie zaś umowa cywilnoprawna (np. umowa zlecenia).

W podpisywanej umowie o pracę nie musi znaleźć się informacja o maksymalnej liczbie godzin, jaką będziesz codziennie pracował. Czas pracy młodocianego powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Jeżeli pracujesz dłużej niż 4,5 godziny, to masz prawo do 30 minutowej przerwy, która jest wliczana do czasu pracy. Oznacza to, że przysługuje ci za nią wynagrodzenie.


Gdy myślisz o pracy wakacyjnej…

Uczniowie chętnie dorabiają sobie w czasie wakacji. Jeżeli ukończyłeś 16 lat, to możesz podjąć również pracę wakacyjną. Jako pracownik młodociany możesz być zatrudniony przy wykonywaniu lekkich prac. Takie prace nie powinny spowodować u ciebie np. kłopotów ze zdrowiem czy zagrażać twojemu życiu. Przed rozpoczęciem wykonywania pracy, pracodawca powinien zapoznać cię z pracami lekkimi, które możesz wykonywać. Powinieneś zostać również poinformowany, których prac nie wolno ci wykonywać.

Jeżeli podejmujesz zatrudnienie przy pracach lekkich, możesz być zatrudniony również na podstawie umowy o pracę. Taka umowa chroni cię w najpełniejszy sposób, bo dzięki niej nabywasz np. prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli po wakacyjnym okresie zatrudnienia pracodawca będzie zadowolony z twojej pracy, to możesz ją kontynuować. Ważne jednak, byś umiał pogodzić życie zawodowe z dalszą nauką. Pamiętaj też, że pracodawca może zatrudniać cię maksymalnie przez 12 godzin w tygodniu. W dni, w które uczestniczysz w zajęciach szkolnych, nie możesz pracować dłużej niż 2 godziny.

To może Cię również zainteresować

A może zatrudnisz pracownika młodocianego?

Podziel się

4 komentarze

ruda

ruda

Bez względu na wiek dobrze jest znać swoje prawa i obowiązki.
Ania

Ania

Każdy młodociany jak to przeczyta zrozumie. Z drugiej strony mało kto interesuje się czymś takim a szkoda. W końcu przepisy są po to by z nich korzystać.
pr. młod. Oli

pr. młod. Oli

Prawa pracownika młodocianego, czyli osoby która znajduje się w przedziale wiekowym 16-18 lat, uregulowane są na gruncie przepisów prawa pracy. Pracownik młodociany powinien znać swoje prawa (obowiązki też).....
Vlad

Vlad

W każdej sytuacji należy znać swoje prawa i obowiązki, młodociany pracownik tak jak każdy inny ma swoje prawa, tak jak niepełnosprawny czy emeryt. To jest normalne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.