Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31972        SUBSKRYBUJE: 7434
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie

Zawód kurier. Jak nim zostać?

Zawód kurier. Jak nim zostać?
Rynek e-commerce w Polsce jest już wart 27 mld rocznie – tak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2015 Gemius dla e-Commerce Polska”. Fakt, że z roku na rok kupujemy coraz więcej oznacza, że wzrost przewożonych paczek odnotowują operatorzy pocztowi. Firm kurierskich w ostatnim roku przybyło na rynku, bo klienci chętnie wybierają właśnie taki sposób dostawy. Wpływ na to ma przede wszystkim szybkość, z jaką następuje dostawa – zazwyczaj przesyłka jest u adresata już dzień po nadaniu.

Jak wygląda praca kuriera?

Powstawanie nowych firm kurierskich oznacza tyle, że szukają one pracowników. Mimo dynamicznego rozwoju, ten segment rynku nie jest jednak najłatwiejszy – większość osób zainteresowanych pracą w charakterze kurierów musi liczyć się z koniecznością założenia własnej firmy, rozliczaniem się z urzędami i ZUS-em (w tym może pomóc profesjonalne biuro rachunkowe oraz zakupem pojazdu.


Kto ma szanse, by zostać kurierem?

Kurierzy nie muszą mieć specjalnego wykształcenia, by wykonywać zawód. Nie obejdzie się jednak bez prawa jazdy. Część firm kurierskich zwraca przy tym uwagę na to, jak długo potencjalny pracownik posiada dokument uprawniający do kierowania pojazdami mechanicznymi. Im dłużej, tym lepiej – jest to szczególnie istotne wówczas, gdy to firma kurierska wręcza pracownikowi kluczyki do samochodu służbowego. Oferty pracy w zawodzenie kuriera często lokalne firmy publikują na portalach ogłoszeniowych. Warto zajrzeć do pobliskiego Urzędu Pracy, tak również można znaleźć ciekawe oferty pracy.


Jak zatrudniają firmy kurierskie?

Osoby zainteresowane wykonywaniem pracy w charakterze kuriera muszą pamiętać, że aktualnie firmy kurierskie zatrudniają na dwa sposoby. Pierwszy to zaproponowanie potencjalnym pracownikom umowy o pracę. Wówczas kurier nie musi martwić się o pojazd – kluczki do takiego otrzymuje od swojego przełożonego.

Z uwagi na rosnącą konkurencję w branży, coraz częściej jednak firmy kurierskie decydują się na zatrudnienie pracowników prowadzących działalność gospodarczą. Wówczas kurier rozlicza się z dostarczonych przesyłek i od każdej firma nalicza mu wynagrodzenie. Kurierzy pracujący na własny rachunek, muszą pamiętać o konieczności dostosowania posiadanego pojazdu samochód do wymogów kontrahenta. Większość firm kurierskich przywiązuje wagę do tego, by pojazd był prawidłowo zabezpieczony np. przed włamaniem.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Gdzie szukać zatrudnienia jako kurier?

Jeśli myślisz o tym, by pracować jako kurier i nie przeraża cię konieczność założenia własnej działalności gospodarczej, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Gdzie powinieneś szukać pracy? Możliwości jest kilka. Większość pracodawców poszukujących pracowników ogłasza się w lokalnej prasie lub – co jest coraz częstszą praktyką – na portalach ogłoszeniowych. Przeglądanie takich regularnie, powinno przynieść efekty.

Poza poszukiwaniem pracy przez portale ogłoszeniowe czy lokalną prasę, możesz również cyklicznie zaglądać na strony wybranych firm kurierskich, z którymi chcesz nawiązać współpracę. DPD, InPost czy FedEX to przykładowe firmy kurierskie posiadające na swoich stronach internetowych zakładkę „kariera”. Z informacji tam zgromadzonych dowiesz się, jak przebiega proces rekrutacji i zatrudnienia kurierów. Dzięki zapoznaniu się z wymaganiami kilku firm, będziesz mógł również wybrać oferującą najlepsze warunki.

Ile zarabia kurier?

Mężczyźni bardzo często zastanawiają się nad podjęciem pracy na stanowisku kuriera. Jest to związane przede wszystkim z tym, że większość panów lubi prowadzić samochód, przez co dobrze odnaleźliby się w pracy w takim charakterze.

Rozważając zatrudnienie na takim stanowisku, dobrze jest się najpierw zorientować, ile zarabia kurier i czy takie wynagrodzenie będzie dla nas optymalne.

Kurier – zarobki, na które możesz liczyć

Wynagrodzenie kuriera może kształtować się w różny sposób. Na początek warto omówić przypadek zatrudnienia kierowcy rozwożącego towar na umowie o pracę. Wtedy pracownik najczęściej otrzymuje stałą podstawę, która zazwyczaj przekracza minimalną krajową przynajmniej o 30%. Dodatkowo co miesiąc dostaje premię, która jest zależna od ilości rozwiezionych przesyłek, pokonanych kilometrów itp. Niektórzy kierowcy mogą również dorobić poprzez pracę w nadgodzinach i w soboty.

A ile zarabia kurier z własnym samochodem? Tutaj rozliczenie będzie wyglądało zupełnie inaczej. Zarobki kuriera z własnym samochodem najczęściej uzależnione są bezpośrednio od liczby rozwiezionych przesyłek. W większości przypadków kurier w takim wypadku będzie zatrudniony na własnej działalności, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami i obowiązkami (jak np. rozliczenia). Dodatkowo pracodawca powinien zwrócić kierowcy za paliwo, rozliczając je pod względem przejechanych kilometrów, a także dopłacić za eksploatację samochodu.

Zastanawiając się, czy praca kuriera jest opłacalna finansowo, należy mieć na uwadze również to, że najczęściej każdego dnia przed rozwiezieniem pierwszej przesyłki kurier najpierw musi udać się do firmy po towar a pod koniec dnia pracy również do niego wrócić i rozliczyć się z wykonanych kursów.

Osoby zainteresowane pracą kuriera mogą też poszukać jej w mniejszych firmach, nie typowo kurierskich. To na przykład firmy produkcyjne, które swoje towary rozwożą po okolicznych sklepach. Taka praca będzie na pewno spokojniejsza i łatwiejsza oraz nie będzie wiązać się z odpowiedzialnością finansową, bo zapłata za towar najczęściej następuje przelewem.

Oceń ten wpis
Zawód kurier. Jak nim zostać?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 9

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.