Zawody i ich potencjał

Analityk kredytowy - zawód z przyszłością?

16 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

7 komentarzy

Analityk kredytowy - zawód z przyszłością?
Choć banki już dawno zaostrzyły swoją politykę kredytową i dziś dokładnie analizują każdy wniosek, to zainteresowanie produktami bankowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Dlaczego warto kształcić się w zawodzie analityka kredytowego? Jakie są perspektywy rozwoju w takiej pracy? Czy weryfikator kredytowy to to samo co analityk? Odpowiadamy na te pytania.

Czym zajmuje się Analityk kredytowy?

Od decyzji przez nich wydawanych zależy to, czy klient indywidualny lub przedsiębiorca otrzyma kredyt w banku. Kim są analitycy kredytowi i na czym polega ich praca? Omówmy na początek, kto może liczyć na posadę w banku i na jakie studia trzeba się wybrać, by w przyszłości móc pracować w tym właśnie zawodzie.

Analityk kredytowy w banku czy w przedsiębiorstwie?

Choć banki już dawno zaostrzyły swoją politykę kredytową i dziś dokładnie analizują każdy wniosek, to zainteresowanie produktami bankowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Dlaczego warto kształcić się w zawodzie analityka kredytowego i akie są perspektywy rozwoju w takiej pracy?

Analitycy kredytowi są zatrudniani nie tylko w bankach, lecz także w przedsiębiorstwach. Kojarzą się jednak głównie z bankami, a to dlatego, że to właśnie oni są odpowiedzialni za rozpatrywanie wniosków kredytowych (klientów indywidualnych i biznesowych, zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez bank).

Warto wiedzieć!
Praca analityków bankowych jest owiana tajemnicą, a oni sami najczęściej muszą podpisać dodatkową umowę, na podstawie której są zobowiązani do zachowania dyskrecji i nieujawniania osobom postronnym informacji o tym, jak pracują.

Poza rozpatrywaniem wniosków kredytowych analitycy kredytowi zajmują się również przygotowywaniem dokumentów dotyczących zabezpieczenia udzielanego kredytu czy monitorowaniem spłaty zadłużenia przez poszczególnych klientów. Ich praca nie jest zatem monotonna i nie polega wyłącznie na analizowaniu tabel z liczbami.

Edukacja przyszłego analityka

Większość osób myślących o tym, by w przyszłości pracować w banku na stanowisku analityka kredytowego, decyduje się na studia z zakresu bankowości lub ekonomii. Ukończenie jednego z tych dwóch kierunków pozwala na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów. To rzeczywiście najlepszy sposób, by zostać analitykiem kredytowym. Dobrym rozwiązaniem może też być ukończenie studiów podyplomowych, które jeszcze lepiej przygotują do wykonywania tego zawodu.

Szukasz pracy?

Analityk biznesowy SQL

Liberty Corporation Sp. z o.o.

  • Łódź
Dodana
Polecana

Analityk ds. kontrolingu

Cavatina CUW Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

ESTYMATOR KOSZTÓW / ANALITYK

TI Poland Sp. z o.o. Bielsko- Biała

  • Bielsko-Biała
Dodana

Niezależnie od kierunku studiów, nie zaszkodzi, by przyszły analityk zdecydował się na odbycie praktyk w jednym z banków. Pozwoli mu to lepiej zapoznać się z pracą specjalistów i poznać rozwiązania powszechnie stosowane przez bank, z którym chciałby się związać. Najlepsi kandydaci, którzy ukończą praktyki z wyróżnieniem, mogą liczyć na otrzymanie oferty zatrudnienia. Oznacza to, że pracę na stanowisku młodszego analityka kredytowego można rozpocząć już na studiach.

Jeśli jesteś ciekaw, jakie umiejętności i konkretne kwalifikacje zdobywa się podczas kształcenia kierunkowego, obejrzyj np. prezentację Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dotyczącą studiów o specjalności analityka finansowego:

Cechy dobrego analityka kredytowego

Analitycy kredytowi rzadko pracują zespołowo. Z tego względu tak ważne jest, by przyszły analityk odnajdywał się w samodzielnej pracy. Ponieważ od decyzji podejmowanych przez tego pracownika zależy to, czy bank będzie zarabiał, czy też straci, istotne jest, by w pracy wykazywał się on skrupulatnością, odpowiedzialnością i rzetelnością.

Ponieważ codzienna praca analityka koncentruje się na rozpatrywaniu wniosków kredytowych, ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu. Współcześnie większość banków oferuje klientom, że udzieli odpowiedzi na ich wniosek kredytowy w ciągu np. 15 minut. Tyle właśnie ma analityk, by stwierdzić, czy klientowi można powierzyć pieniądze.

Analityk kredytowy – zarobki i możliwość rozwoju kariery

Zarobki analityka kredytowego w dużej mierze zależą od jego umiejętności i doświadczenia. Ci, którzy przepracowali w tym zawodzie wiele lat, mogą liczyć na to, że będą kierowali zespołem i tym samym otrzymają kierowniczą pensję. Początkujący analityk nie powinien jednak narzekać na zarobki, bo rynek usług bankowych dynamicznie się rozwija i z każdym rokiem banki odnotowują coraz wyższe zyski.

Ile zarabia analityk kredytowy?
Według ogólnopolskich badań dotyczących zarobków, przeciętna wysokość wynagrodzenia analityka kredytowego mieści się w przedziale 4-5 tys. złotych. W zależności od miejsca pracy pensja może być znacznie wyższa, rzadko zdarza się, że osoby na tym stanowisku zarabiają poniżej 3 tys. zł.

Jeżeli chodzi o możliwości rozwoju, to analityk najczęściej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub tuż po zatrudnieniu otrzymuje szczegółowe informacje o tym, jak będzie wyglądała ścieżka jego kariery.

Zakres obowiązków analityka kredytowego

Analityk kredytowy ma szeroki zakres obowiązków, a dodatkowo jego stanowisko wiąże się z dużą decyzyjnością, co dla wielu kandydatów jest dodatkowym atutem takiej pracy.

Analityk kredytowy najczęściej zajmuje się przede wszystkim analizą wniosków kredytowych dotyczących przyznania finansowania (kredytu, pożyczki) lub innego produktu bankowego. Analiza opiera się na bardzo sztywnych wytycznych, które są określane przez departament ryzyka, dlatego nie jest to praca kreatywna, a raczej analityczna i odtwórcza. Analityk w banku swoje decyzje musi uzależniać od wielu czynników, np. polityki banku, zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy i zaproponowanego zabezpieczenia. Inne reguły analizy będą obowiązywać w przypadku klientów indywidualnych, a inne - biznesowych.

Video

Taki analityk, inaczej mówiąc, Weryfikator kredytowy, rozpoczyna swoją pracę w momencie otrzymania wymaganych danych od doradcy bankowego. Dodatkowo zajmuje się przygotowywaniem projektów umów kredytowych i innych związanych z tym dokumentów. Odpowiada również za księgowanie zawartych transakcji, archiwizowanie dokumentów i monitorowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy. Sprawdza terminowość wpływających rat od klienta oraz pozostaje w ciągłym kontakcie z poszczególnymi oddziałami banku. Ze względu na tak rozległe obowiązki, praca dla analityków jest powszechnie uważana za bardzo prestiżową, co też przekłada się bezpośrednio na zarobki. Analityk z odpowiednim stażem może otrzymać wynagrodzenie rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Czy każdy może zostać analitykiem kredytowym?

Na stanowisku analityka najbardziej odnajdują się osoby zainteresowane szeroko rozumianym rynkiem finansowym, posiadające zdolności analityczne i wyróżniające się uczciwością i sumiennością. Powinny to być osoby rzetelne, dokładne i sumienne. Praca analityka nie wiąże się z dużym kontaktem z innymi osobami. Zazwyczaj wykonuje się ja w skupieniu, przy komputerze, dlatego jest to też idealna praca dla osób, które odnajdują się na stanowiskach typowo biurowych.

To może Cię również zainteresować

Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać analitykiem kredytowym?

Aby pracować w zawodzie analityka finansowego (m.in. kredytowego), powinno się ukończyć studia z zakresu bankowości i ekonomii, najlepiej o specjalności analityka. Mogą to być studia podyplomowe.

Ile zarabia analityk kredytowy?

Pensja analityka kredytowego może być różna w zależności od miejsca pracy, zwykle jednak wynosi powyżej 3 tys. zł. Średnie widełki wynagrodzeń na tym stanowisku to 4-5 tys. zł netto.

Na czym polega praca analityka kredytowego?

Analityk kredytowy może pracować w banku lub w dużych przedsiębiorstwach. Do jego najważniejszych zadań należą: rozpatrywanie wniosków kredytowych, weryfikacja danych, przygotowywanie dokumentów dotyczących zabezpieczenia udzielanego kredytu, a także monitorowanie spłaty zadłużenia przez poszczególnych klientów banku lub firmy.

Podziel się

7 komentarzy

marylka

marylka

Ja od jakiegos czasu pracuję jako analityk w banku. Udało mi się dostać pracę po studiach podyplomowych z tego zakresu na WSKZ. Do tego mogłam je zrobić jak byłam na macierzyńskim, bo wszystko było online. A po urlopie bez problemu znalazłam pracę i do tego całkiem nieźle teraz zarabiam :)
Analityk

Analityk

Co do zarobków to nie jest prawda , można zarobić znacznie więcej.
Sara

Sara

Zleży gdzie, najlepsi są owszem potrzebni ale takie zawody to przecież nie dla wielu ludzi to i ofert będzie mniej.
Miłosz

Miłosz

Z pewnością w wielu bankach i innych instytucjach oraz firmach takie analizy mają znaczenie i dlatego specjaliści w tym zakresie będą zawsze przydatni.
klient WR

klient WR

Analityk kredytowy ocenia zdolność i wiarygodność kredytową różnorodnych podmiotów. To na pewno zawód przyszłościowy. Musi znać wyśmienicie rynek finansowy. Zajmuje się m.in. przygotowaniem wielu dokumentów związanych z udzielaniem kredytów i pożyczek...
Anna Baron

Anna Baron

Niestety jak w każdym zawodzie są mistrzowie i debile.Często analitycy czują się jak bogowie a ich ocena klienta nijak się ma do rzeczywistości. Niestety ale właśnie w zawodzie " bankowców" tylko i ze względu na ilość pseudo szkółek ekonomicznych jest najwięcej ludzi o niskim poziomie intelektu.
ewka

ewka

Ja pracuję jako doradca w Kasie Stefczyka i jestem zadowolona, mamy dużo szkoleń, więc dużo się uczę i rozwijamy. Na pensje też nie narzekam.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka