Szkolenia i rozwój

Czy psycholog jest potrzebny w zakładzie pracy?

22 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Czy psycholog jest potrzebny w zakładzie pracy?
Psychologia jest dziedziną, która w ostatnich latach jest nieustannie popularyzowana. Świadomość społeczna związana z tym, jak ważne w codziennym życiu jest zdrowie psychiczne cały czas rośnie. Również właściciele firm coraz większą wagę przykładają do dbałości o dobrostan swoich pracowników. Pomysłem wartym uwagi, który wnosi wiele dobrego w funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, jest zatrudnienie specjalisty zdrowia psychicznego, którego zadaniem miałoby być wspieranie pracowników danego podmiotu gospodarczego.

 

Czy psycholog jest potrzebny w pracy?

Współpraca z psychologiem może okazać się niezwykle owocna - zarówno z perspektywy właściciela firmy, jak i z punktu widzenia pracowników. Psycholog w zakładzie pracy przede wszystkim podejmuje działania mające na celu podniesienie komfortu zatrudnionych osób, a także zwiększenia ich satysfakcji związanej z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Dzięki regularnemu kontaktowi ze specjalistą w dziedzinie psychologii wszyscy członkowie danego przedsiębiorstwa mogą nauczyć się zasad skutecznej komunikacji oraz efektywnego planowania działań. Wszystkie wymienione powyżej czynniki wpływają w dużym stopniu na skuteczną realizację wyznaczonych celów. Choć zatrudnienie psychologa może wydawać się zbędnym wydatkiem, praca wykwalifikowanego specjalisty może znacząco wpłynąć na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. 

W obecnych czasach powszechnym zjawiskiem jest praca zdalna. Nieustanne przebywanie w domach nie jest środowiskiem sprzyjającym zdrowiu psychicznemu. Często może wiązać się ze znacznym spadkiem ogólnego dobrostanu, a co za tym idzie - z obniżeniem jakości wykonywania zawodowych obowiązków. Tego rodzaju warunki pracy są sytuacją, w której tym bardziej korzystanie z pomocy psychologicznej może okazać się niezwykle korzystne.

Jaka jest rola psychologa w korporacjach?

Rola psychologa w pracy - w szczególności specjalisty zatrudnionego w korporacji - może być niezwykle istotna. Jedną z głównych funkcji może okazać się stworzenie przyjaznego środowiska w przedsiębiorstwie. Ułatwienie wykreowania przyjaznych relacji opartych na wzajemnym szacunku może w znacznym stopniu obniżyć ryzyko nadmiernych zwolnień pracownikówBrak zbędnych stresujących bodźców sprawi, że zdecydowanie prostsze okaże się stworzenie dobrze zgranego zespołu. Praca psychologa w korporacji może też wiązać się z selekcjonowaniem personelu i analizą dostępnych miejsc, na które prowadzona jest rekrutacja. Dzięki wyborze osób spełniających wszystkie warunki determinowane przez dane stanowisko możliwe jest znaczne zwiększenie dochodów. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Psycholog

Psycholog

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

  • Bielsko-Biała
Dodana

Poszukujemy psychologów

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej

  • Piaseczno
Dodana

Psycholog/Psycholog dziecięcy/Psychoterapeuta

Centrum Wsparcia Psychologicznego

  • Wrocław
  • 100-130 zł / h
Dodana

Asystent terapeuty

FUNDACJA SCOLAR

  • Warszawa
Dodana

Psycholog/Psychoterapeuta

Build&Grow Świątek&Skrzek-Świątek

  • Góra
Dodana

Na samopoczucie pracowników - a tym samym ich skuteczność w wykonywaniu obowiązków zawodowych - wpływa też zdrowie i stopień narażenia na wypalenie zawodowe. Łatwa dostępność do skorzystania z porady psychologicznej może okazać się niezwykle ważnym czynnikiem, który usprawni rozwiązywanie problemów. Od kilku lat wypalenie zawodowe znajduje się w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10. Aby zapobiec występowaniu tego zjawiska, warto regularnie proponować pracownikom konsultacje psychologiczne. Dzięki nim możliwe będzie przedłużenie stażu pracy najbardziej efektywnych członków zespołu. 

Wreszcie, praca psychologa może być skoncentrowana na pobudzeniu kreatywności. Choć nie jest to cel istotny w każdej branży, wiele korporacji skoncentrowanych jest na zadaniach, które związane są z koniecznością pracy twórczej. Organizowanie spotkań czy warsztatów - a nawet indywidualnych konsultacji - może być źródłem wielu innowacyjnych pomysłów zarówno w zakresie realizowania projektów, jak i samego funkcjonowania firmy. W końcu to dzięki kreatywności możliwe jest zwiększanie dochodów czy wprowadzenie do firmy systemu dbania o ekologię.

Jakie są różnice pomiędzy psychologiem a HR w firmach?

Stanowisko w dziale HR oraz pozycja psychologa często są ze sobą utożsamiane. Cechą wspólną jest to, że osoby pracujące zarówno na jednym, jak i drugim stanowisku, zajmują się pracą z ludźmi. Jednak te dwie profesje znacząco się między sobą różnią. Psycholog jest osobą ukierunkowaną na dbanie o samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników przedsiębiorstwa. Z kolei praca w dziale HR wiąże się raczej z nadzorowaniem zespołu pod kątem jego efektywności oraz wyłapywanie osób, które spowalniają osiąganie efektów przez daną firmę. Podstawowa różnica między psychologiem, a HR związana jest też z kwalifikacjami. Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie w zakresie psychologii, a często również szkołę psychoterapii. Z kolei w dziale HR często zatrudniane są osoby posiadające doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w małych przedsiębiorstwach zatrudniających niewielką liczbę pracowników. Czasem funkcje należące do pracowników działu HR może przejąć również psycholog. Jest bowiem osobą, która posiada wiedzę dotyczącą funkcjonowania jednostki i wykorzystywania jej potencjału. Dzięki temu z powodzeniem może organizować szkolenia, spotkania pracownicze, a także przeprowadzać proces rekrutacji. A ile zarabia psycholog w HR? Stawki są bardzo zróżnicowane - z reguły zależą od renomy danej firmy, jej lokalizacji oraz od branży, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo.

Jakie są zalety z posiadania psychologa w firmie?

Psycholog zatrudniony w firmie nie tylko dba o dobrostan zdrowotny pracowników. Umiejętności miękkie psychologa są też niezwykle przydatne w sytuacji wystąpienia sporu, zarówno na płaszczyźnie pracownik-pracownik, jak i pracodawca-pracownik. Osoba z wykształceniem psychologicznym posiada kompetencje, które umożliwiają jej podejmowanie mediacji, a także sprawne przeprowadzenie procesu zwolnienia danego pracownika. Z reguły psychologowie zatrudniani w korporacjach specjalizują się też w doradztwie zawodowym. Mogą pomagać osobom, które zostały zwolnione znaleźć kolejne miejsce zatrudnienia. 

Czy psycholog może robić szkolenia w zakładach pracy?

Obecnie to pracownicy są głównym czynnikiem wpływającym na efektywne funkcjonowanie firmy. Ich dobrostan psychiczny bezpośrednio przekłada się na skuteczne działanie zakładu pracy. Psycholog jest przyszłościowym i wszechstronnym zawodem. Jego praca skupia się nie tylko na rozmowach w gabinecie, ale również na prowadzeniu szkoleń. Mogą one dotyczyć tematyki radzenia sobie ze stresem, efektywnego zarządzania czasem, a także odpowiedniego kreowania profesjonalnych relacji w firmie. Są to tylko przykładowe tematy, a warsztaty mogą być personalizowane pod kątem branży, w której funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Psychoedukacja pracowników może znacząco poprawić jakość ich życia prywatnego i zawodowego. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym może zajmować się psycholog pracujący w zakładzie pracy?

Psycholog pracujący w przedsiębiorstwie może zajmować się m.in rekrutacją pracowników, prowadzeniem szkoleń dotyczących komunikacji i zarządzania czasem, a także mediacjami w przypadku konfliktów. Jego pomoc jest też nieoceniona w przypadku problemów pracowników związanych chociażby z wypaleniem zawodowym. 

Czy firmie opłaca się zatrudnienie psychologa?

Firma może wiele zyskać dzięki zatrudnieniu psychologa. Poprawa atmosfery i relacji między pracownikami sprzyja wzrostowi efektywności, a ten czynnik bezpośrednio przekłada się na większe przychody generowane przez działalność gospodarczą. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Barman

Barman

Jestem zdania, że zatrudnienie psychologa to inwestycja w przyszłość firmy. Dzięki temu, możemy uniknąć problemów, a także zwiększyć efektywność zespołu.
Kacper

Kacper

Wszystko super, ale zatrudnianie psychologa to koszt i nie każda firma może sobie na to pozwolić.
Solejuk

Solejuk

To ciekawy punkt widzenia, nigdy nie myślałam o tym, że psycholog może pomóc nie tylko pracownikom, ale również pracodawcy.
Kamila

Kamila

Bardzo ważne, aby firma miała psychologa w swoim zespole. To daje nam poczucie bezpieczeństwa i pomaga uniknąć burnoutu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka