Zawody i ich potencjał

Operator spycharki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Operator spycharki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Operator spycharki jest osobą, która znajdzie zatrudnienie na budowie, w kopalni i na żwirowni. Zajmuje się on wykonywaniem prac ziemnych i pomocniczych na wielu inwestycjach drogowych i zdecydowanie ułatwia zadanie innym ekipom pracującym na danej inwestycji. Praca ta nie wymaga specjalistycznego wykształcenia i może zapewnić całkiem przyzwoite zarobki.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Na czym polega praca operatora spycharki?
 • Na jakie zarobki może liczyć osoba na takim stanowisku?
 • Jakie szkolenia wykonać, by zostać operatorem spycharki?
 • Czy praca na tym stanowisku może powodować problemy zdrowotne?
 • Gdzie może pracować operator spycharki?
 • Czy zawód ten należy do przyszłościowych?

Operator spycharki - na czym polega praca?

Operator spycharki może pracować przy realizacji inwestycji budowlanych i drogowych, ale bardzo często działa też na terenie kopalni, żwirowni lub piaskowni. Wykonuje on samodzielną pracę, ale bardzo ważne w tym zawodzie jest odpowiednie zsynchronizowanie się z operatorami innych maszyn takich jak koparki, ładowarki czy samochody ciężarowe. W trakcie wykonywania obowiązków operator spycharki wykonuje prace ziemne polegające na ściąganiu wierzchniej warstwy gruntu czy np. rozsypywaniu kruszywa na inwestycjach drogowych. Spycharka bardzo często wykorzystywana jest też w kopalniach i na żwirowniach jako skuteczna pomoc w gromadzeniu materiału przeznaczonego do załadunku. Praca ta zaliczana jest do ciężkich, bo wymaga odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej i jest niezwykle wymagająca nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Obsługa ciężkiej maszyny, jaką jest spycharka, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a wszelkie błędy mogą skutkować poważnym zagrożeniem dla innych maszyn i pracowników będących na terenie danej inwestycji.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku operatora spycharki?

 • transport maszyny na stanowisko pracy,
 • przygotowanie spycharki do pracy,
 • przeprowadzanie prac ziemnych,
 • współpraca z pozostałymi ekipami na terenie inwestycji,
 • przygotowanie raportu z wykonanej pracy.

Ile zarabia operator spycharki?

Szukasz pracy?

Operator koparki/maszyn budowlanych z językiem niemieckim

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

 • 13 840-18 000 zł / mc
 • Niemcy
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Operator ładowarki jednonaczyniowej

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator ładowarki

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO PRODUKCYJNO USŁUGOWE ZAGRODA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Strzyżów
Dodana

Operator ładowarki, pracownik produkcji

GREEN PETROL SPOŁKA Z O.O.

 • Pakość
Dodana

Zarobki operatorów spycharek uzależnione są od charakteru wykonywanej pracy. Najmniej opłacalna jest praca na etacie, bo tutaj można liczyć na wynagrodzenie nieprzekraczające 3700 zł brutto. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w przypadku niezależnych operatorów spycharek prowadzących własną działalność gospodarczą, ale tutaj do podstawowych obowiązków dochodzi opieka mechaniczna nad maszyną, a ta może sporo kosztować. W poniższej tabeli znaleźć można przykładowe wynagrodzenie operatorów spycharek w zależności od miejsca zatrudnienia i posiadanego doświadczenia.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 3 800 zł 2 894 zł
WYSOKIE 4 000 zł 3 022 zł


Czy do pracy na stanowisku operatora spycharki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Operatorem spycharki może być osoba, która ukończyła przynajmniej szkołę zawodową i odbyła kurs na operatora maszyn budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem spycharki. Aby móc podejść do ostatecznego egzaminu należy mieć ukończone 18 lat i posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów wolnobieżnych. Dyplom wyższej uczelni nie jest w tym przypadku wymagany.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - Żeby wykonywać pracę operatora spycharki wymagane jest ukończenie kursu na operatora spycharki. Niezbędne jest także posiadanie prawa jazdy kat. B lub C, w zależności od pojazdu, którym będzie się poruszać po drogach publicznych.
PRZYDATNE - -

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku operatora spycharki?

Podczas pracy operator spycharki przebywa stale w pozycji siedzącej. Ważne wiec, by kandydat na to stanowisko nie miał problemów kręgosłupem. Przeszkodą do wykonywania takiej pracy mogą być też choroby układu krążenia, ale także zaburzenia świadomości. Na tym stanowisku bardzo ważny jest odpowiedni refleks i poprawna koordynacja ruchowa, która umożliwia prowadzenie maszyny w taki sposób, by wykonywała zamierzoną pracę. Wszelkie zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy ze słuchem i wzrokiem mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operatora spycharki?

 • dobry wzrok i słuch,
 • odpowiedni refleks,
 • brak chorób przewlekłych,
 • prawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku operatora spycharki?

