Zawody i ich potencjał

Kontroler ruchu lotniczego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Kontroler ruchu lotniczego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Należysz do osób, które w gronie znajomych uchodzą za niebywale odpowiedzialne? Umiesz zachować zimną krew nawet w najbardziej stresujących sytuacjach? Masz nienaganną dykcję i talent do nauki języków obcych? Szukasz ścieżki zawodowej dla siebie? W takim razie sprawdź, czy praca jako kontroler ruchu lotniczego nie jest przypadkiem Twoim wymarzonym zawodem!

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca kontrolera ruchu lotniczego;
 • na jakie zarobki może liczyć kontroler ruchu lotniczego;
 • jak wygląda proces kształcenia w tym zawodzie;
 • gdzie może pracować kontroler ruchu lotniczego;
 • jakie są predyspozycje zdrowotne do pracy na tym stanowisku;
 • jakie są czynniki ryzyka w tym zawodzie;
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Kontroler ruchu lotniczego - na czym polega praca?

Głównym i podstawowym zadaniem kontrolera ruchu lotniczego jest dbanie o bezpieczeństwo samolotów w przestrzeni powietrznej oraz bezpośrednio na płycie lotniska. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby samoloty nie zderzyły się ze sobą lub innymi pojazdami, poruszającymi się po płycie lotniska. W tym celu piloci kontaktują się zawsze z wieżą kontrolną przed startem oraz lądowaniem. Kontroler ruchu lotniczego powinien wydawać konkretne polecenia i udzielać zrozumiałych instrukcji. 

Zakres obowiązków na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego:

 • obserwacja monitorów i słuchanie komunikatów przychodzących;
 • natychmiastowa reakcja na to, co kontroler widzi na monitorze lub słyszy w odbiorniku;
 • utrzymywanie skupienia w czasie pracy w wieży kontroli lotów;
 • przestrzeganie ustawowych przerw w pracy.

Dodatkowo kontroler ruchu lotniczego kontroluje sytuację meteorologiczną i przekazuje te informacje pilotom, a także służy wsparciem w razie awarii samolotu. Kontroler ruchu lotniczego koordynuje również działania służb ratowniczych w razie wypadku oraz organizacją awaryjną w przestrzeni powietrznej. 

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako kontroler ruchu lotniczego:

 • umiejętność organizacji pracy własnej;
 • branie odpowiedzialności za swoje działania;
 • spostrzegawczość i szybkie reagowanie na zmiany w otoczeniu;
 • umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas.

W przypadku zawodu kontrolera ruchu lotniczego, jedynym organizatorem szkoleń zawodowych jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Kurs jest realizowany wyłącznie w Warszawie. Koszt wyszkolenia kontrolera ruchu lotniczego waha się między 600 tysięcy złotych, a nawet milionem. W trakcie szkolenia, które trwa 2 lata, kursant otrzymuje minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę

Wymagania formalne dla kandydatów kursantów, to:

 • minimum średnie wykształcenie; 
 • biegła znajomość języka angielskiego; 
 • doskonała dykcja.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lotnik

Specjalista ds. eksportu z językiem włoskim

Lontex Group Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

[TJ] Praca na odlewni - wysokie wynagrodzenie

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • 6 600-6 700 zł / mc
 • Mysłowice
Dodana

Monter Rusztowań - Pomocnik Montera Rusztowań

RJS SP. Z O.O.

 • 4 000-6 000 zł / mc
 • Gdańsk
Dodana

Spawacz (MIG-MAG/TIG) w Veluw Metal Creations w Nieuwkuijk

OTTO Special Staffing

 • 16 € / mc
 • Holandia
Dodana

Specjalista ds. eksportu z językiem hiszpańskim

Lontex Group Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

W związku z tym, przed aplikowniem na kurs kontrolera ruchu lotniczego można rozważyć kurs języka angielskiego lub popracować nad dykcją. Warto jednak mieć na uwadze, że do tego zawodu są poszukiwane osoby o jak najlepszych warunkach i kompetencjach. Dlatego wielu kandydatów jest odrzucanych już na etapie rekrutacji lub w trakcie trwania samego kursu. W przypadku kiepskiej kondycji fizycznej, dobrym pomysłem będzie podjęcie aktywności w tym zakresie co najmniej na rok przed planowanym podejściem do kursu na kontrolera ruchu lotniczego. Znajomość więcej niż jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym będzie z pewnością dodatkowym atutem.

Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego?

W poniższej tabeli przedstawiamy zarobki, na jakie może liczyć kontroler ruchu lotniczego.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 400 zł 3 915 zł
ŚREDNIE 30 000 zł 19 624 zł
WYSOKIE 48 000 zł 31 969 zł

Czy do pracy na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W tabeli poniżej przedstawiamy ścieżkę kształcenia prowadzącą do zawodu kontrolera lotniczego. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Do pracy jako kontroler ruchu lotniczego wymagane jest posiadanie wykształcenia przynajmniej średniego. Do pracy jako kontroler ruchu lotniczego wymagane jest ukończenie szkolenia przeprowadzonego przez PAŻP. Jest to bardzo czasochłonne szkolenie, na które trzeba poświęcić prawie 24 miesiące.
PRZYDATNE - Od kontrolera ruchu wymaga się bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, dlatego warto udać się na kurs językowy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kontrolera ruchu lotniczego?

Miejscem pracy kontrolera ruchu lotniczego jest wieża kontrolna, która znajduje się na terenie konkretnego lotniska cywilnego. Szkolenie cywilne nie upoważnia do ubiegania się o pracę na lotnisku wojskowym. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pośredniczy w poszukiwaniu pracy przez osoby, które ukończyły kurs kontrolera ruchu lotniczego. Tak naprawdę najtrudniejszym etapem jest uzyskanie wymaganej w tym zawodzie licencji, a nie samo poszukiwanie zatrudnienia

kontroler ruchu lotniczego

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego?

Kontroler ruchu lotniczego powinien cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Z racji charakteru wykonywanego zawodu, nie będą akceptowani kandydaci z wadami wymowy czy dużymi problemami ze wzrokiem. Konieczność skupienia uwagi przez cały czas pobytu na stanowisku operacyjnym, dyskwalifikuje także osoby z problemami neurologicznymi oraz z deficytem uwagi. Nie jest to też praca dla osób nerwowych lub bardzo flegmatycznych. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego:

 • bardzo dobra kondycja fizyczna;
 • brak zaburzeń psychicznych i neurologicznych;
 • bardzo dobry wzrok i słuch;
 • bardzo dobra dykcja, brak wad wymowy.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego?

Zdecydowanie najbardziej szkodliwym czynnikiem na tym stanowisku pracy jest stres. Kontroler ruchu lotniczego przez 5,5 godziny przebywa na stanowisku operacyjnym. W tym czasie musi on być maksymalnie skoncentrowany na swoich zadaniach. Po 2 godzinach pracy, kontroler ma prawo do godzinnej przerwy na regenerację. Warto ten czas przeznaczyć na aktywność fizyczna, drzemkę lub inną formę relaksu. Jest to konieczne ze względu na wysoki poziom stresu, jaki generuje bycie w ciągłej gotowości do działania przez 5,5 - godzinny dyżur. Szczególne dotyczy to sytuacji, gdy kontroler ruchu lotniczego ma za zadanie wesprzeć pilota w razie awarii samolotu. 

kontroler ruchu lotniczego

Czy zawód kontrolera ruchu lotniczego jest przyszłościowy? 

Kontroler ruchu lotniczego należy do kategorii zawodów, które będą potrzebne w przyszłości. Coraz częściej ludzie wybierają podróż samolotem, ponieważ jest to póki co najszybszy środek transportu. Nie bez znaczenia jest też komfort podróży. Co więcej, maszyny i komputery nadal nie są w pełni samoobsługowe, przez co nadzór wykwalifikowanego pracownika jest niezbędny. Samo znalezienie zatrudnienia jest już najprostszym etapem drogi do tego zawodu.

Podsumowanie:
 • Kontroler ruchu lotniczego dba o bezpieczeństwo samolotów w przestrzeni powietrznej i na płycie lotniska, koordynuje działania służb ratowniczych i organizację awaryjną.
 • Aby zostać kontrolerem ruchu lotniczego, trzeba ukończyć kilkuletnie szkolenie w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie, którego koszt wynosi nawet milion złotych.
 • Kontroler ruchu lotniczego cieszy się wysokimi zarobkami, które wahają się od 5,4 tys. zł do 48 tys. zł brutto na miesiąc.
 • Wymagane są dobre warunki fizyczne i psychologiczne, bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz brak wad wymowy i problemów z deficytem uwagi.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki powinien być idealny kontroler ruchu lotniczego?

Kontroler ruchu lotniczego, to niezwykle odpowiedzialny zawód. Dlatego pożądane będą takie kompetencje, jak dyscyplina, doskonała organizacja pracy własnej, wysoka kultura osobista, a także asertywność. Spostrzegawczość oraz zdolność szybkiego wyciągania wniosków, to cechy najbardziej pożądane u kontrolerów ruchu lotniczego. W sytuacji awaryjnej nie ma bowiem czasu na wertowanie podręcznika czy wytycznych. O ludzkim życiu decydują tu bowiem minuty, a nawet sekundy. 

Czy kontroler ruchu lotniczego musi być w 100% zdrową osobą?

Specyfika tej pracy, która wymaga nieprzerwanego skupienia przez 2 godziny, generuje duże obciążenie psychiczne. Łatwo tu o wypalenie zawodowe, dlatego konieczne jest dbanie o higienę pracy i odpowiednią ilość odpoczynku. Niemniej kontroler ruchu lotniczego musi być osobą w pełni zdrową psychicznie oraz znać techniki radzenia sobie ze stresem. Niedopuszczalne jest bowiem, aby kontroler w trakcie dyżuru wpadł w panikę lub po prostu opuścił stanowisko pracy. 

Czy praca kontrolera ruchu lotniczego jest monotonna?

Do obowiązków kontrolera ruchu lotniczego należy stały kontakt z pilotami samolotów w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu lotniczym oraz na płycie samego lotniska. Oprócz tego kontroler niemal cały czas monitoruje odczyty z urządzeń, które znajdują się w wiedzy kontrolnej. Są to głównie radary oraz stacje pogodowe. Kontroler ruchu lotniczego najważniejsze informacje przekazuje pilotom, dla których mogą one mieć znaczenie, np. warunki pogodowe przy lądowaniu bądź starcie. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Diora

Diora

Zastanawiam się, czy warto inwestować tak dużo pieniędzy w szkolenie na kontrolera ruchu lotniczego. Na pewno jest to ciekawa i odpowiedzialna praca, ale także bardzo wymagająca. Myślę, że jednak poszukam czegoś innego.
Karlik

Karlik

Praca jako kontroler ruchu lotniczego to 5,5 godzin skupienia i mocnego stresu, ale wiem, że jest to bardzo ważny zawód. Dlatego też staram się na bieżąco pilnować swojego zdrowia, aby uniknąć dyskwalifikacji.
Roksana

Roksana

Kurs na kontrolera ruchu lotniczego jest bardzo drogi, ale wydaje mi się, że wynagrodzenie jest adekwatne do wymagań tego zawodu. Chętnie bym go podjęła, jednak trochę przeraża mnie stres, jaki musi być na tym stanowisku.
Marcin

Marcin

Zawód kontrolera ruchu lotniczego wymaga od kandydatów ogromnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. To nie jest łatwa praca, ale jest niezwykle ważna i potrzebna. Dlatego tez zarobki są na bardzo dobrym poziomie, co przyciąga do tej pracy najlepszych specjalistów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.