Przede wszystkim przygotuj się do rozmowy pod względem merytorycznym. Dzięki temu lepiej podczas niej wypadniesz i będziesz czuł się pewniej. Zbierz informacje o firmie, w której starasz się o pracę, zastanów o co możesz zostać zapytany i przygotuj odpowiedzi na te pytania. Przejrzyj także informacje, które zawarłeś w dokumentach aplikacyjnych, bowiem pracodawca będzie mógł chcieć je zweryfikować.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Starając się o nową pracę pamiętaj również, aby jeszcze raz dokładnie przeczytać ogłoszenie, w odpowiedzi na które wysłałeś swoje dokumenty aplikacyjne. Zastanów się, jakie cechy charakteru mogą być przydatne na tym stanowisku pracy oraz które z Twoich umiejętności mogą być mocnym atutem w trakcie rozmowy.
Przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą warto zastanowić się także, jakie byłyby nasze oczekiwania względem zarobków, gdybyśmy dostali tę pracę. Pytanie o kwestie wynagrodzenia obecnie pada w trakcie rozmowy bardzo często, a kandydatom sprawia ono wiele trudności. Podana suma nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, dlatego najlepiej podać taką, którą można czymś uzasadnić i poprzeć np. wysokością wcześniejszych zarobków.
Dobrym pomysłem jest także przećwiczenie takiej rozmowy. Poproś kogoś bliskiego, żeby wcielił się w rolę szefa danej firmy czy pracownika zajmującego się rekrutacją i zadał Tobie kilka pytań. Potraktuj to jednak poważnie! Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy odpowiedzi udzielasz w sposób pewny i bez jąkania się. Dodatkowo osoba, która będzie z Tobą taką rozmowę ćwiczyć, może podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami co do tych elementów, których sam nie jesteś w stanie zauważyć, a które należałoby poprawić.
Przygotuj dokumenty
Na dzień przed rozmową przygotuj dokumenty o których przedstawienie możesz zostać poproszony w trakcie spotkania. Dzięki temu unikniesz nerwowego poszukiwania poszczególnych dokumentów w dniu rozmowy. Wydrukuj także swoje CV oraz list motywacyjny, jakie przesłałeś w odpowiedzi na dane ogłoszenie.
Najlepiej także już dzień wcześniej naszykować sobie odpowiedni strój. Nie bez powodu mówi się przecież, że często to pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ubranie warto naszykować sobie trochę wcześniej, tak aby było ono przemyślane. Poza tym pozwoli to uniknąć ewentualnych wpadek np. kiedy okaże się, że wybrana bluzka ma plamę, to będzie jeszcze szansa na znalezienie alternatywnej koszuli. Rano, w dniu spotkania, zazwyczaj wszystko robimy w pośpiechu i zwyczajnie nie ma czasu na tego typu problemy. Taka zapobiegawczość pozwoli nam też zaoszczędzić ewentualnego, dodatkowego stresu.
Rozmowa kwalifikacyjna niewątpliwie może być stresująca, tym bardziej, że to ogromna szansa na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Jeśli jednak dobrze się do takiej rozmowy przygotujemy i zastosujemy do kilku prostych zasad, to na pewno stres będzie mniejszy, a my lepiej wypadniemy w trakcie takiego spotkania. W końcu rozmowa kwalifikacyjna to możliwość zabłyśnięcia i pokazania siebie.
Pamiętaj, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwrócić uwagę na mowę swojego ciała: Komunikacja niewerbalna w procesie rekrutacji.
To może Cię również zainteresować