Jako że jest to praca głównie w pozycji siedzącej, bardzo mocno obciąża układ mięśniowo-szkieletowy, dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę pracy i wykonywanie regularnych przerw. Spycharka bardzo często pracuje w trudnych warunkach budowlanych i drogowych, a większość takich maszyn nie posiada klimatyzacji, co zmusza operatorów do otwierania okien. Pracownik prowadzący spycharkę jest więc narażony nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale także sporą ilość kurzu i pyłu, które mogą niekorzystnie działać na drogi oddechowe.

operator spycharki

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora spycharki?

Operatorzy spycharek najczęściej zatrudniani są w trakcie realizacji usług budowlanych, ale bardzo często spotkać ich można na terenie budowy infrastruktury drogowej. Równają oni teren i rozsypują różnego rodzaju kruszywo będące podbudową pod drogi. Praca na spycharce daje też możliwość zatrudnienia w kopalni czy na piaskowni. Bardzo ważną zaletą tego zawodu jest łatwość przekwalifikowania się na operatora koparki lub koparko-ładowarki, co daje jeszcze większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator spycharki?

 • zaangażowanie,
 • odpowiedzialność,
 • komunikatywność,
 • samodzielne rozwiązywanie problemów,
 • koncentracja.
operator spycharki

Czy zawód operatora spycharki jest przyszłościowy?

Ogromna ilość inwestycji budowlanych i drogowych, jakie realizowane są w naszym kraju, sprawiają, że zapotrzebowanie na operatorów spycharek utrzymuje się od wielu lat na bardzo wysokim poziomie. Wykonywanie tego zawodu być może nie zapewnia rekordowo wysokich dochodów, ale umożliwia osobom bez specjalistycznego wykształcenia znalezienie dobrej pracy i całkiem przyzwoitej płacy. Wydaje się więc, że doświadczony operator spycharki bez trudu znajdzie zatrudnienie i nie zanosi się, by w najbliższym czasie sytuacja ta miała ulec drastyczne zmianie.

Podsumowanie:
 • Operator spycharki wykonuje prace ziemne na terenie inwestycji budowlanych oraz kopalni, żwirowni i piaskowni.
 • Zarobki operatorów spycharek są zróżnicowane i zależą od charakteru pracy, miejsca zatrudnienia oraz doświadczenia.
 • Aby zostać operatorem spycharki, wymagane jest ukończenie kursu na operatora maszyn budowlanych oraz posiadanie prawa jazdy kat. B lub C.
 • Praca na stanowisku operatora spycharki może powodować problemy kręgosłupa oraz układu oddechowego z powodu niekorzystnych warunków pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca operatora spycharki jest ciężka?

Bez wątpienia praca operatora spycharki nie należy do najprostszych, ale zarówno na budowie, jak i w kopalni czy na żwirowni są stanowiska wymagające jeszcze większego wysiłku. Osoba odpowiedzialna za pracę spycharką jest co prawda narażona na duży hałas, spore zapylenie i zmienne warunki pogodowe, ale swoją pracę wykonuje, siedząc w kabinie pojazdu, która chroni go przed wieloma niedogodnościami.

Gdzie operator spycharki może znaleźć zatrudnienie?

Operator spycharki dość szybko znajdzie pracę na budowie, ale bardzo ważną zaletą tego zawodu jest możliwość wykonania dodatkowych uprawnień, które pozwolą obsługiwać koparko-ładowarki. Tutaj ze znalezieniem pracy nie ma żadnego problemu, a zakup takiej maszyny na własność może otworzyć przed operatorem nowe perspektywy i pozwolić na osiąganie bardzo dobrych dochodów.

Co trzeba zrobić, by zostać operatorem spycharki?

Tak naprawdę operatorem spycharki może zostać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i wykona odpowiedni kurs pozwalający nabyć jej uprawnienia do prowadzenia takich pojazdów. Pozwolenie może jednak zdobyć dopiero po zdaniu obowiązkowego egzaminu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Elżbieta

Elżbieta

Bardzo ciekawy artykuł. Praca na spycharce może być wymagająca i ciężka, ale daje spore możliwości zatrudnienia i rozwijania się. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwskazania zdrowotne i zadbać o higienę pracy.
Roksana

Roksana

Czyli że są szkolenia i kursy dla przyszłych operatorów spycharek? To fajna wiadomość, bo wtedy można zdobyć niezbędną wiedzę i uprawnienia potrzebne do wykonywania tego zawodu.
programista FT

programista FT

Interesujące, że do pracy na stanowisku operatora spycharki nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Może to być szansa dla osób, które nie mają takiego wykształcenia, ale chcą znaleźć dobrze płatną pracę.
Monia1

Monia1

Ciekawy artykuł. Myślę, że praca na spycharce nie jest łatwa, ale daje sporo możliwości zatrudnienia. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie i regularnie wykonywać przerwy.
zbik217

zbik217

Nie straszcie ludzi nie jest to az tak ciezka praca majac nowoczesny sprzet pracuje sie calkiem inaczej niz gdy ja zaczynale majac do dyspozycji Stalinca Deta czy Jugola obecne maszyny maja klime pompowane siedzenia calkiem inny komfort. ten zawod trzeba polubic nie zrazac sie trudnosciami sa systemy prowadzace ktore ulatwiaja prace tylko trzeba chciec jesli ja majac 77lat moge pracowac 10-11 godzin to mlodsi rowniwz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.