Zwolnienie z pracy

Czego komornik nie może zająć? Co wie o Tobie komornik?

19 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy
Czego komornik nie może zająć? Co wie o Tobie komornik?
Egzekucja komornicza to ostateczny etap w przypadku niespłacenia należności danemu wierzycielowi. Komornik wcześniej robi spis majątku dłużnika, szuka informacji na temat kont bankowych i źródeł przychodu. Zgodnie z prawem może on zająć dobra majątkowe i ściągać z konta część wypłaty. Nie jest jednak uprawniony do zabrania dłużnikowi wszelkich dóbr materialnych. To samo dotyczy świadczeń socjalnych. Poniżej dokładniej o tym, co może komornik, a czego absolutnie nie.

Z artykułu dowiesz się:

 • jaką kwotę komornik może zająć z pensji dłużnika i czy dotyczy to każdej umowy,
 • czy świadczenia socjalne i fundusze emerytalne są chronione przed zajęciem,
 • jak wygląda sprawa z kryptowalutami,
 • i czy Twoje konto zagraniczne może zostać zajęte przez komornika.

Przeczytaj również: Zajęcie komornicze 2022 - najważniejsze informacje.

Czym jest kwota od zajęcia i ile wynosi w 2022 roku?

Komornik po wszczęciu postępowania egzekucyjnego ma prawo zająć konto bankowe i pobierać część dochodów. Istnieje jednak kwota wolna od zajęcia, na wysokość której wpływ ma minimalna krajowa w danym roku. W 2022 roku kwota minimalna wynosi 3010 zł brutto, więc dokładnie tyle musi pozostać na koncie osoby zadłużonej (komornik zostawia na koncie 2363,56 zł netto, chyba że zadłużony jest studentem do 26 roku życia). Jeśli zarabia on minimalną krajową, komornik nie może ściągnąć z konta nic. Wyjątek stanowią jedynie zadłużenia alimentacyjne - wtedy można zabrać nawet 60% wynagrodzenia minimalnego.

Czy w przypadku gdy dłużnik zarabia 20 000 zł netto, komornik może mu zabrać ponad 17 tysięcy zł? Okazuje się, że nie. Jest uprawniony do pobrania maksymalne 50% comiesięcznego zarobku. 60% tej kwoty zabiera się, gdy chodzi o zadłużenie alimentacyjne. Opisane wyżej przypadki dotyczą oczywiście umowy o pracę. Nie bez przyczyny inne umowy nazywa się "śmieciowymi", gdyż nie dają pewności, że w przypadku egzekucji z wynagrodzenia zadłużonemu zostaną jakiekolwiek środki do życia. W przypadku umowy zlecenie można postarać się, by komornik jej nie zajął. Trzeba jednak udowodnić, że jest to jedyny, stały dochód dłużnika.

Świadczenia socjalne wyłączone spod zajęcia komorniczego

Świadczeń socjalnych komornik zająć nie może, gdyż nie mają one charakteru dochodowego, a jedynie pomocowy. Jakich świadczeń nie może zająć komornik? Są to:

 • świadczenia wychowawcze (Dobry Start lub 500 +),
 • świadczenia rodzinne,
 • świadczenia alimentacyjne,
 • dodatki rodzinne (dla sierot zupełnych, pielęgnacyjne, dodatki porodowe, np. Becikowe).

Warto pamiętać, że w przypadku renty, emerytury czy zasiłku dla bezrobotnych najczęściej trzeba dostarczyć do banku pisemną zgodę organu egzekucyjnego. Najczęściej komornik może zabrać 25% emerytury i nieco więcej w przypadku zadłużenia alimentacyjnego.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek**Czechowice-Dziedzice**Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakich przedmiotów komornik nie może zająć?

Niektórzy żyją w przekonaniu, że komornik może wejść do mieszkania dłużnika i wynieść z niego dosłownie wszystko, co przykuje jego uwagę. Nie jest to oczywiście prawda. Osoba zadłużona nie może pozostać bez środków do życia i podstawowych dóbr materialnych. Poniżej odpowiedź na pytanie, co może zabrać komornik, a czego nie może zająć komornik z mieszkania. W domu muszą pozostać:

 • rzeczy, które uznaje się za niezbędne do życia (codzienne ubrania, żywność oraz opał, niezbędne sprzęty - pralka, lodówka czy kuchenka),
 • przedmioty służące do nauki,
 • rzeczy nienależące do osoby zadłużonej.

Czasem zdarzają się sytuacje, że komornik zabierze rzecz, która należy do kogoś innego. W takim przypadku można złożyć skargę za zajęcie mienia osób trzecich. Trzeba jednak pamiętać, by taką skargę złożyć jak najszybciej, zanim miejsce będzie miała licytacja komornicza. A komornik sądowy co może w takim razie zabrać? Wszystko, co nie jest niezbędne do życia, np. samochód czy biżuterię.

IKE i IKZE - czy są bezpieczne od zajęcia komorniczego?

