Poszukiwanie pracownika

Czy brakuje specjalistów? - braki na rynku pracy

8 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Czy brakuje specjalistów? - braki na rynku pracy
Brak specjalistów staje się problemem, który w znacznym stopniu wpływa na prędkość rozwoju gospodarczego Polski. Niedobory na rynku sprawiają, że pracodawcy coraz chętniej oferują bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia ludziom, posiadającym konkretne umiejętności i doświadczenie. W jakich branżach potrzeba najwięcej pracowników? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści? Kto powinien zastanowić się nad przebranżowieniem?

Na wszystkie te pytania odpowie poniższy artykuł. Zobacz także artykuł utrata pracy 3 kroki aby szybko odnaleźć się na rynku pracy.

Jakich zawodów jest najmniej?

Polski rynek pracy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, wyróżnić wśród nich można bardzo szybki rozwój gospodarki od momentu przemiany ustrojowej, czy też bardzo dynamicznie i powszechnie wprowadzane nowe technologie i usprawnienia produkcji. Czynniki te, sprawiły, że w ostatnich latach coraz więcej młodych osób, decydowało się na rozpoczęcie edukacji na studiach wyższych. Spowodowało to na runku pracy skokowy wzrost osób z wyższym wykształceniem szukających pracy w zawodzie, jednocześnie doprowadzając do zmniejszenia się liczby specjalistów, szczególnie w bardziej wymagających fizycznie branżach. Branżami gdzie występuje największy brak pracowników technicznych i specjalistów są na dzień dzisiejszy, są to:

  • branża budowlana
  • branża wykończeniowa
  • branża transportowa
  • branża produkcyjna

Jak widać, wszystkie wyżej wymienione dziedziny gospodarki charakteryzują się zapotrzebowaniem na pracowników mających kompetencję twarde, czyli takich, którzy mają konkretne umiejętności i uprawnienia, jak np. prawo jazdy kat C, lub uprawnienia na wózek widłowy.

Czy każda praca wymaga wyższego wykształcenia?

Oczywiście, że nie. Powszechność uczęszczania na uczelnie wyższe w Polsce jest wyjątkowa na tle świata i Europy, z tego powodu panuje powszechne przekonanie, że bez studiów niemożliwe jest znalezienie pracy. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie pojawiania się coraz większej ilości osób z wyższym wykształceniem, przestaje być ono dużym atutem z punktu widzenia pracodawcy, zaczyna on w takiej sytuacji doceniać pracowników posiadających konkretne uprawnienia, doświadczenie i kompetencje. Jest to szczególnie widoczne w zawodach, które nie są regulowane, tym samym nie wymagają ukończenia żadnych studiów kierunkowych.

W jakich pracach na pewno nie będzie wymagane wyższe wykształcenie? Zaliczyć można do nich szeroko pojętą pracę fizyczną, taką jak obsługa maszyn budowlanych, montaż urządzeń na taśmie produkcyjnej czy chociażby transport ciężarowy. Trzeba jednak pamiętać, że wśród takich zawodów znajdą się również takie wymagające pracy umysłowej, będzie nim chociażby programista - jest to branża, gdzie znacznie bardziej od wykształcenia liczą się umiejętności i doświadczenie. Wolne miejsca pracy występują również w branżach które są bardzo wymagające fizycznie, z reguły jednak, by aplikować na takie stanowiska, nie są potrzebne żadne konkretne uprawnienia.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik magazynu Gliwice ul. Gutenberga

Work&Profit sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Operator wózka widłowego Heftruck

Timing Sp. z o.o.

  • Holandia
Dodana

Kursy doszkalające – ile może trwać dany kurs?

Czas trwanie kursu doszkalającego będzie bezpośrednio zależny od tego, jakiej dziedziny dotyczy i jakie uprawnienia może zapewnić. Z reguły u osób posiadających doświadczenie w branży, czas trwania kursu doszkalającego oferowanego przez urząd pracy dla bezrobotnych będzie krótszy niż 6 miesięcy. Mogą jednak pojawić się przypadki, kiedy z uzasadnionych przyczyn zostanie on wydłużony, trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy, czas jego trwania nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda wśród osób, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową w konkretnej dziedzinie, w takim przypadku, czas trwania kursu będzie do 2 razy dłuższy, niż u osób z doświadczeniem. Warto pamiętać, że poza branżami, gdzie brakuje specjalistów, możliwe jest uzyskiwanie uprawnień do takich, które nie zmagają się z tak dużymi problemami kadrowymi, mogą być one jednak bardziej konkurencyjne i oferować z tego powodu niższe stawki dla pracowników. Jak dokładnie przebiega kurs dający konkretne uprawnienia? Artykuł: Operator koparki wyjaśni wszystkie kwestie z tym związane.

Honorarium dla specjalistów

Podstawowym warunkiem zmiany pracy dla wielu osób jest perspektywa lepszych możliwości zarobkowych. Wynagrodzenie dla specjalistów jest w dużej mierze zależne od branży i dostępności pracowników na dane stanowisko w określonej okolicy, z reguły działa wtedy zasada - im mniej chętnych, tym wyższe oferowane wynagrodzenie. Najlepiej opłacani będą specjaliści z doświadczeniem mający dużą liczbę uprawnień przydatnych na konkretnym stanowisku. Za przykład może posłużyć tutaj 2 spawaczy, jeden początkujący, z niewielką ilością uprawnień, drugi natomiast, mający bogatą historię zawodową i możliwość pracowania na licznych materiałach.

