Twoje wsparcie w rekrutacji

Psycholog - zawód z przyszłością

Psycholog - zawód z przyszłością
Psychologia od dawna jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. By jednak móc praktykować i rzeczywiście pomagać osobom potrzebującym, samo uzyskanie dyplomu nie wystarczy. Sprawdź, na czym polega praca psychologa i jakie masz szanse, by wykonywać ten zawód.

Psycholog to osoba, która zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej. Pomoc ta polega na postawieniu diagnozy w oparciu o przeprowadzony z pacjentem wywiad i wyborze odpowiedniej formy terapii. Niektórzy psycholodzy zajmują się również przygotowywaniem opinii dla różnorodnych podmiotów. W zależności od wybranej specjalizacji, psycholog może świadczyć pomoc osobom dorosłym lub dzieciom (tzw. psycholog dziecięcy).


Kto powinien zostać psychologiem?

Niesłabnąca wraz z upływem lat popularność tego kierunku studiów sprawia, że na rynku wciąż przybywa psychologów. Nie oznacza to jednak, że wszyscy, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów psychologicznych są przygotowani do wykonywania tego zawodu. Trzeba pamiętać, że poza wykształceniem (które jest podstawą), ważne są również predyspozycje.

Osoby myślące o tym, by zostać psychologiem, powinny być przede wszystkim kontaktowe i umieć słuchać. W codziennej pracy specjaliści ci muszą wystrzegać się oceniania i koncentrować się na zadawaniu pytań, które samemu pacjentowi pomogą zrozumieć, co się z nim dzieje. Dobrze, by psycholog miał również dobrą pamiętać i podzielność uwagi – w trakcie wizyty pacjenta trzeba wykonywać notatki, które później pozwolą na wybór najlepszej formy terapii. Ważne jednak, by pacjent nie odczuł tego jako lekceważenia jego osoby.

Psychologowie powinni również wykazywać się empatią. Pacjent musi wiedzieć, że siedzący przed nim specjalista zrobi wszystko, co w jego mocy, by mu pomóc. Równie istotna jest dyskrecja – trudno wyobrazić sobie, by psycholog wynosił poza gabinet to, co usłyszy od pacjenta.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Edukacja – studia to postawa

Praktykować jako psychologowie mogą wyłącznie te osoby, które ukończą studia wyższe na kierunku psychologia. Prawo do wykonywania zawodu specjaliści otrzymują z chwilą wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów.

W czasie trwania studiów przyszli psychologowie zapoznają się zarówno z historią myśli psychologicznej, jak i zagadnieniami związanymi z psychologią kliniczną, osobowości czy ogólną. Zajęcia i praktyki mają zobrazować studentom codzienną pracę psychologa i pomóc w podjęciu decyzji, w jakim kierunku się specjalizować.


Gdzie szukać zatrudnienia po ukończeniu psychologii?

Absolwenci kierunku psychologia mają wiele możliwości, by realizować się zawodowo. Pracy mogą szukać zarówno w publicznych, jak i prywatnych ośrodkach zdrowia. Ci, którzy zdecydują się na specjalizację, mogą stać się również biegłymi sądowymi – wówczas ich praca polegać będzie na przygotowywaniu opinii i ekspertyz dla sądów.

Psychologowie często decydują się na praktykowanie we własnych gabinetach. Otwarcie takiego wiąże się jednak z kosztami – wynajęciem pomieszczenia i zakupem niezbędnych do pracy narzędzi. Inwestycja ta jednak się zwraca – w ten sposób psycholog może skutecznie pomagać tym, którzy takiej pomocy potrzebują.

Oceń ten wpis
Psycholog - zawód z przyszłością
Ocena: 5.0, liczba głosów: 15
Tematy, które interesują czytelników:  Kontrahent, Stres w pracy, Work-life balance, Praca w soboty

Zobacz inne porady

Opinie

Andreas WA
2019-05-19, 13:15
Z pewnością psycholog jest zawodem przyszłościowym. Można spotkać się z nimi w szpitalach. Psycholog musi ukończyć studia z zakresu psychologii, uzyskując tytuł magistra. Znam psychologa, który jest biegłym sądowym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.