Zawody i ich potencjał

Zawód kurier. Jak nim zostać?

11 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

9 komentarzy
Zawód kurier. Jak nim zostać?
Rynek e-commerce w Polsce jest już wart 27 mld rocznie – tak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2015 Gemius dla e-Commerce Polska”. Fakt, że z roku na rok kupujemy coraz więcej oznacza, że wzrost przewożonych paczek odnotowują operatorzy pocztowi. Firm kurierskich w ostatnim roku przybyło na rynku, bo klienci chętnie wybierają właśnie taki sposób dostawy. Wpływ na to ma przede wszystkim szybkość, z jaką następuje dostawa – zazwyczaj przesyłka jest u adresata już dzień po nadaniu. Aby dowiedzieć się jak zostać kurierem z własnym samochodem lub czy kurier pracuje w soboty, sprawdź ten artykuł.

Praca jako kurier

Z pewnością niejednokrotnie miałeś styczność z doręczycielem, który przyniósł niecierpliwie wyczekiwaną przesyłkę. Być może wtedy zastanawiałeś się nawet nad charakterem tego zawodu. Jakie są godziny pracy, zakres obowiązków czy płaca, i czy w ogóle to dobry zawód? Cóż, opinie na temat tej profesji są podzielone. Warto dowiedzieć się więc, jak wygląda praca kuriera, poznać podstawowe wymagania oraz określić wady i zalety stanowiska. Może taka ścieżka kariery zawodowej to coś w sam raz dla Ciebie?

Powstawanie nowych firm kurierskich oznacza tyle, że szukają one pracowników. Mimo dynamicznego rozwoju, ten segment rynku nie jest jednak najłatwiejszy – wiele osób zainteresowanych pracą w charakterze kurierów musi liczyć się z koniecznością założenia własnej firmy, rozliczaniem się z urzędami i ZUS-em (w tym może pomóc profesjonalne biuro rachunkowe) oraz zakupem pojazdu.

Godziny pracy zależą ściśle od zapisów umowy. Zazwyczaj odbiór i załadunek przesyłek odbywają się we wczesnych godzinach porannych. To, jak długo potrwa dzienny dyżur, zależy od organizacji oraz zaradności kuriera, w tym ułożenia planu doręczeniowego. Najprościej mówiąc, kurier to osoba wykonująca usługę przetransportowania przesyłki od nadawcy do adresata. Jednak zakres obowiązków kuriera jest znacznie szerszy. Kurier nie tylko odbiera paczki z punktu nadawczego i dostarcza je do rąk odbiorcy, ale wcześniej planuje cały proces przewozu, tak aby uzyskać optymalne warunki pod względem czasowym oraz ekonomicznym.

Na poniższym filmiku znajdziesz dokładniejsze omówienie, jakie obowiązki ma w pracy kurier:

Video

Jak zostać kurierem?

Kurierzy nie muszą mieć specjalnego wykształcenia, by wykonywać zawód. Nie obejdzie się jednak bez prawa jazdy. Część firm kurierskich zwraca przy tym uwagę na to, jak długo potencjalny pracownik posiada dokument uprawniający do kierowania pojazdami mechanicznymi. Im dłużej, tym lepiej – jest to szczególnie istotne wówczas, gdy to firma kurierska wręcza pracownikowi kluczyki do samochodu służbowego. Oferty pracy w zawodzie kuriera często lokalne firmy publikują na portalach ogłoszeniowych. Warto zajrzeć do pobliskiego Urzędu Pracy, tak również można znaleźć ciekawe oferty pracy. Warto zadbać o profesjonalny dobór pracowników na podstawie spełnianych przez nich określonych obowiązków, ponieważ kurier ma ich wiele.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kurier

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

  • Zielona Góra
  • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana

Kurier poszukiwany!

La MakeUp Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana
Dodana

Kurier – dostawca w aplikacji Bolt Food. Zarabiaj do 7000 zł/mies

City Drive

  • Gorzów Wielkopolski
  • 4 000-7 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Niewygórowane warunki formalne oscylują zazwyczaj w granicy posiadania prawa jazdy i znajomości regionu. Co prawda, praca kuriera nie wymaga od kandydatów ani kierunkowego wykształcenia, ani specjalistycznych kompetencji. Mimo to doręczyciel musi posiadać szereg określonych predyspozycji fizycznych i psychospołecznych do wykonywania zawodu. Umiejętność zarządzania czasem, samodyscyplina, kultura osobista oraz uczciwość to podstawowe cechy dobrego kuriera.

