!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Szkolenia i rozwój

A czy Ty podnosisz swoje kwalifikacje?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

5 komentarzy

A czy Ty podnosisz swoje kwalifikacje?
Zdobycie dobrze płatnej posady to tylko początek. Wielu pracowników przyznaje, że utrzymanie się w firmie wymaga od nich ciągłego dokształcania się. Czy rzeczywiście podnoszenie kwalifikacji ułatwia odnalezienie się na rynku pracy?

Dokształcanie się pracowników nie jest niczym nowym. Wiele firm działających w branżach zmieniających się dynamicznie inwestuje w zatrudnionych. Szkolenia czy kursy oferowane są wówczas wszystkim zainteresowanym. Od kilku lat specjaliści z zakresu prawa pracy i socjologowie obserwują ciekawe zjawisko. Otóż, sami pracownicy chcą zwiększać swoje umiejętności. Samodzielnie wychodzą z inicjatywą, zapisują się na kursy językowe, biorą udział w sympozjach poświęconych tematom związanym z ich pracą czy składają dokumenty na studia doktoranckie. Z danych zgromadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że ponad 3/4 pracujących osób zamierza podnosić swoje kwalifikacje w najbliższym roku.

Od czego zależy aktywność pracowników?

Z przeprowadzonych badań jednoznacznie wynika, że nie każdy zatrudniony jest zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Stopień aktywności pracowników zależy od szeregu czynników, w tym ich wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Z dalszej edukacji nie rezygnują przede wszystkim osoby młode (w wieku od 25 do 34 lat) z wyższym wykształceniem. Najczęściej są one mieszkańcami dużych miast. Warto przy tym dodać, że znaczenie częściej trud nauki podejmują kobiety niż mężczyźni. Przyczyn takiego stanu rzeczy specjaliści upatrują głównie w trudniejszej sytuacji pań na rynku pracy. Często nie mogą one znaleźć pracy, częściej również są dyskryminowane na etapie rekrutacji.

Głównie po kierunkach humanistycznych?

Często spotkać można się z opinią, że dokształcać muszą się przede wszystkim absolwenci kierunków humanistycznych. Rzeczywiście, na rynku pracy mają oni mniejsze możliwości, częściej też nie mogą znaleźć zatrudnienia.. W tym jednak przypadku należałoby mówić raczej o konieczności przekwalifikowania się. Warto przy tym zauważyć, że najczęściej dokształcać muszą się osoby, które pracują w branżach dynamicznie rozwijających się. Konieczność pogłębiania swojej wiedzy jest związana ze zmieniającymi się trendami, publikowaniem nowych wyników badań itd. Tacy pracownicy, pragnąć być na bieżąco z aktualnym stanem wiedzy, muszą brać udział w szkoleniach czy konferencjach.

Dokształca się kadra nauczycielska

Osobną kategorią pracowników, którzy muszą podjąć trud dalszej nauki są nauczyciele i osoby związane z branżą edukacyjną. W przypadku nauczycieli najczęściej mowa o wytyczonej ścieżce kariery. Realizacja tej rozpoczyna się w momencie zatrudnienia w placówce edukacyjnej. Warto przy tym dodać, że nauczyciele mają możliwość wzięcia udziału w konferencjach czy kursach organizowanych cyklicznie wyłącznie z myślą o nich. Oznacza to, że w praktyce mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji przez całe życie zawodowe i jest to wpisane w ich profesję.

Czy to się opłaca?

Przy omawianiu zagadnienia dokształcania się pracowników pojawia się pytanie o to, czy podejmowanie takich działań rzeczywiście jest opłacalne. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Osoby zatrudnione muszą samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy przyswajanie nowej lub poszerzanie dotychczasowej wiedzy pomoże im w znalezieniu lepszej pracy lub otworzy przed nimi drzwi do błyskotliwej kariery. Warto też pamiętać, że wykształcenie ? przynajmniej dzisiaj ? nie jest jedynym czynnikiem, na jaki uwagę zwracają pracodawcy organizując i przeprowadzając rekrutację.

Podziel się

5 komentarzy

prac. KL

prac. KL

Stale należy się dokształcać w swoim zawodzie. Należy podnosić swoje kwalifikacje. Ja nieraz uczęszczam na różne szkolenia, kursy i konferencje. Bez tych szkoleń... miałbym kłopoty w wykonywaniu pracy.
naucz. dyplomowany

naucz. dyplomowany

Każdy powinien podnosić swoje klasyfikacje. jestem nauczycielem dyplomowanym. Nauczam fizykę. Dokształcam się - chodzę na studia podyplomowe z matematyki. Oprócz fizyki, będę mógł uczyć matematykę. Moja żona jest nauczycielką mianowaną. Dokształca się. Chodzi na różne kursy, szkolenia. Pragnie być nauczycielką dyplomowaną i przez to zarobi o wiele więcej.
Janda

Janda

W zależności od lokalizacji Twojej firmy i branży, w której działa, mogą obowiązywać pewne przygotowania pracowników i przepisy szkoleniowe. Dobrze jest sprawdzić teren.
Bazyli

Bazyli

W warunkach ostrej konkurencji na rynku postępowi menedżerowie dbają o rozwój zawodowy swoich podwładnych, co obejmuje nabywanie przez pracowników nowych kompetencji, wiedzy i umiejętności.
nauczyciel

nauczyciel

Dokształcanie się jest dobre i powinno przynosić konkretne korzyści. Jest także wiele zawodów, gdzie przez lata dokształcanie powoduje awans, czy tam zaszeregowanie do wyższej płacy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.