Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28778        SUBSKRYBUJE: 7137
Tematy, które interesują czytelników:  Sekretarka i asystentka, Badania okresowe, Zasady prawa pracy

Urlop "tacierzyński" kontra ojcowski

Urlop "tacierzyński" kontra ojcowski
Pracujący ojciec może skorzystać z urlopów przewidzianych przez pracodawcę z myślą o wychowywaniu dziecka. Czym różni się urlop „tacierzyński” od ojcowskiego? Kiedy o jaki wnioskować? O jakich terminach pamiętać?

 W Kodeksie pracy, w którym znaleźć można regulacje związane z nabyciem prawa przez rodziców do urlopów związanych z wychowaniem dziecka, nie pojawia się pojęcie „urlop tacierzyński”. To potoczna nazwa urlopu, z jakiego może skorzystać mężczyzna pracujący w oparciu o umowę o pracę, który został ojcem.

Różnica między urlopem „tacierzyńskim” a ojcowskim jest spora – do dwa różne urlopy. Z tego właśnie względu każdy przyszły lub obecny tata powinien prawidłowo rozróżniać te dwa pojęcia, by wiedzieć kiedy i o jaki urlop wnioskować.

Kiedy urlop „tacierzyński”?

Jak wspomniano jest to potoczna nazwa urlopu, o jaki wystąpić może pracujący mężczyzna. Taki urlop jest po prostu niewykorzystaną częścią urlopu macierzyńskiego matki, która zdecydowała się szybciej wrócić do pracy. Zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu pracy, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Jeżeli pracownica po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na powrót do pracy, z niewykorzystanej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko. By pracodawca mógł udzielić ojcu taki urlop, niezbędne będzie złożenie przez zatrudnionego pisemnego wniosku.

Stan zdrowia matki dziecka

Poza sytuacją, że pracownik-ojciec może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka dziecka, warto zauważyć, że ustawodawca przewiduje jeszcze jedną sytuację, gdy pracodawca będzie mógł skorzystać z urlopu „tacierzyńskiego”. Mowa o stanie zdrowia matki dziecka, która nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeżeli matka dziecka przebywa np. w szpitalu, ojciec dziecka ma prawo do urlopu „tacierzyńskiego”. Wówczas jest on uprawniony do skorzystania ze dni wolnych po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z przepisami urlop będzieprzysługiwać mu również w tym okresie, gdy matka dziecka przebywała w szpitalu.

A może urlop ojcowski?

Poza urlopem „tacierzyńskim” pracownik-ojciec może liczyć na urlop ojcowski. Skorzystanie z takiego wiąże się z koniecznością złożenia przez zainteresowaną osobę wniosku. Ważne jednak, by wniosek złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracownik-ojciec powinien przy tym wiedzieć, że jego pracodawca nie może odrzucić podania.
Ile trwa urlop ojcowski? Ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Pracownik-ojciec nie musi wykorzystać przysługującej mu puli dni wolnych od razu, może z nich korzystać  wedle własnego uznania.

Oceń ten wpis
Urlop "tacierzyński" kontra ojcowski
Ocena: 3.5, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.