Szkolenia i rozwój

Spawacz podwodny - co wiemy o tym zawodzie?

24 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

6 komentarzy
Spawacz podwodny - co wiemy o tym zawodzie?
Spawacz podwodny jest zawodem, który nie tylko przynosi spore zarobki, ale także jest niebezpieczną profesją. Zawodowcy pracują w ekstremalnie niebezpiecznych warunkach. By zostać profesjonalnym spawaczem podwodnym, należy spełnić szereg wymagań i przejść pozytywnie wszystkie badania lekarskie. Sprawdź, jak wygląda droga zawodowa, jaki dochód generuje branża oraz jakie ryzyko niesie ze sobą praca pod wodą.

Zobacz, jakie prace są szczególnie niebezpieczne, a także zweryfikuj, jakie pracodawca ma obowiązki względem pracowników na poszczególnych stanowiskach

Jak zostać spawaczem podwodnym?

Spawacz podwodny zajmuje się szeroko pojętą konserwacją, montażem i naprawą infrastruktury morskiej – między innymi statków, rurociągów, platform wiertniczych, śluz, tam, a nawet elektrowni. Szczegółowe informacje dotyczące wykonywania prac pod wodą, zasad ich nabywania oraz ogólne przepisy reguluje Ustawa z dnia 17 października 2003 roku o wykonywaniu prac podwodnych. Powierza się je osobom posiadającym wymagane uprawnienia zawodowe i odpowiedni stan zdrowia. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy, a także wykształcenie kierunkowe. Warto również przejść przez dedykowany kurs dla spawacza. Dodatkowo konieczne jest zaliczenie testów komory ciśnieniowej. Niezbędne jest uzyskanie dyplomu nurka 1, 2 lub 3 klasy (im wyższa klasa, tym niżej nurek może zejść pod wodę). By go otrzymać, trzeba ukończyć kurs, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Kurs nurkowania może trwać nawet dwa lata, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Po przejściu wszystkich szkoleń kandydat może rozpocząć pracę.

Zarobki spawaczy podwodnych

Na jaką pensję może liczyć spawacz podwodny? Zarobki różnią się w zależności od kraju, w którym podejmuje się zatrudnienie. Praca spawacza z racji swojej trudności i dużego ryzyka, jakie niesie, a także stosunkowo niewielkiej w Polsce popularności generuje spory zarobek. Szacuje się, że stawka dla doświadczonego pracownika to około 10 tysięcy złotych netto. Początkujący mogą liczyć na pensję ok. 4-6 tysięcy. Większość osób decyduje się na pracę za grani. W Szwajcarii stawka godzinowa wynosi między 25 a 30 euro (co w przeliczeniu wynosi około 24 tysiące złotych miesięcznie), w Stanach Zjednoczonych 170 dolarów na godzinę, a w Niemczech, Holandii czy Francji ok. 22 euro/h. Stawki zmieniają się w zależności od umiejętności i doświadczenia spawacza. Z kolei w Wielkiej Brytanii stawki są liczone od głębokości, na której wykonuje swoją pracę

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Kielce
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Opole
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Operator maszyn - produkcja lodów - hala ciepła

Covebo Work Office

 • 16 € / h
 • Holandia
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Gdańsk
Dodana

Czy spawacz podwodny to najniebezpieczniejszy zawód?

Bez wątpienia zawód spawacza podwodnego należy do kategorii najniebezpieczniejszych profesji. Główny zagrożeniem jest brak dostępu do tlenu z powietrza oraz duże ciśnienie, które rośnie wraz z głębokością. Pracę utrudnia również słaba widoczność, dlatego każdy błąd może być przyczyną tragedii. Spawacze schodzą pod wodę zawsze w towarzystwie współpracownika, z którym nie mogą się rozdzielać. W przypadku spawania na sucho, kiedy pracownik znajduje się wewnątrz komory suchej (kabina pod ciśnieniem), pozostała część ekipy jest odpowiedzialna za zapewnienie cyrkulacji powietrza.

Praca spawacza podwodnego różni się od tego na powierzchni. W przypadku tradycyjnego spawania ogranicza się do minimum wilgotność. Wraz z rozwojem nauki i technologii udowodniono, że istnieją metody i techniki, które pozwalają skutecznie spawać pod wodą. W trakcie prac prowadzonych „na mokro” wykorzystuje się prąd i elektrodę, która po rozgrzaniu tworzy ścieg spawalniczy. Ryzyko porażenia jest więc bardzo duże. Spawacze muszą uważać na skrajne wyziębienie ciała (hipotermia).

Spawanie podwodne zawsze niesie ze sobą spore ryzyko. To wciąż praca z żywiołem – tutaj może wiele się wydarzyć. Nie ma miejsca na pomyłki, dlatego na spawaczach często ciąży presja, by pracę wykonać nie tylko solidnie, ale przede wszystkim z zachowaniem środków ostrożności. Zawsze istnieje ryzyko utonięcia, może przydarzyć się awaria sprzętu czy dojść do uszkodzenia przewodów, które doprowadzają tlen. Dodatkowo w wyniku zmiany ciśnienia może pojawić się choroba dekompresyjna. Pod wodą może dochodzić do wybuchów. Oceany i morza to również naturalne środowisko wielu zwierząt – ich reakcje mogą być nieprzewidywalne, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie pracy.

Śmiertelność wśród spawaczy podwodnych

W trakcie kursów i szkoleń pracownicy są przygotowywani do pracy w różnych warunkach. Dzięki zachowaniu standardów bezpieczeństwa można zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek awarii. W tym celu tworzy się specjalne plany i opracowuje procedury, których każdy z członków zespołu musi przestrzegać. Szacuje się, że wypadki śmiertelne wśród spawaczy wynoszą ok. 15%. Znajomości fizycznych właściwości wody (jak na przykład zjawisko określane mianem Delta P) pozwala na etapie tworzenia konstrukcji podwodnych zadbać o bezpieczeństwo przyszłych specjalistów pracujących na danym terenie. W przypadku wspomnianej Delty P, która tworzy się w miejscach, gdzie woda przepływa z obszaru o wysokim ciśnieniu do niskiego, pracujący nurek może zostać wciągnięty do prądu wody, z którego się nie wydostanie. W celu zapobiegania tego typu wypadkom montuje się specjalne kraty. Dzięki temu ryzyko wypadku znacznie się zmniejsza.

Wiesz już, jak zostać spawaczem podwodnym oraz jakie ryzyko niesie ze sobą praca w trudnych warunkach, a także, w jakich państwach zatrudnienie daje największe zarobki. Warto pamiętać, że takie umiejętności jak sprawne komunikowanie się, dokładność, precyzja, cierpliwość i zręczność również będą pożądane na tym stanowisku. Zanim podejmiesz decyzję o wybraniu tego zawodu, sprawdź, jak wygląda praca w szkodliwych warunkach, zweryfikuj swoje umiejętności nurkowania i pływania, a także wykonaj podstawowe badania. Dzięki temu możesz wstępnie podjąć decyzję, czy podwodne spawanie będzie zawodem dla Ciebie.

Video

Podsumowanie:
 • Spawacz podwodny zajmuje się konserwacją, montażem i naprawą infrastruktury morskiej.
 • Aby zostać spawaczem podwodnym trzeba uzyskać uprawnienia zawodowe, dyplom nurka oraz przejść szkolenie i testy.
 • Zarobki spawaczy podwodnych zależą od kraju, w którym pracują, ale ze względu na trudność i ryzyko ich pracy są stosunkowo wysokie.
 • Praca spawacza podwodnego jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów, a wypadki śmiertelne wynoszą około 15%.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wykształcenie powinien posiadać spawacz podwodny?

By zostać spawaczem podwodnym, konieczne jest ukończenie szkoły średniej lub zasadniczej zawodowej. Należy mieć odpowiednie umiejętności pływackie, a także zdobyć dyplom nurka. Spawacz podwodny powinien być dobrze zbudowany, a także w pełni zdrowy, co potwierdzi zaświadczenie lekarskie. Średnie zarobki wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i zależą głównie od kraju, w którym podejmuje zatrudnienie. Istnieje jednak duże ryzyko związane z fizycznymi właściwościami wody, spadkiem ciśnienia, ryzykiem porażenia prądem czy chorobą dekompresyjną.

Jakie cechy musi mieć spawacz podwodny?

Kandydat na stanowisko spawacza podwodnego powinien posiadać wykształcenie kierunkowe (ukończona szkoła średnia lub zawodowa) lub przejść kursy, które pozwolą zdobyć niezbędną wiedzę z tego zakresu. Konieczne będzie ukończenie kursu nurkowania, a także zdanie egzaminów i zdobycie dyplomu. Spawacz podwodny musi cechować się dobrym zdrowiem, a także takimi cechami jak wytrwałość, opanowanie czy umiejętność pracy pod presją czasu. Z jednej strony jest to niebezpieczny zawód, a z drugiej przynosi dobry zarobek. Doświadczeni pracownicy są w stanie zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Pod wodą muszą działać zespołowo, by zapobiegać wypadkom, awariom czy innym sytuacjom, zagrażającym ich życiu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Irek

Irek

Nie wiedziałem, że stawki dla spawaczy podwodnych są tak wysokie w porównaniu do innych zawodów. Myślę, że w przyszłości będę musiał zwrócić uwagę na takie specjalistyczne umiejętności w rekrutacji pracowników.
Bernadka

Bernadka

Jako spawacz podwodny, muszę przyznać, że ta praca jest bardzo trudna i wymagająca, ale jednocześnie daje dużo satysfakcji. Ważne jest, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa i dbać o swoje zdrowie. Zarobki są bardzo dobrze i w idelnych warunkach można wiele osiągnąć w tym zawodzie.
Jędrek

Jędrek

Ciekawy artykuł, ale niestety, nie mam odpowiedniego wykształcenia ani uprawnień, żeby móc wykonywać ten zawód. Właśnie dlatego uczę się nowych umiejętności, żeby móc znaleźć pracę w przyszłości.
Jola

Jola

Wygląda na to, że aby zostać spawaczem podwodnym, konieczne jest przejście przez kilka etapów szkolenia. Na pewno jest to trudny i wymagający zawód, ale interesujący. Może warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie?
dugi

dugi

Bardzo ciekawy artykuł na temat zawodu spawacza podwodnego. Jestem zainteresowany możliwością zatrudnienia takiego specjalisty. Jednocześnie jednak zdaję sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ta praca. Dlatego właśnie ważne jest zachowanie środków ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Ptasiek

Ptasiek

10K miesięcznie?? Nie wiem czy specjalnie nie zaniżacie stawek. Spawacz podwodny w Polsce zarabia obecnie około 30K miesięcznie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.