Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27195        SUBSKRYBUJE: 7155
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Urlop okolicznościowy ślub, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

A czy Ty podnosisz swoje kwalifikacje?

A czy Ty podnosisz swoje kwalifikacje?
Zdobycie dobrze płatnej posady to tylko początek. Wielu pracowników przyznaje, że utrzymanie się w firmie wymaga od nich ciągłego dokształcania się. Czy rzeczywiście podnoszenie kwalifikacji ułatwia odnalezienie się na rynku pracy?

Dokształcanie się pracowników nie jest niczym nowym. Wiele firm działających w branżach zmieniających się dynamicznie inwestuje w zatrudnionych. Szkolenia czy kursy oferowane są wówczas wszystkim zainteresowanym. Od kilku lat specjaliści z zakresu prawa pracy i socjologowie obserwują ciekawe zjawisko. Otóż, sami pracownicy chcą zwiększać swoje umiejętności. Samodzielnie wychodzą z inicjatywą, zapisują się na kursy językowe, biorą udział w sympozjach poświęconych tematom związanym z ich pracą czy składają dokumenty na studia doktoranckie. Z danych zgromadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że ponad 3/4 pracujących osób zamierza podnosić swoje kwalifikacje w najbliższym roku.

Od czego zależy aktywność pracowników?

Z przeprowadzonych badań jednoznacznie wynika, że nie każdy zatrudniony jest zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Stopień aktywności pracowników zależy od szeregu czynników, w tym ich wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Z dalszej edukacji nie rezygnują przede wszystkim osoby młode (w wieku od 25 do 34 lat) z wyższym wykształceniem. Najczęściej są one mieszkańcami dużych miast. Warto przy tym dodać, że znaczenie częściej trud nauki podejmują kobiety niż mężczyźni. Przyczyn takiego stanu rzeczy specjaliści upatrują głównie w trudniejszej sytuacji pań na rynku pracy. Często nie mogą one znaleźć pracy, częściej również są dyskryminowane na etapie rekrutacji.

Głównie po kierunkach humanistycznych?

Często spotkać można się z opinią, że dokształcać muszą się przede wszystkim absolwenci kierunków humanistycznych. Rzeczywiście, na rynku pracy mają oni mniejsze możliwości, częściej też nie mogą znaleźć zatrudnienia.. W tym jednak przypadku należałoby mówić raczej o konieczności przekwalifikowania się. Warto przy tym zauważyć, że najczęściej dokształcać muszą się osoby, które pracują w branżach dynamicznie rozwijających się. Konieczność pogłębiania swojej wiedzy jest związana ze zmieniającymi się trendami, publikowaniem nowych wyników badań itd. Tacy pracownicy, pragnąć być na bieżąco z aktualnym stanem wiedzy, muszą brać udział w szkoleniach czy konferencjach.

Dokształca się kadra nauczycielska

Osobną kategorią pracowników, którzy muszą podjąć trud dalszej nauki są nauczyciele i osoby związane z branżą edukacyjną. W przypadku nauczycieli najczęściej mowa o wytyczonej ścieżce kariery. Realizacja tej rozpoczyna się w momencie zatrudnienia w placówce edukacyjnej. Warto przy tym dodać, że nauczyciele mają możliwość wzięcia udziału w konferencjach czy kursach organizowanych cyklicznie wyłącznie z myślą o nich. Oznacza to, że w praktyce mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji przez całe życie zawodowe i jest to wpisane w ich profesję.

Czy to się opłaca?

Przy omawianiu zagadnienia dokształcania się pracowników pojawia się pytanie o to, czy podejmowanie takich działań rzeczywiście jest opłacalne. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Osoby zatrudnione muszą samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy przyswajanie nowej lub poszerzanie dotychczasowej wiedzy pomoże im w znalezieniu lepszej pracy lub otworzy przed nimi drzwi do błyskotliwej kariery. Warto też pamiętać, że wykształcenie ? przynajmniej dzisiaj ? nie jest jedynym czynnikiem, na jaki uwagę zwracają pracodawcy organizując i przeprowadzając rekrutację.

Oceń ten wpis
A czy Ty podnosisz swoje kwalifikacje?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 26

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.