Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32826        SUBSKRYBUJE: 7428

Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki

Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki
Praca na stanowisku operatora koparki związana jest dużą precyzją i odpowiedzialnością, ale jednocześnie oferuje dobre zarobki. Co należy do obowiązków operatora koparki oraz jakie wymogi trzeba spełnić, by nim zostać? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Praca jako operator koparki jest tak zwaną pracą o charakterze usługowym. Zawód ten wiąże się z obsługą maszyn do robót ziemnych. Pracownik wykonuje pracę na budowach i w górnictwie, gdzie koparka jest wykorzystywana do prac przeładunkowych. Zatrudnienie można znaleźć głównie w firmach budowlanych, albo decydując się na własną działalność gospodarczą. Praca na tym stanowisku jest pracą niewątpliwie odpowiedzialną – operator koparki musi mieć na uwadze bezpieczeństwo osób przebywających w rejonie miejsca pracy. To także stosunkowo niebezpieczna profesja – pracuje się w miejscu, w którym mogą zdarzyć się różne wypadki, związane z prowadzonymi pracami, na przykład obsunięcie się ziemi lub porażeniem prądem podczas pracy przy liniach elektroenergetycznych.

Miejscem pracy dla osoby, która wykonuje ten zawód jest głównie kabina koparki, ale też plac budowy. Praca może odbywać się w systemie jedno-, dwu-, lub trzyzmianowym. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się zdolnościami takimi jak: szybkie podejmowanie decyzji, precyzyjność, dobra koncentracja oraz myślenie przestrzenne. Przydatne są tu również podstawy fizyki – operator koparki musi czasem oszacować czy dana maszyna uniesie zadany ciężar i da radę przenieść go precyzyjnie na wyznaczone miejsce. Praca operatora koparki jest najczęściej nadzorowana przez przełożonego np. brygadzistę czy inżyniera robót, jednak wymaga dużej samodzielności.
 

Operator koparki – zapotrzebowanie na specjalistów
 

Nowe inwestycje – remonty, budowanie domów i innych obiektów infrastruktury budowlanej, wiąże się z większym zapotrzebowaniem na pracowników. Osobami, które na pewno znajdą pracę przy różnego rodzaju budowach, na żwirowniach, piaskowniach czy w górnictwie, są właśnie operatorzy koparki lub koparko-ładowarki. Chcąc wykonywać ten zawód nie jest potrzebne wykształcenie wyższe. Osoba na tym stanowisku musi mieć jednak ukończone 18 lat oraz, co najważniejsze, ukończyć szkolenie na operatora maszyn roboczych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Operatorzy koparek muszą przechodzić okresowe badania lekarskie i psychotechniczne. Osoby, u których istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, nie będą dopuszczone do wykonywania zawodu. Pracodawcy dodatkowo często wymagają od swoich pracowników prawa jazdy kategorii B oraz niekaralności. Pożądanym, lecz nie zawsze koniecznym kryterium jest posiadanie doświadczenia w tej profesji.

Czym zajmuje się operator koparki? Osoba, na takim stanowisku pracuje głównie przy budowie i naprawie dróg. Zajmuje się najczęściej wykonywaniem wykopów, rozmieszczaniem materiałów na budowie, wyrównywaniem terenu, załadunkiem i przewożeniem materiałów. Operator koparki może również oczyszczać rowy melioracyjne, budować place i drogi dojazdowe. Bardzo często pracownik jest odpowiedzialny za stan maszyny, na której pracuje. Wiąże się to z jej myciem i konserwacją. W niektórych firmach do jego obowiązków może wliczać się dbanie o stan techniczny maszyny, a w razie konieczności wykonanie drobnych prac naprawczych.
 

