Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1061        SUBSKRYBUJE: 7262
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w święta

Analityk kredytowy - zawód z przyszłością?

Analityk kredytowy - zawód z przyszłością?

Choć banki już dawno zaostrzyły swoją politykę kredytową i dziś dokładnie analizują każdy wniosek, to zainteresowanie produktami bankowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Dlaczego warto kształcić się w zawodzie analityka kredytowego? Jakie są perspektywy rozwoju w takiej pracy?

Od decyzji przez nich wydawanych zależy to, czy klient indywidualny lub przedsiębiorca otrzyma kredyt w banku. Kim są analitycy kredytowi i na czym polega ich praca? Kto może liczyć na posadę w banku i na jakie studia trzeba się wybrać, by w przyszłości móc pracować w tym właśnie zawodzie?


Analityk kredytowy – zawód z przyszłością?

Choć banki już dawno zaostrzyły swoją politykę kredytową i dziś dokładnie analizują każdy wniosek, to zainteresowanie produktami bankowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Dlaczego warto kształcić się w zawodzie analityka kredytowego? Jakie są perspektywy rozwoju w takiej pracy?

Analitycy kredytowi są zatrudniani nie tylko w bankach, lecz także w przedsiębiorstwach. Kojarzą się jednak głównie z bankami, a to dlatego, że to właśnie oni są odpowiedzialni za rozpatrywanie wniosków kredytowych (klientów indywidualnych i biznesowych, zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez bank). Praca analityków bankowych jest przy tym owiana tajemnicą, a oni sami najczęściej muszą podpisać dodatkową umowę, na podstawie której są zobowiązani do zachowania dyskrecji i nieujawniania osobom postronnym informacji o tym, jak pracują.

Poza rozpatrywaniem wniosków kredytowych analitycy kredytowi zajmują się również przygotowywaniem dokumentów dotyczących zabezpieczenia udzielanego kredytu czy monitorowaniem spłaty zadłużenia przez poszczególnych klientów. Ich praca nie jest zatem monotonna i nie polega wyłącznie na analizowaniu tabel z liczbami.


Edukacja przyszłego analityka

Większość osób myślących o tym, by w przyszłości pracować w banku na stanowisku analityka kredytowego, decyduje się na studia z zakresu bankowości lub ekonomii. Ukończenie jednego z tych dwóch kierunków pozwala na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów. Dobrym rozwiązaniem może też być ukończenie studiów podyplomowych, które jeszcze lepiej przygotują do wykonywania tego zawodu.

Niezależnie od kierunku studiów, nie zaszkodzi, by przyszły analityk zdecydował się na odbycie praktyk w jednym z banków. Pozwoli mu to lepiej zapoznać się z pracą specjalistów i poznać rozwiązania powszechnie stosowane przez bank, z którym chciałby się związać. Najlepsi kandydaci, którzy ukończą praktyki z wyróżnieniem, mogą liczyć na otrzymanie oferty zatrudnienia. Oznacza to, że pracę na stanowisku młodszego analityka kredytowego można rozpocząć już na studiach.


Cechy dobrego analityka kredytowego

Analitycy kredytowi rzadko pracują zespołowo. Z tego względu tak ważne jest, by przyszły analityk odnajdywał się w samodzielnej pracy. Ponieważ od decyzji podejmowanych przez tego pracownika zależy to, czy bank będzie zarabiał, czy też straci, istotne jest, by w pracy wykazywał się on skrupulatnością, odpowiedzialnością i rzetelnością.

To Cię powinno też zainteresować: Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

Ponieważ codzienna praca analityka koncentruje się na rozpatrywaniu wniosków kredytowych, ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu. Współcześnie większość banków oferuje klientom, że udzieli odpowiedzi na ich wniosek kredytowy w ciągu np. 15 minut. Tyle właśnie ma analityk, by stwierdzić, czy klientowi można powierzyć pieniądze.


Możliwości rozwoju i zarobki

Zarobki analityka kredytowego w dużej mierze zależą od jego umiejętności i doświadczenia. Ci, którzy przepracowali w tym zawodzie wiele lat, mogą liczyć na to, że będą kierowali zespołem i tym samym otrzymają kierowniczą pensję. Początkujący analityk nie powinien jednak narzekać na zarobki, bo rynek usług bankowych dynamicznie się rozwija i z każdym rokiem banki odnotowują coraz wyższe zyski.

Jeżeli chodzi o możliwości rozwoju, to analityk najczęściej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub tuż po zatrudnieniu otrzymuje szczegółowe informacje o tym, jak będzie wyglądała ścieżka jego kariery.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

Anna Baron
2018-07-14, 22:27
Niestety jak w każdym zawodzie są mistrzowie i debile.Często analitycy czują się jak bogowie a ich ocena klienta nijak się ma do rzeczywistości.
Niestety ale właśnie w zawodzie " bankowców" tylko i ze względu na ilość pseudo szkółek ekonomicznych jest najwięcej ludzi o niskim poziomie intelektu.
ewka
2016-07-05, 17:43
Ja pracuję jako doradca w Kasie Stefczyka i jestem zadowolona, mamy dużo szkoleń, więc dużo się uczę i rozwijamy. Na pensje też nie narzekam.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.