Logiczne jest, że drugi z pracowników otrzyma wyższą stawkę początkową. Mimo to, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku początkowe wynagrodzenie będzie znacznie wyższe, niż najniższa krajowa. Według badań mediana wynagrodzeń specjalistów w roku 2020 to 5100 zł. Zaznaczyć należy również, że wynagrodzenie może zależeć w dużej mierze od tego, czy praca na konkretnym stanowisku wymaga delegacji, czy okazjonalnych wyjazdów zagranicznych, w takiej sytuacji, spodziewać można się znacznie wyższych zarobków. Należy pamiętać, że wykwalifikowany pracownik jest zawsze cenny dla pracodawcy, tak więc jego wynagrodzenia zawsze będzie na dość wysokim poziomie.

Lista za i przeciw przebranżowienia się na pożądane zawody

Najważniejszą przesłanką świadczącą o tym, że warto się przebranżowić, jest perspektywa wyższych zarobków połączona z chęcią wykonywania konkretnego zawodu. W takiej sytuacji zmiana branży nie tylko może podwyższyć poziom życia przez wyższe zarobki, ale również być ciekawą zmianą i możliwością rozwoju osobistego. Kolejnym argumentem za przebranżowieniem się, są problemy ze znalezieniem pracy w dotychczasowym zawodzie, wynikające np. z dużej konkurencji na rynku pracy, bądź miejsce zamieszkania, które nie sprzyja wykonywaniu konkretnego zawodu.

Jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o argumenty przeciw przebranżowieniu? Jednym z nich będzie na pewno brak czasu na odbycie odpowiedniego kursu czy szkolenia pozwalającego zdobyć uprawnienia i doświadczenie potrzebne w zawodzie. Kolejną przeciwnością jest bez wątpienia niepewny stan zdrowia. Pamiętać trzeba, że wiele z wymienionych wcześniej zawodów wymaga dużej ilości ruchu i pewnej sprawności fizycznej połączonej z byciem wolnym od licznych chorób, w takiej sytuacji. Tak więc w sytuacji słabego stanu zdrowia, przebranżowienie może być utrudnione albo całkowicie niemożliwe.

Argumentem za oraz przeciw może być lokalizacja. Dlaczego? Zależnie od miejsca zamieszkania dane zawody mogą być mniej lub bardziej pożądane, wynikać to będzie, chociażby z bliskości inwestycji czy zakładów produkcyjnych potrzebujących specjalistów, warto więc, przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu zainteresować się potrzebami lokalnego rynku pracy, pozwoli to na najrozsądniejszą decyzję odnośnie do wyboru nowej ścieżki zawodowej. W przypadku braku wolnych miejsc pracy w danej branży, należy rozważyć wybranie innej. Co jednak w przypadku, jeżeli to pracodawca ma problem ze znalezieniem pracowników? W takiej sytuacji warto przeczytać artykuł: porady dla pracodawców, znajdzie się tam wiele informacji o tym, jak uatrakcyjnić swoje ogłoszenie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zawody są najbardziej pożądane? 

Obecnie najbardziej deficytowe są zawody specjalistyczne, wymagające konkretnych umiejętności, szczególnie duże braki są wśród pracowników fizycznych. Pożądani są więc operatorzy maszyn, spawacze, monterzy, kierowcy. Duże deficyty panują również w branży IT.

Jaka praca nie będzie wymagać wyższego wykształcenia?

Będą to wszelkie zawody, które wymagają w większym stopniu umiejętności manualnych jak np. spawacz lub kierowca. Wśród tego typu zawodów znajdą się również pracownicy większości usług jak sprzedawcy bądź fryzjerzy.

Ile trwa kurs doszkalający?

Kurs doszkalający będzie trwał od 6 do 12 miesięcy, dla osób posiadających doświadczenie, lub między 12 a 24 miesiące dla osób bez jakiegokolwiek doświadczenia w branży.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Zoda

Zoda

Zgadzam się, że studia nie zawsze są potrzebne, jeśli chodzi o znalezienie pracy. Sam nie posiadam wyższego wykształcenia, ale zdobyłem konkretne umiejętności oraz uprawnienia, które pozwoliły mi na podjęcie pracy. Liczy się doświadczenie i umiejętności praktyczne.
Norbert

Norbert

Bardzo ważne informacje dotyczące czasu trwania kursów doszkalających. Często zdarza się, że bezrobotnym proponuje się takie szkolenia, ale czasem trwanie nie mieści się w czasie wypłaty zasiłków. Uważam, że to ważna kwestia, która powinna być bardziej nagłośniona.
Wiesław Paluszkiewicz

Wiesław Paluszkiewicz

Interesujący artykuł. Szukam pracy i zastanawiam się, czy warto zainwestować w kursy doszkalające, by zyskać konkretne uprawnienia. Mój wybór zależy od czasu trwania takiego kursu. Możliwość uzyskania stabilnej pracy i lepszych zarobków jest z pewnością kusząca.
Belia2

Belia2

Ciekawe spojrzenie na rynek pracy. Faktycznie, widzę duże zapotrzebowanie na specjalistów w branżach budowlanej i produkcyjnej. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i konkretne umiejętności. Moi pracownicy z uprawnieniami i bogatą historią zawodową otrzymują wyższe wynagrodzenie niż ci bez odpowiednich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.