Szkolenia i rozwój

Rozwiązania AI w pracy. Praktyczny przewodnik po platformach i narzędziach

10 czerwca 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy
Rozwiązania AI w pracy. Praktyczny przewodnik po platformach i narzędziach
Wszędzie słyszysz o AI? To dopiero początek rewolucji, jaka dokonuje się na naszych oczach dzięki technologii sztucznej inteligencji. Algorytmy uczenia maszynowego przyspieszają rozwój AI w tempie wykładniczym, a to oznacza, że stajemy się świadkami historycznego przełomu, jakiego skalę trudno sobie w tym momencie wyobrazić. Czy to może wpłynąć na Twoją pracę?

Może i z pewnością wpłynie. Firma Nvidia, światowy lider w dziedzinie rozwiązań AI dla przemysłu, jest dziś wyceniana na ponad 3 biliony dolarów. Na giełdzie wyprzedziła takich gigantów jak Amazon, Google, a ostatnio nawet Apple! To niewątpliwe: czeka nas wiele zmian.

„Potrzebuję robota, który powiesi za mnie pranie albo wyrzuci śmieci, żebym ja miała więcej czasu na tworzenie sztuki. Nie na odwrót” - tak niektórzy internauci komentują błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji. Coś w tym jest, ale …podczas gdy zaledwie 33% konsumentów przyznaje, że ​​korzysta z narzędzi AI, faktyczne wykorzystanie wynosi aż 77%.*, co oznacza, że mnóstwo ludzi robi to nieświadomie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką rolę już teraz odgrywa sztuczna inteligencja w naszej codzienności.

AI w polskich firmach statystyki

Źródło: https://aitrends.pl/podstawy/sztuczna-inteligencja-ai/ 

Współczesny komputer jest ponad 1000 razy szybszy od komputera sprzed zaledwie 15 lat, pisze Maciej Stanusch. Według prawa Moore'a, które mówi, że co około dwa lata będzie się podwajać liczba tranzystorów w mikroczipie, im mniejsze i potężniejsze urządzenia elektroniczne, tym większy potencjał sztucznej inteligencji.

A zatem dziś tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak za 5 lat bedzie wyglądał przemysł czy rynek pracy. Nam, zwykłym zjadaczom chleba, pozostaje w miarę możliwości przygotować się do zmian. Tylko właśnie – jak?

Sztuczna inteligencja a rynek pracy

Jak wynika z badań PwC, sukcesywne wdrożenie sztucznej inteligencji może doprowadzić do wzrostu światowego PKB o 14%, czyli aż 15,7 biliona dolarów w ciągu najbliższych 6 lat (do 2030 r.).** Niektóre źródła mówią nawet o wzroście PKB o 25%.

Nie ulega wątpliwości, że dynamiczny rozwój AI wpłynie na wiele aspektów gospodarki, również na rynek pracy. Nie tylko dlatego, że sporo czynności zostanie zautomatyzowanych, co spowoduje likwidację niektórych miejsc pracy. Optymiści twierdzą, że narzędzia AI będą wspierać pracowników, a nie ich zastępować, a wsparcie to pozwoli zwiększyć wydajność pracy. Widać to już w sektorze rolnictwa – w ciągu ostatniej dekady znacząco zmniejszyło się zatrudnienie w rolnictwie, a zamiast tego przed młodymi otwierają się inne możliwości. Oczywiście nie zawsze ten proces odbywa się tak korzystnie; im mniej rozwinięta pozarolniczo wieś, tym trudniej o alternatywę dla pracy fizycznej.

Jednak według ekspertow w najbliższych latach powstanie dziesiątki milionów nowych stanowisk pracy związanych z rozwojem sztucznej inteligencji! Już teraz odczuwalny jest pewien problem kadrowy: wyraźnie brakuje ekspertów w tej dziedzinie. 

Video

Jeżeli więc obawiasz się, że wkrótce Twoje obowiązki przejmie jakiś sprytny program, wiedz, że czeka to pracowników niemal wszystkich branż. Istnieje duże prawdopodobieńśtwo, że praca przyszłości będzie wymagała kilkakrotnego przebranżowienia na przestrzeni lat w zależności od kierunku rozwoju technologii.

