Motywowanie pracowników

Jak zostać docenionym przez przełożonego?

27 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Jak zostać docenionym przez przełożonego?
Docenienie przez przełożonego najczęściej wynika z pełnego zaangażowania w wykonywane obowiązki, a także osiągania ponadprzeciętnych efektów. Może ono przełożyć się na wzrost wynagrodzenia lub awans zawodowy, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Czytaj także: List intencyjny i promesa zatrudnienia - czy po przyjęciu oferty pracy można się wycofać?

Docenienie przez przełożonego - co może stać na przeszkodzie?

Dobry przełożony bacznie obserwuje pracowników, lecz robi to w sposób bardzo dyskretny. Dlatego z łatwością zauważa, gdy ktoś przywiązuje dużą wagę do swoich obowiązków, lecz jednocześnie jego uwadze nie umknie ignorowanie poleceń czy niewywiązywanie się ze zleconych zadań. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach przełożony może nie zauważyć poświęcenia pracownika. W najgorszym przypadku wynika to z jego złej woli i przeświadczenia, że zatrudnieni muszą dawać z siebie absolutnie wszystko, bez względu na okoliczności. Obecnie na szczęście odchodzi się od takiego modelu postrzegania pracowników. Docenienie przez przełożonego nie zawsze jest możliwe w cięższych okresach, gdy nadmiar pracy powoduje, że na inne kwestie brakuje czasu. Rywalizacja między zatrudnionymi również może przyczynić się do błędnego postrzegania konkretnych osób, jednak warto pamiętać, że to przełożony ma obowiązek dbania o właściwe relacje w zespole. Jeśli pracujemy w dużej firmie, problemem może okazać się sztywny system przyznawania awansów, który nie uwzględnia indywidualnych predyspozycji pracowników. 

Jak zasugerować przełożonemu chęć awansu?

Awans w pracy pozwala nie tylko osiągać wyższe wynagrodzenie, lecz również rozwijać się zawodowo. Najczęściej czekamy na to, aż przełożony sam wystąpi z jego propozycją, jednak w niektórych przypadkach sami musimy się o niego upomnieć. Jak dostać awans w pracy? Jak zasugerować przełożonemu podwyżkę? Musimy przede wszystkim skupić się na naszych atutach, a więc zastanowić się, dlaczego właściwie powinniśmy otrzymać awans oraz wyższe wynagrodzenie. Być może posiadamy coraz szerszą wiedzę w danej branży albo wykonujemy obowiązki obarczone coraz większą odpowiedzialnością? Te i podobne argumenty warto zebrać w jedną całość, a następnie udać się na rozmowę do szefa. Pamiętajmy, że musi ona przebiegać w spokojnych warunkach, a nie na przykład podczas biznesowego lunchu czy spotkania integracyjnego. Podczas rozmowy przedstawmy swoją sytuację zawodową oraz oczekiwania. Weźmy też pod uwagę, że przełożony może zadawać nam różnego rodzaju pytania, tak aby upewnić się, jakie dokładnie są nasze cele i zamiary. Jednocześnie nie stawiajmy sprawy na przysłowiowym ostrzu noża - grożenie złożeniem wypowiedzenia nie zostanie dobrze odebrane. Możemy natomiast wspomnieć o realiach rynkowych, jakie występują w danej branży.

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik produkcji - OD ZARAZ - 30 zł/h!

Serwis Personalny Poland

  • Plewiska
Dodana

Specjalista ds. Zapewnienia Jakości

Wörwag Pharma Operations Sp. z o.o.

  • Konstantynów Łódzki
Dodana

Spawacz - praca od zaraz - Bydgoszcz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bydgoszcz
Dodana

Monter (praca na produkcji)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Co możemy zrobić, aby zostać zauważonym przez przełożonego?

Co zrobić, aby zostać docenionym w pracy? Podstawowym zadaniem jest sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Ważne, aby wszystko było gotowe na czas, a przygotowane przez nas rozwiązania czy projekty nie zawierały błędów. Wbrew pozorom trudno dziś o dobrego, zaangażowanego pracownika, który wywiązuje się z przydzielonych mu zadań. Warto też pokazywać chęć do rozwoju, na przykład poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach czy kursach. Przełożeni doceniają pomoc okazywaną innym pracownikom, zwłaszcza gdy ci nie radzą sobie z pewnymi sprawami. Niemniej jednak uważajmy, aby nie wykonywać obowiązków za kogoś - chodzi tutaj wyłącznie o pomoc doraźną, na przykład udzielenie porady.

