Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki

Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki
Praca na stanowisku operatora koparki związana jest dużą precyzją i odpowiedzialnością, ale jednocześnie oferuje dobre zarobki. Co należy do obowiązków operatora koparki oraz jakie wymogi trzeba spełnić, by nim zostać? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Praca jako operator koparki to praca o charakterze usługowym. Zawód ten wiąże się z obsługą maszyn do robót ziemnych. Operator koparki wykonuje pracę na budowach i w górnictwie, gdzie koparka jest wykorzystywana najczęściej do prac przeładunkowych. Zatrudnienie można znaleźć głównie w firmach budowlanych albo decydując się na własną działalność gospodarczą.

Operatorzy koparek są bardzo pożądaną współcześnie grupą zawodową. Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie zarobki operatora koparki stają się coraz wyższe. Rośnie także liczba specjalistycznych kursów, dających możliwość zdobycia uprawnienia na koparkę.

Praca na tym stanowisku jest bez wątpienia pracą odpowiedzialną – operator koparki musi mieć na uwadze bezpieczeństwo osób przebywających w rejonie miejsca pracy. Ponadto praca operatora koparki to stosunkowo niebezpieczne zajęcie – pracuje się w miejscu, w którym mogą zdarzyć się różne wypadki, związane z prowadzonymi pracami, na przykład obsunięcie się ziemi lub porażenie prądem podczas pracy przy liniach elektroenergetycznych.

Miejscem pracy dla osoby wykonującej pracę operatora koparki jest głównie kabina koparki, ale też plac budowy. Praca może odbywać się w systemie jedno-, dwu-, lub trzyzmianowym. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się zdolnościami takimi jak: szybkie podejmowanie decyzji, precyzja, doskonała koncentracja oraz myślenie przestrzenne. Wbrew pozorom operator koparki nie jest wyłącznie pracownikiem fizycznym. W jego pracy przydatne są także podstawy fizyki – operator koparki musi często oszacować czy dana maszyna uniesie zadany ciężar i da radę przenieść go precyzyjnie na wyznaczone miejsce. Praca operatora koparki jest najczęściej nadzorowana przez przełożonego np. brygadzistę czy inżyniera robót, jednak wymaga dużej samodzielności.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Operator koparki – specjaliści w cenie

Nowe inwestycje – remonty, budowanie domów i innych obiektów infrastruktury budowlanej, wiążą się z większym zapotrzebowaniem na specjalistów obsługujących koparki. Co trzeba zrobić, by uzyskać uprawnienia na koparkę? Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, nie jest potrzebne wykształcenie wyższe. Osoba na tym stanowisku musi mieć jednak ukończone 18 lat oraz, a co najważniejsze, ukończyć szkolenie na operatora maszyn roboczych.

Operatorzy koparek muszą przechodzić okresowe badania lekarskie i psychotechniczne. Osoby, u których istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, nie będą dopuszczone do wykonywania zawodu. Pracodawcy dodatkowo często wymagają od swoich pracowników prawa jazdy kategorii B (lub C i D) oraz niekaralności. Czasem wymaganym, lecz nie zawsze koniecznym kryterium jest posiadanie doświadczenia w tej profesji.

Gdzie można znaleźć pracę?Osoby, które uzyskają uprawnienia na koparkę, na pewno znajdą pracę przy różnego rodzaju budowach, na żwirowniach, piaskowniach czy w górnictwie, tam najczęściej potrzebni są właśnie operatorzy koparki lub koparko-ładowarki.

Czym zajmuje się operator koparki? Osoba, na takim stanowisku pracuje najczęściej przy budowie i naprawie dróg. Zajmuje się głównie wykonywaniem wykopów, rozmieszczaniem materiałów na budowie, wyrównywaniem terenu, załadunkiem i przewożeniem materiałów. Operator koparki może również oczyszczać rowy melioracyjne, budować place i drogi dojazdowe. Bardzo często pracownik jest odpowiedzialny za stan techniczny maszyny, na której pracuje. Wiąże się to z jej myciem i konserwacją. W niektórych firmach do jego obowiązków wlicza się także się dbanie o maszynę i wykonanie drobnych prac naprawczych.

