Agencje pracy i praca za granicą

Praca za granicą z EURES: porady, przygotowania i aktualne oferty

18 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy
Praca za granicą z EURES: porady, przygotowania i aktualne oferty
Zaplanuj swoją karierę za granicą z EURES. Poznaj rynki pracy, dowiedz się więcej o pośrednictwie pracy, aktualnych ofertach pracy i bezpiecznym zatrudnieniu.

Sytuacja na polskim rynku pracy

Kryzys na rynku pracy w Polsce utrudnia nie tylko zdobycie stabilnego zatrudnienia, ale także zapewnienie satysfakcjonujących warunków pracy. Bezrobocie, niskie zarobki, brak perspektyw na awans – to problemy, z którymi borykają się pracownicy w naszym kraju. Wyjazd za granicę, zwłaszcza do krajów Europy Zachodniej, wydaje się atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wysokie zarobki, lepsze warunki pracy, a także szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i życiowego, przekonują do podjęcia takiej decyzji. Niemniej jednak, warto pamiętać, że praca za granicą to również wiele wyzwań, takich jak różnice kulturowe, bariera językowa czy tęsknota za rodziną i przyjaciółmi.

Dziś, po latach

Dziś, po latach, nie wiadomo dokładnie, ilu Polaków zdecydowało się wyjechać z kraju na zawsze. Według „FrankfurterRundschau” Polskę opuściło ok. 2 mln osób. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że tylko w 2013 r. z kraju wymeldowało się ok. 36 tys. mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że część osób nie dopełnia formalności i wyjeżdża bez uprzedniego wymeldowania się. Z tego względu podane liczby mogą być zaniżone.

Doradztwo zawodowe

Polska sieć EURES to więcej niż tylko miejsce poszukiwań pracy. To również źródło cennego doradztwa zawodowego dla osób szukających pracy w kraju i za granicą. Doradcy EURES posiadają szeroką wiedzę na temat europejskiego rynku pracy, co pozwala im udzielać precyzyjnych i praktycznych rad na temat planowania kariery. Dzięki temu, pracownicy mogą dowiedzieć się, gdzie szukać pracy i jak przygotować się do wyjazdu, zarówno w kontekście kariery, jak i prawa pracy w różnych krajach UE.

Stanowisko pracy doradcy EURES

Praca na stanowisku doradcy EURES to zadanie pełne wyzwań, ale również ogromna szansa na rozwijanie umiejętności zawodowych. Praca z ludźmi z różnych środowisk, krajów i branż daje możliwość rozwijania się i nauki w dynamicznym, międzynarodowym środowisku. Warto zaznaczyć, że doradcy EURES wspierają nie tylko osoby poszukujące pracy, ale również pracodawców, co sprawia, że jest to zdecydowanie praca dla osób zorientowanych na ludzi.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Kelner do restauracji w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

  • Kraków
Dodana

Starszy Inspektor ds. Zamówień Publicznych

Straż Miejska m. st. Warszawy

  • Warszawa
Dodana

Stolarz meblowy

HOLZOFFICE

  • Dąbrowa Górnicza
Dodana

EURES w Polsce

EURES w Polsce działa aktywnie, organizując liczne wydarzenia, takie jak międzynarodowe targi pracy EURES. Tego typu wydarzenia umożliwiają bezpośrednie spotkania między pracodawcami a potencjalnymi pracownikami, a także oferują możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego. To doskonała okazja dla pracowników, aby dowiedzieć się więcej o aktualnych ofertach pracy i poznaniu potencjalnych pracodawców.

Praca dla młodych

Polska sieć EURES oferuje wiele możliwości dla młodych osób szukających pracy, zarówno sezonowej jak i stałej. Dzięki bazie danych EURES, młodzi ludzie mogą przeglądać tysiące ofert pracy, dostosowanych do ich umiejętności i doświadczenia. EURESjest doskonałym rozwiązaniem dla młodych osób, które chcą zdobyć doświadczenie w pracy za granicą, jednocześnie korzystając z zaufanej i bezpiecznej sieci pośrednictwa pracy.

Szukasz pracy? Zostaw CV!

Niewątpliwą zaletą sieci EURES jest też to, że do dyspozycji osób poszukujących zatrudnienia w innych krajach jest baza ofert pracy. Chętni mogą też pozostawić swoje CV w osobnej bazie, przeznaczonej dla pracodawców. Takie działania wpływają na szybkość, z jaką można znaleźć pracę i przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia. Trzeba też podkreślić, że w ten sposób pracownik nie jest uzależniony od pośredników np. agencji pracy.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Decyzja o wyjeździe za granicę nie powinna być spontaniczna. Osoby decydujące się na taki krok, powinny pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. To zupełna podstawa, by nie okazało się, że w obcym kraju zostały bez wsparcia, pracy i pieniędzy. Ponieważ nie wszystkie agencje pracy są uczciwe, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie podmiotu, który poszukuje osób chętnych do pracy.

Osoby zainteresowane pracą za granicą powinny zainteresować się także działalnością EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia (EuropeanEmploymentServis). To działająca od wielu lat sieć, skupiająca podmioty publiczne i prywatne, działające na rynku pracy. Działalność EURES jest szeroka i koncentruje się m.in. na ułatwieniu przepływu pracowników w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Sprawdź, zanim wyjedziesz!

Pracownicy decydujący się wyjechać np. do Niemiec, Belgii czy Szwajcarii, powinni zainteresować się nie tylko warunkami pracy, lecz także życiem w wybranym kraju. Takich, szczegółowych informacji udzielają właśnie pracownicy EURES. W praktyce zatem każdy zainteresowany może otrzymać solidną dawkę danych na temat miejsca, w którym chciałby docelowo przebywać.

Każda grupa może liczyć na kompleksową pomoc, a pracownicy również na otrzymanie szeregu cennych porad. Nie można też zapomnieć, że EURES łączy pracowników z pracodawcami, a oferty pracy są skrupulatnie sprawdzane, dzięki czemu każdy zainteresowany może mieć pewność, że na miejscu nie zastanie innych warunków niż te, które zostały wskazane i opisane w ofercie.

Osoby zainteresowane wyjazdem powinny zainteresować się działalnością sieci EURES choćby po to, by zdobyć więcej informacji na temat pracy oferowanej w danych państwach czy ogólnej sytuacji, w nich panującej.  Warto też wiedzieć, że doradcy z EURES działają w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy.

Planowanie pracy za granicą może być skomplikowane, ale sieć EURES może ułatwić ten proces, oferując wsparcie w poszukiwaniu pracy, doradztwie zawodowym i bezpiecznym zatrudnieniu.

Europejski portal mobilności zawodowej

Europejski portal mobilności zawodowej jest integralną częścią usług sieci EURES. Ten innowacyjny portal umożliwia pracownikom i pracodawcom przeglądanie ofert pracy i CV z całej Europy, a także dostęp do cennych informacji na temat warunków pracy w różnych krajach. Portal EURES Komisji Europejskiej jest nieocenionym narzędziem dla każdego, kto szuka pracy za granicą i chce skorzystać z możliwości, jakie oferuje wewnątrzunijna mobilność.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie mogę szukać pracy za granicą?

Możesz szukać pracy za granicą za pośrednictwem EURES, który oferuje dostęp do ofert pracy z różnych krajów UE na swoim portalu mobilności zawodowej.

Jak mogę szukać pracy za granicą z EURES?

Możesz szukać ofert pracy na europejskim portalu mobilności zawodowej EURES i zostawić tam swoje CV.

Jakie usługi oferuje sieć EURES?

EURES oferuje pomoc w poszukiwaniu pracy za granicą, doradztwo zawodowe, informacje o rynkach pracy w UE oraz wsparcie w pośrednictwie pracy.

Jakie są obowiązki doradcy EURES?

Doradca EURES pomaga osobom szukającym pracy za granicą, oferując doradztwo zawodowe, pomoc w poszukiwaniu ofert pracy i wsparcie w procesie rekrutacji.

Czy mogę skorzystać z doradztwa zawodowego w EURES?

Tak, EURES oferuje doradztwo zawodowe dla osób szukających pracy za granicą.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

7 komentarzy

ewka

ewka

Nie znałam wcześniej zagadnienia - teraz wszystko zrozumiałam.
Liza23

Liza23

Europejskie Służby Zatrudnienia (EuropeanEmploymentServis) są także opcją. Warto o tym pamiętać. To zawsze jest pomocne dla wszystkich.
Malwina

Malwina

EURES i inne podobne z pewnością dla wielu są bardzo ciekawe. Każda forma zdobycia upragnionej pracy warto jest by z niej skorzystać.
Gienia

Gienia

Dużo można się dowiedzieć z tego artykułu. Nie wiedziałam co to jest "Sieć EURES".
miran

miran

Więc chcesz podróżować i mieszkać za granicą, ale twoje konto bankowe całkowicie zabija Twoją atmosferę? Zastanów się nad pracą za granicą. EURES to też ważna rzecz.
Liza

Liza

EURES ciekawa opcja. Twój pracodawca może również zapłacić koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania w kraju UE, w którym zostałeś wysłany, jeżeli jest to przewidziane w ustawodawstwie kraju ojczystego.
Katarina

Katarina

W dobrych miejscach zawsze można zostawić list motywacyjny i CV-ke. Można dzięki temu przedstawiając swój profil znaleźć ciekawe propozycje pracy. O tym nie słyszałem, ciekawa opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka