Szkolenia i rozwój

Kategorie prawa jazdy, które gwarantują wysokie zarobki

16 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

10 komentarzy
Kategorie prawa jazdy, które gwarantują wysokie zarobki
Transport drogowy to branża, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Zapotrzebowanie na zawodowych kierowców od lat plasuje się na wysokim poziomie. Należy jednak pamiętać o tym, że aby móc zostać kierowcą autobusu czy TIR-a, trzeba najpierw uzyskać odpowiednie uprawnienia. W poniższym artykule przedstawiamy rodzaje prawa jazdy, które gwarantują wysokie zarobki.

Zobacz też: Badania kierowców. Co warto o nich wiedzieć? 

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Jeśli chodzi o zawód kierowcy zawodowego, w polskim prawie wyróżnia się sporo rodzajów prawa jazdy. Każda z kategorii przyznaje uprawnienia do prowadzenia innych typów pojazdów. Najpopularniejsze kategorie prawa jazdy dla zawodowych kierowców są następujące: 

 • Kategoria B. Posiadając tę podstawową kategorię można prowadzić m.in. pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla, mini bus przewożący maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą, ciągnik rolniczy – tylko w Polsce, pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce. Aby wyrobić prawo jazdy kategorii B należy mieć ukończone 18 lat. Mając kategorię B z powodzeniem można znaleźć pracę - np. jako taksówkarz, kierowca mini busa czy kurier. 
 • Kategoria C. Uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, na przykład ciężarówek, za wyjątkiem autobusów. Mając tę kategorię można też prowadzić zespół pojazdów – powyższy pojazd i lekką przyczepę (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg). Aby wyrobić prawo jazdy kategorii C, trzeba mieć ukończone 21 lat. 
 • Kategoria C+E. Nadaje uprawnienia do prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z pojazdu z kategorii C i przyczepy. Jest to najpopularniejsza kategoria wśród osób, które chciałyby zawodowo pracować jako kierowca TIR-a, gdyż daje najwięcej uprawnień wymaganych przez pracodawców. Aby uzyskać uprawnienia z tej kategorii trzeba mieć ukończone 21 lat. 
 • Kategoria D. Posiadacze tej kategorii mają uprawnienia do prowadzenia autobusów lub pojazdów złożonych z autobusu i lekkiej przyczepy. Tym samym mogą pracować w komunikacji miejskiej w charakterze kierowcy. Aby móc uzyskać te uprawnienia, trzeba ukończyć 24 lata. 

źródło: gov.pl 

Szukasz pracy?

Operator Mieszalni

Intersilesia McBride

 • Strzelce Opolskie
Dodana

Poszukujemy serwisanta mechanicznego

GRUPA CONTRAIN

 • Łódź
 • 5 500-6 000 zł / mc
Dodana

Młodszy specjalista ds transportu

Quick Service Logistics Polska Sp. z o.o. Sp.k

 • Błonie-Wieś
Dodana

Kierownik Robót Elektrycznych

KARO ELEKTRO PLUS Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kierowca Kat. C+E

Quick Service Logistics Polska Sp. z o.o. Sp.k

 • Błonie-Wieś
Dodana

Informacje na temat posiadanych przez siebie uprawnień każdy polski obywatel może sprawdzić logując się do internetowego systemu CEPIK. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy jesteśmy w trakcie załatwiania formalności związanych z wydaniem dokumentu i chcielibyśmy dowiedzieć się, czy możemy już odebrać prawo jazdy w urzędzie. 

zawodowy-kierowca.jpg" style="width: 600px; height: 400px;" />

Ile zarabia zawodowy kierowca?

To, ile zarabia zawodowy kierowca, uzależnione jest od wielu zróżnicowanych czynników. Podstawowym czynnikiem jest oczywiście to, jakie pojazdy prowadzi. Zupełnie inne zarobki uzyskują kierowcy TIR-ów międzynarodowych, a jeszcze inne kierujący miejskimi autobusami. Jak wynika z danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w styczniu 2021 zarobki kierowców zawodowych przedstawiały się następująco: 

 • kierowcy kategorii B lub C - mediana 3990 złotych brutto,
 • kierowcy kategorii C+E - mediana 6600 złotych brutto,
 • kierowcy kategorii D - mediana 4000 złotych brutto. 

Warto też przytoczyć badania przeprowadzone przez serwis TransJobs. Wynika z nich, że średnie zarobki kierowców zawodowych w Polsce wynoszą 5032 złote netto miesięcznie. Autorzy raportu zgromadzili także informacje na temat wynagrodzeń kierowców w zależności od typu nadwozia pojazdu, na którym pracowali. 

Mediana netto zarobków kierowców według typu nadwozia wygląda następująco: 

 • cysterna - 6155 zł,
 • kontener - 4300 zł, 
 • plandeka - 5600 zł, 
 • chłodnia - 5431 zł,
 • ponadgabaryt - 5785 zł. 

Zatem czy warto decydować się na pracę w charakterze kierowcy zawodowego? Każdy powinien podjąć tę decyzję po uwzględnieniu wszystkich "za" i "przeciw".

Osoby z jakimi kategoriami prawa jazdy są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

Kierowcy zawodowi, którzy mają odpowiednie uprawnienia i kompetencje, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Warto wiedzieć, że branża transportowa rozwija się w Polsce w bardzo dynamicznym tempie.

Według danych Transport Manager odpowiada ona za 6,5% polskiego PKB. Jednocześnie polskim firmom transportowym brakuje 100 tysięcy kierowców. Największe zapotrzebowanie obserwuje się na kierowców TIR-ów, ponieważ jest to zajęcie bardzo wymagające, ale jednocześnie gwarantuje bardzo wysokie zarobki. 

Procesy rekrutacyjne nieustannie trwają także w firmach komunikacyjnych organizujących przewozy gminne i międzygminne. W największych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, rekrutacja kierowców autobusów miejskich jest prowadzona przez większość roku. Również osoby, które mają podstawową kategorię B, bez trudu znajdą zatrudnienie w charakterze taksówkarza, kierowcy mini busa czy kuriera. 

Video

Jakie kategorie prawa jazdy są najbardziej opłacalne?

Zgodnie z przytoczonymi powyżej danymi, najbardziej opłacalna jest przede wszystkim kategoria C+E, która nadaje uprawnienia do prowadzenia TIR-ów z naczepą. Jeśli kierowca realizuje transporty międzynarodowe, może liczyć nawet na wynagrodzenie w wysokości ponad 8000 złotych netto.

Niestety, wiąże się to z ciągłymi rozjazdami i stresem, dlatego taka praca ma sporo słabych stron - zwłaszcza dla osób, które chciałyby spędzać jak najwięcej czasu z rodziną. 

Praca kierowcy w Polsce czy za granicą – gdzie się bardziej opłaca?

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd na stałe za granicę w celu znalezienie pracy jako kierowca, nasze zarobki na pewno będą wysokie. Przykładowo: kierowcy ciężarówek w Niemczech uzyskują nawet 13 000 złotych brutto miesięcznie.

Na podobne wynagrodzenia mogą liczyć kierowcy pojazdów ciężarowych w innych krajach zachodnich. Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę nasze zarobki będą nawet 3 razy wyższe. Należy jednak pamiętać o tym, że koszty życia na Zachodzie są wyższe, dlatego decyzję o ewentualnej emigracji trzeba dokładnie przemyśleć. 