Kurs operatora koparki

Chcąc podjąć pracę jako operator koparki, niezbędne jest ukończenie kursu na operatora koparki lub koparko-ładowarki. Możliwość przystąpienia do takiego kursu daje zaświadczenie lekarskie, pozwalające na wykonywanie pracy operatora koparki.

Duża odpowiedzialność, jaką bierze na siebie osoba wykonująca zawód operatora koparki, wymaga od niego posiadania dobrego zdrowia, na które składa się prawidłowe działanie zmysłów: wzroku i słuchu, brak zaburzeń równowagi czy chorób kręgosłupa. W pracy operatora koparki liczy się precyzja. Operatorzy często muszą przenosić bardzo ciężkie przedmioty z jednego miejsca i odkładać je bardzo ostrożnie w inne miejsce. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki.

Kurs na operatora koparki można zrobić w różnych szkołach czy ośrodkach szkoleniowych dla operatorów maszyn. Kursy są odpłatne.

Ile kosztuje kurs na operatora koparki?Cena za taki kurs uzależniona jest od wielu czynników, m.in. regionu. Waha się między 1 500, a 2000 złotych, często jednak można ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych czy urzędu i refundację kosztów kursu (nawet do 80%).

Kurs mogą rozpocząć zwykle wszystkie chętne osoby posiadające prawo jazdy kategorii B lub C – wymagana kategoria zależy od rodzaju maszyny, na którą chce się zdobyć uprawnienia.

Zajęcia na kursie są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na części teoretycznej uczestnicy mogą, dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat BHP, obsługi maszyn oraz ich budowy. Część praktyczna to ta, na której uczestnik uczy się obsługi koparki, sam ją prowadząc. Kurs na koparkę kończy się egzaminem państwowym. Osoby, które uzyskają wystarczającą liczbę punktów na egzaminie, otrzymają uprawnienia do wykonywania zawodu – te są przyznawane bezterminowo! Oznacza to, że kursu nie trzeba odnawiać wraz z upływem czasu.

      Koparki jednonaczyniowe – Egzamin w pytaniach i odpowiedziach:

Operator koparki – zarobki

Ile zarabia operator koparki? Wysokość zarobków na stanowisku operatora koparki lub koparko-ładowarki waha się w zależności od tego, czy jest to praca w kraju, czy za granicą. Wpływ na wysokość wynagrodzenia mają takie czynniki jak: województwo oraz wielkość firmy. Innym czynnikiem wpływającym na to, jaki będzie zarobek operatora koparki, jest doświadczenie zawodowe pracownika.

Jak podają dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z 2018 roku, zarobki na stanowisku operatora koparki wynoszą od 2 390 do 3 847 złotych brutto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wynosi z kolei 2 859 zł brutto. Podział pensji zależy od doświadczenia pracownika. Operatorzy koparki z doświadczeniem mogą zarobić więcej na tym stanowisku, gdyż posiadają oni większą wiedzę i są lepiej obeznani z maszyną. Dla tych z min. 5-letnim doświadczeniem na tym stanowisku firmy oferują ok. 5 000 do 12 000 złotych brutto.

Operatorzy najczęściej mogą liczyć na umowę o pracę. Dodatkowo często oferowana jest im premia uznaniowa, np. od przerobu miesięcznego. Większe firmy oferują swoim pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, szkoleń technicznych, kursów językowych Mogą również otrzymać pakiet socjalny zawierający opiekę medyczną, ubezpieczenie, kartę Multisport.

Pracy dla operatorów koparek nie brakuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza wymienionymi wyżej wymogami osoba, która chciałaby zacząć pracę w innym zakątku Europy, powinna znać język obcy przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W zależności od destynacji operatorzy koparek mogą zarobić średnio ok. 12 000 złotych brutto.

Podsumowując, zawód operatora koparki przyciąga głównie ze względu na możliwość stosunkowo dużego wynagrodzenia oraz różnego rodzaju dodatków uznaniowych, czy premii. Jednak nie należy pomijać faktu, że nie jest to łatwa profesja i wymaga sprawności fizycznej i dużej odpowiedzialności. Jeżeli jednak cechują Cię precyzyjność i cierpliwość, może to być zawód dla Ciebie!

