!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zarobki

Zajęcie komornicze 2022 - najważniejsze informacje

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Zajęcie komornicze 2022 - najważniejsze informacje
Zajęcie komornicze to ostateczny środek stosowany względem dłużników, którzy nie regulują ciążących na nich zobowiązań. Jeśli działania windykacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu odzyskania należności na drodze egzekucji komorniczej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest egzekucja komornicza,
  • jak wygląda egzekucja komornicza,
  • jakie są kwoty wolne od zajęcia w 2022 roku,
  • ile komornik może zabrać z konta,
  • czy można wstrzymać egzekucję komorniczą lub jej uniknąć.

Przeczytaj też: Gdy do zakładu pracy dociera zajęcie komornicze pensji pracownika

Czym jest egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza to proces, który polega na zajmowaniu ruchomego i nieruchomego majątku dłużnika na poczet zaciągniętych, a przy tym nieregulowanych przez niego zobowiązań. Zajęcie komornicze jest dokonywane przez komornika na podstawie wniosku złożonego przez wierzyciela. Co ważne, wierzyciel musi posiadać odpowiedni dokument sądowy uprawniający do wykonania zajęcia – tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności.

Jak wygląda egzekucja komornicza i jakie są procedury?

Proces egzekucji komorniczej najczęściej inicjuje wierzyciel, który wykorzystał już wszystkie możliwości odzyskania należnych mu pieniędzy, a które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zajęcie komorniczemoże rozpocząć się, gdy wierzyciel dysponuje tytułem egzekucyjnym opatrzonym klauzulą wykonalności. Tytuł egzekucyjny jest dokumentem potwierdzającym istnienie zobowiązania dłużnika wobec wierzyciela oraz określającym jego zakres. Z kolei klauzula wykonalności stwierdza, że tytuł egzekucyjny może być dochodzony w sposób przymusowy.

Zanim dojdzie do zajęcia, dłużnik jest informowany pisemnie o toczącej się sprawie, a następnie o rozpoczęciu procesu egzekucji. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj spisanie posiadanego przez dłużnika majątku, który jest on zobowiązany ujawnić w całości. Należy przy tym podkreślić, że ukrywanie majątku może wiązać się z konsekwencjami w postaci kary finansowej.

Egzekucja komornicza może obejmować zarówno majątek ruchomy, jak i nieruchomy. Najczęściej jednak polega na zajęciu części wynagrodzenia za pracę, choć należności mogą być egzekwowane także renty, emerytury i majątku dłużnika. Komornik może więc zająć mieszkanie, samochód czy sprzęty domowe dłużnika i po uzyskaniu wyceny od biegłego rzeczoznawczy, wystawić nieruchomość lub inne przedmioty na licytację komorniczą. Inną formą egzekucji może być zajęcie komornicze na koncie. Co jednak należy zaznaczyć, komornik nie podejmuje decyzji o egzekucji – jest funkcjonariuszem publicznym, który wykonuje wydany przez organy sądowe wyrok w danej sprawie.

Video

Kwoty wolne od zajęcia w 2022 roku

Ile może zabrać komornik? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez dłużników, przed którymi staje widmo egzekucji komorniczej. Zatem ile komornik może zabrać z emerytury, a ile z pensji? Przed udzieleniem odpowiedzi na te pytania, należy przede wszystkim wyjaśnić pojęcie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Odpowiada ona stawce minimalnego wynagrodzenia, które na początku 2022 roku wzrosło do kwoty 3010 zł brutto.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają zagwarantowaną ochronę wynagrodzenia w Kodeksie pracy. W takim przypadku limit zajęcia komorniczego jest ustalony na poziomie 50% otrzymywanego wynagrodzenia. Jeśli dłużnik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze, kwota wolna od zajęcia jest odpowiednio niższa. Jeżeli natomiast osoba zalegająca ze spłacaniem należności wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, wypłacana jej kwota nie podlega ochronie i jest zajmowana w całości.

To też może Cię zainteresować: Zbieg egzekucji do wynagrodzenia za pracę

W odniesieniu do emerytów i rencistów obowiązują nieco innego zasady. Zasadniczo komornik może egzekwować do 25% wysokości otrzymywanego przez nich świadczenia, ale przy zachowaniu kwoty wolnej od potrąceń. W marcu 2022 roku wraz z coroczną waloryzacją podniesiono również kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń przysługujących z tytułu ubezpieczenia społecznego. Obecnie komornik dysponujący tytułem wykonawczym musi pozostawić emerytowi lub renciście kwotę w wysokości 980,19 zł netto – czyli w przypadku seniorów pobierających najniższe świadczenia odpowiednio mniej niż wspomniane 25%.

Zajęcie komornicze na rachunku bankowym

W celu odzyskania należności komornik może zdecydować się także na zajęcie rachunku bankowego. Ile komornik może zabrać z konta? Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, komornik musi pozostawić na rachunku dłużnika kwotę równą 75% minimalnego wynagrodzenia – czyli 2257,50 zł brutto. Określony limit dotyczy wszystkich posiadanych przez dłużnika rachunków – kont oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych czy lokat terminowych.

Video

Jak uniknąć egzekucji komorniczej w 2022 roku? Czy można wstrzymać zajęcie komornicze?

Podstawową zasadą unikania egzekucji komorniczej jest regularne spłacanie należności. Jeśli jednak na skutek trudnej sytuacji zawodowej, zdrowotnej czy prywatnej nie jesteśmy w stanie wywiązać się z ciążących na nas zobowiązań, w pierwszej kolejności należy szukać porozumienia z wierzycielem. Należy bowiem pamiętać, że komornik sądowy podejmuje swoje działania na wniosek wierzyciela – negocjacje z komornikiem okażą się bezskuteczne. W takiej sytuacji warto więc współpracować z wierzycielem i zaproponować opłacalne dla niego rozwiązanie – na przykład propozycję ugody z dobrowolną spłatą w ustalonych ratach.

Egzekucja komornicza to zawsze trudne doświadczenie. By go uniknąć, należy przede wszystkim rozsądnie planować własne wydatki, a dodatkowe zobowiązania zaciągać na miarę własnych możliwości. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na egzekucję komorniczą, której bez współpracy z wierzycielem właściwie nie sposób powstrzymać.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.