Podsumowanie:
 • W Polsce występuje wiele kategorii prawa jazdy, najpopularniejsze to B, C, C+E oraz D, każda oferująca różne uprawnienia do prowadzenia różnych typów pojazdów.
 • Zarobki zawodowych kierowców różnią się w zależności od kategorii prawa jazdy, wynosząc od 3990 zł brutto w przypadku kategorii B lub C, aż do 6600 zł brutto dla kierowców z kategorią C+E.
 • Najbardziej opłacalna w kontekście zarobków jest kategoria C+E, która pozwala na prowadzenie TIR-ów z naczepą, jednak praca taka wiąże się z długimi wyjazdami i stresem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy jest praca dla kierowców zawodowych w Polsce?

Zapotrzebowanie na kierowców zawodowych w naszym kraju od lat jest bardzo wysokie, dlatego osoby posiadające odpowiednie uprawnienia nie powinny mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

Która kategoria daje największe możliwości?

Wszystko zależy od tego, jakie predyspozycje i oczekiwania ma dana osoba. Jeśli częste wyjazdy nie są problemem, wówczas można postawić na kategorię C+E, czyli prowadzenie TIR-a. Z kolei gdy wolelibyśmy pozostać blisko miejsca zamieszkania, lepszym rozwiązaniem będzie praca jako taksówkarz w ramach kategorii B lub kierowca autobusu (kategoria D).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Zeon

Zeon

Nie wiedziałem, że praca kierowcy mini busa czy kuriera to świetna opcja dla osób, które posiadają podstawową kategorię B. To dla mnie ważna informacja i na pewno będę patrzył na ogłoszenia o pracę w tych branżach.
Bożena

Bożena

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że kategorie B i C to podstawowe uprawnienia dla zawodowych kierowców. Ale warto także pomyśleć o zdobyciu kategorii C+E lub D, które otwierają nowe możliwości pracy.
Mirek

Mirek

Jestem pod wrażeniem, ile ciekawych informacji można znaleźć w tym artykule. Cieszę się, że każdy może sprawdzić w CEPIK swoje uprawnienia and dowiedzieć się, jakie jeszcze kategorie prawa jazdy można zdobyć.
jan Zawadowski

jan Zawadowski

Informacja o tym, że polskim firmom transportowym brakuje 100 tysięcy kierowców, jest dla mnie bardzo ważna. Z jednej strony to trudne wyzwanie, z drugiej - szansa na pozyskanie nowych pracowników.
Polak

Polak

Zastanawiałem się, jaka kategoria prawa jazdy będzie dla mnie najbardziej opłacalna. Dzięki artykułowi dowiedziałem, że trzeba uwzględnić wiele czynników, takich jak typ pojazdu czy rodzaj transportu.
Jolanta

Jolanta

Dla kierowców zawodowych bardzo ważna jest kategoria C+E, która daje jak najwięcej uprawnień, w tym do prowadzenia TIR-ów z naczepą. Jest to oczywiście związane z atrakcyjnymi zarobkami, ale też z dużą odpowiedzialnością, jaką kierowca musi ponosić.
Zybert

Zybert

Bardzo ciekawy i pouczający tekst. Warto wiedzieć, jakie kategorie prawa jazdy dają możliwość znalezienia pracy i jakie są mediany zarobków. Może kiedyś skorzystam z tego i postanowię zdobyć nowe uprawnienia.
ohman

ohman

Od dawna borykam się z problemem braku kierowców w mojej firmie. Widzę, że nie tylko ja mam ten problem. Cieszę się, że artykuł podkreśla, jak duża jest potrzeba takich pracowników na polskim rynku pracy.
Buli

Buli

Właśnie szukam pracy jako kierowca i zastanawiam się, jakie kategorie prawa jazdy będą dla mnie najkorzystniejsze. Artykuł jest pomocny w rozważaniach, dzięki niemu będę wiedział, co warto zdobyć.
xyz

xyz

Ciekawy artykuł! Przydatne informacje dla każdego kierowcy, zwłaszcza dla tych, którzy chcą jeździć zawodowo. Warto wiedzieć, jakie kategorie prawa jazdy są najbardziej opłacalne i jakie uprawnienia dają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.