Zawody i ich potencjał

Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki

16 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

16 komentarzy
Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki
Praca na stanowisku operatora koparki związana jest dużą precyzją i odpowiedzialnością, ale jednocześnie oferuje dobre zarobki. Co należy do obowiązków operatora koparki oraz jakie wymogi trzeba spełnić, by nim zostać? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Praca jako operator koparki to praca o charakterze usługowym. Zawód ten wiąże się z obsługą maszyn do robót ziemnych. Operator koparki wykonuje pracę na budowach i w górnictwie, gdzie koparka jest wykorzystywana najczęściej do prac przeładunkowych. Zatrudnienie można znaleźć głównie w firmach budowlanych albo decydując się na własną działalność gospodarczą.

Operatorzy koparek są bardzo pożądaną współcześnie grupą zawodową. Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie zarobki operatora koparki stają się coraz wyższe. Rośnie także liczba specjalistycznych kursów, dających możliwość zdobycia uprawnienia na koparkę.

Praca na tym stanowisku jest bez wątpienia pracą odpowiedzialną – operator koparki musi mieć na uwadze bezpieczeństwo osób przebywających w rejonie miejsca pracy. Ponadto praca operatora koparki to stosunkowo niebezpieczne zajęcie – pracuje się w miejscu, w którym mogą zdarzyć się różne wypadki, związane z prowadzonymi pracami, na przykład obsunięcie się ziemi lub porażenie prądem podczas pracy przy liniach elektroenergetycznych.

Miejscem pracy dla osoby wykonującej pracę operatora koparki jest głównie kabina koparki, ale też plac budowy. Praca może odbywać się w systemie jedno-, dwu-, lub trzyzmianowym. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się zdolnościami takimi jak: szybkie podejmowanie decyzji, precyzja, doskonała koncentracja oraz myślenie przestrzenne. Wbrew pozorom operator koparki nie jest wyłącznie pracownikiem fizycznym. W jego pracy przydatne są także podstawy fizyki – operator koparki musi często oszacować czy dana maszyna uniesie zadany ciężar i da radę przenieść go precyzyjnie na wyznaczone miejsce. Praca operatora koparki jest najczęściej nadzorowana przez przełożonego np. brygadzistę czy inżyniera robót, jednak wymaga dużej samodzielności.

Operator koparki – specjaliści w cenie

Nowe inwestycje – remonty, budowanie domów i innych obiektów infrastruktury budowlanej, wiążą się z większym zapotrzebowaniem na specjalistów obsługujących koparki. Co trzeba zrobić, by uzyskać uprawnienia na koparkę? Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, nie jest potrzebne wykształcenie wyższe. Osoba na tym stanowisku musi mieć jednak ukończone 18 lat oraz, a co najważniejsze, ukończyć szkolenie na operatora maszyn roboczych.

Operatorzy koparek muszą przechodzić okresowe badania lekarskie i psychotechniczne. Osoby, u których istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, nie będą dopuszczone do wykonywania zawodu. Pracodawcy dodatkowo często wymagają od swoich pracowników prawa jazdy kategorii B (lub C i D) oraz niekaralności. Czasem wymaganym, lecz nie zawsze koniecznym kryterium jest posiadanie doświadczenia w tej profesji.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Operator koparki
Dodana

Operator koparki

B.P.B.P. Kosmonosy

  • Czechy
  • 9 000-10 000 zł / mc
Dodana

Operator koparki i koparko-ładowarki

AQUA-SYSTEM Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Operator koparki

ZINSTAL-IZOL-GAZ Ferdynand Kaczor i syn sp.k.

  • Ruchocice
Dodana

Operator koparki kołowej 18 ton

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG TECHNICZNYCH INTERCORSPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Wyżne
Dodana

Gdzie można znaleźć pracę?
Osoby, które uzyskają uprawnienia na koparkę, na pewno znajdą pracę przy różnego rodzaju budowach, na żwirowniach, piaskowniach czy w górnictwie, tam najczęściej potrzebni są właśnie operatorzy koparki lub koparko-ładowarki.

Czym zajmuje się operator koparki? Osoba, na takim stanowisku pracuje najczęściej przy budowie i naprawie dróg. Zajmuje się głównie wykonywaniem wykopów, rozmieszczaniem materiałów na budowie, wyrównywaniem terenu, załadunkiem i przewożeniem materiałów. Operator koparki może również oczyszczać rowy melioracyjne, budować place i drogi dojazdowe. Bardzo często pracownik jest odpowiedzialny za stan techniczny maszyny, na której pracuje. Wiąże się to z jej myciem i konserwacją. W niektórych firmach do jego obowiązków wlicza się także się dbanie o maszynę i wykonanie drobnych prac naprawczych.

