Zawody i ich potencjał

Operator spycharki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

1 komentarz

Operator spycharki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Operator spycharki jest osobą, która znajdzie zatrudnienie na budowie, w kopalni i na żwirowni. Zajmuje się on wykonywaniem prac ziemnych i pomocniczych na wielu inwestycjach drogowych i zdecydowanie ułatwia zadanie innym ekipom pracującym na danej inwestycji. Praca ta nie wymaga specjalistycznego wykształcenia i może zapewnić całkiem przyzwoite zarobki.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Na czym polega praca operatora spycharki?
 • Na jakie zarobki może liczyć osoba na takim stanowisku?
 • Jakie szkolenia wykonać, by zostać operatorem spycharki?
 • Czy praca na tym stanowisku może powodować problemy zdrowotne?
 • Gdzie może pracować operator spycharki?
 • Czy zawód ten należy do przyszłościowych?

Operator spycharki - na czym polega praca?

Operator spycharki może pracować przy realizacji inwestycji budowlanych i drogowych, ale bardzo często działa też na terenie kopalni, żwirowni lub piaskowni. Wykonuje on samodzielną pracę, ale bardzo ważne w tym zawodzie jest odpowiednie zsynchronizowanie się z operatorami innych maszyn takich jak koparki, ładowarki czy samochody ciężarowe. W trakcie wykonywania obowiązków operator spycharki wykonuje prace ziemne polegające na ściąganiu wierzchniej warstwy gruntu czy np. rozsypywaniu kruszywa na inwestycjach drogowych. Spycharka bardzo często wykorzystywana jest też w kopalniach i na żwirowniach jako skuteczna pomoc w gromadzeniu materiału przeznaczonego do załadunku. Praca ta zaliczana jest do ciężkich, bo wymaga odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej i jest niezwykle wymagająca nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Obsługa ciężkiej maszyny, jaką jest spycharka, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a wszelkie błędy mogą skutkować poważnym zagrożeniem dla innych maszyn i pracowników będących na terenie danej inwestycji.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku operatora spycharki?

 • transport maszyny na stanowisko pracy,
 • przygotowanie spycharki do pracy,
 • przeprowadzanie prac ziemnych,
 • współpraca z pozostałymi ekipami na terenie inwestycji,
 • przygotowanie raportu z wykonanej pracy.

Ile zarabia operator spycharki?

Szukasz pracy?

Operator Walca, Operator Spycharki

P.H.U.B.Piotr Pawlica

 • Białystok
Dodana

Operator ładowarki jednonaczyniowej

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Operator żurawia samojezdnego

Firma Transportowo-Budowlano-Drogowa DYLMEX Tomasz Dyl

 • Staszów
Dodana

Operator sprzętu do robót ziemnych (operator ładowarki, koparki lub spycharki)

BETRANS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Bogatynia
Dodana

Operator urządzeń wytwórczych mieszanek betonowych

Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych ZPCh Kazimierz Ginter

 • Chojnice
Dodana

Zarobki operatorów spycharek uzależnione są od charakteru wykonywanej pracy. Najmniej opłacalna jest praca na etacie, bo tutaj można liczyć na wynagrodzenie nieprzekraczające 3700 zł brutto. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w przypadku niezależnych operatorów spycharek prowadzących własną działalność gospodarczą, ale tutaj do podstawowych obowiązków dochodzi opieka mechaniczna nad maszyną, a ta może sporo kosztować. W poniższej tabeli znaleźć można przykładowe wynagrodzenie operatorów spycharek w zależności od miejsca zatrudnienia i posiadanego doświadczenia.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 3 800 zł 2 894 zł
WYSOKIE 4 000 zł 3 022 zł


Czy do pracy na stanowisku operatora spycharki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Operatorem spycharki może być osoba, która ukończyła przynajmniej szkołę zawodową i odbyła kurs na operatora maszyn budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem spycharki. Aby móc podejść do ostatecznego egzaminu należy mieć ukończone 18 lat i posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów wolnobieżnych. Dyplom wyższej uczelni nie jest w tym przypadku wymagany.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - Żeby wykonywać pracę operatora spycharki wymagane jest ukończenie kursu na operatora spycharki. Niezbędne jest także posiadanie prawa jazdy kat. B lub C, w zależności od pojazdu, którym będzie się poruszać po drogach publicznych.
PRZYDATNE - -

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku operatora spycharki?

Podczas pracy operator spycharki przebywa stale w pozycji siedzącej. Ważne wiec, by kandydat na to stanowisko nie miał problemów kręgosłupem. Przeszkodą do wykonywania takiej pracy mogą być też choroby układu krążenia, ale także zaburzenia świadomości. Na tym stanowisku bardzo ważny jest odpowiedni refleks i poprawna koordynacja ruchowa, która umożliwia prowadzenie maszyny w taki sposób, by wykonywała zamierzoną pracę. Wszelkie zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy ze słuchem i wzrokiem mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operatora spycharki?

 • dobry wzrok i słuch,
 • odpowiedni refleks,
 • brak chorób przewlekłych,
 • prawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku operatora spycharki?

Jako że jest to praca głównie w pozycji siedzącej, bardzo mocno obciąża układ mięśniowo-szkieletowy, dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę pracy i wykonywanie regularnych przerw. Spycharka bardzo często pracuje w trudnych warunkach budowlanych i drogowych, a większość takich maszyn nie posiada klimatyzacji, co zmusza operatorów do otwierania okien. Pracownik prowadzący spycharkę jest więc narażony nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale także sporą ilość kurzu i pyłu, które mogą niekorzystnie działać na drogi oddechowe.

operator spycharki

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora spycharki?

Operatorzy spycharek najczęściej zatrudniani są w trakcie realizacji usług budowlanych, ale bardzo często spotkać ich można na terenie budowy infrastruktury drogowej. Równają oni teren i rozsypują różnego rodzaju kruszywo będące podbudową pod drogi. Praca na spycharce daje też możliwość zatrudnienia w kopalni czy na piaskowni. Bardzo ważną zaletą tego zawodu jest łatwość przekwalifikowania się na operatora koparki lub koparko-ładowarki, co daje jeszcze większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator spycharki?

 • zaangażowanie,
 • odpowiedzialność,
 • komunikatywność,
 • samodzielne rozwiązywanie problemów,
 • koncentracja.
operator spycharki

Czy zawód operatora spycharki jest przyszłościowy?

Ogromna ilość inwestycji budowlanych i drogowych, jakie realizowane są w naszym kraju, sprawiają, że zapotrzebowanie na operatorów spycharek utrzymuje się od wielu lat na bardzo wysokim poziomie. Wykonywanie tego zawodu być może nie zapewnia rekordowo wysokich dochodów, ale umożliwia osobom bez specjalistycznego wykształcenia znalezienie dobrej pracy i całkiem przyzwoitej płacy. Wydaje się więc, że doświadczony operator spycharki bez trudu znajdzie zatrudnienie i nie zanosi się, by w najbliższym czasie sytuacja ta miała ulec drastyczne zmianie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca operatora spycharki jest ciężka?

Bez wątpienia praca operatora spycharki nie należy do najprostszych, ale zarówno na budowie, jak i w kopalni czy na żwirowni są stanowiska wymagające jeszcze większego wysiłku. Osoba odpowiedzialna za pracę spycharką jest co prawda narażona na duży hałas, spore zapylenie i zmienne warunki pogodowe, ale swoją pracę wykonuje, siedząc w kabinie pojazdu, która chroni go przed wieloma niedogodnościami.

Gdzie operator spycharki może znaleźć zatrudnienie?

Operator spycharki dość szybko znajdzie pracę na budowie, ale bardzo ważną zaletą tego zawodu jest możliwość wykonania dodatkowych uprawnień, które pozwolą obsługiwać koparko-ładowarki. Tutaj ze znalezieniem pracy nie ma żadnego problemu, a zakup takiej maszyny na własność może otworzyć przed operatorem nowe perspektywy i pozwolić na osiąganie bardzo dobrych dochodów.

Co trzeba zrobić, by zostać operatorem spycharki?

Tak naprawdę operatorem spycharki może zostać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i wykona odpowiedni kurs pozwalający nabyć jej uprawnienia do prowadzenia takich pojazdów. Pozwolenie może jednak zdobyć dopiero po zdaniu obowiązkowego egzaminu.

Podziel się

1 komentarz

zbik217

zbik217

Nie straszcie ludzi nie jest to az tak ciezka praca majac nowoczesny sprzet pracuje sie calkiem inaczej niz gdy ja zaczynale majac do dyspozycji Stalinca Deta czy Jugola obecne maszyny maja klime pompowane siedzenia calkiem inny komfort. ten zawod trzeba polubic nie zrazac sie trudnosciami sa systemy prowadzace ktore ulatwiaja prace tylko trzeba chciec jesli ja majac 77lat moge pracowac 10-11 godzin to mlodsi rowniwz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka