!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Czym jest fundusz alimentacyjny i komu przysługuje?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

0 komentarzy

Czym jest fundusz alimentacyjny i komu przysługuje?
Fundusz alimentacyjny to instytucja działająca na podstawie ustawy. Jeśli jesteśmy osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów, a jednak ich nie dostajemy, wtedy do działania wkracza fundusz alimentacyjny. Przestępcy alimentacyjni muszą być świadomi konsekwencji, a my powinniśmy wiedzieć możliwie wiele o funduszu alimentacyjnym, gdyż bywa, że jest to sprawa pierwszorzędnej wagi.

Czym jest fundusz alimentacyjny?

Zadaniem funduszu alimentacyjnego jest pomoc osobom, które są uprawnione do otrzymywania alimentów, a jednak z jakichś powodów (najczęściej zawinionych przez płatnika alimentów) ich nie otrzymują. Fundusz alimentacyjny jest silnie umocowany w polskim prawie (tak samo w prawie wszystkich krajów cywilizowanych) - to standard prawny państw praworządnych. Zasoby funduszu alimentacyjnego służą do dostarczenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy osoba zobowiązana je płacić, nie czyni tego. Prawo do otrzymywania świadczeń z funduszu alimentacyjnego musi zostać potwierdzone przez sąd, konieczne jest także spełnienie kilku warunków, jednak już teraz możemy sobie zapamiętać, że niewywiązywanie się z obowiązków płacenia alimentów na naszą rzecz, jeszcze nie przesądza o tym, że będziemy w stanie skorzystać z funduszu alimentacyjnego. Jednym słowem: fundusz alimentacyjny jest instytucją wspierającą osoby, którym należne są świadczenia alimentacyjne, a które jednak do nich nie docierają.

Video

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Czy fundusz alimentacyjny wyrównuje zaległe alimenty? Jakie dokumenty są potrzebne funduszowi alimentacyjnemu? Za chwilę przejdziemy do tych pytań - teraz zapytajmy się: kto korzysta z funduszu alimentacyjnego?

Pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest uzależnione od tego, czy zasądzone są nam alimenty i czy faktycznie je otrzymujemy od osoby, która ma je nam wypłacać. Jeśli tak nie jest, wtedy świadczenia z funduszu będą nam przysługiwać po prawomocnej decyzji sądu i spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest kryterium dochodowe na członka rodziny, którego przekroczenie odbierze nam szanse na korzystanie z funduszu. Co się wlicza do dochodu w funduszu alimentacyjnym? Wszystko, co jest dochodem osoby, której alimenty przyznano, a także rodziców tej osoby oraz małżonka osoby pobierającej alimenty. Inne warunki sięgnięcia po fundusz alimentacyjny to nieskuteczność egzekucji alimentów od osoby, która ma je wypłacać (co również musi być potwierdzone przez sąd). Osoba, której przyznano alimenty musi być także niepełnoletnia lub mieć nie więcej niż 25 lat, jeśli kontynuuje naukę. Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności znosi warunki wiekowe. Spełnienie wszystkich tych warunków łącznie - pozwala nam na otrzymywanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Ile wynosi wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Średnia kwota wypłacana ze środków funduszu alimentacyjnego w roku 2022 wynosi około 450 złotych. Obowiązuje także maksymalna kwota wypłacana z funduszu, której wysokość ustawowo ustalono na 500 złotych. Kwoty te podlegają rewaloryzacji. Wysokość świadczenia zależy od wielu czynników. Dochody osoby mającej wypłacać alimenty są czynnikiem głównym. Alimenty są prawnie przepisanym środkiem wyrównującym i osoby zobowiązane do ich łożenia powinny wywiązywać się z tego obowiązku. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Widzimy jednak, że wysokość świadczeń spływających do nas z funduszu alimentacyjnego nie będzie zbyt wielka, choć w pewnych sytuacjach życiowych także i te pieniądze mogą czynić różnicę.

Czy fundusz alimentacyjny może odstąpić od wypłaty środków?

Przystąpieniem do funduszu alimentacyjnego kierują dość ścisłe zasady. Jeśli już uzyskaliśmy to świadczenie, nie znaczy to, że będzie nam przysługiwało permanentnie. “Wypadamy” z systemu funduszu alimentacyjnego w momencie zawarcia małżeństwa. Tak samo będzie, gdy staniemy się podopiecznymi placówki opiekuńczej. Inną sytuacją jest bycie poddanym pieczy zastępczej. Oczywiście zawsze możemy też przestać podlegać funduszowi ze względu na przekroczenie progu dochodowego lub osiągnięcie pewnego wieku. W tych przypadkach fundusz alimentacyjny przyśle nam dokument informujący o zaprzestaniu wypłacania świadczenia.

Video

Czy można zawiesić alimenty z funduszu alimentacyjnego?

Kiedy fundusz alimentacyjny może zabrać dokumenty do przejrzenia, a także podczas wypłacania świadczenia - jest dokładnie tak samo jak w przypadku otrzymywania każdego ustawowego świadczenia: możemy po prostu zrezygnować w każdej chwili z jego przyjmowania. Należy w przypadku takiej decyzji po prostu powiadomić urząd gminy, który obsługuje fundusz alimentacyjny i gdzie składaliśmy dokumenty. Nie ma przymusu, choć wiemy, że fundusz alimentacyjny wyrównuje zaległe alimenty i jest instytucją, która uczyniła wiele dla potrzebujących, w szczególności dla młodych, samotnych matek z dziećmi.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.