Zmiana i utrata pracy

Początek kariery - przez co każdy z nas przechodził

21 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

0 komentarzy
Początek kariery - przez co każdy z nas przechodził
Początek kariery nigdy nie jest łatwy - najczęściej musimy liczyć się z długim poszukiwaniem pracy oraz stosunkowo niskim wynagrodzeniem na start. Niemniej jednak warto pamiętać, że każdy z nas kiedyś zaczynał, a już po kilku miesiącach sytuacja może ulec znaczącej poprawie. Na co warto się przygotować? Jak wyglądają początki kariery zawodowej?

Czytaj także: Praca - pierwsza lepsza czy wymarzona posada?

Studia czy kursy - co bardziej może nam się przydać?

Jeszcze kilka lat temu większość maturzystów decydowała się rozpocząć naukę na studiach wyższych. Dziś jednak sytuacja wygląda nieco inaczej - rynek pracy pokazuje, że w niektórych branżach kursy mogą okazać się bardziej wartościowe niż dyplom licencjata czy magistra. Jednocześnie nie oznacza to, że studia odchodzą w niepamięć. Dobrze wybrane mogą okazać się doskonałą przepustką do dalszej kariery. Ponadto są zawody, których nie można wykonywać bez posiadania wykształcenia wyższego. Mowa tutaj chociażby o prawnikach, doradcach podatkowych, pielęgniarkach lub inżynierach produkcji. Na wyższych stanowiskach wciąż wymagane jest ukończenie studiów, dlatego wiele osób ostatecznie i tak decyduje się złożyć dokumenty na uniwersytet. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, aby dobrze wybrać kierunek, w którym chcemy się rozwijać. Coraz popularniejszym połączeniem, jakie wybierają maturzyści, jest jednoczesne studiowanie i szkolenie się na kursach. Dzięki temu o wiele łatwiej znaleźć pierwszą posadę, gdyż kursy pozwalają pozyskać sporą dawkę wiedzy praktycznej. W tym czasie możemy natomiast studiować, zdobywając kolejne uprawnienia.

Gdzie szukać pierwszej pracy oraz czym się kierować?

Znalezienie pierwszej pracy w zawodzie może sprawiać niemałe trudności. Eksperci rynku pracy szacują, że w niektórych przypadkach na posadę czeka się nawet kilka miesięcy. Wiele zależy tutaj od konkretnej branży, zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców czy chociażby rejonu kraju. Poszukiwania pierwszej pracy warto rozpocząć jeszcze przed ukończeniem studiów czy kursu zawodowego. Obecnie zdecydowana większość osób poszukuje zatrudnienia w internecie, głównie za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Jest to również sposób, w jaki pracodawcy szukają siły roboczej. Aby aplikować na wybrane oferty, należy przygotować CV w formie elektronicznej oraz list motywacyjny. Dobrym rozwiązaniem jest również szukanie ofert w lokalnych urzędach pracy oraz akademickich centrach kariery. Czym się kierować, poszukując zatrudnienia po raz pierwszy? Nie jest tajemnicą, że pierwsza praca niekoniecznie będzie tą wymarzoną - bardzo często przychodzi nam zetknąć się z zupełnie inną rzeczywistością niż konkretne firmy prezentują na przykład w czasie targów pracy. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że na początku ważne jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia zawodowego. Szukajmy miejsc, w których naprawdę będziemy mogli się rozwijać. Aplikujmy na stanowiska, które odpowiadają naszym kompetencjom. Nie warto zadowalać się pracą, która nie spełnia naszych oczekiwań nawet w najmniejszym stopniu. Prowadzi to do frustracji i spadku poczucia własnej wartości. Oczywiście, często będziemy musieli pójść na pewien kompromis, jednak powinien być on zawarty w granicach rozsądku. Możemy na przykład zgodzić się na nieco niższą pensję czy dodatkowe obowiązki w zamian za możliwość udziału w szkoleniach branżowych.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jak przygotować się przed pierwszą rozmową o pracę?

Pierwsza rozmowa o pracę budzi wiele negatywnych emocji. Zazwyczaj strach miesza się z niepewnością tego, co nas czeka. Nie należy jednak poddać się tym odczuciom - o wiele lepiej gruntownie przygotować się do rozmowy. Przede wszystkim zastanówmy się, jakie dokładnie pytania może zadać nam rekruter. Kilka z nich ma charakter ogólny i dotyczy na przykład:

  • preferowanego wynagrodzenia,
  • możliwości udziału w wyjazdach służbowych,
  • opcji pracy w nadgodzinach,
  • pomysłu na dalszą karierę zawodową,
  • dyspozycyjności.

Przygotujmy się też na to, że w dalszej części spotkania zostaniemy poproszeni o wypełnienie krótkiego testu bądź o odbycie rozmowy z potencjalnym przełożonym. Celem jest oczywiście sprawdzenie wiedzy, dlatego warto przypomnieć sobie pewne podstawowe informacje. Sprawdźmy, czego dokładnie wymaga pracodawca i skupmy się na tych właśnie tematach. Jednocześnie przygotujmy się na krótką konwersację w języku obcym, jeśli jego znajomość jest wymagana na danym stanowisku. Zwykle rozmowa na początku ma charakter ogólny, lecz podczas niej poruszane są również tematy branżowe. Zanim wybierzemy się na rozmowę o pracę, zapytajmy, jak długo będzie ona trwać. Jest to bardzo istotne w kontekście prawidłowej organizacji dnia - w dobrym tonie z pewnością nie będzie opuszczenie jej w połowie. 

Kiedy warto zacząć myśleć nad zmianą pracy?

Początek kariery bywa obiecujący - najpierw czynimy duże przygotowania przed rozmową o pracę, żeby w końcu zająć wymarzone stanowisko. Często jednak okazuje się, że pierwsza praca nie spełnia naszych oczekiwań. Rozczarowanie może pojawić się po około roku, czasem nieco później. Oczywiście, nie jest to normą - w niektórych firmach obowiązuje jasny system awansów i wynagradzania. Niemniej jednak warto pomyśleć nad zmianą miejsca zatrudnienia, jeśli:

  • nasze wynagrodzenie plasuje się na niskim poziomie i nie mamy większych szans na jego podwyżkę,
  • ciągle wykonujemy te same obowiązki, tracąc szansę na rozwój,
  • pracujemy ponad normę,
  • wykonujemy obowiązki, które nie są adekwatne do naszych umiejętności,
  • przełożony jasno daje nam do zrozumienia, że w najbliższym czasie nie awansujemy.

Zmiana pracy wiąże się ze sporym stresem, a znalezienie odpowiedniej oferty nierzadko trwa kilka miesięcy. Zanim zdecydujemy się złożyć wypowiedzenie, warto umówić się na rozmowę z przełożonym, tak dokładnie wyjaśnić wszelkie nieścisłości oraz omówić kwestie, które są przyczyną naszego niezadowolenia. Jednocześnie warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach zmiana pracy jest czymś zupełnie normalnym - niewiele osób zostaje w pierwszym zakładzie dłużej niż przez kilka lat. Wynika to przede wszystkim z chęci rozwoju, szukania nowych perspektyw czy lepszych warunków zatrudnienia. W tym kontekście ważny jest pomysł na siebie i na swoją karierę. Pamiętajmy, że początku bywają trudne, jednak to my sami kreujemy naszą przyszłość, także w ujęciu zawodowym.

Video

 

 

Podsumowanie:
    • Rynek pracy pokazuje, że w niektórych branżach kursy mogą okazać się bardziej wartościowe niż dyplom licencjata czy magistra, jednak wiele zawodów wciąż wymaga ukończenia studiów wyższych.
    • Coraz więcej maturzystów decyduje się na jednoczesne studiowanie i szkolenie na kursach, aby pozyskać wiedzę praktyczną na swoją przyszłą pracę.
    • Przy szukaniu pierwszej pracy należy kierować się przede wszystkim zdobyciem doświadczenia zawodowego i aplikować na stanowiska, które odpowiadają naszym kompetencjom.
    • Przygotowanie się do pierwszej rozmowy o pracę jest kluczowe, warto zastanowić się nad pytaniami, które może zadać rekruter, a także przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące branży.

Najczęściej zadawane pytania

Jak przebiega pierwsza rozmowa o pracę?

Rozmowa o pracę zwykle podzielona jest na dwie części - pierwszą przeprowadza rekruter, drugą potencjalny przełożony. Rekruter zadaje ogólne pytania, dotyczące dyspozycyjności czy planowania kariery, natomiast przełożony sprawdza wiedzę w konkretnym zakresie.

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Poszukiwania pierwszej pracy warto rozpocząć od przejrzenia ofert na portalach ogłoszeniowych. Możemy również udać się do lokalnego urzędu pracy czy skorzystać z pomocy akademickich centrów kariery.

Jak przygotować się do zmiany pracy?

Zmieniając pracę, warto określić swoje oczekiwania - wynagrodzenie, warunki zatrudnienia czy możliwość rozwoju zawodowego. Jednocześnie dobrze omówić z obecnym przełożonym kwestie, które budzą najwięcej wątpliwości i są przyczyną zmian.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.