Chcąc zostać zauważonym przez przełożonego, wykażmy się elastycznym podejściem do pracy. Nie chodzi o to, by każdego dnia pracować w godzinach nadliczbowych, jednak jeśli zaistnieje taka konieczność, warto od czasu do czasu zostać w pracy dłużej, oczywiście w miarę możliwości. Przełożony powinien zrozumieć, że w danym dniu nie możemy pracować ponad normę, gdyż na przykład musimy odebrać dziecko z przedszkola, jednak odmowa wykonania obowiązków bez uzasadnionej przyczyny nie spotka się z aprobatą. Pamiętajmy przy tym, aby w żadnym przypadku nie narzucać się przełożonemu oraz nie starać się wyręczać go w obowiązkach, zwłaszcza w kontekście podejmowania decyzji czy zarządzania zespołem.

Co zrobić, gdy spotkamy się z niepowodzeniem?

Zastanawiając się, w jaki sposób można awansować w pracy, musimy wziąć pod uwagę, że nasze działania mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto wyjaśnić, dlaczego - pomimo starań - nie otrzymamy awansu ani podwyżki. Być może błędnie oceniliśmy możliwości własne bądź możliwości finansowe firmy. Przełożony powinien więc wytłumaczyć, dlaczego podejmuje właśnie taką decyzję, używając solidnych, rzeczowych argumentów. My natomiast mamy prawo do dalszych negocjacji. Możemy również zapytać, co należy zrobić, aby w przyszłości dostać awans. Jednocześnie w przypadku, gdy uważamy, że w firmie nie traktuje się pracowników w sprawiedliwy sposób (awansuje się nieodpowiednie osoby), warto poruszyć ten temat w czasie rozmowy z przełożonym. 

Czy zmiana pracy to ostateczność?

Decyzja o zmianie pracy nigdy nie przychodzi łatwo, a dodatkowo składa się na nią wiele różnych czynników. Pracownicy traktują ją jako rozwiązanie ostateczne, do którego najczęściej nie chcą się uciekać. Kiedy jednak warto nad nim pomyśleć? Jeśli każdego dnia zastanawiamy się, jak zostać zauważonym przez przełożonego, a nasze działania w dłuższej perspektywie nie przynoszą żadnych rezultatów, zmiana pracy może okazać się jedynym rozsądnym wyjściem.

Podobnie jest w przypadku, gdy przełożony jasno dał nam do zrozumienia, że nie możemy liczyć na awans, na przykład ze względu na politykę wewnętrzną firmy. Wtedy też niewiele możemy już zrobić na własną rękę, dlatego lepiej poszukać miejsca, które stworzy nam odpowiednie możliwości rozwoju zawodowego. Zmiana pracy w wielu branżach nie jest dziś wyzwaniem, jednak uprzednio sprawdźmy, co właściwie oferuje konkretna firma. Weźmy pod uwagę system awansów, politykę płacową oraz warunki zatrudnienia - są to kluczowe czynniki, jakimi należy kierować się przy zmianie pracy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, aby przełożony nas docenił?

Pracownik, który chce być doceniony przez przełożonego, powinien sumiennie wykonywać swoje obowiązki, pomagać współpracownikom, angażować się w nowe projekty oraz podnosić swoje kompetencje zawodowe.

Jak zasugerować przełożonemu chęć otrzymania podwyżki?

Chęć podwyżki lub awansu najlepiej zasugerować w czasie rozmowy, która będzie odbywać się w spokojnych warunkach. Najlepiej od razu określić swoje oczekiwania, tak aby przełożony nie miał co do nich żadnych wątpliwości.

Kiedy warto pomyśleć nad zmianą pracy?

Zmiana pracy powinna mieć miejsce w przypadku, gdy przełożony jasno zadeklaruje brak możliwości lub chęci awansowania pracownika czy podwyższenia jego wynagrodzenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kamilos1

Kamilos1

Jako osoba poszukująca pracy, przeczytałem z zainteresowaniem artykuł na temat awansu w pracy. Warto pamiętać, że oprócz wykonywania swoich obowiązków, warto też pokazywać, że chcemy się rozwijać i nie boimy się podjąć wyzwań.
Dawid Jasper

Dawid Jasper

Jako pracownik uważam, że docenienie przez przełożonego to podstawa motywacji i zaangażowania. Cieszy mnie, że coraz częściej pracownicy są postrzegani jako wartościowy kapitał firmy.
Godula

Godula

Jako osoba bezrobotna bardzo interesuje mnie temat awansu w pracy, ponieważ chciałbym znaleźć stabilną pracę i rozwijać się zawodowo. Artykuł niesie ze sobą wiele wartościowych wskazówek, jak zadbać o swoją karierę zawodową.
Irena

Irena

Jako pracodawca uważam, że docenienie pracowników to klucz do sukcesu firmy. Dlatego staram się zawsze być w kontakcie ze swoimi pracownikami i nagradzać ich za dobrze wykonaną pracę. Dobry pracownik to skarb, który należy pielęgnować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.