Warto już dziś zastanowić się nad zdobyciem nowych kompetencji, by wyjść naprzeciw potrzebom rynku. Poniżej znajdziesz listę narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które warto znać. Dla wygody czytelników podzieliliśmy ją na poszczególne branże.

Narzędzie nr 1 – ChatGPT

Jeżeli miał(a)byś skupić się tylko na jednym narzędziu, od którego warto zacząć, to musi być ChatGPT stworzony przez Open AI. To narzędzie, które zapoczątkowało rewolucję związaną ze sztuczną inteligencją.

Dzięki zaawansowanemu modelowaniu języka potrafi rozumieć i generować teksty w sposób przypominający ludzką komunikację. Jego fenomen polega na wszechstronności zastosowań – od edukacji, przez biznes, aż po rozrywkę – oraz na naturalności prowadzenia konwersacji, która sprawia, że użytkownicy często zapominają, że rozmawiają z maszyną. ChatGPT realnie ułatwia i przyspiesza codzienną pracę w wielu branżach.

ChatGPT logo

Umożliwia m.in.: generowanie tekstów i gotowych materiałów, wyszukiwanie informacji, streszczanie i przekształcanie treści, automatyczną analizę obrazków i dokumentów (np. CV), tworzenie obrazów na podstawie opisu tekstowego i wiele, wiele innych. Na jednej z podstron Open AI znajdziesz Chaty GPT przeznaczone do realizacji różnych zadań.

Open AI ze swoim sławnym już Chatem zapoczątkował trend, którego sukces chcą dzielić inni giganci. Google ma już własnego ChataGPT o nazwie Gemini, podobnie jak X (Twitter) - Grok.

Narzędzia AI – administracja i zarządzanie

Prawdziwą rewolucję obsługi m.in. w administracji publicznej stanowią chatboty i wirtualni asystenci. Najpopularniejszym przykładem tego rozwiąania za granicą jest MISSI, pierwszy rządowy chatbot stanu Mississippi, uruchomiony w 2017 roku. MISSI jest zaawansowanym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji, zaprojektowanym, aby pomagać mieszkańcom Mississippi w różnych sprawach związanych z usługami rządowymi, działając 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Podobny projekt powstaje już w Polsce. Asystent mObywatel 2.0 to nowa odsłona działającej już aplikacji. Powstaje z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji i jest oparty na technologii GPT wykorzystującej sztuczną inteligencję.

Projekt mObywatel 2.0 wygląd aplikacji

Projekt mObywatel 2.0, źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie-mobywatel20/wirtualny-asystent 

Czy na ten moment w administracji i zarządzaniu stosuje się narzędzia AI? Sektor publiczny dopiero przygotowuje się do wdrożenia tego rodzaju rozwiązań, ale w prywatnych organizacjach wielu pracowników już korzysta z narzędzi wspieranych AI.  Należą do nich, oprócz Chata GPT: 

 • Asana – rozbudowana platforma wspiera w zarządzaniu zespołami, która ułatwia organizację pracy zespołowej.
 • Clickup – jw., platforma służy do zarządzania projektami i zadaniami.
 • Effy AI – to kompleksowe narzędzie, które ułatwia zarządanie wydajnością pracy.
 • Leena AI – automatyzuje procesy HR i komunikację z pracownikami.
 • Talmundo – automatyzuje i ułatwia proces onboardingu pracowników.
 • FireFlies – to ciekawe narzędzie automatyzuje tworzenie notatek ze spotkań. 
 • Notion – umożliwia generowanie notatek i planowanie zadań z wykorzystaniem AI.
 • Kristalic – stworzone przez Polaka narzędzie do transkrypcji i analizy spotkań, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do nagrywania, transkrypcji i ekstrakcji kluczowych informacji z rozmów, ułatwiając zarządzanie notatkami i zadaniami po spotkaniach.

Narzędzia AI – analityka 

W przypadku analizy danych wsparcie sztucznej inteligencji jest nieocenione. Może nie wyprze starego, dobrego Excela, ale może go wzmocnić, jak np. Copilot od Microsoft, który pozwala korzystać z excela szybciej, albo Google Sheets ze wsparciem Chata GPT.

Asystenci AI nie tylko przeanalizują dane, ale także wyciągną z nich wnioski zgodnie z twoimi instrukcjami i zaprezentują je w zgrabnej, atrakcyjnej wizualnie formie. 

Przydatne narzędzia:

 • Google Analitics 4 – korzystając z rozwiązań AI, umożliwia mierzenie ruchu i zaangażowania w serwisach internetowych i aplikacjach.
 • DataLab – to inteligentny notatnik danych, który upraszacza i przyspieszenia przekształcanie danych we wnioski i spostrzeżenia. Umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi, czyli niejako „rozmowę z danymi”.
 • NotebookLM – niestety jeszcze niedostępny w Polsce, ale wart wzmianki: inteligentny notatnik od Google, który przeanalizuje setki dokumentów, podobnie jak DataLab odpowie na pytania i wykona polecenia.
 • Coefficient – umożliwia automatyczne importowanie i synchronizowanie danych do arkuszy Excel i google sheets, z elastycznymi filtrami i tabelami.
 • Akkio – narzędzie do analityki biznesowej i prognozowania, przydatne do analizy danych w marketingu i sprzedaży.
 • Julius AI – interpretuje, analizuje i wizualizuje dane w intuicyjny i przyjemny dla oka sposób.
 • Astria – służy do analizy danych, które pomaga firmom zrozumieć i wykorzystać dane do podejmowania lepszych decyzji biznesowych.
 • Tableau – narzędzie do wizualizacji danych, które umożliwia tworzenie interaktywnych wykresów, dashboardów i raportów, pomagając użytkownikom w analizie i prezentacji danych.
 • Import.io – narzędzie do ekstrakcji danych z witryn internetowych, które pozwala użytkownikom na przekształcanie nieustrukturyzowanych danych z różnych stron internetowych w ustrukturyzowane dane, gotowe do analizy i raportowania.
 • Power BI – narzędzie do analizy biznesowej od Microsoft, które umożliwia przekształcanie danych w interaktywne raporty i wizualizacje, wspierając podejmowanie decyzji opartych na danych.
 • RapidMiner – platforma do zaawansowanej analizy danych i uczenia maszynowego, która oferuje narzędzia do przygotowywania danych, budowy modeli i ich wdrażania w celu wspierania procesów decyzyjnych.

AI w analityce korzyści - infografika

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Gdańsk
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Lublin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Opole
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Rzeszów
Dodana

Źródło: https://widoczni.com/blog/ai-analityka-internetowa/

Narzędzia AI - SEO

I w tej grupie prym wiedzie ChatGPT 4o, ale do takich potrzeb jak optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych, audyt strony czy sprawdzanie widoczności swojej i konkurencji, sięgniemy po bardziej specjalistyczne narzędzia: 

 • SEMrush – to kompleksowe narzędzie do analizy i optymalizacji SEO, PPC, content marketingu oraz badania konkurencji, które ułatwia poprawianie widoczności i efektywność działań marketingowych online.
 • MarketMuse – narzędzie do optymalizacji treści, podobnie jak SemRush poprawia działania SEO i pomaga zwiększać widoczność w wyszukiwarkach.
 • Alli AI – narzędzie do automatyzacji SEO, które pomaga w optymalizacji treści, linkowaniu wewnętrznym i zarządzaniu kampaniami SEO, aby poprawić widoczność strony w wyszukiwarkach.
 • Senuto – platforma do analizy SEO, generowania i optymalizacji treści, pomaga w monitorowaniu widoczności stron internetowych i dostarcza wskazówek do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Surfer SEO – narzędzie do optymalizacji treści SEO, które analizuje konkurencję i sugeruje zmiany w treściach, aby poprawić ich pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia AI w obsłudze klienta

Według badania KPMG pt. „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu” (2023) w Polsce najczęściej stosowanym typem systemu informatycznego jest CRM, który służy do zarządzania relacjami z klientem. Na rodzimym rynku to właśnie klient jest dla rozwijających się przedsiębiorstw priorytetem. 

Oto, dlaczego popularne są przede wszystkim takie inteligentne rozwiązania jak chatboty i wirtualni asystenci. Pomocne mogą być:

 • Google Contact Center AI – jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań wspierających obsługę klienta, działające w Google Cloud.
 • AWS Agent Assist – narzędzie dla firm e-commerce opierających swoje działania o rozwiązania Amazon.
 • Superhuman, Sparkmailapp – oba narzędzia działają jak asystent poczty elektronicznej, który używa AI do odpisywania na maile. 
 • Undetectable.ai – narzędzie służące do generowania i modyfikacji treści tekstowych tak, by brzmiały naturalnie dla odbiorcy; aby nie dało się wykryć, że zostały stworzone przez AI.
 • HubSpot – popularna platforma CRM z wbudowanymi funkcjami AI do automatyzacji komunikacji z klientami i analizy danych.
 • Zendesk, Freshdesk, Intercom, Tidio – konkurencyjne do powyższej, platformy oferujące wsparcie poprzez chatboty AI oraz systemy automatyzacji odpowiedzi na zapytania klientów.

Video

Narzędzia AI do grafiki, zdjęć i wideo

Te narzędzia warto poznać, nawet jeśli twoja praca nie ma z nimi nic wspólnego. Wygenerują obraz na podstawie opisu, zedytują zdjęcie, stworzą film z dostarczonych materiałów… Mnóstwo osób korzysta i „bawi się” nimi prywatnie. 

Biznesowo jednak warto stosować je z głową. Co to oznacza? No cóż, nie zrywaj współpracy z profesjonalnym grafikiem tylko dlatego, że umiesz już samodzielnie generować obrazki online! Nie tędy droga, chyba że opierasz się wyłącznie na abstrakcyjnych kreacjach. 

Tam, gdzie potrzebne są zdjęcia do reklam czy social mediów, lepiej nie opierać się na grafikach z AI. Prawie 50% konsumentów w USA uważa, że ​​ani Photoshop, ani generatywna sztuczna inteligencja nie powinny być wykorzystywane w postach w mediach społecznościowych w celach komercyjnych.*** 

A różne opcje kuszą. Nawet wspomniany Photoshop de facto ma już własne narzędzie do generowania grafik. Inne, które warto znać:

 • Dall-E – narzędzie działające w ramach ChatGPT, służy do generowania obrazów na podstawie opisów tekstowych, wykorzystując zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.
 • ClipDrop – umożliwia przechwytywanie i edytowanie obrazów, łatwe wycinanie elementów z otoczenia za pomocą aparatu i przenoszenie ich do projektów graficznych.
 • Remove.bg – specjalistyczne narzędzie do wycinania tła obrazków, naprawdę skuteczne.
 • Midjourney – narzędzie do generowania obrazów na podstawie opisów tekstowych, wykorzystujące zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.
 • Canva – platforma do projektowania graficznego, która umożliwia tworzenie szerokiej gamy wizualnych treści, takich jak prezentacje, plakaty, grafiki na media społecznościowe i wiele innych.
 • Wondershare Filmora – oprogramowanie do edycji wideo, które umożliwia tworzenie i modyfikowanie filmów.
 • Leonardo.AI – narzędzie do generowania obrazów i grafik przy użyciu sztucznej inteligencji, umożliwiające tworzenie wizualnych treści na podstawie opisów tekstowych.

Narzędzia AI w marketingu

Według specjalistów automatyzacja marketingu z pomocą AI może zwiększyć efektywność działań marketingowych nawet o 50%. Wydaje się to nierealne, a jednak. Nawet przy uwzględnieniu cen abonamentów niektórych narzędzi, pracownicy, którzy umiejętnie z nich korzystają, mogą przynieść firmie naprawdę duże oszczędności.

Oprócz wymienionych wyżej narzędzi do generowania grafik oraz niezastąpionego ChatGPT, warto tu wymienić: 

 • UpGrow – platforma do zarządzania i optymalizacji kampanii marketingowych w celu zwiększenia zasięgu i konwersji.
 • GetResponse – kompleksowe narzędzie do marketingu e-mailowego, automatyzacji marketingu i zarządzania kampaniami.
 • Genius AI – platforma do analizy danych i tworzenia predykcyjnych modeli biznesowych za pomocą sztucznej inteligencji.
 • Elicit – narzędzie, które pozwala robić research za pomocą AI. 
 • Beautiful AI – służy do generowania atrakcyjnych prezentacji multimedialnych.
 • Lookup – narzędzie do wyszukiwania i zarządzania informacjami, które ułatwia szybkie znalezienie potrzebnych danych w dużych zbiorach informacji.
 • Brevo – umożliwia automatyczne tworzenie, zarządzanie i analizowanie kampanii marketingowych poprzez e-maile, SMS-y oraz media społecznościowe,
 • AdCreative AI – narzędzie do automatycznego generowania kreatywnych treści reklamowych przy użyciu sztucznej inteligencji.
 • Creatify – platforma do tworzenia i zarządzania kampaniami reklamowymi oraz generowania treści marketingowych.
 • Scalenut – platforma do tworzenia i optymalizacji treści przy użyciu sztucznej inteligencji, wspierająca SEO i strategię content marketingową.
 • Article Insight – narzędzie przydatne m.in. do tworzenia postów w social mediach. Dodaje emotikony do tekstu, czyniąc go bardziej przystępnym i atrakcyjnym dla czytelników.

Video

To tylko kilka przykładów. Kompleksowe zestawienie narzędzi AI wykorzystywanych w marketingu i sprzedaży opublikował w marcu 2024 r. Polski Fundusz Rozwoj. Zobacz „Mapę wybranych narzędzi AI w marketingu i sprzedaży”:

Mapa narzędzi Ai w marketingu

Źródło: https://pfrsa.pl/aktualnosci/mapa-wybranych-narzedzi-ai-w-marketingu-i-sprzedazy.html 

Narzędzia AI – sprzedaż i handel

A co z branżami, w których tak ważna jest komunikacja z klientem, persfazja i umiejętności sprzedażowe? Co ze sklepami internetowymi? Znów zajrzyjmy do statystyk. Firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję do sprzedaży zwiększyły liczbę potencjalnych klientów o ponad 50%, skróciły czas rozmów o 60-70% i osiągnęły redukcję kosztów o 40-60%. **** Jeśli sprzedajesz swoje produkty lub usługi przez internet (i nie tylko), koniecznie zapoznaj się z przydatnymi narzędziami:

 • Jasper – asystent pisania AI, służy do generowania treści pisemnych, przede wszystkim sprzedażowych i marketingowych.
 • Clari – narzędzie do zarządzania przychodami i prognozowania sprzedaży, które wykorzystuje AI do analizy danych sprzedażowych i poprawy dokładności prognoz.
 • Apilo – platforma do zarządzania sprzedażą na wielu rynkach e-commerce, umożliwiająca synchronizację zamówień, zapasów i danych klientów w jednym miejscu.
 • Dature E-com – podobnie jak Apilo, to platforma wspomagająca zarządzanie i optymalizację działań marketingowych w e-commerce, oferująca narzędzia do analizy i automatyzacji kampanii reklamowych.
 • Drift AI – platforma do automatyzacji marketingu i sprzedaży, która używa chatbotów AI do prowadzenia rozmów z klientami w czasie rzeczywistym i kwalifikowania leadów.
 • Einstein GPT – AI od Salesforce, która wspiera różne aspekty CRM, automatyzując procesy i dostarczając inteligentne rekomendacje na podstawie analizy danych klientów.
 • Freshsales – kompleksowe narzędzie CRM do zarządzania relacjami z klientami, oferuje funkcje automatyzacji sprzedaży, zarządzania leadami i analizy danych sprzedażowych.
 • Gong.io – narzędzie do analizy rozmów sprzedażowych, które używa AI do transkrypcji i analizy połączeń, aby dostarczać wgląd w efektywność sprzedaży i wskazówki dotyczące poprawy.

Narzędzia AI dla informatyków

Praca programisty chyba nigdy nie była tak przyjemna, jak dziś. I nie tylko, bo branża IT korzysta ze sztucznej inteligencji na wiele sposobów. Dostępne w sieci narzędzia umożliwiają generowanie gotowych skryptów, uzupełnianie kodu, wykrywanie i poprawianie błędów, a nawet optymalizację kodu. Nie oznacza to oczywiście, że roboty wykonują pracę za informatyka, ale znacznie zwiększą jego efektywność, umożliwiając mu skupienie się na bardziej skomplikowanych problemach.

 • GitHub Copilot – sugeruje linie kodu i całe funkcje bezpośrednio w edytorze kodu, bazując na kontekście aktualnego kodu.
 • Kite – oferuje inteligentne podpowiedzi kodu i automatyczne uzupełnianie w edytorach tekstu, pomagając programistom pisać kod szybciej i z mniejszą ilością błędów.
 • Hugging Face – baza modeli językowych do przetwarzania języka naturalnego, oferująca bibliotekę do łatwego wdrażania i trenowania algorytmów NLP na dużych zbiorach danych.
 • Jenkins – narzędzie do automatyzacji ciągłej integracji i dostarczania (CI/CD), które może być wspierane przez AI do optymalizacji procesów budowania, testowania i wdrażania aplikacji.
 • DataRobot – platforma automatyzująca budowę i wdrażanie modeli uczenia maszynowego, umożliwiająca specjalistom IT szybkie tworzenie modeli predykcyjnych bez głębokiej wiedzy z zakresu data science.
 • Elasticsearch – silnik wyszukiwania i analizy, który wykorzystuje AI do indeksowania i wyszukiwania dużych zbiorów danych, umożliwiając szybkie i precyzyjne zapytania w czasie rzeczywistym.
 • Splunk – narzędzie do analizy danych, które wykorzystuje AI do monitorowania i analizowania logów IT, pomagając w wykrywaniu problemów, zagrożeń i optymalizacji działania systemów.
 • Elasticsearch – to właściwie nie tyle narzędzie, co baza danych. Silnik wyszukiwania i analizy, który wykorzystuje AI do indeksowania i wyszukiwania dużych zbiorów danych, umożliwiając szybkie i precyzyjne zapytania w czasie rzeczywistym.
 • Super Link – druga warta wzmianki zaawansowana baza danych, ułatwia efektywne przechowywanie, zarządzanie i analizę dużych zbiorów danych, zapewniając szybki dostęp i wysoką wydajność.

Video
 

Narzędzia AI – automatyzacja procesów biznesowych

Nasza wisienka na torcie to zestawienie narzędzi wspierających prowadzenie i skalowanie biznesu. Przykłady z tej listy to głównie rozwiązania dla dużych graczy, ale niektóre będą pomocne również dla startupów.

 • Comarch AI – polska firma oferuje rozwiązania AI do automatyzacji procesów biznesowych, w tym systemy do analizy danych, zarządzania dokumentami i wsparcia decyzji biznesowych.
 • Botwise – anglojęzyczne narzędzie do zarządzania wiedzą i wsparcia klienta, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji odpowiedzi na pytania, wyszukiwania informacji i zarządzania bazą wiedzy w firmach.
 • Browse – narzędzie, które umożliwia przeglądanie i analizowanie danych internetowych, pomagając w zrozumieniu zachowań użytkowników i trendów rynkowych.
 • UiPath – platforma do automatyzacji procesów robotycznych (tzw. RPA), która umożliwia tworzenie i zarządzanie robotami do automatyzacji zadań biznesowych.
 • Automation Anywhere – kolejne narzędzie RPA, które pozwala na automatyzację procesów biznesowych, oferując narzędzia do tworzenia botów oraz zarządzania ich działaniem.
 • Blue Prism – platforma RPA, która umożliwia firmom automatyzację rutynowych procesów za pomocą inteligentnych robotów, wspierając cyfrową transformację i zwiększając efektywność operacyjną.

Szukasz innych narzędzi AI? Do tego też jest narzędzie!

Jak widzisz istnieje już wiele narzędzi z zastosowaniem sztucznej inteligencji, które przydają się w różnych obszarach pracy. Oczywiście korzystanie z nich nie jest jeszcze powszechne, w Polsce zapewne z niektórymi będziemy mieli do czynienia jedynie w dużych przedsiębiorstwach i międzynarodowych korporacjach. Warto jednak zrobić krok do przodu i zapoznać się z tymi najpopularniejszymi (chatGPT, Jasper, Dall-e), bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później i tak zajdzie potrzeba doszkalania się w tym zakresie. 

Wymieniliśmy tylko niektóre aplikacje i programy AI, w rzeczywistości jest ich mnóstwo, dlatego powstały już wyszukiwarki, które ułatwiają znalezienie przydatnych narzędzi do optymalizacji pracy. Oto najpopularniejsze z nich:

 • There’s An AI For That – platforma, która gromadzi dziś ponad 12 000 narzędzi AI, z wygodną wyszukiwarką i znacznikami, które narzędzia są darmowe, a które płatne.
 • Futurepedia – to druga czołowa wyszukiwarka AI, stanowi obszerny katalog narzędzi oraz technologii przyszłości.
 • AI Tools Directory – kolejna ogromna baza danych narzędzi AI z różnych kategorii, która umożliwia użytkownikom przeglądanie i ocenianie poszczególnych narzędzi.

Zapamiętaj te strony, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą - nie tylko w życiu zawodowym.

Jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją?

Wiedza o tym, że mamy do dyspozycji narzędzie AI to jedno, a korzystanie z niego to druga sprawa. Okazuje się, że to wcale nie takie proste. Rozmowa ze sztuczną inteligencją odbywa się poprzez wpisywanie tzw. promptów, czyli poleceń tekstowych. Brzmi banalnie... Jeśli jednak wpiszesz polecenie: wygeneruj obrazek z szarym kotem, prawdopodobnie nie uzyskasz satysfakcjonującego wyniku zgodnego z twoją wizją, bo prompt jest zbyt ogólny. Skuteczność korzystania z danego narzędzia często zależy właśnie od umiejętności formułowania odpowiednich promptów. A zatem prompt do powyższego przykładu mógłby brzmieć np.: Stwórz realistyczne zdjęcie szarego kota rasy brytyjskiej, o gładkiej sierści, leżącego na kocu z przymrużonymi oczami.

W pracy częściej będziesz zapewne korzystać z ChatGPT do tworzenia treści, planowania rozmów i wystąpień, czy opracowywania projektów, dlatego przydatne będzie podsuwanie podobnych materiałów, opisywanie produktu lub usługi oraz wszelkie dodatkowe informacje, które pomogą narzędziu wygenerować odpowiedni wynik.

Na szczęście można się tego nauczyć. W sieci są już dostępne poradniki dotyczące promptów, a nawet szkolenia z tego zakresu, jak np. przewodnik prosto od Open AI: https://platform.openai.com/docs/guides/prompt-engineering.

Kompetencje AI – co wpisać w CV

Jeśli już mowa o szkoleniach... dziś choćby podstawowa wiedza o technologii AI daje przewagę na rynku pracy. Oczywiście, wiele zależy od stanowiska i branży, ale niewątpliwie wiedza ta będzie coraz cenniejsza dla pracodawców.


Kluczowe kompetencje AI statystyki

Źródło: https://www.rp.pl/praca/art40214951-tego-powinni-sie-uczyc-przyszli-menedzerowie-ai (za: Elephant AI) 

Umiejętność korzystania z narzędzi AI jest zatem jedną z kluczowych kompetencji przyszłości, dlatego warto wykazać ją podczas rekrutacji. Tylko jak to udokumentować? Jak przeciętny pracodawca będzie w stanie ocenić te kwalifikacje, skoro sama technologia stała się powszechna zaledwie kilka lat temu? 

No cóż, idziemy z duchem czasu i działamy tak samo jak w przypadku innych kompetencji. Możesz więc:

 • ukończyć stosowny kurs, najlepiej z certyfikatem. Już blisko 200 kursów związanych z różnym zastosowaniem AI jest dostępnych na platformach typu Udemy lub Coursera, możesz też znaleźć bezpłatne kursy od Google. Bardziej specjalistyczne materiały udostępnia strona Deeplearning.ai, a na rodzimym rynku z zagadnieniem AI od podstaw zapoznasz się np. dzięki kursowi od Senuto Zrozumieć AI (https://store.senuto.com/ebooki/kurs-zrozumiec-ai/)
 • zaprezentować w aplikacji portfolio z dziełami i projektami (grafiki, ulotki, artykuły, strony internetowe, raporty), które udało Ci się stworzyć z pomocą narzędzi sztucznej inteligencji.

