Kiedy praca na zastępstwo się opłaca?

Kiedy praca na zastępstwo się opłaca?
Praca na zastępstwo jest w naszym kraju najpopularniejsza w okresie letnim. Wówczas większość pracowników wykorzystuje swoje prawo do urlopu, zaś ich obowiązki przejmują osoby zatrudnione na czas ich nieobecności. Z punktu widzenia tych, którzy pracują na zastępstwo ważne jest, że świadczenie pracy na takich zasadach może się opłacać.

Pracodawcy w różny sposób mogą zapewnić sobie zastępstwo dla nieobecnych chwilowo pracowników. Najczęściej nieobecności dotyczą sezonu letniego, czyli czasu, gdy większość zatrudnionych udaje się na urlopy. Innym powodem jest ewentualne przebywanie pracownika na zwolnieniu chorobowym. Najczęściej, aby uzupełnić braki kadrowe, podmioty zatrudniające są zainteresowane zatrudnieniem pracownika z zewnątrz. Rekrutację mogą przy tym rozpocząć samodzielnie, mogą również skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji pracy, które świadczą takie usługi i tym samym odciążają przedsiębiorców w zakresie rekrutacji.

Fizyczny kontra umysłowy

Przyjęło się, że najczęściej pracodawcy poszukują pracowników do wykonywania najprostszych prac. Tymczasem rzeczywistość wygląda inaczej. Coraz częściej na zastępstwo poszukiwani są pracownicy, którzy posiadają wykształcenie, konkretne umiejętności i doświadczenie. W związku z powyższym, prace sezonowe nie zawsze są nieopłacalne finansowo. Mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które przez dłuższy czas bezskutecznie poszukują zatrudnienia lub tych, które mogą podjąć pracę wyłącznie na krótki okres. Największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy mają przy tym osoby, które pracowały w księgowości, magazynach czy logistyce. Często poszukiwani są również pracownicy biurowi.

Ile można zarobić? Trudno mówić o konkretnych stawkach, gdyż wiele zależy nie tylko od stanowiska, ale również wielkości firmy i jej lokalizacji. Niekiedy zaproponowana przez pracodawcę pensja może być uzależniona nie od wykształcenia, ale praktycznych umiejętności, które umożliwią pracownikowi rzetelne wykonywanie poszczególnych poleceń służbowych.

Zaplanować wakacje

Z punktu widzenia pracodawców zatrudnienie na zastępstwo również jest opłacalne. Niektóre firmy nie mogą pozwolić sobie na przestój. Dotyczy to między innymi przedsiębiorstw produkcyjnych czy biur księgowych. Zatrzymanie linii produkcyjnych czy brak dokonania rozliczeń klientów może być bardzo dotkliwe w skutkach. Z tego właśnie względu tak istotne jest prawidłowe zaplanowanie urlopów ? wówczas szef czy kierownicy w jego imieniu mogą rozpocząć poszukiwania pracowników na zastępstwo. Nierzadko bywa, że tacy muszą zostać przeszkoleni, zanim zostaną dopuszczeni do wykonywania pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Rodzaje umów o pracę

Planowanie dodatkowego zatrudnienia jest nie tylko konieczne, ale również ważne i korzystne. Dobre zagospodarowanie czasu wakacyjnego jest istotne z uwagi na przynajmniej kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że pracodawcy najczęściej muszą liczyć się z koniecznością wygospodarowania dodatkowych pieniędzy ? zatrudnienie pracowników na zastępstwo kosztuje, ponadto należy zapewnić pensje stałym współpracownikom, którzy przebywają na zasłużonych urlopach. Do tego dochodzi również ewentualne obniżenie wydajności pracy.

Optymalizować koszty

Aby konieczność zatrudnienia pracowników na zastępstwo nie dezorganizowała pracy w firmie, pracodawcy powinni zająć się tą kwestią odpowiednio szybciej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej, która pomoże w znalezieniu pracownika posiadającego właściwe kwalifikacje. Innym rozwiązaniem jest samodzielne poszukiwanie osób i budowanie swojego rodzaju bazy pracowników na zastępstwo, którzy mogą być przydatni również w przyszłości.

Zatrudnienie tymczasowe jest też korzystne z punktu widzenia pracowników. Osoby, które odpowiednio wcześniej zgłoszą się do agencji pośrednictwa pracy mogą liczyć, że ich kandydatury zostaną zaprezentowane między innymi pracodawcom, którzy poszukują pracowników na sezon letni lub zimowy. W ten sposób mogą oni nie tylko zarobić, ale również zdobyć określone umiejętności czy doświadczenie. Warto przy tym pamiętać, że zadowolony pracodawca może zdecydować się na utworzenie kolejnego etatu. Posiadając też doświadczenie, łatwiej jest znaleźć pracę w przyszłości.

Oceń ten wpis
Kiedy praca na zastępstwo się opłaca?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Tadek
2019-12-11, 15:51
Dobrze, że określone zostały tutaj profity. W wielu sytuacjach jakie mają miejsce to wcale nie jest taka prosta rzecz. Trzeba o tym pamiętać.
nauczycielka naucz. poczatk.
2019-05-22, 10:26
Praca na zastępstwie się opłaca, jeśli jest ona wynagradzana. Pracuję w szkolnictwie i nieraz w okienku, albo jak skończę zajęcia mam zastępstwa. Mam za to płacone.
Kaśka Szon
2019-05-08, 10:23
Jeżeli praca na zastępstwo wiąże się z realizacją mniejszych obowiązków za tą samą cenę lub obowiązków gdzie więcej się zapłąci to w wielu przypadkach może być to bardzo atrakcyjne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.