Przede wszystkim kurier powinien być zdolnym kierowcą, gdyż za kółkiem spędza się kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. W przypadku kurierów rowerowych liczy się znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętność wyszukiwania optymalnych tras. Ponadto, choć niemal każda firma kurierska dysponuje nowoczesnym sprzętem nawigacyjnym, dobra orientacja w terenie to także przydatna umiejętność. Kondycja fizyczna, zaangażowanie oraz umiejętność pracy pod presją czasu to czynniki wpływające na wynik całego procesu. Osoby, które zastanawiają się nad zawodem kuriera powinny także wziąć pod uwagę konieczność korzystania z nowoczesnych narzędzi ewidencji – takich jak smartfony, tablety oraz czytniki. Warto się z nimi zapoznać, gdyż znacznie usprawniają wykonywanie codziennych obowiązków.

Zawód kuriera – najważniejsze obowiązki
Wydajność oraz efektywność to główne parametry oceny pracy kurierów, którzy w pełni odpowiadają za każdy etap procedury dostarczenia. Kurier zawsze musi liczyć się z tym, że według opinii konsumentów o sukcesie całej transakcji decyduje standard doręczenia przesyłki.

Dedykowane programy obsługi logistycznej to nie wszystko. W świecie cyfryzacji wciąż ważne są bezpośredni kontakt z odbiorcą, terminowość i sposób radzenia sobie w nieoczekiwanych sytuacjach.

Jak zatrudniają firmy kurierskie?

Osoby zainteresowane wykonywaniem pracy jako kurier muszą pamiętać, że aktualnie firmy kurierskie zatrudniają na dwa sposoby. Pierwszy to zaproponowanie potencjalnym pracownikom umowy o pracę. Wówczas kurier nie musi martwić się o pojazd – kluczki do takiego otrzymuje od swojego przełożonego. Praca kuriera może przyjąć formę umowy o pracę z daną firmą kurierską lub umowy na mocy porozumienia podwykonawczego. W takim przypadku mamy do czynienia z własną działalnością gospodarczą kuriera, który stwarza sobie samodzielnie stanowisko pracy.

Z uwagi na rosnącą konkurencję w branży, coraz częściej firmy kurierskie decydują się na zatrudnienie pracowników prowadzących działalność gospodarczą. Wówczas kurier rozlicza się z dostarczonych przesyłek i od każdej firma nalicza mu wynagrodzenie. Kurierzy pracujący na własny rachunek muszą pamiętać o konieczności dostosowania posiadanego pojazdu samochód do wymogów kontrahenta. Większość firm kurierskich przywiązuje wagę do tego, by pojazd był prawidłowo zabezpieczony np. przed włamaniem.

Czy wiesz, że...
Rynek pocztowo-kurierski w naszym kraju wraz z postępem technologicznym bardzo prężnie się rozwija. W ciągu ostatnich kilku lat aż o 62% wzrosła liczba paczek przesyłanych przez Polaków. 

Gdzie szukać zatrudnienia jako kurier?

Jeśli myślisz o tym, by podjąć pracę jako kurier i nie przeraża cię konieczność założenia własnej działalności gospodarczej, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Gdzie powinieneś szukać pracy? Możliwości jest kilka. Większość pracodawców poszukujących pracowników ogłasza się w lokalnej prasie lub – co jest coraz częstszą praktyką – na portalach ogłoszeniowych. Przeglądanie takich regularnie powinno przynieść efekty.

Poza poszukiwaniem pracy przez portale ogłoszeniowe czy lokalną prasę, możesz również cyklicznie zaglądać na strony wybranych firm kurierskich, z którymi chcesz nawiązać współpracę. DPD, InPost czy FedEX to przykładowe firmy kurierskie posiadające na swoich stronach internetowych zakładkę „kariera”. Z informacji tam zgromadzonych dowiesz się, jak przebiega proces rekrutacji i zatrudnienia kurierów. Dzięki zapoznaniu się z wymaganiami kilku firm, będziesz mógł również wybrać oferującą najlepsze warunki.

Nie warto zrażać się, jeśli na początku pracy bywa trudno. Kurierzy spotykają się z różnymi sytuacjami i potrzeba trochę wprawy, by umieć dobrze sobie z nimi radzić. Na poniższym filmiku autor nagrywa swój dzień pracy kuriera i pokazuje, jak wyglądają przykładowe rozmowy z klientami:

Video

Ile zarabia kurier?

Wynagrodzenie kuriera może kształtować się w różny sposób. Na początek warto omówić przypadek zatrudnienia kierowcy rozwożącego towar na umowie o pracę. Wtedy pracownik najczęściej otrzymuje stałą podstawę, która zazwyczaj przekracza minimalną krajową przynajmniej o 30%. Dodatkowo co miesiąc dostaje premię, która jest zależna od ilości rozwiezionych przesyłek, pokonanych kilometrów itp.

Zastanawiając się, czy praca kuriera jest opłacalna finansowo, należy mieć na uwadze również to, że najczęściej każdego dnia przed rozwiezieniem pierwszej przesyłki kurier najpierw musi udać się do firmy po towar a pod koniec dnia pracy również do niego wrócić i rozliczyć się z wykonanych kursów.

Osoby zainteresowane pracą kuriera mogą też poszukać jej w mniejszych firmach, nie typowo kurierskich. To na przykład firmy produkcyjne, które swoje towary rozwożą po okolicznych sklepach. Taka praca będzie na pewno spokojniejsza i łatwiejsza oraz nie będzie wiązać się z odpowiedzialnością finansową, bo zapłata za towar najczęściej następuje przelewem.

Jak zostać kurierem z własnym samochodem?

Posiadanie własnego samochodu może być dodatkowym atutem kandydata na stanowisko kuriera w oczach pracodawcy. Niektóre ogłoszenia o pracę na stanowisko kuriera zawierają wymagania posiadania własnego samochodu. Jeśli zamierzasz aplikować do firmy kurierskiej, warto napisać o posiadaniu pojazdu. Nie zawsze jest on jednak wymagany. W razie wątpliwości warto dopytać rekrutera lub pracodawcę.

Ile zarabia kurier z własnym samochodem w 2019 roku?
Rozliczenie kuriera, który posiada własny samochód, uzależnione jest bezpośrednio od liczby rozwiezionych przesyłek. Pracodawca powinien zwrócić kierowcy koszty paliwa, rozliczając je pod względem przejechanych kilometrów, a także dopłacić za eksploatację pojazdu.

Praca jako kurier – plusy i minusy

Podstawowe wady pracy jako kurier to z pewnością nienormowany czas pracy, presja czasowa, odpowiedzialność za pobrane opłaty i powierzone przesyłki, a także ryzyko nieoczekiwanych sytuacji, które niszczą dzienny plan. Co więcej, to kurier odpowiada za stan i bezpieczeństwo paczek. W przypadku zaniedbania i uszkodzenia towaru może zostać zobligowany do pokrycia kosztów strat z własnej kieszeni. Dodatkowo, kurierzy są narażeni na niefortunne pomyłki, opóźnienia lub zwyczajnie nieudaną współpracę z kontrahentami.

Wszystko to generuje negatywne zmiany i niszczy wszystkie założenia kuriera na dany dzień. Kurierzy powinni być więc osobami odpornymi na stres i niepoddającymi się frustracji. Często przydają się również pomysłowość, zwłaszcza jeśli pod blokiem nie ma miejsca do zaparkowania, odbiorca nie odbiera telefonu lub wystąpił problem z danymi adresowymi. Z drugiej strony, osoby, które chcą podjąć wyzwanie i wierzą, że sprawdzą się na posadzie kuriera, mogą wiele zyskać. Opinie kurierów jednoznacznie wskazują bowiem, że taka praca to duża swoboda. Samodzielnie podejmuje się decyzje – co, kiedy i jak wykonamy. Przy pracy w terenie nie ma miejsca na monotonię i nudę. Każde zlecenie jest inne i trzeba do niego podejść indywidualnie.

Czy kurier pracuje w soboty?

W odpowiedzi na obawy nadawców przesyłek związanych z niedostarczaniem paczek w weekendy, wiele firm kurierskich rozszerzyło swoją ofertę o dowożenie przesyłek w soboty. Dla osób pracujących na stanowisku kuriera praca w sobotę jest okazją do uzyskania wyższego wynagrodzenia. Należy zauważyć, że kurier może w łatwy sposób dorobić do swojej pensji. W tym celu nie musi szukać zleceń poza firmą, ponieważ zazwyczaj nie ma problemu z tym, by nawet każdego dnia brał dodatkowe zlecenia czy pracował na nadgodzinach. Niektóre firmy dodatkowo płacą swoim pracownikom za zmiany w soboty.