Doświadczenie zawodowe w pracy z AI dobrze jest też szczegółowo opisać, uwzględniając obowiązki, używane narzędzia i technologie oraz osiągnięte rezultaty. Pomocna może się okazać również platforma LinkedIn, gdzie możesz zadbać o odpowiednie rekomendacje od współpracowników lub odbyć kursy w ramach platformy edukacyjnej LinkedIn Learning.

Na koniec trochę teorii – jak to działa?

Wiesz już, jak wiele jest możliwości korzystania z AI w praktyce i jak szybko rozwija się ta technologia. Ale na czym tak dokładnie polega rozwój sztucznej inteligencji? Ten ostatni fragment artykułu przeznaczony jest dla dociekliwych, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak działają algorytmy AI. Zapytajmy u źródła:

Pytamy CzatGPT-4o – na czym polega jego działanie?

ChatGPT działa na zasadzie modelu językowego, który wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do przetwarzania i generowania tekstu w odpowiedzi na zadane pytania lub podane informacje. Jest trenowany na ogromnych zbiorach danych tekstowych, co pozwala mu rozumieć kontekst i generować odpowiedzi, które są spójne i naturalne. ChatGPT korzysta z techniki zwanej przetwarzaniem języka naturalnego (NLP) oraz uczenia maszynowego, aby analizować dane wejściowe i tworzyć odpowiednie odpowiedzi, imitując ludzki styl rozmowy

To wyjaśnienie jest jednak ogólnikowe. W uproszczeniu, ChatGPT (mamy tu na myśli model językowy GPT-4o, którego używa ChatGPT), wchłonął do swojej bazy wiedzy wszystkie treści dostępne w internecie. Generując wynik na zapytanie, model ten przewiduje, jakie słowo powinno nastąpić po poprzednim, opierając się na treściach opublikowanych wcześniej w sieci. Dokonuje analizy całej dostępnej wiedzy i wyciąga wnioski na temat reguł i zależności języka naturalnego na tyle skutecznie, by naśladować ludzką mowę. 

Cała "zabawa"polega bowiem na tym, że sztuczna inteligencja ma naśladować człowieka, by dzięki temu zastępować go w wykonywaniu pewnych zadań. To dlatego u podstaw tej technologii leżą, wzorowane na budowie i zasadach działania biologicznego systemu nerwowego człowieka, sztuczne sieci neuronowe. Mają umożliwiać programowi dokonywanie analiz, wyciąganie wniosków, podejmowanie decyzji, a także wykrywanie błędów i korygowanie ich… Co najmniej tak skutecznie, jak człowiek. Służą temu rozmaite modele „uczenia się” algorytmów. 

Ewolucja technologii AI infografika

Źródło: https://www.ican.pl/b/droga-do-ai-czym-jest-dzis-i-czym-moze-stac-sie-sztuczna-inteligencja/PJzlpXnpV 

Podsumowanie

Jeszcze nigdy wcześniej technologia informatyczna nie postępowała tak szybko, jak teraz, jednocześnie mocno wpływając na nasze życie. To może wzbudzać obawy, jednak my zachęcamy do zmierzenia się z rzeczywistością i zgłębiania tematu przynajmniej na tyle, na ile te nowoczesne rozwiązania mogą nas bezpośrednio dotyczyć w pracy lub w domu.

Algorytmy AI używane są już w służbie zdrowia, finansach, przetwarzaniu języka i ułatwianiu komunikacji, monitorowaniu środowiska, edukacji, bezpieczeństwie narodowym… i nie tylko. To kwestia czasu, gdy niemal w każdej dziedzinie życia będzie nam towarzyszyć sztuczna inteligencja.

 

 

Wykaz źródeł:

* https://www.authorityhacker.com/ai-statistics
**  https://elbuz.com/pl/svitovij-vvp-mozhe-zrosti-na-14-u-2030-roci-zavdyaki-shtuchnomu-intelektu-ce-dori
*** https://www.webfx.com/blog/marketing/ai-statistics

**** https://learn.g2.com/machine-learning-statistics

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.