Rozmowa kwalifikacyjna

Czego nie robić po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej?

27 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Czego nie robić po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej?
Czego nie robić po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów, którzy chcą wiedzieć, jakimi działaniami mogą zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

Zobacz także artykuł: Co zabrać na rozmowę rekrutacyjną?

Czego nie robić po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej?

Choć dobrze jest wiedzieć, jak zakończyć rozmowę kwalifikacyjną, żeby zostawić po sobie dobre wrażenie, to ważne jest także, jak kandydat zachowuje się przed i po rozmowie. Czy odbiera telefony, a jeśli nie, to czy oddzwania? Jak przebiegają te rozmowy telefoniczne? 

Jeśli zależy Ci na zrobieniu dobrego wrażenia, bądź profesjonalny na każdym etapie kontaktu z rekruterem i potencjalnym pracodawcą. Choć proces rekrutacyjny w każdej firmie wygląda nieco inaczej, warto poznać kilka zasad, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterach. Niektóre działania, takie jak nękanie firmy telefonami z pytaniami o wynik rekrutacji, są zupełnie nie na miejscu, ale jest też kilka sposobów, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie. 

Czy można zadzwonić po rozmowie kwalifikacyjnej o wynik rekrutacji?

Nie jest to dobry pomysł, ponieważ rekruterzy często chcą mieć czas na przemyślenie swojej decyzji i mogą nie chcieć odpowiedzieć na pytanie o wynik rekrutacji. Warto zastanowić się, czy rekruter podczas rozmowy nie podał już daty, w której zostanie podjęta decyzja. Jeśli tak, nie dzwoń, tylko poczekaj do wyznaczonego terminu. Jeśli natomiast rekruter nie podał takiej informacji, można po kilku dniachskontaktować się mailowo lub telefonicznie, zadać pytanie o przebieg rekrutacji i jej planowane zakończenie. 

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik magazynu z odzieżą

Timing Sp. z o.o.

  • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Lider zmiany

Metalfer Polonia Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Aby uniknąć stresującej sytuacji oczekiwania na telefon od rekrutera, zadbaj, aby ustalić termin odpowiedzi już podczas spotkania. W trakcie wywiadu rekrutacyjnego zadaj pytanie o planowane zakończenie rekrutacji oraz kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Na koniec przypomnij ten termin, np. w takiej formie: "Dziękuję za rozmowę i do usłyszenia za dwa tygodnie”. Takie powtórzenie “ugruntuje” i przypomni osobom rekrutującym zobowiązanie do terminu. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej czasami jest nieco stresujący, ale warto pamiętać o ustaleniu daty odpowiedzi.

Czym jest zamrożenie wakatu i czym to skutkuje dla kandydatów?

Zamrożenie wakatu oznacza, że pracodawca wstrzymał proces rekrutacyjny i nie jest obecnie zainteresowany zatrudnieniem nowych pracowników na konkretne stanowisko. Oznacza to, że kandydaci nie będą rozpatrywani

Zamrożenie wakatu może wynikać z różnych przyczyn, np. braku budżetu, zmiany strategii firmy czy braku wyłonienia odpowiedniego kandydata. Choć firmy zazwyczaj informują osoby aplikujące na dane stanowisko o wstrzymaniu rekrutacji, rzadko podają powód tej decyzji. Dlatego też nie należy oczekiwać na wznowienie zbierania zgłoszeń i skupić się na innych ofertach. 

Dlaczego zaproszenie rekrutera w mediach społecznościowych to dobry pomysł?

Jest to niezwykle skuteczny sposób na utrzymanie kontaktu z rekruterem i skrócenie dystansu w relacji. W zależności od stanowiska na jakie aplikujesz, taka otwartość może przynieść Ci zaskakujące korzyści. Wymogiem jest tu świadome prowadzenie swojego profilu w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na taki ruch, ściągniesz na siebie uwagę rekrutera i będzie miał dostęp do wszelkich treści publikowanych “dla znajomych”. Może to być świetny sposób na przedstawienie swojej marki osobistej, kwalifikacji i doświadczenia, ale to także ryzyko pokazania czegoś, co chcielibyśmy ukryć, jeśli odpowiednio nie przygotujemy profilu.

Czego jeszcze nie należy robić po skończonej rozmowie rekrutacyjnej?

Niezależnie od Twoich wrażeń odnośnie do rozmowy, pamiętaj, że nie należy krytykować pracodawcy ani rekrutera w sieci i/lub wśród osób, które mogą przekazać Twoje słowa. Pamiętaj, że może to przynieść konsekwencje nie tylko w postaci braku zatrudnienia, ale także nieprzyjemne sytuacje w przyszłości, które nie do końca da się przewidzieć. 

Jeśli rekruter skontaktuje się z Tobą, ważne, aby go nie ignorować – jeśli nie mogliśmy odebrać, należy oddzwonić; jeśli zgodziliśmy się na przygotowanie zadania rekrutacyjnego – wykonajmy je. 

