Zawody i ich potencjał

Zawód analityka finansowego to zawód z przyszłością - zakres obowiązków i wynagrodzenie

8 grudnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

7 komentarzy
Zawód analityka finansowego to zawód z przyszłością - zakres obowiązków i wynagrodzenie
Młodzi ludzie, którzy dopiero planują swoją karierę zawodową i planują pod tym względem wybrać adekwatny kierunek studiów, zastanawiają się często, które posady zapewnią atrakcyjne zarobki, a jednocześnie pozwolą na ciągły rozwój. Oprócz branży IT dobrym wyborem może okazać się praca analityka finansowego, którego zakres obowiązków jest niezwykle szeroki i stanowi podstawę funkcjonowania korporacji, przedsiębiorstw i innych instytucji związanych z finansami. To, ile zarabia analityk finansowy uzależnione jest przede wszystkim od wielkości firmy, specjalizacji i doświadczenia samej osoby. Młodszy analityk finansowy czy asystent w dziale audytu nie może od razu liczyć na podobne wynagrodzenie, jak samodzielnie działający analityk bankowy. Warto jednak podkreślić, że zarobki w finansach i tak przekraczają średnią krajową, a analityk w Warszawie może liczyć na wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Analityk finansowy – zawód nie tylko rozwojowy, ale także niezwykle opłacalny

Szeroko rozumiana analiza danych stanowi obecnie podstawę funkcjonowania firm i przedsiębiorstw z przeróżnych branż. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskali analitycy Big Data oraz Data Scientist związani z branżą IT, a szum informacyjny i konieczność przedzierania się przez gąszcz danych sprawia, że praca analityka stała się jeszcze istotniejsza. Dotyczy to również szeroko rozumianych finansów, czyli sektora, z którym zazwyczaj kojarzony jest zawód analityka. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z analitykiem gospodarczym, bankowym czy może stricte giełdowym, zakres obowiązków takiej osoby może się nieco różnić, jednak cel pracy analityka pozostaje niezmieniony. Ma on przede wszystkim oceniać, jak dana organizacja radzi sobie w kontekście całego rynku oraz czy podejmowane przez nią działania będą opłacalne z punktu widzenia biznesowego. Tego typu działania są szczególnie istotne w kontekście spółek notowanych na giełdzie – analityk giełdowy musi dbać zarówno o dobro samej firmy, jak i działanie na korzyść akcjonariuszy.

Dlatego przygotowywane przez taką osobę raporty, analizy i strategie muszą być precyzyjne, a jednocześnie łatwe do przyswojenia dla osób niezwiązanych z finansami.

W zamian za to wynagrodzenie analityka biznesowego stanowi jedno z wyższych na rynku, a sam zawód określany jest jako ten oferujący wysoki potencjał rozwojowy. Szczególnie atrakcyjne zarobki w finansach dotyczą analityków z Warszawy i innych dużych polskich miast.

Coraz więcej organizacji, w tym tych o zasięgu międzynarodowym, przekonuje się, że przed podjęciem jakiegoś działania (wypuszczenie na rynek nowego produktu, współpraca z dobrze prosperującą marką) warto sprawdzić, czy będzie ono w danej chwili opłacalne. Dobrze wykonana praca analityka finansowego pozwala w łatwy sposób określić, na ile decyzje podejmowane przez kierownictwo przyczyniają się do wzrostu rentowności przedsiębiorstwa.

Video

Analityk finansowy: połączenie biznesu z księgowością

Praca księgowego kojarzy się zazwyczaj z rutyną i koniecznością skrupulatnego przenoszenia cyferek z jednego miejsca na drugie. Pod pewnymi względami analityk finansowy zajmuje się podobnymi rzeczami, jednak jego codzienne zadania są mniej schematyczne, a sprawdzanie pojedynczych transakcji zastępuje się badaniem poszczególnych działań firmy w kontekście rynku. Dalej jednak szeroko rozumiana księgowość stanowi dobry punkt zaczepienia dla młodszego analityka finansowego, który dopiero zbiera doświadczenia z różnych dziedzin pracy w finansach. W przyszłości rolę tradycyjnych księgowych zajmą rozwiązania z zakresu RPA (Robotic Process Automation), dlatego by pozostać atrakcyjnym na rynku pracy, warto pójść o krok dalej i zostać analitykiem danych, którego zarobki zarobki są wyjątkowo atrakcyjne.

Szukasz pracy?

Commercial Finance Admin with Italian

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana

Młodszy analityk ds. danych

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Kraków
Dodana

Technik analityki medycznej

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku

 • Lębork
Dodana

Konsultant systemu erp microsoft dynamics ax/d365 (o)

GO ERP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Tarnów
Dodana

Junior Controller

ARMACELL POLAND SP. Z O.O.

