Zawody i ich potencjał

Psycholog - zawód z przyszłością

5 czerwca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

7 komentarzy
Psycholog - zawód z przyszłością
Psychologia od dawna jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. By jednak móc praktykować i rzeczywiście pomagać osobom potrzebującym, samo uzyskanie dyplomu nie wystarczy. Sprawdź, na czym polega praca psychologa i jakie masz szanse, by wykonywać ten zawód.

Psycholog to osoba, która zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej. Pomoc ta polega na postawieniu diagnozy w oparciu o przeprowadzony z pacjentem wywiad i wyborze odpowiedniej formy terapii. Niektórzy psycholodzy zajmują się również przygotowywaniem opinii dla różnorodnych podmiotów, które jej wymagają. W zależności od wybranej specjalizacji psycholog może świadczyć pomoc osobom dorosłym lub dzieciom (tzw. psycholog dziecięcy).

Kto powinien zostać psychologiem?

Niesłabnąca wraz z upływem lat popularność tego kierunku studiów sprawia, że na rynku wciąż przybywa psychologów. Nie oznacza to jednak, że wszyscy, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów psychologicznych, są przygotowani do wykonywania tego zawodu.

Trzeba pamiętać, że poza wykształceniem (które jest podstawą), ważne są również predyspozycje:

  • Osoby myślące o tym, by zostać psychologiem, powinny być przede wszystkim kontaktowe i umieć słuchać.
  • W codziennej pracy specjaliści ci muszą wystrzegać się oceniania i koncentrować się na zadawaniu pytań, które samemu pacjentowi pomogą zrozumieć, co się z nim dzieje.
  • Dobrze, by psycholog miał również dobrą pamięć i podzielność uwagi – w trakcie wizyty pacjenta trzeba wykonywać notatki, które później pozwolą na wybór najlepszej formy terapii. Ważne jednak, by pacjent nie odczuł tego jako lekceważenia jego osoby.
  • Psychologowie powinni również wykazywać się empatią. Pacjent musi wiedzieć, że siedzący przed nim specjalista zrobi wszystko, co w jego mocy, by mu pomóc.
  • Równie istotna jest dyskrecja – trudno wyobrazić sobie, by psycholog wynosił poza gabinet to, co usłyszy od pacjenta.

Edukacja – studia psychologiczne to postawa

Praktykować jako psychologowie mogą wyłącznie te osoby, które ukończą studia wyższe na kierunku psychologia. Prawo do wykonywania zawodu specjaliści otrzymują z chwilą wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Tutaj jednak dochodzi do pewnego kuriozum, ponieważ Regionalnych Izb Psychologów nie powołano do życia, co oznacza, że formalnie nie można tego zawodu wykonywać. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowania na psychologów nie ma - są oni potrzebni nawet w instytucjach państwowych, jak np. w sądach, gdzie powoływani są często w charakterze biegłych.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Psycholog

Psycholog

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

  • Bielsko-Biała
Dodana

Psycholog Zespół Psychologów

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Psycholog ds. wsparcia pracy dyspozytorów medycznych

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

  • Poznań
Dodana

Psycholog ds. opieki psychologicznej i psychoedukacji

Komenda Wojewódzka Policji z/s w Radomiu

  • Radom
Dodana

Psycholog ds. opieki psychologicznej i psychoedukacji

Komenda Wojewódzka Policji z/s w Radomiu

  • Siedlce
Dodana

W czasie trwania studiów przyszli psychologowie zapoznają się zarówno z historią myśli psychologicznej, jak i zagadnieniami związanymi z psychologią kliniczną, osobowości czy ogólną. Zajęcia i praktyki mają zobrazować studentom codzienną pracę psychologa i pomóc w podjęciu decyzji, w jakim kierunku się specjalizować.

Video

Gdzie szukać zatrudnienia po ukończeniu psychologii?

Absolwenci kierunku psychologia mają wiele możliwości, by realizować się zawodowo. Pracy mogą szukać zarówno w publicznych, jak i prywatnych ośrodkach zdrowia. Ci, którzy zdecydują się na specjalizację, mogą stać się również biegłymi sądowymi – wówczas ich praca polegać będzie na przygotowywaniu opinii i ekspertyz dla sądów.

Psychologowie często decydują się na praktykowanie we własnych gabinetach. Otwarcie takiego wiąże się jednak z kosztami – wynajęciem pomieszczenia i zakupem niezbędnych do pracy narzędzi. Inwestycja ta jednak się zwraca – w ten sposób psycholog może skutecznie pomagać tym, którzy takiej pomocy potrzebują.

Studia psychologiczne to studia jednolite, więc decyzję o tym kierunku edukacji warto podjąć świadomie. Możliwości zatrudnienia jest wiele. Nie trzeba od razu decydować się na własny gabinet i inwestować środków pieniężnych w wyposażenie, czy remont lokalu.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Andrzej lat 63

Andrzej lat 63

Jako pracodawca, nie jestem zadowolony z pracy wielu psychologów, którzy pracowali dla mnie w przeszłości. Zdarza im się zachowywać bardzo emocjonalnie w sytuacjach stresowych i często mają trudności z komunikowaniem się z pacjentami. Być może, powinni skupić się na wykształceniu umiejętności miękkich, zanim zaczną pracować jako psychologowie.
Celka

Celka

Zgadzam się, że psychologia to popularny kierunek studiów, ale takie same problemy dotyczą też innych dziedzin. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie sa szanse zatrudnienia jako psycholoogi po uzyskaniu tytułu magistra. Czy w ogóle jest sens szukać pracy bez doktoratu w dziedzinie psychologii?
Pacjent

Pacjent

Jestem bezrobotny i zastanawiam się nad studiowaniem psychologii. Według tego artykułu, wydaje się, że szansa na pracę po ukończeniu takiego kierunku jest dość duża. Często widzę ogłoszenia o pracy dla psychologów, więc może to być dobry wybór. Jestem ciekawy, jak łatwo jest znaleźć pracę w tym zawodzie w rzeczywistości.
Zulu

Zulu

Cóż, ja skończyłem psychologię kilka lat temu i nie mogę się zgodzić z tym artykułem. Według mnie, szansa na pracę w zawodzie jest bardzo mała i trudno znaleźć zatrudnienie, zwłaszcza w większych miastach. To, że mamy dyplom, nie oznacza, że będziemy zatrudnieni jako psychologowie. Trzeba być przygotowanym na długi i trudny proces znalezienia pracy w naszej dziedzinie.
Garteh

Garteh

Konkretne studia pozwalają na rozpoczęcie pracy w tym zakresie. Warto to przeyśleć.
Roma

Roma

Tego nigdy za mało a specjaliści w tej dziedzinie to przecież ważni specjaliści. Dzisiejszy czas wymaga tego by takich specjalistów nie brakowało.
Andreas WA

Andreas WA

Z pewnością psycholog jest zawodem przyszłościowym. Można spotkać się z nimi w szpitalach. Psycholog musi ukończyć studia z zakresu psychologii, uzyskując tytuł magistra. Znam psychologa, który jest biegłym sądowym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.