Kurs operatora koparki

Chcąc podjąć pracę jako operator koparki, niezbędne jest ukończenie kursu na operatora koparki lub koparko-ładowarki. Możliwość przystąpienia do takiego kursu daje zaświadczenie lekarskie, pozwalające na wykonywanie pracy operatora koparki.

Duża odpowiedzialność, jaką bierze na siebie osoba wykonująca zawód operatora koparki, wymaga od niego posiadania dobrego zdrowia, na które składa się prawidłowe działanie zmysłów: wzroku i słuchu, brak zaburzeń równowagi czy chorób kręgosłupa. W pracy operatora koparki liczy się precyzja. Operatorzy często muszą przenosić bardzo ciężkie przedmioty z jednego miejsca i odkładać je bardzo ostrożnie w inne miejsce. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki.

Kurs na operatora koparki można zrobić w różnych szkołach czy ośrodkach szkoleniowych dla operatorów maszyn. Kursy są odpłatne.

Ile kosztuje kurs na operatora koparki?
Cena za taki kurs uzależniona jest od wielu czynników, m.in. regionu. Waha się między 1 500, a 2000 złotych, często jednak można ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych czy urzędu i refundację kosztów kursu (nawet do 80%).

Kurs mogą rozpocząć zwykle wszystkie chętne osoby posiadające prawo jazdy kategorii B lub C – wymagana kategoria zależy od rodzaju maszyny, na którą chce się zdobyć uprawnienia.

Zajęcia na kursie są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na części teoretycznej uczestnicy mogą, dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat BHP, obsługi maszyn oraz ich budowy. Część praktyczna to ta, na której uczestnik uczy się obsługi koparki, sam ją prowadząc. Kurs na koparkę kończy się egzaminem państwowym. Osoby, które uzyskają wystarczającą liczbę punktów na egzaminie, otrzymają uprawnienia do wykonywania zawodu – te są przyznawane bezterminowo! Oznacza to, że kursu nie trzeba odnawiać wraz z upływem czasu.

      Koparki jednonaczyniowe – Egzamin w pytaniach i odpowiedziach:

Video

Operator koparki – zarobki

Ile zarabia operator koparki? Wysokość zarobków na stanowisku operatora koparki lub koparko-ładowarki waha się w zależności od tego, czy jest to praca w kraju, czy za granicą. Wpływ na wysokość wynagrodzenia mają takie czynniki jak: województwo oraz wielkość firmy. Innym czynnikiem wpływającym na to, jaki będzie zarobek operatora koparki, jest doświadczenie zawodowe pracownika.

Jak podają dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z 2018 roku, zarobki na stanowisku operatora koparki wynoszą od 2 390 do 3 847 złotych brutto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wynosi z kolei 2 859 zł brutto. Podział pensji zależy od doświadczenia pracownika. Operatorzy koparki z doświadczeniem mogą zarobić więcej na tym stanowisku, gdyż posiadają oni większą wiedzę i są lepiej obeznani z maszyną. Dla tych z min. 5-letnim doświadczeniem na tym stanowisku firmy oferują ok. 5 000 do 12 000 złotych brutto.

Operatorzy najczęściej mogą liczyć na umowę o pracę. Dodatkowo często oferowana jest im premia uznaniowa, np. od przerobu miesięcznego. Większe firmy oferują swoim pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, szkoleń technicznych, kursów językowych Mogą również otrzymać pakiet socjalny zawierający opiekę medyczną, ubezpieczenie, kartę Multisport.

Pracy dla operatorów koparek nie brakuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza wymienionymi wyżej wymogami osoba, która chciałaby zacząć pracę w innym zakątku Europy, powinna znać język obcy przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W zależności od destynacji operatorzy koparek mogą zarobić średnio ok. 12 000 złotych brutto.

Podsumowując, zawód operatora koparki przyciąga głównie ze względu na możliwość stosunkowo dużego wynagrodzenia oraz różnego rodzaju dodatków uznaniowych, czy premii. Jednak nie należy pomijać faktu, że nie jest to łatwa profesja i wymaga sprawności fizycznej i dużej odpowiedzialności. Jeżeli jednak cechują Cię precyzyjność i cierpliwość, może to być zawód dla Ciebie!

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia operator koparki?

W zależności od poziomu doświadczenia, operator koparki może zarobić między 3000zł a 12000zł miesięcznie.

Jak zostać operatorem koparki?

Aby zostać operatorem koparki należy udać się na kurs, a następnie zdać odpowiedni egzamin.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

16 komentarzy

Kermit

Kermit

Operator koparki to praca, której powinni szukać ludzie lubiący prace techniczne, wymagające skupienia i precyzji. Oczywiście trzeba ukończyć kurs i zdobyć uprawnienia, ale wynikająca z tego możliwość znalezienia pracy, która przynosi dobre wynagrodzenie, zdecydowanie przemawia za taką inwestycją.
Witek

Witek

Po przeczytaniu tego artykułu, zaczynam się zastanawiać nad tym, czy nie skorzystać z kursu na operatora koparki. Pracodawcy są wciąż zainteresowani takimi specjalistami, a wynagrodzenia wydają się naprawdę atrakcyjne. Muszę tylko zadbać o to, aby moje zdrowie pozwoliło mi na pracę na takim stanowisku.
Bartek

Bartek

Praca operatora koparki to wymarzone stanowisko dla ludzi, którzy lubią pracę na powietrzu i potrzebują wyzwania. Oczywiście, to zawód wymagający odpowiedzialności i ostrożności, ale warto zainwestować w ukończenie kursu i zdobycie uprawnień.
Marlena

Marlena

o dzieki za info
Tomek zebbra

Tomek zebbra

Cyrk z tym artykułem i zarobkami. Pracuje po 10-12 godz dziennie i co drugą sobotę ,mam 27zl na godzinę i w soboty + 30% to sobie proszę policzyć. Dodatkowo posiadam kat C
sandra

sandra

Bycie specjalistą to najważniejsza rzecz. Jak realizujesz swoje działania to precież nic więcej nie potrzeba jak robisz to sobze.
Tomek

Tomek

Co za bzdety w tym artykule wypisujecie, operator koparki z zarobkiem od 2400 do 3800 brutto, jesteście śmieszni. Czy wy wogóle wiecie ile pracuje taki operator, na pewno nie po osiem godzin dziennie, chyba że w budżetówce np. Wodociągi ale nigdy u prywaciarza, gdzie nie raz zapiernicza po 10 lub 12 godzin dziennie na budowie nie licząc dojazdu do miejsca pracy. Ja dziękuję za taką pracę
Doktor

Doktor

wynagrodzenie na poziomie osób z doktoratem pracującym na polskich uczelniach..
Hu. wa. w dup.

Hu. wa. w dup.

Współczuję wam ludzie. Odpowiedzialna praca za marne pieniądze. Szef jednak kupuje kolejne maszyny, jachty i działki. Made in Poland. Za siedzenie na basenie w klapkach i patrzenie na dziewczyny mam więcej niż na koparce. Kiedy zmądrzejecie? Niech szef wsiada i się kręci za 20zł/h. gdy zarabia kilka tysięcy dziennie z pracy.
Piotr

Piotr

Mam pytanie, jakie uprawnianie wymagane są do obsługi -Maszyny przeładunkowej Fusch MHL 350 elektryczny. Proszę o informacje ile kosztuje kurs i egzamin. Pozdrawiam
Sebastian

Sebastian

Witam. Jestem operatorem od kilkunastu lat i chciałbym wyjechać do pracy za granicę. Pojawia się pytanie gdzie... Macie jakieś ciekawe propozycje?
radoslav23

radoslav23

Faktycznie, zarobki wydają się spore. W dodatku zapotrzebowanie na operatorów koparek nie słabnie. Kursy Lektor wykorzystują modułowy program nauczania. Oznacza to, że kursanci mogą jednocześnie zdobyć uprawnienia na obsługę różnych maszyn bez konieczności zdawania za każdym części teoretycznej wspólnej dla różnych maszyn.
Grzesio

Grzesio

Niech Wam sie nie wydaje że od razu zarobicie dobre pieniądze,jest to duży stres szczególnie dla świerzaków,kopanie w kablach ciągle trzeba uważać na gazociągi,światłowody itp,nigdy nie wiesz co masz pod łyżką bo czesto w projekcie jest inaczej niż w terenie,doświadczony operator zarobi kilka tysięcy zł. Ale zanim do tego dojdziesz przed Tobą wiele lat stresu którego większość nie wytrzymuje...
radko32

radko32

Biorąc pod uwagę, że wystarczy być pełnoletnim, mieć ukończoną szkołę podstawową oraz wykazać się orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań, żeby móc przystąpić do kursu, to wydaje się atrakcyjne dla młodych ludzi. Przygotowanie przyszłych operatorów koparek i maszyn do robót ziemnych prowadzone przez Centrum Szkoleniowe Lektor to jeden z bardziej popularnych kursów i to już od kilku lat.
Wojtas

Wojtas

Jak słychać zarobi za godzinę takich pracowników są bardzo atrakcyjne. Sporo ludzi na tym zbija konkretną kasę i wykonuje usługi na godziny.
Łukasz T

Łukasz T

Z pewnością w obecnych czasach zawód - operator koparki, jest świetnym zawodem. To praca dla mężczyzn. Pracę w tym zawodzie łatwo znaleźć, bo specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani. Z pewnością pracujący w tym zawodzie - na swoje zarobki nie narzekają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka