Poszukiwanie pracownika

Zmiana działu - jak porozmawiać z przełożonym w pracy?

13 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Zmiana działu - jak porozmawiać z przełożonym w pracy?
Zmiana działu w pracy jest dopuszczaną przez prawo sytuacją. Może odbywać się zarówno na wniosek pracownika, jak z inicjatywy przełożonego. W przypadku zaistnienia wskazanych warunków pracodawca może przenieść zatrudnionego na inne stanowisko nawet bez pytania o zgodę. Z jednej strony miewa charakter awansu zawodowego, z drugiej może wiązać się z degradacją.

 

Zobacz także artykuł: 5 sytuacji, gdy powinieneś pomyśleć o zmianie pracy.

Czym kierujemy się przy decyzji o zmianie działu?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na zmianę działu pracy, są kwestie finansowe. Nowe stanowisko często wiąże się z rozszerzeniem zakresu obowiązków oraz z awansem, za którym powinna iść podwyżka. Wyższa pozycja zawodowa wiąże się także z większym prestiżem oraz zdobywaniem nowych umiejętności, które mogą okazać się wyjątkowo cenne, gdy zapragniemy zmienić pracę.

Przeniesienie do innego działu może także uchronić nas przed przedwczesnym wypaleniem zawodowym. Nowy zakres obowiązków, współpraca z innym zespołem oraz wyzwania zmotywują nas do rozwoju osobistego i pracy nad sobą. Kolejnym czynnikiem, który sprawia, iż pragniemy zmienić dział, mogą być konflikty i nieporozumienia z innymi współpracownikami. Niekiedy dalsza praca z toksycznymi osobami w złej atmosferze okazuje się niemożliwa i przeniesienie do innego działu staje się alternatywą dla złożenia wypowiedzenia.

Zmiana wydziału może wynikać z faktu, iż nasze obowiązki nas przerastają lub obniżają nasze kompetencje. Chęć przeniesienia na wyższe stanowisko może być wtedy związana z ukończeniem studiów lub zdobyciem nowych uprawnień. W zależności od sytuacji możemy zdecydować się albo na rozmowę z przełożonym albo na złożenie oficjalnego podania z uzasadnieniem. Drugie rozwiązanie dedykowane jest osobom, które w bezpośredniej konfrontacji miałyby problem z argumentowaniem oraz takim, które nie mają możliwości rozmowy, np. z powodu częstych wyjazdów pracodawcy.

Co może stanąć nam na przeszkodzie do zmiany wydziału w firmie?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż przeniesienie pracownika na inne stanowisko nie jest obowiązkiem pracodawcy, a jedynie wyrazem jego dobrej woli. Jeśli ubiegamy się o awans, przełożony musi ocenić, czy będziemy w stanie sprostać nowym obowiązkom. Często wiąże się także z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Może okazać się, iż firma nie ma środków na wyższe wynagrodzenia oraz dodatkowe premie.

Szukasz pracy?

Praca w Holandii - Pielęgnacja kwiatów - Praca od zaraz

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

  • Szwecja
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca na produkcji karmy dla zwierząt

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Kierownik Magazynu

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana

W przypadku degradacji pracodawca także musi rozważyć, czy jest to rozwiązanie korzystne dla jego przedsiębiorstwa. Niższe stanowiska mogą być bowiem obsadzone lub nasze kompetencje mogą okazać się zdecydowanie zbyt wysokie. Nieuzasadnione przeniesienie na niższe stanowisko może być bowiem postrzegane negatywnie jako brak poszanowania dla godności. Zmiana działu w firmie może wiązać się także z koniecznością przejścia dodatkowych kosztownych szkoleń. Jeśli dostaliśmy awans w pracy, który nam ciąży, brak możliwości degradacji przeważnie wynika z faktu, iż nasze obowiązki zostały już przekazane innej osobie.

Czy zmiana działu to częste zjawisko w firmie?

Możliwość przeniesienia do innego działu często związane jest z polityką firmy. Niektóre przedsiębiorstwa bardzo szybko proponują pracownikowi awans oraz są otwarte na zmiany stanowiska związane ze zdobywaniem nowych kwalifikacji. Wiele etatów niekiedy dostępna jest jedynie dla aktualnych pracowników firmy, a nie dla osób z zewnątrz.

Sytuacja zmienia się, jeśli chodzi o degradację, wobec której pracodawcy pozostają szczególnie niechętni. Przeważnie nie mają oni wolnych etatów na stanowiskach wymagających mniejszych kompetencji. Dodatkowo każda zmiana pracy związana jest z koniecznością przeszkolenia. Dla przełożonego może zatem wiązać się ze stratą środków finansowych oraz z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Większość pracodawców nie patrzy przy tym przychylnie na osoby, które chcą pracować poniżej swoich kwalifikacji.

Co, gdy to nie my chcemy zmiany, a przełożony nas zmusza?

Niekiedy przeniesienie może nastąpić z inicjatywy pracodawcy. Jak zatem wygląda kwestia zmiany działu w kontekście umowy o pracę? W takiej sytuacji konieczne będzie wprowadzenie modyfikacji w warunkach umowy na drodze wypowiedzenia zmieniającego lub poprzez porozumienie stron. Zmiana stanowiska może nastąpić jedynie w przypadku uzasadnionej potrzeby pracodawcy. Ponadto maksymalny czas oddelegowania może wynosić 3 miesiące w roku i jednocześnie nie może wiązać się z obniżeniem pensji. Należy pamiętać także o tym, iż pracodawca może przenieść nas jedynie na posadę, jeśli ta odpowiadana naszym kwalifikacjom.

Warto przy tym podkreślić, iż ewentualna odmowa nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy. Pracownik musi jednak pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniego terminu, po jego upłynięciu zmiany w umowie wchodzą bowiem w życie samoistnie. Zatrudniony ma czas do końca połowy okresu wypowiedzenia. W przypadku osób zatrudnionych krócej niż pół roku wynosi on 14 dni. Jeśli pracujemy dłużej niż 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata, powinniśmy podjąć decyzję w ciągu miesiąca. 3 miesiące mają pracownicy z ponad 3-letnim stażem w danej firmie.

Podsumowanie zalet i wad awansu

Wielu pracowników niecierpliwie wyczekuje upragnionego awansu. Niekiedy jednak może okazać się, iż jest on nieopłacalny lub zakres obowiązków nie jest zgodny z naszymi planami zawodowymi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszelkie wady i zalety. Wyższe stanowisko często wiąże się z lepszymi warunkami finansowymi pod postacią podwyżki oraz dodatkowych premii. Jest to także okazja do rozwinięcia swoich umiejętności i nabycia przydatnych kompetencji. Zapobiega także przedwczesnemu wypaleniu zawodowemu.

Z drugiej strony może wiązać się z koniecznością drastycznej zmiany stylu życia. Niekiedy zmieniają się nasze godziny pracy oraz jesteśmy narażeni na stres i przemęczenie. Może okazać się także, że pracodawca proponuje nam stanowisko, którym nie jesteśmy zainteresowani. Zamiast kategorycznej odmowy spróbuj jednak negocjacji, podczas których przedstawisz swoje oczekiwania i plany dalszego rozwoju zawodowego. Jeśli jednak rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, możesz rozważyć zmianę firmy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak poprosić o przeniesienie?

Przeniesienie odbywa się na podstawie podania wraz z uzasadnieniem. Przed jego złożeniem warto jednak porozmawiać z pracodawcą o możliwości zmiany stanowiska. Podczas negocjacji będziemy mogli poznać punkt widzenia przełożonego oraz realnie ocenić szansę na zmianę działu.

Kiedy warto rozważyć zmianę działu?

Zmiana działu może okazać się doskonałym rozwiązaniem, jeśli aktualna posada nie spełnia naszych oczekiwać lub nas przerasta. O przeniesienie warto ubiegać się po ukończeniu studiów lub zdobyciu nowych uprawnień. Praca na nowym stanowisku to także dobry sposób na poprawę atmosfery w zespole oraz uchronienie się przed wypaleniem zawodowym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Dragon

Dragon

Artykuł jest interesujący, ponieważ pokazuje, jakie czynniki wpływają na decyzję o zmianie wydziału. Dla mnie jako osoby bezrobotnej to cenna wiedza, ponieważ mam nadzieję, że w nowej pracy będę chciał się rozwijać i zmieniać swoje stanowisko.
Judyta

Judyta

Dla mnie jako osoby poszukującej pracy jest to bardzo ciekawy artykuł, ponieważ pokazuje, czego można oczekiwać, pracując w firmie. Niestety, ciężko jest mi porównać, co lepiej mi odpowiada - praca w jednym dziale czy w innych. Ale oczywiście, zawsze warto zmienić pracę, jeśli nie dajemy sobie radę na bieżąco.
Gosiii

Gosiii

Czasami przeniesienie do innego działu może być dobrym rozwiązaniem, ale musimy uważać, czy rzeczywiście odpowiada to naszym potrzebom i planom zawodowym. Nie warto zmieniać stanowiska tylko ze względu na pieniądze - musi być to działanie przemyślane i skalkulowane.
Witek

Witek

Artykuł jest bardzo pomocny dla pracodawców, ponieważ pokazuje, jak ważne jest dbanie o zadowolenie pracowników i proponowanie im awansów. Warto inwestować w rozwój pracowników, ponieważ zawsze się to zwróci.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka