Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Czym jest fundusz alimentacyjny i komu przysługuje?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Czym jest fundusz alimentacyjny i komu przysługuje?
Fundusz alimentacyjny to instytucja działająca na podstawie ustawy. Jeśli jesteśmy osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów, a jednak ich nie dostajemy, wtedy do działania wkracza fundusz alimentacyjny. Przestępcy alimentacyjni muszą być świadomi konsekwencji, a my powinniśmy wiedzieć możliwie wiele o funduszu alimentacyjnym, gdyż bywa, że jest to sprawa pierwszorzędnej wagi.

Czym jest fundusz alimentacyjny?

Zadaniem funduszu alimentacyjnego jest pomoc osobom, które są uprawnione do otrzymywania alimentów, a jednak z jakichś powodów (najczęściej zawinionych przez płatnika alimentów) ich nie otrzymują. Fundusz alimentacyjny jest silnie umocowany w polskim prawie (tak samo w prawie wszystkich krajów cywilizowanych) - to standard prawny państw praworządnych. Zasoby funduszu alimentacyjnego służą do dostarczenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy osoba zobowiązana je płacić, nie czyni tego. Prawo do otrzymywania świadczeń z funduszu alimentacyjnego musi zostać potwierdzone przez sąd, konieczne jest także spełnienie kilku warunków, jednak już teraz możemy sobie zapamiętać, że niewywiązywanie się z obowiązków płacenia alimentów na naszą rzecz, jeszcze nie przesądza o tym, że będziemy w stanie skorzystać z funduszu alimentacyjnego. Jednym słowem: fundusz alimentacyjny jest instytucją wspierającą osoby, którym należne są świadczenia alimentacyjne, a które jednak do nich nie docierają.

Video

Szukasz pracy?

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży B2B

Amadeusz Krebs iKuchnia

  • Katowice
  • 8 000-12 200 zł / mc
Dodana
Dodana

(PS) Pracownik magazynowy/ magazynier

SGP GROUP

  • Sady
  • 4 500-5 000 zł / mc
Dodana

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Czy fundusz alimentacyjny wyrównuje zaległe alimenty? Jakie dokumenty są potrzebne funduszowi alimentacyjnemu? Za chwilę przejdziemy do tych pytań - teraz zapytajmy się: kto korzysta z funduszu alimentacyjnego?

Pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest uzależnione od tego, czy zasądzone są nam alimenty i czy faktycznie je otrzymujemy od osoby, która ma je nam wypłacać. Jeśli tak nie jest, wtedy świadczenia z funduszu będą nam przysługiwać po prawomocnej decyzji sądu i spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest kryterium dochodowe na członka rodziny, którego przekroczenie odbierze nam szanse na korzystanie z funduszu. Co się wlicza do dochodu w funduszu alimentacyjnym? Wszystko, co jest dochodem osoby, której alimenty przyznano, a także rodziców tej osoby oraz małżonka osoby pobierającej alimenty. Inne warunki sięgnięcia po fundusz alimentacyjny to nieskuteczność egzekucji alimentów od osoby, która ma je wypłacać (co również musi być potwierdzone przez sąd). Osoba, której przyznano alimenty musi być także niepełnoletnia lub mieć nie więcej niż 25 lat, jeśli kontynuuje naukę. Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności znosi warunki wiekowe. Spełnienie wszystkich tych warunków łącznie - pozwala nam na otrzymywanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Ile wynosi wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Średnia kwota wypłacana ze środków funduszu alimentacyjnego w roku 2022 wynosi około 450 złotych. Obowiązuje także maksymalna kwota wypłacana z funduszu, której wysokość ustawowo ustalono na 500 złotych. Kwoty te podlegają rewaloryzacji. Wysokość świadczenia zależy od wielu czynników. Dochody osoby mającej wypłacać alimenty są czynnikiem głównym. Alimenty są prawnie przepisanym środkiem wyrównującym i osoby zobowiązane do ich łożenia powinny wywiązywać się z tego obowiązku. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Widzimy jednak, że wysokość świadczeń spływających do nas z funduszu alimentacyjnego nie będzie zbyt wielka, choć w pewnych sytuacjach życiowych także i te pieniądze mogą czynić różnicę.

