W Kodeksie pracy, w którym znaleźć można regulacje związane z nabyciem prawa przez rodziców do urlopów związanych z wychowaniem dziecka, nie pojawia się pojęcie „urlop tacierzyński”. To potoczna nazwa urlopu, z jakiego może skorzystać mężczyzna pracujący w oparciu o umowę o pracę, który został ojcem.
Różnica między urlopem „tacierzyńskim” a ojcowskim jest spora – do dwa różne urlopy. Z tego właśnie względu każdy przyszły lub obecny tata powinien prawidłowo rozróżniać te dwa pojęcia, by wiedzieć kiedy i o jaki urlop wnioskować.
Kiedy urlop „tacierzyński”?
Jak wspomniano jest to potoczna nazwa urlopu, o jaki wystąpić może pracujący mężczyzna. Taki urlop jest po prostu niewykorzystaną częścią urlopu macierzyńskiego matki, która zdecydowała się szybciej wrócić do pracy. Zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu pracy, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Jeżeli pracownica po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na powrót do pracy, z niewykorzystanej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko. By pracodawca mógł udzielić ojcu taki urlop, niezbędne będzie złożenie przez zatrudnionego pisemnego wniosku.
Stan zdrowia matki dziecka
Poza sytuacją, że pracownik-ojciec może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka dziecka, warto zauważyć, że ustawodawca przewiduje jeszcze jedną sytuację, gdy pracodawca będzie mógł skorzystać z urlopu „tacierzyńskiego”. Mowa o stanie zdrowia matki dziecka, która nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem.
Jeżeli matka dziecka przebywa np. w szpitalu, ojciec dziecka ma prawo do urlopu „tacierzyńskiego”. Wówczas jest on uprawniony do skorzystania ze dni wolnych po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z przepisami urlop będzieprzysługiwać mu również w tym okresie, gdy matka dziecka przebywała w szpitalu.
A może urlop ojcowski?
Poza urlopem „tacierzyńskim” pracownik-ojciec może liczyć na urlop ojcowski. Skorzystanie z takiego wiąże się z koniecznością złożenia przez zainteresowaną osobę wniosku. Ważne jednak, by wniosek złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracownik-ojciec powinien przy tym wiedzieć, że jego pracodawca nie może odrzucić podania.
Ile trwa urlop ojcowski? Ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Pracownik-ojciec nie musi wykorzystać przysługującej mu puli dni wolnych od razu, może z nich korzystać wedle własnego uznania.
To może Cię również zainteresować