Kwestia dni wolnych pracowników, którzy świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę, uregulowana została w Kodeksie pracy. I tak, zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy: ?Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym a przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin?. Inaczej mówiąc, jeżeli święto przypada w niedzielę, to nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy i wówczas też pracodawca nie jest zobowiązany oddać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Ta reguła dotyczy jednak tylko i wyłącznie niedziel. W tym zaś roku dwa święta przypadają w sobotę.
Święto a sobota
Jak wspominano powyżej, gdy święto przypada w niedzielę, to pracodawca nie jest zobowiązany swoim pracownikom oddać dzień wolny. Nieco inaczej jest jednak w przypadku soboty, w którą przypada święto. Trzeba jednak podkreślić, że ta zasada dotyczy tylko i wyłącznie tych pracodawców, którzy w swoich zakładach pracy wprowadzili 5-dniowy tydzień pracy z wolną sobotą. Inaczej będzie bowiem wówczas, gdy pracownicy ? zamiast wolnej soboty ? otrzymują inny dzień tygodnia wolny od pracy, dla przykładu poniedziałek. W takim jednak przypadku pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy fakt, iż nie zapewnia zatrudnionym dnia wolnego, nie wpływa na przekroczenie wymiaru czasy pracy w okresie rozliczeniowym. Taka sytuacja może mieć miejsce i wówczas też, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca będzie zobowiązany oddać pracownikom inny dzień wolny za święto, które przypadało właśnie w sobotę.
Komu nie trzeba oddawać dnia wolnego?
Poza wyżej wymienionymi przypadkami trzeba pamiętać, że nie zawsze pracodawca będzie zobowiązany oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Mowa tu głównie o pracownikach weekendowych, czyli takich, którzy wykonują pracę wyłącznie w piątki, soboty i niedziele. Pracodawca powinien przy tym powołać się na art. 144 Kodeksu pracy: ?Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta [...]?. W związku z faktem, iż to sam zainteresowany wnioskował o taką formę pracy, podmiot nie jest zobowiązany oddać mu dnia wolnego w święta, które przypadają sobotę w tym roku. Mowa tu o dwóch, czyli: 3 maja oraz 1 listopada.
O czym pamiętać?
Z punktu widzenia pracodawcy, który jest zobowiązany pamiętać o szeregu przepisów związanych z prawem pracy, ważna jest jeszcze jedna zasada, która wyrażona została w art. 151 Kodeku pracy. Mowa tu o tym, że: „Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Przepis ten stosuje się także, jeżeli święto przypada w niedzielę. Praca wykonywana w niedzielę jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności”. Inaczej mówiąc, każdy podmiot zatrudniający musi pamiętać o tym, że we wszystkie dni świąteczne, które wymienione zostały poniżej, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych.
W 2014 roku dni wolne od pracy to:
1 stycznia ? Nowy Rok 6 stycznia ? Święto Trzech Króli 20 kwietnia ? Pierwszy dzień Wielkiej Nocy 21 kwietnia ? Drugi dzień Wielkiej Nocy 1 maja ? Święto Pracy 3 maja ? Święto Narodowe Trzeciego Maja (Przypominamy: jeżeli pracownik ma wolną sobotę, to pracodawca musi pamiętać o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego.) 8 czerwca ? Pierwszy dzień Zielonych Świątek 19 czerwca ? Dzień Bożego Ciała 15 sierpnia ? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 1 listopada ? Wszystkich Świętych (Przypominamy: jeżeli pracownik ma wolną sobotę, to pracodawca musi pamiętać o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego.) 11 listopada ? Narodowe Święto Niepodległości 25 grudnia ? Pierwszy dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia ? Drugi dzień Bożego Narodzenia
To może Cię również zainteresować