 • Środa Śląska
Dodana
<b>Warto wiedzieć</b>

 

 

 

 

Zarówno od przyszłych księgowych, jak i analityków finansowych wymaga się wyższego wykształcenia, które w jakiś sposób związane jest z finansami. Wybór matematyki, finansów i rachunkowości czy innego kierunku studiów związanego z ekonomią to dobry start dla młodszego analityka finansowego, księgowego czy asystenta w dziale audytu, których zarobki – w zależności od organizacji – potrafią być naprawdę wysokie.

Czym zajmuje się analityk finansowy?

Praca analityka finansowego obejmuje szeroki zakres działań związanych z biznesową stroną danej firmy czy spółki giełdowej. W skrócie: osoba na stanowisku analityka finansowego musi czuwać zarówno o krótkoterminową, jak i wieloletnią strategią działania przedsiębiorstwa. Pod pojęciem analiza kryje się przede wszystkim ocena efektywności, sprawności, skuteczności i bezpieczeństwa zarówno aktualnych, jak i przyszłych ruchów firmy w odniesieniu do sytuacji na rynku. Jeśli menager lub cały zarząd zastanawia się, w jaki sposób wypuszczenie nowej usługi wpłynie na kurs akcji, warto sprawdzić, co w tym temacie ma do powiedzenia analityk giełdowy. Rentowność takiego działania może z kolei ocenić analityk gospodarczy, a poprawność prezentowanych sprawozdań czy raportów pomoże sprawdzić audyt finansowy – zarobki na tych stanowiskach należą do wysokich i z pewnością będą atrakcyjną propozycją dla świeżo upieczonych studentów ekonomii.

analityka finansowa

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć “kto to analityk finansowy”, zwłaszcza że w zależności od specyfiki branży czy typu organizacji, w której taka osoba planuje się zatrudnić, stanowiska mające taką samą nazwę mogą się nieco różnić. Szczególnie ciekawą specjalizacją, skierowaną do osób planujących pracę w bankowości, jest analityk kredytowy, którego głównym zadaniem jest sprawdzenie, czy dana osoba lub firma powinny uzyskać pożyczkę od banku. Niezależnie od wybranego stanowiska zarobki w finansach, zwłaszcza jako analityk finansowy, z pewnością będą satysfakcjonujące.

Co robi analityk finansowy w swojej pracy?

Zastanawiając się, jakie są główne obowiązki analityka finansowego, warto wcześniej sprawdzić, jaką ma on specjalizację. Kluczowe znaczenie będzie miało również to, jakie doświadczenie ma dana osoba – przykładowo młodszy analityk finansowy czy asystent w dziale audytu nie będzie wykonywał tej samej pracy, co doświadczony specjalista. Początkujący analitycy finansowi rzadko kiedy pracują samodzielnie, jednak i oni mogą wykonywać podstawowe zadania na tym stanowisku.

Należą do nich głównie:

 • uczestnictwo w procesie przygotowania budżetu rocznego czy planu wieloletniego oraz późniejsza kontrola realizacji wcześniej ustalonych planów;
 • przygotowywanie raportów i sprawozdań za dany okres rozliczeniowy oraz analiz finansowych przeprowadzonych przed podjęciem decyzji biznesowej;
 • analiza rentowności zarówno już dostępnych, jak i nowych produktów w oparciu o sytuację na rynku i w regionie;
 • przygotowywanie prognoz ekonomicznych w oparciu o czynniki istotne z perspektywy danej organizacji;
 • kontrola wydatków na prowadzenie działalności i zysków;
 • ścisła współpraca z działem księgowości czy podmiotami zewnętrznymi jak klientami czy partnerami (elementy Business Developmentu).

Praca analityka nie jest rutynowym zajęciem, a na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność, dlatego od kandydatów na takie stanowiska wymagane są spore umiejętności i adekwatne do danej specjalizacji wykształcenie. Przekłada się to jednak na wynagrodzenie – zarobki analityka potrafią z nawiązką wynagrodzić trud pracy i stanowią intratną propozycję dla młodych ludzi zaczynających swoją przygodę z rynkiem pracy.

analityk finansowy w firmie podczas rozmowy

Gdzie znajdzie zatrudnienie dobry analityk finansowy?

Praca analityka finansowego potrzebna jest przede wszystkim w instytucjach i organizacjach powiązanych ściśle z pieniędzmi i ich obrotem. Oprócz banków, firm ubezpieczeniowych czy spółek notowanych na giełdzie na popularności zyskują analitycy gospodarczy, którzy monitorują różne branże w danym regionie. Ich usługi pożądane są przede wszystkim w korporacjach międzynarodowych, jednak na rodzimym rynku również nie powinni oni narzekać na brak intratnych ofert. Wynagrodzenie analityka biznesowego szacowane jest na kilka, kilkanaście tysięcy złotych brutto, a wraz ze wzrostem doświadczenia zwiększa się pensja.

Analityk finansowy odnajdzie się również w firmach związanych z handlem, produkcją czy nieruchomościami, a szczególnie ciekawą propozycją może okazać się praca audytora wewnętrznego czy kontrolera finansowego. Wszystko zależy od zainteresowań danej osoby czy preferencji dotyczących tego, w jakim kierunku przebiegać ma jej kariera zawodowa.

<b>Czym zajmuje się audytor wewnętrznych?</b> Do głównych zadań na tym stanowisku należy sprawdzanie, czy raporty i sprawozdania finansowe przygotowywane przez firmę są zgodne z obowiązującymi przepisami. Szczególnie istotne są audyty spółek notowanych na giełdzie, które muszą regularnie dzielić się swoimi wynikami finansowymi z inwestorami.

Ścieżka kariery analityka biznesowego – jak ją zaplanować?

Nie ma jednej określonej ścieżki, jaką powinna podążać osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z profesjonalną analizą finansową. Kluczowe jest oczywiście wyższe wykształcenie powiązane z szeroko rozumianą ekonomią czy matematyką, ale dużą rolę odgrywa też praktyka. Praca w dziale księgowości czy biurze rachunkowym pozwoli na szybki awans na stanowisko młodszego analityka finansowego. Dopiero po pewnym czasie będzie można rozpocząć pracę jako “regular”, co rzecz jasna będzie wiązało się ze wzrostem zarobków.

analiza biznesowa

W trakcie swojej kariery analityk sam będzie mógł zdecydować, czy woli skupić się na giełdzie, czy może lepiej będzie zostać analitykiem gospodarczym.

Ścieżka kariery analityka finansowego może prezentować się w poniższy sposób:

 • młodszy analityk finansowy;
 • analityk finansowy;
 • audytor wewnętrzny lub kontroler finansowy (poprzedzony wcześniej pracą na stanowisku asystenta w dziale audytu);
 • dyrektor ds. finansów.

Cechy dobrego analityka finansowego, które pomogą znaleźć szybko prace?

Zawód analityka finansowego wymaga przede wszystkim zainteresowania ekonomią i analizą danych – to warunki konieczne do pozostania atrakcyjnym dla pracodawców na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Oprócz studiów tematycznych (finanse i rachunkowość, ekonomia, matematyka) warto zadbać o różnego rodzaju certyfikaty, referencje czy inne poświadczenia potwierdzające wiedzę i umiejętności praktycznego takiego analityka finansowego.

Oprócz tego warto również zadbać o:

 • znajomości przynajmniej jednego języka obcego;
 • biegłą obsługą komputera i narzędzi ułatwiających szybką i precyzyjna analizę;
 • systematyczności i dokładnością;
 • orientowanie się w trendach zarówno na rynku finansowym, jak i w konkretnej branży;
 • doświadczenie praktyczne (projekty na studiach i praktyki związane z księgowością czy kontrolą i analizą);
 • umiejętności miękkie – współpraca w wielokulturowym zespole i odporność na stres.

Ile zarabia analityk finansowy?

Zastanawiając się nad tym, jak wyglądają zarobki analityka finansowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wynagrodzenie analityka zależy przede wszystkim od jego doświadczenia i stażu pracy – zarobki asystenta w dziale audytu czy młodszego analityka będą odpowiednio niższe od pensji doświadczonego specjalisty. Wpływ na zarobki ma też rodzaj i specyfika branży, w jakiej operuje dana osoba, ale również lokalizacja przedsiębiorstwa – analityk pracujący w Warszawie może liczyć na wyższe zarobki niż jego koledzy po fachu z innych części Polski.

Rola analityka biznesowego w firmie

W takim razie – ile zarabia analityk finansowy? Średnie zarobki kształtują się na poziomie 5200 zł brutto, ale wraz z podnoszeniem swoich kompetencji wynagrodzenie analityka wzrosnąć może do nawet 8500 zł brutto.

Wymagania od kandydatów na stanowisko analityka finansowego

Osoby tuż po studiach ekonomicznych miewają często problemy ze znalezieniem posady na stanowisku analityka finansowego. Tak jak w wielu innych przypadkach, pracodawcy poszukują kandydatów z doświadczeniem, dlatego osoby planujące zajmować się analizą rynku czy kontrolingiem powinny brać udział w praktykach, wymianach studenckich, stażach, projektach i innych przejawach praktycznego wykorzystania wiedzy nabytej w trakcie zajęć. Takie działania pozwolą szybciej zostać młodszym analitykiem finansowym, a co za tym idzie, rozpocząć swoją karierę w tym sektorze.

Doświadczeni specjaliści również muszą dbać o stałe podnoszenie swoich kompetencji, by pozostać atrakcyjnym na rynku pracy. W zawodzie analityka ważne jest poszerzanie swojej wiedzy, czego poświadczeniem mogą być certyfikaty ACCA, CFA czy CIA.

<b>Ważne</b> Certyfikat ACCA potwierdza kompetencje analityka finansowego z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, a CIA informuje o umiejętnościach związanych z audytem wewnętrznym.

 

Podsumowanie:
 • Analityk finansowy to nie tylko zawód oferujący wysoki potencjał rozwojowy, ale również bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, zwłaszcza w dużych polskich miastach.
 • Praca analityka finansowego polega na dokładnej analizie działań firmy w kontekście rynku i podejmowaniu decyzji związanych z krótko- i długoterminową strategią przedsiębiorstwa.
 • Analitycy finansowi są potrzebni w instytucjach i organizacjach powiązanych z pieniędzmi i ich obrotem, takich jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy spółki notowane na giełdzie.
 • Dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu analityk finansowy może liczyć na atrakcyjne zarobki i wysoką satysfakcję z pracy.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Co należy do głównych obowiązków analityka finansowego?

Analityk finansowy ma za zadanie oceniać rentowność prowadzonych działań i sprawdzać, czy firma, przedsiębiorstwo czy inna organizacja funkcjonująca na rynku rozwija się we właściwy sposób. W zależności od specjalizacji (analityk bankowy, biznesowy, gospodarczy, giełdowy czy audytor wewnętrzny) zakres działań takiej osoby będzie się różnił.

Ile zarabia analityk finansowy?

Zarobki analityka finansowego uzależnione są przede wszystkim od specjalizacji, wielkości firmy, dla której się pracuje czy doświadczenia zawodowego. Średnia wysokość wynagrodzenia dla analityka waha się od 5200 do 8500 zł brutto.

O czym pamiętać, aplikując na stanowisko analityka finansowego?

W pracy na omawianym stanowisku pożądane są przede wszystkim wykształcenie wyższe (ekonomia, matematyka, finanse i rachunkowość) oraz doświadczenie praktyczne, które można zdobyć w trakcie studiów lub podczas pracy młodszego analityka finansowego czy asystenta w dziale audytu. Ważne jest również ciągłe podnoszenie swoich kompetencji i certyfikaty potwierdzające konkretne umiejętności (np. ACCA, CFA czy CIA).

7 komentarzy

nie świadoma

nie świadoma

Analityk finansowy to kluczowe stanowisko w każdej firmie. Dzięki jego analizom możemy podejmować trafne decyzje biznesowe i przyczyniać się do wzrostu naszej rentowności. Warto inwestować w takich specjalistów i dbać o ich rozwój.
Analityk

Analityk

Stawka podana w artykule jest żenująca i nie wiem kto za to zapłacił. Kursy i utrzymanie certyfikacji takiej jak np. CIMA nie jest w stanie się zwrócić… sprawdzicie sobie dane z Niemieckiego rynku finansowego gdzie branża jest opłacana gorzej tylko od lekarzy…
Norbert

Norbert

Jestem zainteresowana pracą analityka finansowego, ale nie jestem pewna, czy posiadane przeze mnie umiejętności i wykształcenie będą wystarczające. Czy jest jakaś specjalna szkoła, która pozwoli mi na osiągnięcie sukcesu w tym zawodzie?
kier. Roman

kier. Roman

Słyszałam, że praca analityka finansowego to dobry wybór dla osób z wykształceniem ekonomicznym. Jest to opłacalne stanowisko, a co najważniejsze, daje dużo perspektyw rozwoju. Mam nadzieję, że też uda mi się kiedyś znaleźć taką pracę.
Ela

Ela

Wow! Praca analityka finansowego brzmi bardzo dobrze! Można łączyć biznes z księgowością, a zarobki są naprawdę atrakcyjne! Z chęcią bym spróbował swoich sił na tym stanowisku.
Ja

Ja

Te zarobki w Polsce są żenujące. Kursy po kilkadziesiąt tysięcy złotych plus najlepiej studia i zarobki max 8500zl brutto. Toć to naprawdę państwo z kartonu.
Olga 2007

Olga 2007

Wzięcie odpowiedzialności za swoją karierę zaczyna się od dokładnej oceny swoich aktualnych umiejętności i wyników. Czy możesz spisać swoje dwie lub trzy największe mocne strony i dwie lub trzy najważniejsze słabości?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.