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia operator koparki?

W zależności od poziomu doświadczenia, operator koparki może zarobić między 3000zł a 12000zł miesięcznie.

Jak zostać operatorem koparki?

Aby zostać operatorem koparki należy udać się na kurs, a następnie zdać odpowiedni egzamin.
Oceń ten wpis
Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki
Ocena: 4.9, liczba głosów: 18

Opinie

Tomek
2021-09-01, 00:27
Co za bzdety w tym artykule wypisujecie, operator koparki z zarobkiem od 2400 do 3800 brutto, jesteście śmieszni. Czy wy wogóle wiecie ile pracuje taki operator, na pewno nie po osiem godzin dziennie, chyba że w budżetówce np. Wodociągi ale nigdy u prywaciarza, gdzie nie raz zapiernicza po 10 lub 12 godzin dziennie na budowie nie licząc dojazdu do miejsca pracy. Ja dziękuję za taką pracę
Doktor
2021-06-29, 15:08
wynagrodzenie na poziomie osób z doktoratem pracującym na polskich uczelniach..
Hu. wa. w dup.
2021-03-05, 22:47
Współczuję wam ludzie. Odpowiedzialna praca za marne pieniądze. Szef jednak kupuje kolejne maszyny, jachty i działki. Made in Poland. Za siedzenie na basenie w klapkach i patrzenie na dziewczyny mam więcej niż na koparce. Kiedy zmądrzejecie? Niech szef wsiada i się kręci za 20zł/h. gdy zarabia kilka tysięcy dziennie z pracy.
Piotr
2020-07-22, 13:27
Mam pytanie, jakie uprawnianie wymagane są do obsługi -Maszyny przeładunkowej Fusch MHL 350 elektryczny.
Proszę o informacje ile kosztuje kurs i egzamin.
Pozdrawiam
Sebastian
2020-07-18, 18:02
Witam. Jestem operatorem od kilkunastu lat i chciałbym wyjechać do pracy za granicę. Pojawia się pytanie gdzie... Macie jakieś ciekawe propozycje?
radoslav23
2020-04-07, 18:05
Faktycznie, zarobki wydają się spore. W dodatku zapotrzebowanie na operatorów koparek nie słabnie. Kursy Lektor wykorzystują modułowy program nauczania. Oznacza to, że kursanci mogą jednocześnie zdobyć uprawnienia na obsługę różnych maszyn bez konieczności zdawania za każdym części teoretycznej wspólnej dla różnych maszyn.
Grzesio
2020-01-22, 20:04
Niech Wam sie nie wydaje że od razu zarobicie dobre pieniądze,jest to duży stres szczególnie dla świerzaków,kopanie w kablach ciągle trzeba uważać na gazociągi,światłowody itp,nigdy nie wiesz co masz pod łyżką bo czesto w projekcie jest inaczej niż w terenie,doświadczony operator zarobi kilka tysięcy zł. Ale zanim do tego dojdziesz przed Tobą wiele lat stresu którego większość nie wytrzymuje...
radko32
2019-12-16, 12:03
Biorąc pod uwagę, że wystarczy być pełnoletnim, mieć ukończoną szkołę podstawową oraz wykazać się orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań, żeby móc przystąpić do kursu, to wydaje się atrakcyjne dla młodych ludzi. Przygotowanie przyszłych operatorów koparek i maszyn do robót ziemnych prowadzone przez Centrum Szkoleniowe Lektor to jeden z bardziej popularnych kursów i to już od kilku lat.
Wojtas
2019-12-12, 11:38
Jak słychać zarobi za godzinę takich pracowników są bardzo atrakcyjne. Sporo ludzi na tym zbija konkretną kasę i wykonuje usługi na godziny.
Łukasz T
2019-05-18, 16:02
Z pewnością w obecnych czasach zawód - operator koparki, jest świetnym zawodem. To praca dla mężczyzn. Pracę w tym zawodzie łatwo znaleźć, bo specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani. Z pewnością pracujący w tym zawodzie - na swoje zarobki nie narzekają.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.