Agencje pracy i praca za granicą

Wolontariat za granicą - jak znaleźć i przygotować się do wyjazdu

23 kwietnia 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

7 komentarzy
Wolontariat za granicą - jak znaleźć i przygotować się do wyjazdu
Zastanawiasz się nad wolontariatem za granicą? Dowiedz się, jak znaleźć idealną ofertę, jakie są wymagania i jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

Przykładami mogą być: Mimo Wszystko Fundacja Anny Dymnej, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy czy Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Ale osoby chcące spełniać się jako wolontariusze, mogą również zdecydować się na pracę w tym charakterze za granicą.

Wolontariat za granicą. Co musisz wiedzieć?

By wyjechać za granicę i pracować w charakterze wolontariusza, nie trzeba wiele. Procedura jest podobna jak w przypadku organizacji działających na terenie Polski – większość wymaga pisemnego wniosku, który następnie jest rozpatrywany przez pracowników poszczególnych fundacji. Osoby, które zostaną zakwalifikowane i przyjęte, mogą liczyć na szkolenie, a następnie rozpoczęcie pracy w charakterze wolontariusza.

Młodzież zainteresowana wyjazdem w charakterze właśnie wolontariusza, powinna pomyśleć o tym, by zainteresować się programem „Młodzież w działaniu”. Umożliwia on wyjazd w ramach Wolontariatu Europejskiego. Należy pamiętać, że  takiego wyjazdu nie można jednak traktować jak wakacji – wolontariusze mają do wykonania konkretne zadania, choć jednocześnie mogą poznawać kraj, jego kulturę czy podszkolić znajomość języka obcego.

Ile może trwać wolontariat za granicą?

 • Workcamp - to najkrótsza forma, trwa zazwyczaj 1-3 tygodnie;
 • Wolontariat krótkoterminowy - trwa mniej więcej 1-2 miesiące;
 • Wolontariat średnioterminowy - trwa 3-9 miesięcy;
 • Wolontariat długoterminowy - to najdłuższa forma, która zajmuje od 9 miesięcy od 2 lat.

Znalezienie wolontariatu za granicą

Jak znaleźć wolontariat za granicą, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom? Wielu chętnych zastanawia się, gdzie szukać takich ofert. Istnieją specjalne organizacje wysyłające wolontariuszy oraz strony internetowe, które agregują oferty wolontariatu międzynarodowego.

Tak wygląda przykładowy formularz zgłoszeniowy do programu „Europejski Korpus Solidarności”:

Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Gdańsk
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Szczecin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Opole
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Kielce
Dodana

Wolontariat za granicą dla dorosłych jest dostępny w wielu krajach Europy, ale także poza nią. Warto zwrócić uwagę na programy wolontariatu międzynarodowego, dzięki którym można nieść pomoc w różnych częściach świata.

Video

Gdy działasz na własną rękę

Wolontariusze godzący pracę zawodową z wolontariatem, również mają możliwość wyjazdu za granicę. Mogą skorzystać choćby z ogłoszeń znajdujących się na stronie internetowej: http://ogloszenia.ngo.pl/organizacja_szuka_wolontariusza. Są na niej cyklicznie publikowane ogłoszenia o organizacjach – również zagranicznych – aktualnie poszukujących wolontariuszy.

Skorzystanie z bazy ogłoszeń jest najłatwiejszym sposobem, by zainteresowany znalazł zagraniczną organizację, w której będzie mógł się sprawdzić i realizować swój plan. Decydując się na wyjazd, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zorganizowaniu swojego czasu i zaplanowaniu urlopu, lub przestawieniu się na tryb pracy zdalnej w swojej macierzystej firmie. Zagraniczny wyjazd w charakterze wolontariusza może być korzystny również dla osób rozważających możliwość przeprowadzenia się do wybranego kraju na stałe – mogą oni sprawdzić, czy rzeczywiście będą w stanie zaaklimatyzować się w wybranym miejscu.

Rozważając wolontariat za granicą, dokładnie zorientuj się w ofertach i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

Wymagania przed wyjazdem na wolontariat za granicę

Dla wielu osób wyjazd na wolontariat za granicą może być doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Wolontariat za granicą z wyżywieniem i zakwaterowaniem pozwala na pełne zanurzenie w kulturze danego kraju, jednocześnie ucząc odpowiedzialności i pracy w międzynarodowym środowisku. Warto wyjechać na wolontariat za granicą, zwłaszcza jeśli jesteś osobą otwartą na nowe wyzwania i chcesz poszerzyć swoje horyzonty zawodowe.

Przed wyjazdem na zagraniczny wolontariat, warto zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez daną organizację. Często wymagana jest znajomość języka obcego, choć nie zawsze na poziomie zaawansowanym. Osoba wyjeżdżająca za granicę powinna znać przynajmniej w stopniu komunikatywnym język obowiązujący w kraju, do którego ma zamiar wyjechać. Brak tej umiejętności może być istotną przeszkodą w wypełnianiu codziennych obowiązków – zdecydowana większość organizacji decyduje się na przyjęcie wolontariuszy biegle władających językiem obcym. Zupełną podstawą jest znajomość języka angielskiego niezależnie od destynacji.

Wolontariat długoterminowy za granicą może wymagać większego zaangażowania czasowego, dlatego warto ustalić czas pracy wolontariusza za granicą przed podjęciem decyzji. Niektóre programy wolontariatu zagranicznego oferują także opcję z ubezpieczeniem, co jest dodatkowym atutem dla pracowników.

Bezpieczeństwo podczas wolontariatu za granicą

Bezpieczeństwo podczas wyjazdu na wolontariat za granicę jest kluczowe. Warto upewnić się, że organizacja, z którą się wybierasz, ma doświadczenie w wysyłaniu zagranicznych wolontariuszy i zapewnia odpowiednie warunki pracy. Postaraj się o wolontariat za granicą w renomowanych organizacjach, które dbają o swoich wolontariuszy. Wolontariat misyjny czy wolontariat za granicą na wakacje to tylko niektóre z opcji, które warto rozważyć, pamiętając o własnym bezpieczeństwie i komforcie pracy.

Dlaczego warto wyjechać na zagraniczny wolontariat?

To z pewnością doświadczenie, które zostanie w Twojej pamięci na długo. Praca w charakterze wolontariusza, tym bardziej za granicą będzie się wiązać z całym szeregiem emocji — od dumy i spełnienia po strach i obawę, czy damy radę.

Wolontariat to szansa na to, aby oderwać się od swojej codziennej rzeczywistości i w pełni poświęcić się czemuś, co będzie mieć ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności.

Zagraniczny wolontariat to także cenna pozycja w CV. Świadczy o determinacji, sile charakteru, a także o umiejętności odnalezienia się w nowym, nieznanym środowisku. To wszystko z pewnością docenią przyszli pracodawcy.

A dla kogo wolontariat nie będzie dobrym pomysłem? Z całą pewnością wolontariat za granicą nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych pracą wakacyjną, bo z założenia jest on bezpłatny – wolontariusze nie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenia. Osoby zainteresowane znalezieniem sezonowej pracy, powinny postępować według wskazówek zamieszczonych np. w tym artykule: „Gdzie szukać wakacyjnej pracy?”.

To może Cię również zainteresować

Wolontariat - Korzyści i Formy Wolontariatu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować się do wyjazdu na wolontariat za granicę?

Przed wyjazdem warto zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez organizacje, nauczyć się podstaw języka kraju docelowego i upewnić się, że masz odpowiednie ubezpieczenie.

Gdzie szukać ofert wolontariatu za granicą?

Można skorzystać z ofert organizacji wysyłających wolontariuszy lub specjalnych stron internetowych agregujących oferty wolontariatu międzynarodowego.

Jakie są wymagania wolontariatu za granicą?

Często wymagana jest znajomość języka obcego, zaangażowanie czasowe oraz spełnienie kryteriów określonych przez organizację.

Czy wolontariat za granicą jest bezpieczny?

Tak, pod warunkiem wyboru renomowanej organizacji i dbania o własne bezpieczeństwo. Warto również upewnić się, że masz odpowiednie ubezpieczenie.

Czy mogę wyjechać na wolontariat międzynarodowy w wakacje?

Tak, istnieją programy wolontariatu zagranicznego dostosowane do krótkich wyjazdów wakacyjnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

7 komentarzy

pesus

pesus

Dotarcie do miejsc organizujących to jest łatwe pytanie tylko ilu chętnych jest na dane miejsce i jak w dobie korony teraz wyjeżdżać.
Kola

Kola

Wolontariaty to chyba dla młodych i to społecznie. Studenci jednak w danej branży mogą na tym wiele zyskać na przyszłość.
JUlian

JUlian

Stowarzyszenia i organizacje modne nawet ekologiczne dają wiele możliwości. W sieci znajdzie się wiele na ten temat. Z czasem da się realizować.
Lucyna P

Lucyna P

Przydatny artykuł, ja bym się nie nadawała na "wolontariat za granicą", ale przekażę informacje siostrze...
angol

angol

Pamiętaj, aby zostawić swoje aktualne dane kontaktowe i zabrać ze sobą aktualne adresy polskich placówek dyplomatycznych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach i gdzie możesz uzyskać niezbędną pomoc.
Bubu

Bubu

Jeśli Twoja firma rekrutacyjna zmienia agencję, z której korzysta, ale chce, abyś nadal pracował dla nich jako tymczasowy, może poprosić o zmianę lub rejestrację w innej agencji. Wolontariat tak samo się szuka.
Turka

Turka

Wolontariat jest dla ludzi z powłoaniem. Szanuję takie osoby, wiele agencji międzynarodowych oferuje takie opcje. Niedawco w związku z uchodźcami był wolontariat we Włoszech na granicy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.