Zawody i ich potencjał

Data scientist - kim jest, czym się zajmuje i ile zarabia naukowiec danych?

16 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Data scientist - kim jest, czym się zajmuje i ile zarabia naukowiec danych?
Gromadzenie danych jest niezwykle ważną procedurą z punktu widzenia efektywności działania wielu przedsiębiorstw na całym świecie. Z roku na rok coraz więcej podmiotów gospodarczych docenia ogromne korzyści, które wiążą się ze zbieraniem i analizą danych. W związku z tym trendem rośnie zapotrzebowanie na specjalistów na stanowisku data scientist. Jakie kwalifikacje muszą posiadać osoby wykonujące ten zawód oraz co należy do ich obowiązków? Ile zarabia data scientist? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zobacz też: Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów przyszłości w Polsce

Kim jest data scientist?

Osoba wykonująca zawód data scientist, czyli mistrza danych, musi posiadać wiedzę w zakresie programowania i statystyki, aby móc wykorzystywać ją do przeprowadzania wnikliwych analiz. Można powiedzieć, że data scientist to profesjonalny analityk danych, który w swojej codziennej pracy przygotowuje dane do pracy, następnie je analizuje, a na koniec wyciąga stosowne wnioski. 

Aby wykonywać tę profesję, trzeba mieć określone predyspozycje - przede wszystkim należy być osobą kreatywną i samodzielną. Podczas realizowania analizy data scientist musi samodzielnie dobierać metody i narzędzia, które będą najskuteczniejsze do spełnienia wytyczonych zadań. Mamy tu zupełnie inną specyfikę pracy niż w zawodzie programisty, gdzie zazwyczaj konkretne wymagania odnośnie działania aplikacji czy systemów są wyszczególnione na starcie. Specjaliści podkreślają, że data scientist to zawód z przyszłością, ponieważ zapotrzebowanie na ich usługi z roku na rok będzie rosło. 

Czym zajmuje się data scientist?

Zakres obowiązków data scientist może być bardzo szeroki. Mianowicie: osoby wykonujące ten zawód tworzą analizy kosztowe i silniki rekomendacyjne, tworzą projekty geolokalizacji, symulacyjne optymalizacje sieci logistycznej, pracują nad rozwojem aplikacji i narzędzi IT służących do diagnozowania awarii maszyn produkcyjnych.

Do kompetencji data scientist może też należeć opracowywanie zbiorów danych i ich interpretowanie a także stosowanie wyspecjalizowanych narzędzi technicznych. Dokładny zakres obowiązków zależy od tego, w jakiej branży działa dana firma - handlu, marketingu czy bankowości.

Szukasz pracy?

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Potworów
Dodana

Poprowadź sklep Relay Metro Natolin, Warszawa - bez wkładu

Lagardere Travel Retail Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Przysucha
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Białobrzegi
Dodana
Dodana

Video

 Jakie umiejętności powinien posiadać data scientist?

Data scientist może znaleźć zatrudnienie w bardzo dużej liczbie branż - mowa tu o marketingu, handlu internetowym czy sektorze finansowym. Jest to praca, w której często współpracuje się z klientami indywidualnymi, dlatego wśród kompetencji data scientist nie może znajdować się wyłącznie umiejętność przeprowadzania profesjonalnej analizy danych.

Najczęściej firmy prowadzące procesy rekrutacyjne wymagają, by kandydaci posiadali następujące umiejętności miękkie:

 • analityczny umysł - data scientist musi przeprowadzać analizy bardzo dużych zbiorów danych,
 • umiejętność logicznego myślenia,
 • umiejętność wyciągania wniosków,
 • kreatywność, 
 • komunikatywność - data scientist musi umieć pracować w zespole a także tworzyć relacje biznesowe z klientami indywidualnymi.

Data scientist musi też posiadać wiedzę specjalistyczną - wielu pracodawców wymaga, by kandydaci do pracy znali SQL, Python - Pandas, R., orientowali się, co to jest Big Data Ecosystems: Hadoop, Azure czy Spark. Bardzo ważna jest znajomość potrzeb biznesowych poszczególnych podmiotów działających w określonych branżach (sektora finansowego, IT, e-commerce itd.)

Data scientist powinien posiadać wiedzę na temat relacyjnych baz danych, podstawowych zagadnień statystycznych oraz mieć doświadczenie w pracy z narzędziami klasy Power BI. Premiowani są ci kandydaci, którzy ukończyli studia na kierunku informatyka lub pokrewnym oraz brali udział w specjalistycznych kursach dla data scientist. 

Jak zostać specjalistą data scientist?

Aby zostać specjalistą data scientist, zazwyczaj trzeba posiadać wyższe wykształcenie. Najlepiej, gdy kandydat do objęcia stanowiska jest absolwentem kierunku matematyka, informatyka, fizyka lub pokrewnych. Warto jednak wiedzieć o tym, że specyfika pracy data scientist może być mocno zróżnicowana w zależności od specyfiki danego przedsiębiorstwa, dlatego często na tym stanowisku odnajdują się również magistrzy kierunków humanistycznych, którzy mają analityczne umysły i chcą spróbować czegoś nowego. 

Oprócz dyplomu studiów wyższych znacznie ważniejsze są posiadane przez kandydata konkretne umiejętności techniczne i programistyczne. Jak je zdobyć? Poprzez udział w kierunkowych bootcampach. Obecnie organizowanych jest mnóstwo kursów dla osób, które chciałyby nauczyć się np. języka R bądź Python, przetwarzania danych w SQL czy pozyskać wiedzę na temat uczenia maszynowego. W przypadku, gdy osoba aplikująca na stanowisko data scientist może pochwalić się certyfikatami potwierdzającymi wiedzę we wszystkich powyższych zagadnieniach, jej szanse na uzyskanie zatrudnienia z pewnością będą bardzo wysokie. 

Ile zarabia data scientist i dlaczego tak dużo?

Na jakie zarobki może liczyć data scientist? Trzeba przyznać, że wynagrodzenia analityków biznesowych są naprawdę bardzo wysokie. Jak wskazują dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w styczniu 2021 roku data scientist zarabiali od 6210 złotych brutto do 16 210 złotych brutto w zależności od stażu pracy i doświadczenia. Aż 73% uczestników badania mogło wykonywać swoją pracę w sposób zdalny, co jest ogromnym ułatwieniem zwłaszcza w kontekście trwającej pandemii koronawirusa. 

Jakie są perspektywy pracy dla data scientist?

W ostatnich latach bardzo często mówi się o zawodach przyszłości, czyli takich profesjach, na które zapotrzebowanie w ciągu najbliższych latach będzie rosło. Wszyscy specjaliści zgodnie podkreślają, że data scientist zalicza się do tego grona. Osoby, które zdecydują się na wybór tej ścieżki kariery, nie powinny mieć żadnych problemów ze znalezieniem dobrze płatnego i stabilnego miejsca pracy. 

W raporcie IDC czytamy, że w 2023 roku wydatki firm na analitykę danych wzrosną do kwoty ponad 203 miliardów danych. Oznacza to, że w perspektywie długoterminowej analitycy danych będą grupą docenianą na rynku pracy - zarówno w Polsce jak i w skali globalnej. 

Podsumowanie:
 • Data scientist to profesjonalny analityk danych, który przygotowuje i analizuje dane oraz wyciąga z nich wnioski, wymagając od niego umiejętności programowania i statystyki.
 • Jego zakres obowiązków może być bardzo szeroki, w zależności od branży działania firmy, i obejmuje m.in. tworzenie silników rekomendacyjnych, projektów geolokalizacji czy opracowywanie zbiorów danych.
 • Do kompetencji data scientist należą zarówno umiejętności miękkie, jak analityczny umysł czy kreatywność, jak i wiedza specjalistyczna, związana z m.in. SQL, Python, Big Data Ecosystems czy potrzebami biznesowymi różnych branż.
 • Aby zostać specjalistą data scientist, wymagane jest zazwyczaj wyższe wykształcenie na kierunku matematyka, informatyka lub fizyka oraz konkretna wiedza i umiejętności techniczne, zdobywane poprzez udział w kierunkowych bootcampach lub specjalistycznych kursach.
 • Wynagrodzenia data scientistów są bardzo wysokie i zależą od stażu pracy i doświadczenia, przy czym według Oleksego Group wynoszą średnio od 10 000 do 30 000 złotych brutto miesięcznie.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest data scientist?

Data scientist, czyli analityk danych, to osoba, która zajmuje się profesjonalną, kompleksową analizą różnych zbiorów danych. Jest to ekspert, który musi posiadać wszechstronną wiedzę z zakresu IT oraz matematyczną.

Jakie umiejętności trzeba posiadać, by wykonywać ten zawód?

By wykonywać zawód data scientist, trzeba mieć analityczny umysł, być osobą komunikatywną, mieć wiedzę matematyczną, statystyczną oraz na temat programowania, a ponadto wyróżniać się kreatywnością.

Co należy do obowiązków data scientist?

Data scientist zajmuje się zbieraniem i analizą danych statystycznych. Ponadto opracowuje je oraz wizualizuje oraz wyciąga odpowiednie wnioski. Do obowiązków data scientist należy też projektowanie specjalnych algorytmów i modeli, które automatyzują analizę różnych danych.

4 komentarze

Doncaster

Doncaster

Jako pracodawca z branży finansowej, uważam, że data scientist to kluczowa pozycja w naszej firmie. Bez specjalisty zajmującego się analizą danych, nie bylibyśmy w stanie efektywnie zarządzać naszymi zasobami i podejmować właściwych decyzji biznesowych.
Archon

Archon

Bardzo ciekawy artykuł na temat zawodu data scientist. Wydaje mi się, że to moja idealna praca, ponieważ lubię matematykę i informatykę, a przy okazji wynagrodzenia w tej branży są bardzo atrakcyjne.
Marek

Marek

Wygląda na to, że zatrudnienie na stanowisku data scientist zależy przede wszystkim od posiadanych umiejętności technicznych i programistycznych. Będę musiał jeszcze nieco popracować nad swoimi umiejętnościami przed aplikowaniem na to stanowisko.
brat RT

brat RT

Jako pracownik zajmujący się analizą danych, zgadzam się w 100% z tym artykułem. Zawód data scientist jest niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, a przyszłość rynku pracy z pewnością należy do specjalistów zajmujących się Big Data.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.