Kurs operatora koparki
 

Chcąc podjąć pracę jako operator koparki, niezbędne jest ukończenie kursu na operatora koparki lub koparko-ładowarki. Żeby móc przystąpić do kursu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza pozwalające na wykonywanie zawodu. Jest to ważne, bo praca na tym stanowisku, jest pracą odpowiedzialną. Operator koparki musi być osobą zdrową tj. mieć dobry wzrok, słuch, brak zaburzeń równowagi czy chorób kręgosłupa. W tym zawodzie liczy się precyzja. Operatorzy często muszą przenosić bardzo ciężkie przedmioty z jednego miejsca i odkładać je bardzo ostrożnie w inne miejsce. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki.

Kurs na operatora koparki można zrobić w różnych szkołach, czy ośrodkach szkoleniowych dla operatorów maszyn. Kursy są płatne. Cena za kurs na operatora koparki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi regionu, przez co waha się między 1 500, a 2 000 złotych, trzeba pamiętać o tym, że jest to koszt pracownika. Często jednak pracownik może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych czy urzędu pracy, co skutkuje znacznym obniżeniem ceny.

Zajęcia na kursie są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na części teoretycznej uczestnicy mogą, dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat BHP, obsługi maszyn oraz ich budowy. Część praktyczna to ta, na której uczestnik uczy się obsługi koparki, sam ją prowadząc. Kurs kończy się egzaminem państwowym. Osoby, które go zdadzą, otrzymają uprawnienia do wykonywania zawodu – te są przyznawane bezterminowo. Oznacza to, że kursu nie trzeba odnawiać wraz z upływem czasu.
 

Operator koparki – zarobki
 

Wysokość zarobków na stanowisku operatora koparki lub koparko-ładowarki waha się w zależności od tego, czy jest to praca w kraju, czy za granicą. Wpływ na wysokość wynagrodzenia mają takie czynniki, jak województwo oraz wielkość firmy. Innym czynnikiem wpływającym na to, ile może zarabiać osoba na tym stanowisku, jest doświadczenie zawodowe pracownika.

Jak podają dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń na 2018 rok, zarobki na stanowisku operatora koparki wynoszą od 2 390 do 3 847 złotych brutto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wynosi z kolei 2 859 zł brutto. Podział pensji jest różny, ponieważ pracownicy z doświadczeniem mogą zarobić więcej na tym stanowisku, gdyż posiadają oni większą wiedzę i są lepiej obeznani z maszyną. Dla doświadczonych pracowników, tzn. z minimum 5 letnim doświadczeniem na tym stanowisku, firmy oferują ok. 5 000 do 12 000 złotych brutto.

Operatorzy najczęściej mogą liczyć na umowę o pracę.  Dodatkowo, często oferowana jest im premia uznaniowa, np. od przerobu miesięcznego. Większe firmy oferują swoim pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji dzięki kursom językowym, czy szkoleniom technicznym. Mogą również dostać pakiet socjalny zawieracjący opiekę medyczną, ubezpieczenia, kartę Multisport.

Pracy dla operatorów koparek nie brakuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza wymienionymi wyżej wymogami, osoba, która chciałaby zacząć pracę w innym kraju, powinna znać obcy język przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W zależności od destynacji, operatorzy koparek mogą zarobić średnio ok. 12 000 złotych brutto.

Osoba, która podejmuje się pracy w tym zawodzie, może spodziewać się atrakcyjnego wynagrodzenia oraz różnego rodzaju dodatków uznaniowych, czy premii. Jednak nie należy pomijać faktu, że nie jest to łatwa profesja i wymaga dużej odpowiedzialności. Jeżeli jednak cechują Cię precyzyjność i cierpliwość, może to być zawód dla Ciebie!
Oceń ten wpis
Operator koparki - niezbędne kompetencje i możliwe zarobki
Ocena: 4.8, liczba głosów: 12
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Zobacz inne porady

Opinie

Łukasz T
2019-05-18, 16:02
Z pewnością w obecnych czasach zawód - operator koparki, jest świetnym zawodem. To praca dla mężczyzn. Pracę w tym zawodzie łatwo znaleźć, bo specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani. Z pewnością pracujący w tym zawodzie - na swoje zarobki nie narzekają.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.