Twoje wsparcie w rekrutacji

Psycholog - zawód z przyszłością

Psycholog - zawód z przyszłością
Psychologia od dawna jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. By jednak móc praktykować i rzeczywiście pomagać osobom potrzebującym, samo uzyskanie dyplomu nie wystarczy. Sprawdź, na czym polega praca psychologa i jakie masz szanse, by wykonywać ten zawód.

Psycholog to osoba, która zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej. Pomoc ta polega na postawieniu diagnozy w oparciu o przeprowadzony z pacjentem wywiad i wyborze odpowiedniej formy terapii. Niektórzy psycholodzy zajmują się również przygotowywaniem opinii dla różnorodnych podmiotów, które jej wymagają. W zależności od wybranej specjalizacji psycholog może świadczyć pomoc osobom dorosłym lub dzieciom (tzw. psycholog dziecięcy).

Kto powinien zostać psychologiem?

Niesłabnąca wraz z upływem lat popularność tego kierunku studiów sprawia, że na rynku wciąż przybywa psychologów. Nie oznacza to jednak, że wszyscy, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów psychologicznych, są przygotowani do wykonywania tego zawodu.

Trzeba pamiętać, że poza wykształceniem (które jest podstawą), ważne są również predyspozycje:

  • Osoby myślące o tym, by zostać psychologiem, powinny być przede wszystkim kontaktowe i umieć słuchać.
  • W codziennej pracy specjaliści ci muszą wystrzegać się oceniania i koncentrować się na zadawaniu pytań, które samemu pacjentowi pomogą zrozumieć, co się z nim dzieje.
  • Dobrze, by psycholog miał również dobrą pamięć i podzielność uwagi – w trakcie wizyty pacjenta trzeba wykonywać notatki, które później pozwolą na wybór najlepszej formy terapii. Ważne jednak, by pacjent nie odczuł tego jako lekceważenia jego osoby.
  • Psychologowie powinni również wykazywać się empatią. Pacjent musi wiedzieć, że siedzący przed nim specjalista zrobi wszystko, co w jego mocy, by mu pomóc.
  • Równie istotna jest dyskrecja – trudno wyobrazić sobie, by psycholog wynosił poza gabinet to, co usłyszy od pacjenta.

Edukacja – studia psychologiczne to postawa

Praktykować jako psychologowie mogą wyłącznie te osoby, które ukończą studia wyższe na kierunku psychologia. Prawo do wykonywania zawodu specjaliści otrzymują z chwilą wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Tutaj jednak dochodzi do pewnego kuriozum, ponieważ Regionalnych Izb Psychologów nie powołano do życia, co oznacza, że formalnie nie można tego zawodu wykonywać. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowania na psychologów nie ma - są oni potrzebni nawet w instytucjach państwowych, jak np. w sądach, gdzie powoływani są często w charakterze biegłych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

W czasie trwania studiów przyszli psychologowie zapoznają się zarówno z historią myśli psychologicznej, jak i zagadnieniami związanymi z psychologią kliniczną, osobowości czy ogólną. Zajęcia i praktyki mają zobrazować studentom codzienną pracę psychologa i pomóc w podjęciu decyzji, w jakim kierunku się specjalizować.

Gdzie szukać zatrudnienia po ukończeniu psychologii?

Absolwenci kierunku psychologia mają wiele możliwości, by realizować się zawodowo. Pracy mogą szukać zarówno w publicznych, jak i prywatnych ośrodkach zdrowia. Ci, którzy zdecydują się na specjalizację, mogą stać się również biegłymi sądowymi – wówczas ich praca polegać będzie na przygotowywaniu opinii i ekspertyz dla sądów.

Psychologowie często decydują się na praktykowanie we własnych gabinetach. Otwarcie takiego wiąże się jednak z kosztami – wynajęciem pomieszczenia i zakupem niezbędnych do pracy narzędzi. Inwestycja ta jednak się zwraca – w ten sposób psycholog może skutecznie pomagać tym, którzy takiej pomocy potrzebują.

Studia psychologiczne to studia jednolite, więc decyzję o tym kierunku edukacji warto podjąć świadomie. Możliwości zatrudnienia jest wiele. Nie trzeba od razu decydować się na własny gabinet i inwestować środków pieniężnych w wyposażenie, czy remont lokalu.

Oceń ten wpis
Psycholog - zawód z przyszłością
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Roma
2019-12-12, 15:31
Tego nigdy za mało a specjaliści w tej dziedzinie to przecież ważni specjaliści. Dzisiejszy czas wymaga tego by takich specjalistów nie brakowało.
Andreas WA
2019-05-19, 13:15
Z pewnością psycholog jest zawodem przyszłościowym. Można spotkać się z nimi w szpitalach. Psycholog musi ukończyć studia z zakresu psychologii, uzyskując tytuł magistra. Znam psychologa, który jest biegłym sądowym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.