Mimika i gesty mają wpływ na ostateczny wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Z tego też względu potencjalni pracownicy powinni wiedzieć, czego koniecznie unikać, aby nie popełnić błędów, które mogą rzutować na przyjęcie lub też odrzucenie ich kandydatury. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na strój. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami savoir vivre przed rozmową kwalifikacyjną jest koniecznością. Dlaczego? Gdyż z badań naukowców jednoznacznie wynika, że bardziej skłonni jesteśmy wierzyć w to, co widzimy niż w to, co słyszymy. W jaki sposób przygotować się zatem do spotkania z rekrutującym, aby wypaść lepiej niż konkurenci?
Przed czasem
Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną źle świadczy o kandydacie. To również spory kłopot organizacyjny ? nagle okazuje się, że na tę samą godzinę przybywa więcej niż jeden zainteresowany i tworzy się zator. Nie tylko zatem należy przybyć do siedziby firmy, w której odbywa się spotkanie wcześniej, ale również zabezpieczyć się przed ewentualnym spóźnieniem środków komunikacji publicznej czy korkami. Co prawda, przybycie grubo przed czasem również nie jest mile widziane, ale z pewnością czas warto wykorzystać na wypicie kubka kawy czy herbaty. Dzięki temu odejdą nerwy związane z przyszłym spotkaniem. A co, gdy rzeczywiście spóźnienia nie można już uniknąć? W dobrym tonie jest nie tylko przeproszenie, ale również telefonicznie poinformowanie o tym fakcie. W przeciwnym przypadku rekrutujący może uznać, że kandydat nie jest zainteresowany i zrezygnował.
Ucisk dłoni
To właśnie ucisk jest często pierwszym elementem powitania. Jako ciekawostkę można wskazać na wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii. Dowiedli oni, że uścisk ręki może mieć wpływ na ostateczną decyzję rekrutującego. Dlaczego? Gdyż aż jedna trzecia badanych przyznała, że ocenia ludzi właśnie na podstawie uścisku dłoni. Zgodnie z badaniami, okazuje się, że uścisk dłoni ? wbrew wszystkiemu ? może zdradzać bardzo wiele, w tym to, czy kandydat jest szczery, odważny, silny i nawet godny zaufania.
Aktualnie wyodrębniono już kilka rodzajów uścisku dłoni. Wśród nich jest między innymi tak zwany ?żelazny uścisk?, któremu najczęściej ? poza mocnym objęciem ręki ? towarzyszy również energiczne potrząsanie. Uważa się, że osoby, które w ten sposób witają się są nie tylko zakompleksione, ale również bojące się zdominowania przez jednostki silniejsze od siebie.
Wygodnie i elegancko
Poza przybyciem na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednio wcześnie, jak również pamiętaniu o uścisku dłoni, trzeba mieć też na uwadze strój. Specjaliści podkreślają ? powinno być nie tylko elegancko, ale również klasycznie. Modny i kolorowy kostium jest wykluczony. Dobrze skrojony garnitur czy garsonka nie tylko podkreślą profesjonalizm, ale również poważne podejście kandydata. Dodatkowo dobrać trzeba też eleganckie buty czy inne dodatki, w tym zegarek.
Panie powinny też pamiętać, że w złym guście jest wyraźny makijaż czy też duża ilość biżuterii. Przyjmuje się, że można ? i owszem ? podkreślić urodę, niemniej jednak warto zrobić to z umiarem, aby efekt końcowy nie był karykaturalny.
Gesty też ważne
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto kontrolować swoje gesty. Wymachiwanie rękoma nie jest dobrze widziane i dodatkowo pokazuje, że kandydat jest zdenerwowany. Warto też pamiętać, aby nie przesadzać z poszczególnymi gestami, czy ich nie powtarzać. W złym tonie jest zaciskanie pięści, stukanie palcami o biurko czy też trzymanie rąk w kieszeniach. I choć teoria wydaje się łatwa, w praktyce ta sztuka może być wyzwaniem. Osobom, które chcą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zaleca się nie tylko opanowanie i kontrolowanie swojego ciała, ale również wykonanie ?próbnej? autoprezentacji w domowych warunkach. Dzięki temu wychwycić można wszystkie mankamenty i popracować nad ich wyeliminowaniem.
Zobacz także artykuł: Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej.
To może Cię również zainteresować