Czy fundusz alimentacyjny może odstąpić od wypłaty środków?

Przystąpieniem do funduszu alimentacyjnego kierują dość ścisłe zasady. Jeśli już uzyskaliśmy to świadczenie, nie znaczy to, że będzie nam przysługiwało permanentnie. “Wypadamy” z systemu funduszu alimentacyjnego w momencie zawarcia małżeństwa. Tak samo będzie, gdy staniemy się podopiecznymi placówki opiekuńczej. Inną sytuacją jest bycie poddanym pieczy zastępczej. Oczywiście zawsze możemy też przestać podlegać funduszowi ze względu na przekroczenie progu dochodowego lub osiągnięcie pewnego wieku. W tych przypadkach fundusz alimentacyjny przyśle nam dokument informujący o zaprzestaniu wypłacania świadczenia.

Video

Czy można zawiesić alimenty z funduszu alimentacyjnego?

Kiedy fundusz alimentacyjny może zabrać dokumenty do przejrzenia, a także podczas wypłacania świadczenia - jest dokładnie tak samo jak w przypadku otrzymywania każdego ustawowego świadczenia: możemy po prostu zrezygnować w każdej chwili z jego przyjmowania. Należy w przypadku takiej decyzji po prostu powiadomić urząd gminy, który obsługuje fundusz alimentacyjny i gdzie składaliśmy dokumenty. Nie ma przymusu, choć wiemy, że fundusz alimentacyjny wyrównuje zaległe alimenty i jest instytucją, która uczyniła wiele dla potrzebujących, w szczególności dla młodych, samotnych matek z dziećmi.

Podsumowanie:
  • Fundusz alimentacyjny to instytucja, która umożliwia otrzymywanie świadczeń finansowych dla osób, którym nie są wypłacane alimenty przez osoby zobowiązane do ich łożenia.
  • Aby korzystać z funduszu alimentacyjnego należy spełnić kilka warunków, takich jak: niepełnoletniość lub wiek do 25 roku życia w przypadku kontynuowania nauki, nieskuteczna egzekucja alimentów od osoby, która ma je wypłacać i kryterium dochodowe.
  • Średnia kwota wypłacana ze środków funduszu alimentacyjnego w roku 2022 wynosi około 450 złotych, a maksymalna kwota wypłacana to 500 złotych, podlegające rewaloryzacji. Wysokość świadczenia zależy od wielu czynników, głównie od dochodów osoby mającej wypłacać alimenty.
  • Możliwe jest zawieszenie otrzymywania świadczenia z funduszu alimentacyjnego w każdej chwili, po powiadomieniu o tym urzędu gminy, który obsługuje fundusz.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

lokaj

lokaj

Zdecydowanie popieram pomysł funduszu alimentacyjnego, ale mam nadzieję, że ludzie będą składać wnioski tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują. W przeciwnym razie, fundusz będzie wypłacał pieniądze ludziom, którzy ich nie potrzebują, a wtedy ci, którzy faktycznie ich potrzebują, będą mieć mniejsze szanse na otrzymanie wsparcia.
Hala

Hala

Już teraz wiem, że jeśli zostanę samotnym rodzicem, to będę miał/miała szansę na otrzymanie pomocy z funduszu alimentacyjnego. To dobrze, że takie instytucje istnieją.
Diana

Diana

Zastanawiałam się, czy warto składać wniosek do funduszu alimentacyjnego, ale widzę, że to jedyna szansa na to, żeby otrzymać świadczenie. Szkoda tylko, że kwota jest tak niska, ale każda pomoc się liczy.
EMil

EMil

Fundusz alimentacyjny to świetna instytucja, która pomaga ludziom w trudnej sytuacji. Właśnie dlatego pracuję w urzędzie gminy i dzięki temu mogę przyczynić się do tego, żeby wiele potrzebujących osób otrzymywało wsparcie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.