Własna firma

Poradnik o kredytach firmowych: jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

14 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

10 komentarzy
Poradnik o kredytach firmowych: jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Odkryj najważniejsze aspekty kredytów firmowych, takie jak kredyt inwestycyjny, obrotowy, a także kredyt w rachunku bieżącym. Dowiedz się, gdzie warto zaciągnąć kredyt na firmę i na co możesz go przeznaczyć

Pytanie, czy wzięcie pożyczki z banku jest konieczne, może pojawić się w różnych okresach prowadzenia firmy. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują pieniędzy na start, inni natomiast potrzebują finansowego wsparcia w trakcie istnienia działalności. Niektórych przedsiębiorców przekonują korzyści, jakie wiążą się z wzięciem kredytu. Do plusów tego typu rozwiązań można zaliczyć możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży lub ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów. Wielu przedsiębiorców kieruje się powiedzeniem, że „bez inwestycji nie ma rozwoju” i często pieniądze, które otrzymają, pomagają im lepiej rozwinąć skrzydła w biznesie.

Kredyt obrotowy dla firm

Tego rodzaju kredyt zaciąga się na finansowanie bieżącej działalności firmy. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na zakup towarów, surowców czy usług. Można nim spłacić również nieprzeterminowane zobowiązania czy wypłacić wynagrodzenia pracownikom. Zazwyczaj w tego typu kredytach banki nie rozliczają firm z tego, na co wydały pożyczone pieniądze. Kredyt obrotowy udzielany jest zazwyczaj na okres od 1 roku do 5 lat. Jego wysokość jest ustalana na podstawie przychodów przedsiębiorstwa oraz wypracowanych przez nie zysków. Uzyskanie kredytu jest w tym przypadku szybkie i odbywa się w terminie do kilku dni roboczych.

Kredyt hipoteczny dla firm

Jest to dofinansowanie, które można uzyskać w przypadku, gdy firma chce rozpocząć budowę czy też kupić lub zmodernizować istniejącą już nieruchomość związaną z prowadzoną działalnością. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się długim okresem kredytowania oraz wysokimi kwotami maksymalnymi. Przy udzielaniu kredytu bank może sprawdzić, czy firma nie zalega z płatnościami w ZUS lub US. Decydując się na tego rodzaju opcję, zostaje wpisana informacja o obciążeniu nieruchomości w księgi hipoteczne.

Kredyt inwestycyjny dla firm

Jest to inaczej mówiąc, kredyt na finansowanie inwestycji. Tego typu kredyt dla firm może być wykorzystany na działania mające na celu powiększenie majątku firmy – takie jak zakup samochodów, sprzętu, budowę nowej hali produkcyjnej czy unowocześnienie maszyn. Również można go przeznaczyć na zatrudnienie nowych pracowników, zakup specjalistycznego oprogramowania lub patentu.

Przy kredytach inwestycyjnych firma musi liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego (zazwyczaj jest to ok. 10-20% wartości inwestycji). Również przy tego rodzaju kredycie trzeba przedstawić inwestycyjny biznesplan. Bank na pewno sprawdzi stan finansowy firmy i jej majątek. Taki kredyt jest kierowany do firm z dłuższym stażem działania, tj. 12-24 miesiące. Udzielany jest długoterminowo – zazwyczaj na 15-20 lat.

Typ kredytu Do czego służy
Kredyt inwestycyjny Finansowanie dużych inwestycji, takich jak zakup nieruchomości czy sprzętu
Kredyt obrotowy Wsparcie bieżącej działalności firmy, pokrywanie kosztów operacyjnych
Kredyt w rachunku bieżącym Zwiększenie płynności finansowej firmy, szybkie pokrycie nieplanowanych wydatków

Kredyt dla firm bez zaświadczeń

Szukasz pracy?
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Spawacz 136/138

ANTHEA sp. z o.o.

  • Gdynia
  • 8 200-12 400 zł / mc
Dodana

Jest też możliwość wzięcia kredytu bez zaświadczeń z ZUS czy US. Nazywane są one np. „kredytami od ręki”. W takim przypadku nie trzeba przedstawiać dokumentów stwierdzających zdolność kredytową. Tego rodzaju kredytu udzielają banki i parabanki. Nie jest to jednak opcja ciesząca się wielką popularnością, gdyż banki oferują wysokie koszty takiego kredytu. Najczęściej kredyt dla firm bez zaświadczeń można uzyskać z różnych firm pożyczkowych. Tego typu kredyt można dostać nawet przez Internet, a decyzja o jego przyznaniu jest już znana w niecałą godzinę.

O czym należy pamiętać biorąc kredyt?

Przed zdecydowaniem się na pożyczkę z banku należy przemyśleć parę spraw oraz sprawdzić, na co banki zwracają uwagę przy przyznawaniu pieniędzy.

Najważniejsze rzeczy przy wnioskowaniu o kredyt to określenie:

  • jaki jest cel i przeznaczenie kredytu,
  • ile pieniędzy jest potrzebne,
  • jaka jest zdolność kredytowa firmy.

Następnie niezbędne jest uzyskanie pozytywnej oceny finansowo-ekonomicznej oraz niekiedy przedłożenie bankowi biznesowego planu inwestycyjnego. Znając wymogi banków, ich ograniczenia oraz nasze indywidualne potrzeby, łatwiej będzie nam podjąć decyzję w wyborze najkorzystniejszego rodzaju kredytu.

Wzięcie kredytu dla firmy jest dobrym rozwiązaniem, jednak wymaga przemyślenia. Taka pożyczka może nie tylko pomóc na początku drogi zawodowej, ale także może wspomóc istniejącą działalność w momencie, gdy potrzebny jest zastrzyk gotówki. To, na co zostaną przeznaczone pieniądze i jaki rodzaj kredytu zostanie wybrany, zależy od indywidualnych potrzeb. W jednych firmach sprawdzi się kredyt obrotowy na bieżącą działalność, w innych kredyt inwestycyjny np. na zakup surowców, a w jeszcze innych kredyt hipoteczny na budowę nowego biura.

Jak widać, powodów na zaciągnięcie kredytu jest mnóstwo. Nie ważne co jest przyczyną wzięcia pożyczki, natomiast ważne jest dobre określenie swoich oczekiwań i wybranie takiej formy finansowania, która będzie dopasowana do indywidualnych oczekiwań. Rynek kredytowy oferuje wiele opcji, które mają na celu pomoc finansową dla firm. Odpowiednie rozeznanie z pewnością pozwoli Ci na dobór najkorzystniejszego wariantu.

Prowadzenie firmy często wymaga sięgnięcia po pożyczkę czy kredyt. Produkty zaprojektowane z myślą o przedsiębiorcach są dostępne we wszystkich bankach działających na polskim rynku. By jednak zaciągnięte zobowiązanie nie okazało się obciążeniem dla firmy, dobrze wiedzieć, o jaki produkt wnioskować.

Zacząć należy od tego, że w ofercie banków produktów kredytowych stworzonych z myślą o przedsiębiorcach jest wiele. Obok tradycyjnej pożyczki gotówkowej, można wskazać kredyty pod zastaw (np. maszyn, nieruchomości, których firma jest właścicielem) czy kredyty obrotowe pozwalające na finansowanie bieżącej działalności firmy.

Przed zaciągnięciem kredytu firmowego, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby finansowe, porównaj oferty różnych banków i zrozumieć wszystkie warunki kredytu.

Standardem jest dziś, że banki zatrudniają specjalistów – tzw. doradców klienta biznesowego. Ich zadanie sprowadza się do zapoznania się z potrzebami przedsiębiorcy i zaproponowania najlepszego z możliwych rozwiązań. Owszem, doradca biznesowy zatrudniony przez bank zaoferuje jeden z produktów dostępnych w ofercie banku, ale z pewnością dokona porównania tak, by rzeczywiście zaoferować najkorzystniejszy produkt.

Rozmowa z doradcą klienta biznesowego może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, specjalista taki będzie w stanie wytłumaczyć wszelkie niuanse związane z poszczególnymi formami finansowania, które mogą być dla przeciętnego przedsiębiorcy niejasne. Ponadto, doradca będzie mógł przedstawić oferty różnych produktów finansowych dostępnych w banku, tak aby klient mógł dokonać świadomego wyboru. Warto pamiętać, że taki doradca może również pomóc w procesie składania wniosku o kredyt i negocjacji warunków kredytu z bankiem.

Dla wielu przedsiębiorców, czas jest najcenniejszym zasobem. Skorzystanie z pomocy doradcy może znacznie skrócić czas potrzebny na znalezienie i zrozumienie najlepszej oferty. W przypadku większych kredytów, doradca może także pomóc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, co również przyczynia się do oszczędności czasu.

Porównaj oferty kredytów firmowych

Zaciągnięcie kredytu to zawsze ryzyko. W przypadku kredytów dla firm, ryzyko to jest jeszcze większe, ponieważ wynika z nieprzewidywalności biznesu. Przedsiębiorca zaciągający kredyt powinien być świadomy tego ryzyka i przygotować plan zarządzania nim. W przypadku problemów ze spłatą kredytu, przedsiębiorca powinien jak najszybciej skontaktować się z bankiem, aby negocjować nowe warunki kredytu.

Ważne jest również, aby przedsiębiorca zrozumiał wszystkie koszty związane z kredytem. Oprócz oprocentowania, banki często pobierają dodatkowe opłaty, takie jak prowizja za udzielenie kredytu, opłata za obsługę kredytu, czy koszty związane z ubezpieczeniem kredytu. Wszystko to powinno być uwzględnione przy wyborze kredytu.

Jednym z najważniejszych kroków przy wyborze kredytu dla firmy jest porównanie różnych ofert. Na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów, a warunki oferowane przez różne banki mogą znacznie się różnić. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert i znalezienie tej, która najlepiej odpowiada potrzebom firmy.

Przy porównywaniu ofert, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Oprocentowanie to oczywiście jedna z najważniejszych kwestii, ale nie jedyna. Równie ważne mogą być takie czynniki jak okres spłaty kredytu, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów, czy wymagania dotyczące zabezpieczenia kredytu.

Podsumowując, wybór odpowiedniego kredytu dla firmy to proces, który wymaga dokładnej analizy i porównania różnych ofert. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, tzn. doradców klienta biznesowego, którzy pomogą znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. Przy tym wszystkim, kluczowe jest jednak zrozumienie, że zaciągnięcie kredytu to zawsze ryzyko, które trzeba umieć odpowiednio zarządzać.

Czy opłaca się brać kredyt na firmę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na firmę powinna być poprzedzona solidną analizą finansową. Z jednej strony, kredyty firmowe, takie jak kredyt inwestycyjny czy kredyt obrotowy, mogą być doskonałym narzędziem do zwiększenia płynności finansowej firmy i umożliwienia jej rozwoju. Z drugiej strony, zobowiązanie do regularnej spłaty kredytu może stanowić dodatkowe obciążenie dla budżetu firmy i wpłynąć na jej rentowność. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, warto więc dokładnie przemyśleć jego potencjalne korzyści i ryzyka, a także porównać dostępne oferty kredytowe różnych banków.

W jakim banku najłatwiej o kredyt firmowy?

Wybór banku, w którym zaciągniemy kredyt na działalność gospodarczą, zależy od wielu czynników. Niektóre banki mogą oferować korzystniejsze warunki dla małych i średnich firm, inne mogą być bardziej skłonne do udzielania kredytów firmom z określonych branż. Kluczowe jest, aby dokładnie porównać oferty różnych banków, a także zrozumieć wszystkie warunki i opłaty związane z danym produktem kredytowym. W tym procesie, korzystne może okazać się skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam zrozumieć różnice między poszczególnymi ofertami.

Jaki kredyt na działalność gospodarczą?

Wybór rodzaju kredytu na działalność gospodarczą zależy od specyfiki i potrzeb firmy. Na przykład, kredyt inwestycyjny może być odpowiedni dla firm, które planują duże inwestycje, takie jak zakup nieruchomości czy sprzętu. Z kolei kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym mogą być korzystnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują dodatkowych środków na bieżącą działalność. Przy wyborze odpowiedniego kredytu, warto także zwrócić uwagę na okres kredytowania, warunki spłaty i ewentualne zabezpieczenia.

Na co można wziąć kredyt firmowy?

Kredyt firmowy może być przeznaczony na różne cele, zależne od rodzaju działalności gospodarczej i potrzeb firmy. Może to być na przykład inwestycja w nowe technologie, zakup sprzętu, wyposażenia czy nieruchomości, ale też pokrycie bieżących kosztów operacyjnych czy realizacja nowych projektów. W ramach kredytu firmowego, banki oferują także produkty takie jak kredyt na zakup towarów czy usług, kredyt na sfinansowanie kapitału obrotowego, a nawet kredyt na start dla nowych przedsiębiorców. Decydując się na kredyt firmowy, warto mieć na uwadze, że różne typy kredytów mają różne warunki i wymagania, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą przed złożeniem wniosku.

Najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się brać kredyt na firmę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na firmę powinna być poprzedzona solidną analizą finansową. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć potencjalne korzyści i ryzyka, a także porównać dostępne oferty kredytowe różnych banków.

W jakim banku najłatwiej o kredyt firmowy?

Wybór banku zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki i potrzeb firmy. Kluczowe jest dokładne porównanie ofert różnych banków oraz zrozumienie wszystkich warunków i opłat związanych z danym produktem kredytowym.

Jaki kredyt na działalność gospodarczą?

Wybór kredytu zależy od specyfiki i potrzeb firmy. Kredyt inwestycyjny może być odpowiedni dla firm planujących duże inwestycje, a kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym dla firm potrzebujących dodatkowych środków na bieżącą działalność.

Na co można wziąć kredyt firmowy?

Kredyt firmowy może być przeznaczony na różne cele, zależne od rodzaju działalności gospodarczej i potrzeb firmy. Może to być inwestycja w nowe technologie, zakup sprzętu, wyposażenia czy nieruchomości, ale też pokrycie bieżących kosztów operacyjnych czy realizacja nowych projektów.

Ile można dostać kredytu na firmę?

Suma, którą można uzyskać na kredyt firmowy, zależy od wielu czynników, takich jak kondycja finansowa firmy, jej historia kredytowa, branża, w której działa, a także warunki konkretnego produktu kredytowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

10 komentarzy

Flora Scott

Flora Scott

Dzień dobry z tej strony, Am Mrs Flora Scott, prywatny pożyczkodawca, Oferujemy pilne pożyczki osobiste w przystępnych cenach. jeśli jesteś zainteresowany pilną pożyczką z jakiegokolwiek powodu finansowego, nie wahaj się skontaktować z nami za pośrednictwem (), aby uzyskać więcej informacji na temat tej transakcji pożyczki. Z wyrazami szacunku Pani Floro
Antoni

Antoni

witam wszystkich, to nowy rok i nowe postanowienie, czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej? zapłacić debet? zbudować własny dom? lub założyć firmę? jeśli tak, to tutaj jest właściwy wybór i legalna firma, w której możesz ubiegać się o pożyczkę o wartości 100,000.00EUR lub więcej i uzyskać zatwierdzenie środków pożyczkowych w ciągu maksymalnie 24 godzin tego samego dnia złożenia wniosku dzisiaj, nie za dużo mówić i nie ma czasu do stracenia, skontaktuj się z e-mailem poniżej telegram lub Whatsapp +1(787)334-1701 teraz, aby uzyskać szybkie informacje, jak uzyskać dziś pożyczkę uprzywilejowaną, a Stella Rene jest chętna i gotowa pomóc każdemu, niezależnie od twojej religii i oferuje pożyczki na całym świecie, wyślij wiadomość e-mail już dziś i bądź kolejną osobą, która dziś zeznaje o sukcesie tej pożyczki. Antoni
Nadia

Nadia

Trzeba porównać oferty banków i wybrać tą najlepszą.
lider

lider

Oferty takie są w każdym banku. Wystarczy zrobić rekonesans i wtedy można coś ugrać oczywiście gdy ma się podstawy wiązane z bik.
Farna

Farna

Wiele firm szuka kredytów i jeżeli to wszystko jest jakoś sensownie zaplanowane to warto rozwijać się. Każdy tak robi a czasami zastrzyk gotówki to jedyna szansa na dalszą ekspansję.
Cecelia

Cecelia

2% taniej pożyczki. Stracić sen w nocy, jak uzyskać pożyczkę. Szukasz pożyczki na spłatę rachunków. Szukasz pożyczki na zakup samochodu szukasz pożyczki, aby powiększyć swój model projektu. Napisz do nas na adres: , aby uzyskać więcej informacji CO SIEBIE NUMER: +18454007792 Dzięki
Solinka

Solinka

Jeśli uważasz, że Twoja firma może dostarczyć coś, czego inne firmy nie dostarczają (lub dostarczyć to samo, ale szybciej i taniej), masz solidny pomysł i jesteś gotowy do stworzenia biznesplanu. Pieniądze są ważne w tym i kredyt bywa pomocny.
Szymon Dudkiewicz

Szymon Dudkiewicz

Nie inwestuj znacznych kwot, dopóki nie upewnisz się, że sam produkt jest potrzebny ludziom. Nie ma potrzeby doprowadzania wszystkiego do perfekcji, co opóźnia start. Zacznij od tego, co masz i stopniowo rozwijaj się i ulepszaj.
Michał Dylon

Michał Dylon

No i jeszcze przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, że coś może się nie udać. Wiele ludzi jednak dzisiaj żyje na kredyt i radzi sobie więc czemu nie spróbować?
Michał Dylon

Michał Dylon

Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest rozwój, a jak jest rozwój to potrzebna jest reklama i promocja. W ten sposób jak środki mają zarabiać i jest to pewne to czemu nie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka