Szkolenia i rozwój

Książka czy kurs - co jest efektywniejsze do nauki?

21 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Książka czy kurs - co jest efektywniejsze do nauki?
Książka czy kurs - co wybrać, jeśli chcemy podnieść swoje kompetencje zawodowe? Takie pytanie zadaje sobie obecnie większość osób, planujących zmienić branżę bądź uzyskać awans na wyższe stanowisko. Szkolenia wciąż cieszą się ogromną popularnością, jednak nauka indywidualna również może okazać się wartościowa. Co warto wybrać? A może najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kursu z książką?

Czytaj także: Nauka zawodu. Gdzie się uczyć zawodu?

Zalety korzystania z kursów

Kursy zawodowe już od kilku lat stanowią doskonałą alternatywę dla studiów wyższych. Pozwalają pozyskać wiedzę w konkretnej dziedzinie w stosunkowo krótkim czasie. Wiele z nich, po zdaniu odpowiedniego egzaminu, daje również nowe kompetencje i uprawnienia. To właśnie podstawowa zaleta korzystania z kursów - w pewnych przypadkach certyfikat ukończenia jest konieczny, aby móc podjąć pracę w konkretnym zawodzie. Ponadto szkolenia zawodowe umożliwiają rozwój w branży, która dotychczas była dla nas zupełnie obca, a czasami wręcz niezrozumiała. Pomagają nie tylko pozyskać, ale i usystematyzować wiedzę. Obecnie kursy w niemal każdej dziedzinie prowadzone są na różnych poziomach zaawansowania, dzięki czemu możemy dobrać dla siebie taki, który spełni nasze oczekiwania. Niektóre szkolenia są całkowicie darmowe, na inne można pozyskać dofinansowanie na przykład z urzędu pracy. Uczestnicy kursów chwalą sobie również możliwość:

 • przeprowadzenie indywidualnej rozmowy ze szkoleniowcem w celu wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii,
 • nawiązania znajomości branżowych,
 • pozyskania informacji praktycznych, których nie znajdziemy w książkach,
 • pozyskania wiedzy od osób, które w danej dziedzinie mają spore doświadczenie zawodowe. 

Nie ulega wątpliwości, że informacja o odbytym szkoleniu dobrze prezentuje się w życiorysie, zwłaszcza w przypadku osób, które nie ukończyły studiów wyższych. Udział w kursach jest znakiem dla pracodawcy świadczącym o tym, że chcemy się rozwijać i poważnie myślimy o podnoszeniu kompetencji zawodowych. Dziś jest to bardzo istotna kwestia, która w niektórych przypadkach może nawet zaważyć w kwestii przyjęcia na stanowisko konkretnej osoby.

Zalety z korzystania z książek do nauki

Tradycyjne sposoby nauki skupiają się na korzystaniu z książek i zdobywaniu wiedzy na własną rękę. Taka metoda wymaga dużego samozaparcia, gdyż nie każdy jest w stanie poświęcić wolny czas na naukę. Zazwyczaj wybieramy relaks i odpoczynek, natomiast uczenie się schodzi na nieco dalszy plan, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Niemniej jednak korzystanie z książek ma kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość rozpoczęcia nauki w dowolnym momencie - wystarczy sięgnąć po interesujące nas wydanie i czytać na przykład w drodze do pracy czy w wolny weekend. Ponadto możemy skorzystać z różnych wydań, które dostarczą nam informacji cennych z naszego punktu widzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach, które posiadają już wiedzę w danym zakresie i zainteresowane są jedynie jej poszerzeniem. Zaletą korzystania z książek jest też możliwość dopasowania materiału do czasu, jakim obecnie dysponujemy. Udział w kursach najczęściej odkładamy na "za miesiąc" czy nawet "za rok". Rozpoczęte szkolenie należy dokończyć, i to bez względu na to, ile obecnie obowiązków mamy do wykonania. Tymczasem naukę we własnym zakresie możemy przerwać w dowolnym momencie, następnie do niej powracając. Umożliwia ona poznanie różnych opinii i punktów widzenia. Obecnie coraz więcej osób korzysta z wydań książkowych online, które łatwiej aktualizować, niż wydania papierowe. Dzięki temu zawsze możemy być na bieżąco z najnowszymi ustaleniami, co w niektórych branżach jest naprawdę istotne.

Szukasz pracy?

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Szczecin
Dodana

Kierowca kat. B lub C

Farutex Sp. z o.o.

 • Łódź
Dodana

Pracownik magazynowy

Timing Sp. z o.o.

 • Opole
Dodana

Specjalista/tka ds. e-Commerce

M&Z SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Gdynia
Dodana

Pracownik sali zabaw

TMJ Beata Zajic

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Który sposób nauki zyskuje na popularności?

Nauka nowej specjalizacji to skomplikowany proces, który powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb i możliwości. Statystyki pokazują jednak, że coraz więcej osób uczestniczy w kursach zawodowych. Nie studia podyplomowe ani nie nauka na własną rękę - zdaniem większości metody te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Samodzielnie przyswajanie wiedzy jest nieco tańszym rozwiązaniem, jednak często okazuje się nieefektywne. Jeśli decydujemy się rozpocząć karierę w zupełnie nowej, nieznanej nam dotąd branży, to warto wejść w nią z pomocą osoby, która posiada spore doświadczenie zawodowe. Dlatego też coraz chętniej uczestniczymy w różnego typu kursach zawodowych. Zwracamy uwagę na to, aby dobierać je mądrze. Zależy nam, aby kurs:
 • był prowadzony przez praktyka,
 • nie skupiał się wyłącznie na jednej czy dwóch kwestiach,
 • nie był rozłożony w czasie,
 • pozwolił przyswoić konkretną wiedzę w danym zakresie,
 • był wartościowy z punktu widzenia pracodawcy.

Jak się okazuje, w coraz mniejszym stopniu liczy się dla nas cena kursu - wolimy zapłacić więcej, a jednocześnie mieć pewność, że będzie on dla nas przydatny.

Papier czy ekran? - podsumowanie

Nowoczesne sposoby nauki dają możliwość zdobywania wiedzy online, bez konieczności wychodzenia z domu. Dotyczy to zarówno nauki na własną rękę z książek, jak i udziału w specjalistycznych kursach. Uczestnictwo w szkoleniach online jest bardzo wygodne, jednak nie zawsze będzie efektywne. Niektórzy wciąż cenią sobie osobisty kontakt z prowadzącym oraz możliwość nawiązania znajomości branżowych. Podobnie jest w przypadku książek - papier nie stracił na wartości, pomimo upływu lat. Oczywiście, chcąc uczyć się efektywnie, należy wybierać najnowsze, czyli najaktualniejsze wydania. W niektórych branżach nauka wyłącznie z papierowych książek jest niemożliwa - dotyczy to przede wszystkim tych, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Książka czy kurs - co warto wybrać? Z jednej strony możemy zastanawiać się, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze (czasami odpowiedź będzie oczywista), z drugiej strony możemy postawić na obie metody. Jest to idealne wręcz rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy ograniczać się do jednego źródła wiedzy. Zdobędziemy ją na kursie, a następnie poszerzymy wiadomości o informacje zawarte w książkach. Oczywiście, nie każdy z nas jest w stanie pozwolić sobie na naukę na dwa etaty - najczęściej pracownicy, rodzice małych dzieci czy osoby, mające do wykonania wiele obowiązków na co dzień muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcą zdobywać wiedzę.

Video

Podsumowanie:
  1. Kursy zawodowe są alternatywą dla studiów wyższych, która pozwala pozyskać wiedzę w konkretnej dziedzinie w stosunkowo krótkim czasie i uzyskać certyfikat ukończenia, który może być konieczny do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie.
  2. Korzystanie z książek jako metody nauki ma zalety, takie jak możliwość rozpoczęcia nauki w dowolnym momencie, dopasowania materiału do czasu, jaki mamy na naukę oraz poznanie różnych opinii i punktów widzenia.
  3. Statystyki pokazują rosnącą popularność kursów zawodowych w porównaniu z innymi metodami nauki, takimi jak studia podyplomowe czy nauka na własną rękę, ponieważ uczestnictwo w kursach pozwala wejść w nią z pomocą osoby mającej doświadczenie zawodowe.
  4. Nowoczesne sposoby nauki, takie jak szkolenia online czy korzystanie z e-booków, dają wygodę, jednak nie zawsze bywają efektywne i dla niektórych osób ważniejszy jest osobisty kontakt z prowadzącym lub możliwość nawiązania znajomości branżowych.

Najczęściej zadawane pytania

Dla kogo zdobywanie wiedzy na kursach będzie dobrym rozwiązaniem?

Kursy dedykowane są przede wszystkim osobom, które nie mają większej wiedzy w danej dziedzinie. Chętnie uczestniczą w nich również chcący nawiązać kontakty branżowe czy zdobyć informacje od praktyków zawodu.

Czy samodzielna nauka z książek jest efektywna?

Samodzielna nauka może być efektywna, jednak wymaga sporego samozaparcia i dużego poziomu motywacji. W przeciwnym razie cała procedura może okazać się długotrwała i nie przyniesie oczekiwanych korzyści.

Jaki sposób nauki zdobywa coraz większą popularność?

Nauka na kursach zawodowych cieszy się coraz większą popularnością wśród osób w każdym wieku. Szkolenia dają motywację do pracy, a jednocześnie mogą pomóc uzyskać niezbędne uprawnienia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kama11

Kama11

Jestem w trakcie zdobywania nowych umiejętności na kursie i już teraz widzę, jak wiele to daje. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie mi znaleźć pracę i awansować w karierze.
Olga

Olga

Od lat korzystam z kursów zawodowych i uważam, że to świetny sposób na rozwój zawodowy. Dzięki nim poznałam nowe technologie i zyskałam cenne doświadczenie, które pozwala mi na awans w pracy.
Lolek

Lolek

Zgadzam się z artykułem, że kursy zawodowe są bardzo pomocne dla pracowników i pracodawców. Osoby, które odbyły kurs, są lepiej wykwalifikowane i wiedzą więcej o zadaniach, które mają do wykonania. Polecam moim pracownikom regularne kursy.
Pola

Pola

Kursy zawodowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko zdobyć nowe kompetencje i podjąć pracę w interesującej ich branży. Jestem bardzo zadowolona z kursu, który ukończyłam i teraz łatwiej znajduję pracę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka