Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych!

Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych!
Święta, święta... Początek nowego roku zarówno pracownicy, jak i pracodawcy spędzają nad kalendarzem. O ile jednak ci pierwsi sprawdzają, na ile dodatkowych dni wolnych mogą liczyć w nowym roku, o tyle ci drudzy sprawdzają, ile dodatkowych dni wolnych będą musieli udzielić. Jak sytuacja przedstawia się w 2014 roku?

Kwestia dni wolnych pracowników, którzy świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę, uregulowana została w Kodeksie pracy. I tak, zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy: ?Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym a przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin?. Inaczej mówiąc, jeżeli święto przypada w niedzielę, to nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy i wówczas też pracodawca nie jest zobowiązany oddać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Ta reguła dotyczy jednak tylko i wyłącznie niedziel. W tym zaś roku dwa święta przypadają w sobotę.

Święto a sobota

Jak wspominano powyżej, gdy święto przypada w niedzielę, to pracodawca nie jest zobowiązany swoim pracownikom oddać dzień wolny. Nieco inaczej jest jednak w przypadku soboty, w którą przypada święto. Trzeba jednak podkreślić, że ta zasada dotyczy tylko i wyłącznie tych pracodawców, którzy w swoich zakładach pracy wprowadzili 5-dniowy tydzień pracy z wolną sobotą. Inaczej będzie bowiem wówczas, gdy pracownicy ? zamiast wolnej soboty ? otrzymują inny dzień tygodnia wolny od pracy, dla przykładu poniedziałek. W takim jednak przypadku pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy fakt, iż nie zapewnia zatrudnionym dnia wolnego, nie wpływa na przekroczenie wymiaru czasy pracy w okresie rozliczeniowym. Taka sytuacja może mieć miejsce i wówczas też, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca będzie zobowiązany oddać pracownikom inny dzień wolny za święto, które przypadało właśnie w sobotę.

Komu nie trzeba oddawać dnia wolnego?

Poza wyżej wymienionymi przypadkami trzeba pamiętać, że nie zawsze pracodawca będzie zobowiązany oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Mowa tu głównie o pracownikach weekendowych, czyli takich, którzy wykonują pracę wyłącznie w piątki, soboty i niedziele. Pracodawca powinien przy tym powołać się na art. 144 Kodeksu pracy: ?Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta [...]?. W związku z faktem, iż to sam zainteresowany wnioskował o taką formę pracy, podmiot nie jest zobowiązany oddać mu dnia wolnego w święta, które przypadają sobotę w tym roku. Mowa tu o dwóch, czyli: 3 maja oraz 1 listopada.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego

O czym pamiętać?

Z punktu widzenia pracodawcy, który jest zobowiązany pamiętać o szeregu przepisów związanych z prawem pracy, ważna jest jeszcze jedna zasada, która wyrażona została w art. 151 Kodeku pracy. Mowa tu o tym, że: „Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Przepis ten stosuje się także, jeżeli święto przypada w niedzielę. Praca wykonywana w niedzielę jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności”. Inaczej mówiąc, każdy podmiot zatrudniający musi pamiętać o tym, że we wszystkie dni świąteczne, które wymienione zostały poniżej, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych.

W 2014 roku dni wolne od pracy to:

1 stycznia ? Nowy Rok 6 stycznia ? Święto Trzech Króli 20 kwietnia ? Pierwszy dzień Wielkiej Nocy 21 kwietnia ? Drugi dzień Wielkiej Nocy 1 maja ? Święto Pracy 3 maja ? Święto Narodowe Trzeciego Maja (Przypominamy: jeżeli pracownik ma wolną sobotę, to pracodawca musi pamiętać o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego.) 8 czerwca ? Pierwszy dzień Zielonych Świątek 19 czerwca ? Dzień Bożego Ciała 15 sierpnia ? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 1 listopada ? Wszystkich Świętych (Przypominamy: jeżeli pracownik ma wolną sobotę, to pracodawca musi pamiętać o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego.) 11 listopada ? Narodowe Święto Niepodległości 25 grudnia ? Pierwszy dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia ? Drugi dzień Bożego Narodzenia

Oceń ten wpis
Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Grześ
2019-12-04, 08:11
Pracodawco, pamiętaj o dniach wolnych! Celina- zgadzam się- przydatny artykuł. Można dużo z niego się dowiedzieć.
Celina
2019-05-14, 10:07
Ciekawy i przydatny artykuł i wszystkie jego porady. Znam grafik dni wolnych i z urlopem wypoczynkowym nigdy nie miałam problemu, aby skorzystać z niego w terminie, który mi odpowiada.
Artur Kosiński
2019-05-09, 13:28
Obowiązki pracodawcy w tym zakresie są ściśle regulowane i dotyczą także świąt ustawowo wolnych od pracy. Dobrze jest wszystko odpowiednio poznać przez takie texty.
Koman
2019-05-07, 11:32
Pracodawcy muszą realizować założenia przepisów, gdyż każdy pracownik m,a prawo w danym okresie do dni wolnych. W ten sposób działa w sposób legalny co jest oczywiste.
Odra
2019-04-05, 09:07
U nas mamy o tyle dobrze, że każdy mniej więcej co roku idzie tak samo na urlop, a że w dziale jest około 10 osób to jest to wszystko łatwe do przewidzenia i czytelne dla wszystkich.
emil2019
2019-03-30, 14:22
W tym roku jest inaczej. Zawsze pod koniec roku patrze na grafik kolejnego roku by zobaczyć jak układają się święta w Polsce i jak pokombinować z urlopem w stosunku do tego.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.