Po skończonej rozmowie rekrutacyjnej nie należy naciskać na rekrutera z prośbą o przyspieszenie decyzji o wyłonieniu kandydata. Takie zachowanie zdecydowanie zmniejszy Twoje szanse na zatrudnienie.

Kiedy warto aplikować do innych pracodawców po ostatniej rozmowie rekrutacyjnej?

Niezależnie od ustaleń przekazanych przez rekrutera, warto być na bieżąco z ofertami pracy. Procesy rekrutacyjne często się przedłużają, a niekiedy są w ogóle wstrzymywane. Warto szukać innych możliwości, aby umożliwić sobie wybranie najbardziej odpowiedniego miejsca do podjęcia przyszłej pracy. Tym bardziej, że jak pokazują doświadczenia osób ubiegających się o stanowiska w różnych firmach, rekruterzy często nie informują o decyzji zatrudnienia innego kandydata. Dlatego też, zamiast czekać na odpowiedź, której możesz nigdy nie otrzymać, zadbaj o możliwości współpracy z innymi firmami

Czasami rekruterzy pytają o to, czy uczestniczymy w innych procesach rekrutacyjnych. Nie trzeba bać się szczerej odpowiedzi. Jeśli decydujesz się na zmianę pracy, aplikowanie do kilku firm to wyraz przedsiębiorczości. Rozmowa o pracę to także miejsce na Twoje pytania. Możesz np. zapytać o to, ile osób aplikuje na dane stanowisko. 

Video

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę zadzwonić po rozmowie kwalifikacyjnej, aby dowiedzieć się o wynik rekrutacji?

Nie jest to zalecane, ponieważ rekruterzy często potrzebują czasu na przemyślenie swojej decyzji i mogą nie chcieć lub po prostu nie móc odpowiedzieć na takie pytanie. Jeśli jednak nie została podana data zakończenia rekrutacji, możesz zadzwonić do rekrutera z podziękowaniem za spotkanie i dopytać o tę kwestię. Pamiętaj jednak, że istnieje ryzyko tego, że zostaniesz odebrany jako osoba narzucająca się i to może znacznie zmniejszyć Twoje szanse na nową pracę.

Co oznacza zamrożenie wakatu i jakie są jego konsekwencje dla kandydatów?

Zamrożenie wakatu oznacza wstrzymanie procesu rekrutacyjnego. Tym samym kandydat nie zostanie zatrudniony na dane stanowisko. Przyczyny zamrożenia wakatu są różne. Czasami spowodowane jest to np. brakiem budżetu na stworzenie nowego stanowiska pracy, a czasami kandydat został wyłoniony w ramach tej samej organizacji. Niezależnie od przyczyny zamrożenia wakatu, warto skupić się na innych pracodawcach, którzy prowadzą otwartą rekrutację.

Dlaczego zaproszenie rekrutera w mediach społecznościowych jest dobrym pomysłem?

Umożliwia przedstawienie swoich kwalifikacji i marki osobistej. Dzięki temu rekruter może lepiej poznać kandydata, jego zainteresowania, styl życia. Co więcej, jeśli udało Ci się nawiązać dobre relacje z rekruterem, pozwoli to na utrzymanie tej więzi. Nawet jeśli nie otrzymasz oferty pracy przy aktualnej rekrutacji, możesz liczyć, że zapadniesz w pamięć rekruterowi. Przypominać o Tobie będą mu Twoje nowe publikacje. Wtedy może Cię zaprosić do innego procesu rekrutacyjnego. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na zaproszenie rekrutera w mediach społecznościowych, Twój profil powinien być odpowiednio do tego przygotowany.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Inka

Inka

Często jestem zaskoczony, jak niektórzy kandydaci zachowują się podczas rekrutacji. Te wskazówki są świetnym przykładem, jak kandydaci powinni się zachowywać przed, w trakcie i po rozmowie kwalifikacyjnej. To pozwala na zbudowanie dobrej relacji między pracodawcą a kandydatem.
Paula

Paula

Bardzo zasadne wskazówki, jak poradzić sobie po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej. Zgadzam się, że lepiej nie zadzwonić o wynik rekrutacji, lecz odczekać i w razie potrzeby skontaktować się mailowo lub telefonicznie.
Tamara

Tamara

Dzięki tym informacjom, nie tylko nauczę się, jakie błędy unikać po rozmowie kwalifikacyjnej, lecz także, jak zachować się przed nią i w czasie rekrutacji. To niezwykle ważne, by pozostawić dobre wrażenie i pokazać profesjonalizm.
Kamikadze

Kamikadze

Bardzo ważne wskazówki na temat tego, co należy robić po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej. Każdy powinien zdać sobie sprawę, że proces rekrutacyjny jest długi i wymaga zrozumienia ze strony kandydata i pracodawcy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.