Czy możesz sprawdzić gdzie jest Twoja paczka?

Jak pisaliśmy wyżej, obecnie firmy kurierskie decydują się rozszerzać swoją ofertę o interaktywne rozwiązania. Przykładem może być pojawienie się możliwości skorzystania z aplikacji, która pozwala na śledzenie przesyłki. Narzędzia stworzone do monitorowania paczek umożliwiają klientom firm kurierskich nie tylko sprawdzenie gdzie jest paczka, ale również w jakim terminie mogą odebrać przesyłkę.

Usługi kurierskie to opcja dla osób ceniących sobie kontakt z ludźmi i lubiących prowadzenie auta, bez konieczności obierana odległych tras. Mimo wszystko, to jak ocenia się zawód kuriera zależy głównie od posiadanych predyspozycji – dla jednych jest to stresująca i ryzykowna praca, a dla innych sposób na aktywne oraz interesujące zatrudnienie. Warto więc przekonać się na własnej skórze, po której stronie się odnajdujemy.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia kurier?

Średnie wynagrodzenie kuriera zatrudnionego na umowie o pracę składa się z podstawy, która wynosi najczęściej ok. 30% więcej niż minimalna krajowa, oraz premii zależnych od ilości doręczonych przesyłek i pokonanych kilometrów.

Jak zostać kurierem?

Do pracy na stanowisku kuriera nie wymaga się zwykle konkretnego wykształcenia ani kursów kierunkowych. Warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa jazdy (zwykle wystarczy kat. B), przydaje się znajomość regionu i doświadczenie w prowadzeniu samochodu.

Czy kurierzy pracują w soboty?

Coraz częściej tak. Do niedawna praca kuriera obejmowała pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Obecnie coraz więcej firm kurierskich, by wyjść naprzeciw potrzeb klientom, włącza do oferty możliwość dostarczania przesyłek także w soboty, co oczywiście wiąże się z pracą kurierów w tych godzinach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Korki

Korki

Wynajmowanie kurierów z własnymi firmami przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale również nam, pracodawcom. Dzięki temu, że sami odpowiadają za stan techniczny pojazdów, nie mamy dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem floty samochodowej. Warto zwrócić uwagę na solidność i kompetencje potencjalnych kurierów, żeby uniknąć niepotrzebnych problemów z przesyłkami.
Sano RT

Sano RT

Interesuje mnie zawód kuriera, ale nie posiadam doświadczenia w tej branży. Czy pracodawcy w ogóle zwracają uwagę na brak doświadczenia? Czy może lepiej, aby najpierw zdobyć jakieś doświadczenie? Pytanie brzmi, gdzie je zdobyć?
Artur Mirecki

Artur Mirecki

Wciąż poszukuję swojego miejsca na rynku pracy. Może zajmę się pracą kuriera? Czy ktoś może doradzić, na co powinienem zwrócić uwagę, aby rozpocząć pracę w tej branży?
Milek

Milek

Praca kuriera wydaje się fascynująca. Gdybym posiadał prawo jazdy, z pewnością spróbowałbym swoich sił w tej branży. Częste kontakty z ludźmi, praca w terenie - to wydaje się być moją wymarzoną pracą.
TDDD

TDDD

Prawda jest taka, że bez konkretnego zawodu można być kurierem i spełnić określone wymagania i jazda.
Elizka

Elizka

Zawód nie jest dla wszystkich jednak prawda jest taka iż jest duże zapotrzebowanie na niego.
Jogurt

Jogurt

Trzeba przede wszystkim mieć prawo jazdy i być zorganizowanym. Z tego co się czyta jednak to problematyczny zawód związany z dostarczaniem paczek zależnych od wielu czynników.
Kamil

Kamil

Jeżeli firma zatrudnia kogoś przez pośredników to trzeba wiedzieć, że jest przekręt i słaby rewir. W okresie świąt to także same oszustwa.
Romko

Romko

Podobny gdzie u WAS czytałem artykuł. Kurier wykształcenia nie musi mieć, jedynie odpowiednie prawo jazdy. Praca dla kurierów jest.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.