Motywowanie pracowników

Dofinansowania od pracodawcy - wszystko o możliwości dopłat

3 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Dofinansowania od pracodawcy - wszystko o możliwości dopłat
Jako pracownik posiadasz nie tylko same obowiązki, ale również i prawa, z którymi wiąże się kilka ważnych przywilejów. Jednym z nich jest dofinansowanie od pracodawcy. Dlatego też podpowiadamy, jakie może ono mieć formy oraz jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać. Ponadto zdradzamy również, kto może się o nie ubiegać. Zapraszamy do lektury!

Koniecznie zapoznaj się również z sekcją Koronawirus i tarcza antykryzysowa, gdzie znajdziesz więcej porad na temat dofinansowania.

Na jakie dopłaty może liczyć pracownik od pracodawcy?

Zastanawiasz się, na jakie dofinansowanie od pracodawcy może liczyć pracownik? Istnieje kilka form dopłat, o jakie pracownik może ubiegać się u swojego szefa. Na liście tych świadczeń znalazło się m.in. dofinansowanie okularów, studiów podyplomowych, posiłków, odzieży roboczej oraz dofinansowanie urlopu, o którym pisaliśmy w artykule "Wczasy pod gruszą – komu się należą?".

Dofinansowanie okularów

To świadczenie, które dotyczy osób pracujących na komputerach w biurach, pracowniach komputerowych itd. Długotrwała praca przy komputerze może wywołać choroby znacznie bardziej poważne niż zaczerwienienie spojówek. Wśród nich znalazły się m.in. zespół suchego oka, zły kontrast widzenia, rozmywanie się obrazu. Dlatego też zgodnie z Kodeksem Pracy, osobom pracującym na komputerze przysługuje dopłata od wykonywanej pracy na rzecz zakupu okularów.

Dofinansowanie studiów podyplomowych

Kolejną ważną formą dofinansowania, jakie można dostać od szefa, jest dofinansowanie studiów podyplomowych. W ten sposób pracodawca inwestujący w pracownika, zyskuje dostęp do eksperta z konkretnymi kwalifikacjami zawodowymi. Studia podyplomowe mogą odbywać się na uczelni, w instytucie badawczym oraz instytucie naukowym PAN, gdzie trwają minimum dwa semestry. Równolegle pracownik kontynuuje zatrudnienie, a po ukończeniu studiów ma nawet szanse na otrzymanie podwyżki.

Dofinansowanie posiłków

Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wraz z dniem 1 marca 2022 roku wzrosła kwota zwolnienia z oskładkowania dofinansowania posiłków dla pracowników. Obecnie więc kwota ta wynosi 300 zł na pracownika miesięcznie, co stanowi prawie o 60% więcej. Poprzednia stawka wynosiła bowiem zaledwie 190 zł. Zmiana ta ma zachęcać pracodawców do korzystania z dopłat do posiłków jako formy benefitu pracowniczego. Na takie dopłaty od pracy mogą w wielu zakładach liczyć m.in. pracownicy fizyczni.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Regionalny Doradca Techniczno-Handlowy

SMART-HR

  • Kraków
  • 7 000-7 500 zł / mc
Dodana
Dodana

Dofinansowanie odzieży roboczej

Ponadto pracownikom wielu zakładów przysługują także dotacje na odzież i obuwie robocze. Oczywiście, o ile wymaga tego środowiska pracy. W takim przypadku pracownikom, którzy w miejscu pracy używają własnej odzieży i obuwia roboczego, przysługuje zwrot w wysokości adekwatnej do jego aktualnej ceny oraz czasu jej użytkowania. Po stronie pracodawcy stoi także obowiązek prania, konserwacji oraz odkażania takiej odzieży. Jeżeli jednak pracodawca zapewnia odzież w miejscu pracy, pracownikowi nie należy się taka dopłata do pracy. Warto również zwrócić uwagę na to, że kwestia wyposażenia pracowników w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej w każdym miejscu może wyglądać inaczej, przez co powinna zostać określona w regulaminie lub zarządzeniu, którego treść znana jest pracownikom.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłaty?

Starając się o przyznanie dopłaty od pracy, należy mieć świadomość tego, że nie każdy pracownik może je otrzymać. Każdy kandydat do dofinansowania powinien spełniać określone wymagania. Te z kolei zależą od rodzaju pracy, jaką dana osoba wykonuje. Przyjrzyjmy się więc temu na konkretnych przypadkach.

Kto może otrzymać dofinansowanie okularów?

Ubiegający się o dofinansowanie zakupu okularów pracownik, musi spełniać kilka istotnych warunków. Mowa tu m.in. o tym, że osoba ta musi:

  • Pracować przed komputerem minimum przez 4 godziny w ciągu całego dnia pracy;
  • Przedstawić wystawiony przez lekarza dokument o konieczności noszenia okularów

Co więcej, zaświadczenie lekarskie powinno zostać wydane w trakcie badań pracowniczych. Nie ma znaczenia natomiast, czy pracownik potrzebuje okularów do noszenia na stałe, czy wyłącznie do pracy przy komputerze.

Kto może otrzymać dofinansowanie posiłków?

Zgodnie z Kodeksem pracy, dofinansowanie posiłków może mieć formę dopłaty lub posiłku regeneracyjnego, który jest wydawany na pracowniczej stołówce. Posiłek ten przysługuje osobom wykonującym pracę fizyczną, pracują pod ziemią, na zewnątrz lub w innych, trudnych warunkach. Jeżeli więc właśnie taki jest charakter wykonywanej przez pracownika pracy – w ciągu dnia powinien on otrzymać ciepły posiłek, który pokrzepi i doda mu sił.

Kto może otrzymać dofinansowanie odzieży ochronnej?

W świetle obowiązującego prawa obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej pracownikom leży po stronie pracodawcy. Podobnie zresztą jak w przypadku uniformu. Jeśli jednak chodzi o odzież i obuwie ochronne – w przypadku, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom dostępu do nich, jest on zobowiązany do dofinansowania na rzecz pracownika, który w pracy korzysta z własnej odzieży. Jej wysokości powinna być jednak adekwatna do aktualnej ceny tego sprzętu oraz czasu jego użytkowania.

Kto może otrzymać takie dofinansowanie wczasów?

Otrzymanie takiego dofinansowania jest uwarunkowane gównie kryterium socjalnym, co w praktyce oznacza, że nie każdy taką dopłatę może otrzymać. Wszystko będzie zależeć od sytuacji życiowej, rodzinnej lub materialnej, w jakiej pracownik obecnie się znajduje. Co więcej, może się także różnić wysokość świadczenia wypłacanego poszczególnym pracownikom. Aby więc dostać takie dofinansowanie od pracy, należy złożyć wniosek, a w oświadczeniu przedstawić pokrótce swoją aktualną sytuację życiową. Warto również dodać, że osobami uprawnionymi do korzystania z tej formy dofinansowania są nie tylko pracownicy, ale i ich rodziny. Skorzystać z prawa do tego świadczenia mogą także emeryci i renciści wraz z rodzinami – oczywiście jeżeli są oni byłymi pracownikami.

Czy dofinansowania są odpłatne?

Nie, dofinansowania nie są płatne. Może jednak dojść do sytuacji, w której kwota otrzymanego dofinansowania będzie mniejsza niż to, ile zapłaciło się za zakupione do pracy okulary, odzież ochronną bądź kwoty, której się wydało podczas wakacji. Oczywiście zawsze można się też zapytać pracodawcy, czy nie dopłaci więcej, aczkolwiek należy się liczyć z tym, że jeśli się zgodzi, będzie to wyłącznie jego dobrą wolą. W zdecydowanej większości przypadków można się więc spotkać z odmową.

Kiedy warto z takich dopłat skorzystać?

Dofinansowanie od pracodawcy to świetna okazja do osób, które mają kilka wydatków związanych z pracą (np. zakup okularów, odzieży ochronnej), a nie chcą pokrywać kosztów ich zakupu z własnej kieszeni. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny, które w przypadku tych przedmiotów nie należą do najtańszych. Ponadto są one także szansą na to, by spędzić wakacje z rodziną, nie wydając na nie fortuny.

Pracownicy, którzy spełniają określone kryteria socjalno-rodzinne, mają bowiem szansę otrzymać dofinansowanie. Co więcej, mogą w ten sposób sfinansować również kolonie letnie swoich dzieci. Uprawnieni do korzystania z tej formy dopłat od pracodawcy są także członkowie ich rodzin. Warto więc być na bieżąco z tymi kwestiami dowiedzieć się, na jakie formy dofinansowania można się załapać. Dotyczy to również i przedsiębiorców, o czym pisaliśmy w artykule  "Dofinansowanie dla firm – jak je otrzymać".

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie formy dofinansowania można dostać od pracodawcy?

Pracownicy, którzy spełniają określone kryteria mogą starać się m.in. o dofinansowanie do okularów, studiów podyplomowych, posiłków, odzieży roboczej oraz dofinansowanie do urlopu itd.

Czy dofinansowania są odpłatne?

Nie, dofinansowania nie są odpłatne. Należy jednak liczyć się z tym, że ich kwota może okazać się niewystarczająca na to, by pokryć koszty związane z całym wydatkiem. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Monika Dragon

Monika Dragon

Dofinansowanie odzieży i obuwia roboczego to moim zdaniem obowiązek pracodawcy, który powinien być spełniany bez względu na to, jaki jest charakter wykonywanej pracy. To element dbałości o bezpieczeństwo pracowników.
pewna właścicielka firmy

pewna właścicielka firmy

Dopłaty do studiów podyplomowych to dobry sposób na rozwój zawodowy i zdobycie nowych kwalifikacji. Myślę, że takie oferty z pewnością przyciągną uwagę wielu osób poszukujących pracy.
rekruter

rekruter

Jeśli takie świadczenia przysługują pracownikom, to warto je brać pod uwagę przy wyborze miejsca pracy, zwłaszcza jeśli jest się osobą pracującą przy komputerze lub w trudnych warunkach.
HR2

HR2

Zarówno dofinansowanie okularów, jak i odzieży roboczej to świetne rozwiązania, które mogą znacznie poprawić warunki pracy. Cieszę się, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia takich świadczeń pracownikom.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka