Urlop wypoczynkowy

Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych!

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

8 komentarzy
Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych!
Święta, święta... Początek nowego roku zarówno pracownicy, jak i pracodawcy spędzają nad kalendarzem. O ile jednak ci pierwsi sprawdzają, na ile dodatkowych dni wolnych mogą liczyć w nowym roku, o tyle ci drudzy sprawdzają, ile dodatkowych dni wolnych będą musieli udzielić. Jak sytuacja przedstawia się w 2014 roku?

Spis treści

Kwestia dni wolnych pracowników, którzy świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę, uregulowana została w Kodeksie pracy. I tak, zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy: ?Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym a przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin?. Inaczej mówiąc, jeżeli święto przypada w niedzielę, to nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy i wówczas też pracodawca nie jest zobowiązany oddać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Ta reguła dotyczy jednak tylko i wyłącznie niedziel. W tym zaś roku dwa święta przypadają w sobotę.

Święto a sobota

Jak wspominano powyżej, gdy święto przypada w niedzielę, to pracodawca nie jest zobowiązany swoim pracownikom oddać dzień wolny. Nieco inaczej jest jednak w przypadku soboty, w którą przypada święto. Trzeba jednak podkreślić, że ta zasada dotyczy tylko i wyłącznie tych pracodawców, którzy w swoich zakładach pracy wprowadzili 5-dniowy tydzień pracy z wolną sobotą. Inaczej będzie bowiem wówczas, gdy pracownicy ? zamiast wolnej soboty ? otrzymują inny dzień tygodnia wolny od pracy, dla przykładu poniedziałek. W takim jednak przypadku pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy fakt, iż nie zapewnia zatrudnionym dnia wolnego, nie wpływa na przekroczenie wymiaru czasy pracy w okresie rozliczeniowym. Taka sytuacja może mieć miejsce i wówczas też, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca będzie zobowiązany oddać pracownikom inny dzień wolny za święto, które przypadało właśnie w sobotę.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Komu nie trzeba oddawać dnia wolnego?

Poza wyżej wymienionymi przypadkami trzeba pamiętać, że nie zawsze pracodawca będzie zobowiązany oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Mowa tu głównie o pracownikach weekendowych, czyli takich, którzy wykonują pracę wyłącznie w piątki, soboty i niedziele. Pracodawca powinien przy tym powołać się na art. 144 Kodeksu pracy: ?Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta [...]?. W związku z faktem, iż to sam zainteresowany wnioskował o taką formę pracy, podmiot nie jest zobowiązany oddać mu dnia wolnego w święta, które przypadają sobotę w tym roku. Mowa tu o dwóch, czyli: 3 maja oraz 1 listopada.

O czym pamiętać?

Z punktu widzenia pracodawcy, który jest zobowiązany pamiętać o szeregu przepisów związanych z prawem pracy, ważna jest jeszcze jedna zasada, która wyrażona została w art. 151 Kodeku pracy. Mowa tu o tym, że: „Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Przepis ten stosuje się także, jeżeli święto przypada w niedzielę. Praca wykonywana w niedzielę jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności”. Inaczej mówiąc, każdy podmiot zatrudniający musi pamiętać o tym, że we wszystkie dni świąteczne, które wymienione zostały poniżej, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych.

W 2014 roku dni wolne od pracy to:

1 stycznia ? Nowy Rok 6 stycznia ? Święto Trzech Króli 20 kwietnia ? Pierwszy dzień Wielkiej Nocy 21 kwietnia ? Drugi dzień Wielkiej Nocy 1 maja ? Święto Pracy 3 maja ? Święto Narodowe Trzeciego Maja (Przypominamy: jeżeli pracownik ma wolną sobotę, to pracodawca musi pamiętać o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego.) 8 czerwca ? Pierwszy dzień Zielonych Świątek 19 czerwca ? Dzień Bożego Ciała 15 sierpnia ? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 1 listopada ? Wszystkich Świętych (Przypominamy: jeżeli pracownik ma wolną sobotę, to pracodawca musi pamiętać o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego.) 11 listopada ? Narodowe Święto Niepodległości 25 grudnia ? Pierwszy dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia ? Drugi dzień Bożego Narodzenia

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

8 komentarzy

Nadia

Nadia

Dni ustawowo wolne od pracy są ważne i logiczne, że muszą być w praktyce takimi dniami wolnymi. Nie ma innej opcji.
Lidia

Lidia

Święta państwowe mają znaczenie, gorzej gdy u nas jest na przykład wolne a firma nie polska nie ma wtedy święta w innym kraju i pracownicy muszą pracować. To trzeba by ugruntować.
Grześ

Grześ

Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych! Celina- zgadzam się- przydatny artykuł. Można dużo z niego się dowiedzieć.
Celina

Celina

Ciekawy i przydatny artykuł i wszystkie jego porady. Znam grafik dni wolnych i z urlopem wypoczynkowym nigdy nie miałam problemu, aby skorzystać z niego w terminie, który mi odpowiada.
Artur Kosiński

Artur Kosiński

Obowiązki pracodawcy w tym zakresie są ściśle regulowane i dotyczą także świąt ustawowo wolnych od pracy. Dobrze jest wszystko odpowiednio poznać przez takie texty.
Koman

Koman

Pracodawcy muszą realizować założenia przepisów, gdyż każdy pracownik m,a prawo w danym okresie do dni wolnych. W ten sposób działa w sposób legalny co jest oczywiste.
Odra

Odra

U nas mamy o tyle dobrze, że każdy mniej więcej co roku idzie tak samo na urlop, a że w dziale jest około 10 osób to jest to wszystko łatwe do przewidzenia i czytelne dla wszystkich.
emil2019

emil2019

W tym roku jest inaczej. Zawsze pod koniec roku patrze na grafik kolejnego roku by zobaczyć jak układają się święta w Polsce i jak pokombinować z urlopem w stosunku do tego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.