Działalność gospodarcza

Kim jest „inteligentny inwestor”?

5 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

8 komentarzy
Kim jest „inteligentny inwestor”?
Czy każdy może być inwestorem? I tak, i nie. Inwestorem może zostać każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nie posiadająca osobowości prawnej. Jednakże to, czy odniesie ona sukces i będzie miała zyski z podjętej inwestycji, zależy od wielu czynników. Posiadane przez nią środki finansowe to tylko jeden z nich. Oprócz tego osoba ta powinna posiadać niezbędną wiedzę na temat inwestowania, a także różne cechy osobowości, które pozwolą jej na racjonalne podejmowanie decyzji. Stworzona przez Benjamina Grahama postać inteligentnego inwestora doskonale odzwierciedla to, jakim człowiekiem powinien być potencjalny inwestor, by cieszyć się zyskami.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kto może nazwać się inwestorem?
 • czy każdy może zostać inwestorem?
 • jakie są rodzaje inwestycji?
 • kim jest inteligentny inwestor według Benjamina Grahama?
 • jakie cechy powinien posiadać inteligentny inwestor?

Przeczytaj także ten artykuł: Gdzie i jak inwestować firmowe pieniądze?

Kto może nazwać się inwestorem?

Inwestorem może być osoba prawna, fizyczna lub cała organizacja nieposiadająca osobowości prawnej. Musi ona dokonać inwestycji, czyli przeznaczyć oszczędności finansowe na różnego rodzaju przedsięwzięcia, które w przyszłości przyniosą jej zysk. Inwestowanie obarczone jest ryzykiem, które sprawia, że osoba inwestująca może także ponieść stratę. Dlatego też inwestor powinien posiadać wiedzę na ten temat oraz cechy, które pozwolą mu na trafne inwestowanie (o tym przeczytasz w dalszej części artykułu). Inwestowanie pozwala na szybszy rozwój gospodarczy danej firmy. 

Inwestorem nazywa się także osoby, które zakupują papiery wartościowe, różnego rodzaju aktywa, a nawet dzieła sztuki czy kruszce. W przyszłości dochodzi do zwiększenia ich wartości, a po sprzedaniu przedmiotów inwestycji podmiot zyskuje środki finansowe. 

Video

Szukasz pracy?

Poszukujemy pracownika na stanowisko operatora maszyn

GRUPA CONTRAIN

 • Pabianice
 • 4 700-5 500 zł / mc
Dodana

Sprzedawca części zamiennych/ magazynier

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Małopole
Dodana
Dodana

Pracownik fizyczny do laboratorium

NEW ZINC Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Czy każdy może zostać inwestorem?

Inwestorem może zostać każda osoba, która posiada osobowość prawną, osoba fizyczna oraz jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że inwestorem może być praktycznie każdy człowiek lub podmiot gospodarczy, który posiada nadmierne środki finansowe. Może je przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje. Jednakże to, czy inwestowanie przyniesie im zyski wynika nie tylko z wielkości majątku, który chce zainwestować, ale także z wiedzy, doświadczenia i różnych cech osobowości.

Rodzaje inwestycji

Inwestowanie można podzielić na różne rodzaje w zależności od tego, jakie kryterium wybierzemy. 

Pierwszy podział odnosi się do przedmiotu inwestycji, czyli:

 • inwestycje rzeczowe, np. zakupu nieruchomości, inwestycje w złoto, dzieła sztuki,
 • inwestycje finansowe, np. lokaty, akcje, waluty i obligacje.

Rodzaje inwestycji ze względu na czas ich trwania dzielimy na:

 • inwestycje krótkoterminowe - trwają krócej niż rok,
 • inwestycje średnioterminowe - trwają od 1 roku do 5 lat,
 • inwestycje długoterminowe - trwają dłużej niż 5 lat.

Inwestycje możemy podzielić także ze względu na ich charakter:

 • dostarczające stały dochód,
 • zachowujące zainwestowany kapitał,
 • zwiększające zainwestowany kapitał.

Inwestycje giełdowe wymagają dogłębnej wiedzy na temat działania mechanizmów inwestowania. Bez takiej wiedzy można nie tylko nie zyskać, ale także stracić podczas inwestowania. Taka wiedza jest powszechnie dostępna, więc każdy może się dowiedzieć najbardziej potrzebnych szczegółów.

Inteligentny inwestor według Benjamina Grahama

Benjamin Graham to autor najbardziej znanej na świecie książki o inwestowaniu - "Inteligentny inwestor". Według niego warunki na giełdzie nie są przewidywalne, ale ogólne zasady dotyczące inwestowania pozwalają na osiąganie zysków. Według Benjamina Grahama inteligentny inwestor to nie osoba, która jest najmądrzejsza lub najprzebieglejsza na świecie. Inteligentny inwestor myśli zdroworozsądkowo. Potrafi opierać wszystkie swoje działania na głębokiej analizie. Stąpa twardo po ziemi i kieruje się zasadą, która mówi o tym, że powinniśmy kupować od pesymistów, a sprzedawać optymistom. To jednak nie jest takie proste i świadczą o tym zachowania inwestorów, którzy robią zupełnie odwrotnie. 

Inteligentny inwestor powinien zadawać sobie regularnie różne pytania. Benjamin Graham radzi, jak inwestować, by nie ponosić strat i mieć coraz większe szanse na zyski. W pracy inwestora ważne jest także panowanie nad emocjami. Dawanie się porwać przez emocje może sprawić, że inwestor straci cały swój majątek. W inwestowaniu liczą się zarówno analityczne narzędzia, jak i sama osobowość inwestora. To, jaki temperament ma dana osoba, przekłada się na jego decyzje. To, jak inwestujemy, wynika w głównej mierze z wiedzy, temperamentu i doświadczenia, a niekoniecznie zasobów finansowych.

Inteligentny inwestor skupia się na tym, by nie posiąść abstrakcyjnych wartości. Powinien potrafić sprawdzić, czy wybiera odpowiedni podmiot w ramach swojej inwestycji. By zyskać, musimy najpierw sprawdzić, jaka jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa, czy jest wypłacalne, jak wyglądały relacje z inwestorami wcześniej, a także czy nasze działania będą odpowiednio wynagrodzone w formie zysku. Inteligentnego inwestora nie interesują żadne spekulacje. Stawia on na fakty, twarde dowody i analizę, zamiast przewidywać przyszłość. 

Jakie cechy powinien posiadać inteligentny inwestor?

Inteligentny inwestor powinien przede wszystkim twardo stąpać po ziemi. Nie powinien on kierować się intuicją czy też przewidywać przeszłości bez analizowania tego, co działo się wcześniej. Taki inwestor nie musi być najmądrzejszy na świecie. Ważne są zupełnie inne cechy. Jakie? 

Inteligentny inwestor powinien:

 • być rozsądny,
 • być realistą,
 • analizować dane podmiotów, w które chce zainwestować,
 • nie kierować się emocjami,
 • panować nad swoim temperamentem,
 • ciągle się uczyć,
 • zbierać doświadczenie.

Takie cechy pozwalają na podejmowanie trafnych inwestycji, które przekładają się na zyski. Kierowanie się emocjami może sprawić, że inwestor w końcu straci cały swój majątek.

Podsumowanie:
 • Inwestorami mogą być osoby prawne, fizyczne i organizacje bez osobowości prawnej, które dokonują inwestycji celem osiągnięcia zysku.
 • Inwestowanie można podzielić na różne rodzaje, m.in. inwestycje rzeczowe oraz finansowe, krótko-, średnio- i długoterminowe.
 • Według Benjamina Grahama, inteligentny inwestor to osoba, która opiera swoje działania na analizie, myśli zdroworozsądkowo i nie daje się porwać emocjom, skupiając się na faktach i analizie zamiast spekulacjach.
 • W inwestowaniu liczą się zarówno wiedza, doświadczenie, jak i temperament inwestora.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest inteligentny inwestor według Benjamina Grahama?

Inteligentnym inwestorem Benjamin Graham nazywa osobę, która myśli zdroworozsądkowo, jest realistą i stąpa twardo po ziemi. Nie kieruje się ona emocjami, dzięki czemu może podejmować trafne decyzje inwestycyjne i w przyszłości cieszyć się zyskiem. Inteligentny inwestor korzysta z różnych narzędzi, za pomocą których analizuje interesujące go informacje i dogłębnie poznaje potencjalny obiekt swojej inwestycji. Nie przewiduje on przyszłości. Zamiast tego kieruje się twardymi dowodami i analizą przeszłości.

Jakie są rodzaje inwestycji?

Inwestycje dzielą się na różne rodzaje. Można podzielić je ze względu na to, na jaki czas inwestujemy (inwestycje krótkoterminowe do 1 roku, średnioterminowe i długoterminowe, które trwają dłużej niż 5 lat). Możemy podejmować także inwestycje rzeczowe (np. w złoto, dzieła sztuki) lub finansowe (np. w akcje, obligacje). Ostatni podział dzieli inwestycje na: przynoszące zysk, zachowujące zainwestowany kapitał oraz takie, które przynoszą inwestorowi stały dochód.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

JAdzia

JAdzia

Inwestowanie firmowych środków to bardzo ważna kwestia, dlatego warto zadbać o to, aby mieć odpowiednią wiedzę w tym zakresie i dokonywać trafnych decyzji inwestycyjnych.
Zofia

Zofia

Ciekawy tekst, daje wiele do myślenia. Myślę, że wiedza z zakresu inwestowania jest w dzisiejszych czasach bardzo przydatna i pozwala na rozwijanie swojej kariery.
Witak

Witak

Interesujące i pouczające. Warto zacząć się interesować inwestowaniem, może pozwolić na zyskanie dodatkowych środków finansowych.
Bartek

Bartek

Warto przeczytać ten artykuł, aby zrozumieć, czym jest inwestowanie i jakie cechy powinien posiadać inteligentny inwestor. Polecam.
Gabryś

Gabryś

Ciekawe informacje na temat inwestowania. Chociaż aktualnie jestem bezrobotny i nie dysponuję dużymi środkami finansowymi, kiedy znajdę pracę, na pewno skorzystam z tych wskazówek.
3city

3city

Bardzo pouczający artykuł. Dowiedziałem się, że każdy może zostać inwestorem! Teraz zastanawiam się, jakie rodzaje inwestycji będą dla mnie odpowiednie.
Grek

Grek

Interesujący artykuł, warto przeczytać dla każdego, kto chce zacząć inwestować. Mam nadzieję, że mój zespół przeczyta go również i nauczy się, jak ważne jest posiadanie wiedzy na temat inwestowania.
Demos

Demos

Ciekawy artykuł! Mogę z niego wynieść wiele informacji na temat inwestowania. Myślę, że skorzystam z tego, co przeczytałem, gdy znajdę pracę i będę miał trochę wolnych środków finansowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.