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, natomiast IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Są one nazywane trzecim – w tym przypadku dobrowolnym – filarem emerytalnym. Jego zadaniem jest dodatkowo zabezpieczyć finansowo osoby na emeryturze. Z tego rozwiązania korzystają głównie osoby, które pracowały w dużej mierze na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło i nie zdołały wypracować godnej emerytury. Czy środki zgromadzone przez dłużnika na takim koncie mogą zostać zajęte przez komornika? Jeśli chodzi o to, czego nie może zająć komornik w takim przypadku, to są to środki z ZUS-u oraz OFE. Jeśli chodzi o III filar, te pieniądze nie są całkowicie wolne od zajęcia. Komornik może złożyć wniosek o zajęcie środków zgromadzonych na koncie IKE lub koncie IKZE. Musi jednak uzyskać zgodę. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to popularny sposób na przejmowanie należności.

Video

Czy portfele kryptowalut są bezpieczne od zajęcia komorniczego?

Czym komornik może przejąć wirtualną walutę, czyli Bitcoiny? Ta waluta sprawia jeszcze nieco problemów polskiemu prawu, jednak pewne jest, że mogą one zostać przez komornika zajęte. Taka sytuacje miały już na świecie, jak i w Polsce miejsce. Po złożeniu wniosku o blokadę środków na koncie dłużnika, giełda musi zablokować środki, a następnie przekazać je komornikowi. Nie zdarza się to często, gdyż wierzyciele nie zawsze wiedzą o środkach zgromadzonych na giełdach kryptowalut. Co jeśli giełda zignoruje wniosek komornika? Musi ona odpowiedzieć, tak samo jak na zajęcie wynagrodzenia musi odpowiedzieć pracodawca, inaczej zostanie nałożona na te podmioty sporej wysokości grzywna. Oczywiście pracodawca często nie wie, co robić w przypadku zajęcia komorniczego pensji pracownika, zwłaszcza w przypadku, gdy będzie miał miejsce zbieg egzekucji komorniczych.

Konto w zagranicznym banku - nie takie proste do zajęcia

Komornik jest uprawniony do zajęcia kont bankowych dłużnika. Czy dotyczy to również kont zagranicznych? Władza komornika obowiązuje tylko na terenie Polski. Komornik w Polsce nie może więc sięgnąć po środki znajdujące się w banku w Norwegii. Może to jednak zrobić komornik w Norwegii, jeśli to właśnie tam doszło do zadłużenia. Teoretycznie jest to zgodny z prawem sposób na to, by dobrać się do konta zagranicznego. Komornik musi jednak uzyskać Europejski Tytuł Egzekucyjny, co jest trudną, kosztowną i dość czasochłonną procedurą, nie każdy się więc na taki sposób postępowania decyduje.

Video

Akcje, obligacje i udziały - czy komornik może je zająć?

Komornik może zająć udziały, jakie posiada osoba zadłużona w danej spółce. Nie chodzi o same udziały, a o dochody, jakie generują. Jeśli środki są niewielkie, udziały mogą zostać sprzedane. Papiery wartościowe oraz akcje, a nawet zbywalne prawa majątkowe, również mogą zostać przez komornika zajęte.

Podsumowanie:
 • Komornik ma prawo zająć konto bankowe i pobierać część dochodów dłużnika, ale istnieje kwota wolna od zajęcia, na wysokość której wpływ ma minimalna krajowa w danym roku.
 • Świadczenia socjalne, takie jak Dobry Start, 500+ czy świadczenia rodzinne, są wyłączone spod zajęcia komorniczego, podobnie jak rzeczy, które uznaje się za niezbędne do życia.
 • Są konta, które mogą być wprowadzone w egzekucję, np. koncie IKZE, ale komornik musi uzyskać zgodę na zajęcie środków zgromadzonych na takim koncie.
 • Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, też mogą zostać przez komornika zajęte, po złożeniu wniosku o blokadę środków na koncie dłużnika.

Najczęściej zadawane pytania

Co nie podlega egzekucji komorniczej?

Egzekucji nie podlegają podstawowe dobra materialne, np. ubrania czy niezbędne sprzęty. Komornik nie może zająć również przedmiotów, które nie należą do dłużnika.

Jaka jest kwota wolna od zajęcia?

Kwota wolna od zajęcia w 2022 roku to 3010 zł brutto.

Czy komornik może zająć zagraniczne konto bankowe?

Nie, komornik ma władzę tylko na terenie Polski. Może jednak wystąpić o Europejski Tytuł Egzekucyjny, jednak niewielu się na to decyduje, gdyż wiąże się to z dużymi kosztami.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Loona

Loona

Interesujące, szczególnie to, co dotyczy umowy o pracę i umów śmieciowych. Będę musiał uważać przy zawieraniu umów ze swoimi pracownikami.
puzon

puzon

Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała korzystać z informacji zawartych w tym artykule, ale dobrze wiedzieć na wypadek gdybym znalazła się w trudnej sytuacji finansowej.
Gosia

Gosia

Ciekawy artykuł, warto mieć świadomość swoich praw i tego, co może zrobić komornik gdy jest się zadłużonym.
Edward

Edward

Kiedyś byłem niepewny siebie w kwestii kredytów i finansów, ale po kursie dostępnym na serwisie scorector com zmieniłem swoje podejście do kredytów i swoich wydatków, teraz mądrze korzystam z pieniędzy
Rew

Rew

Czyli nie warto wpaść na fundusz jak komornik może zabrać trzeba gdzie indziej inwestować

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka