Zawody i ich potencjał

Kariera humanisty - jak zaplanować swoją ścieżkę zawodową?

25 listopada 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Kariera humanisty - jak zaplanować swoją ścieżkę zawodową?
Choć - jak wiadomo - najlepiej są dziś opłacane zawody związane z nowymi technologiami, to humanistyka i humaniści będą nam potrzebni dopóty, dopóki pozostajemy ludźmi, którzy żyją w społeczeństwie, mają pewną kulturę, przyswajają takie artefakty kulturowe jako teksty czy przekazy medialne, potrzebują odniesienia do wartości. Pracy dla humanisty zawsze więc znajdzie się pod dostatkiem. Powiemy o najlepszych zawodach dla humanisty, powiemy także jak postępować po ukończeniu klasy humanistycznej w liceum na drodze do kariery, wymienimy zawody wymagające kompetencji miękkich w szczególności. Humanistyka zawsze się obroni i będzie mieć przyszłość, ponieważ człowiek do tej pory nie wymyślił swojego dokładnego, mechanicznego zastępnika.

Kariera humanisty - czyli jak znaleźć pracę?

Uzdolnienia humanistyczne najczęściej są odkrywane przez rodziców jeszcze we wczesnym wieku szkolnym ich dzieci. Tak naprawdę o karierze humanisty i wybraniu zawodu dla dziecka możemy myśleć już wtedy, gdy uczeń przejawia ponadprzeciętne zdolności językowe, komunikacyjne, jest zainteresowany ludźmi, kulturą, sztuką, lepiej być może potrafi opowiadać o światopoglądzie starożytnych Rzymian niż rozwiązywać równania matematyczne. To natychmiast bywa zauważalne i predestynuje do wybrania zawodu dla humanisty.

Pracy dla humanistów jest wiele wszędzie, ponieważ - pomimo olbrzymiego rozwoju technologii, w szczególności informatycznych - nadal istnieje całe mnóstwo najważniejszych społecznie funkcji, które nie mogą zastąpić maszyną człowieka.

Humaniści pracy szukają podobnie do wszystkich innych, a więc znajdują ją najczęściej dzięki osobistym znajomościom oraz różnego rodzaju serwisom internetowym. Ukończenie któregoś z kierunków humanistycznych na uniwersytecie sprawia, że każdy młody humanista ma możliwość wybrania sobie wielu zawodów zgodnych z wykształceniem. Na przykład świeżo upieczona magisterka filologii angielskiej śmiało może starać się o stanowisko tłumacza, podjąć się kariery literackiej, zatrudnić się jako specjalistka od komunikacji w dużej korporacji, może też pracować w wielu instytucjach publicznych i organizacjach, będzie mile widziana w każdym biurze, gdzie gromadzi się jakaś dokumentacja, czyli ma się do czynienia z językiem, itd. Możliwości jest wiele.

Nie jest natomiast prawdą, że brak pracy po studiach humanistycznych, ponieważ - może to mały paradoks - współczesna technologia służy nam głównie do komunikacji społecznej, a w tej dziedzinie ekspertami są właśnie humaniści, którzy nierzadko zostają także menedżerami projektów informatycznych lub wykonują klasycznie humanistyczne zawody.

Zawody przyszłości dla humanistów

Wśród zawodów dla humanistów, które rozwinęły się silnie w ostatnim czasie, są te powiązane z mediami, także z internetem, sporządzaniem raportów, opracowywaniem informacji i tym podobne. Branża informatyczna najwyraźniej na stałe zawarła sojusz z humanistami, ponieważ czym innym jest sporządzenie kodu, z którego składa się jakaś aplikacja, a czym innym pomysł na nią, jej promocja, sprawienie, aby była użyteczna dla ludzi - w tym drugim specjalizują się właśnie humaniści najnowszej generacji.

Szukasz pracy?
Dodana

Zbieracz zamówień (lekkie opakowania z sałatkami) - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
Dodana

Pracownik produkcji

Hutchinson Polska

  • Żywiec
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Chełm Śląski
  • 30-31 zł / h
Dodana

Pracownik produkcji sałatek - stabilna praca - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
Dodana

Ale pozostaje też szereg “klasycznych” zawodów humanistycznych, do wykonywania których należy posiadać wiedzę ogólną, bardzo rozwinięte kompetencje miękkie, znajomość wszelkich spraw, które zachodzą między ludźmi. Mamy tu na myśli na przykład pracę w charakterze dziennikarza, prawnika, psychologa, nauczyciela, ale także pracownika biurowego lub szefa projektu. Humaniści jak najbardziej wykonują zawody przyszłości. Ich wiedza i przysposobienie do rynku są mniej specjalistyczne niż techników, ale właśnie dzięki temu, że posiadają wiedzę ogólną, potrafią być bardziej elastyczni i otwarci na rynku pracy. Przyszłość humaniści mają więc w pracy zagwarantowaną - nad maszynami zawsze będzie musiał istnieć ludzki nadzór, poza tym to ludzie projektują maszyny dla własnych celów, a nie odwrotnie.

Video

Jakie zawody wymagają kompetencji miękkich?

Czym są słynne “kompetencje miękkie”, które są tak bardzo wartościowe na rynku pracy? W głównej mierze chodzi o wiedzę ogólną, umiejętność komunikacji, a także pewien rodzaj taktu lub kultury osobistej. Oczywiście jest to domena specyficznie humanistyczna. Wszystkie zawody silnie potrzebujące kompetencji miękkich - pomimo ich różnorodności - łączą to, że zawody te wymagają umiejętnego posługiwania się językiem i pewnych kompetencji kulturowych. Humaniści wykazują się tu wielką przewagą nad technikami. Wszędzie tam, gdzie procesy pracy są ściśle połączone z komunikacją (a więc tak naprawdę każde zatrudnienie), potrzebne są umiejętności miękkie. Psychologicznie możemy ten typ zdolności określać jako asertywność, postawa rozumiejąca, umiejętność przekazywania informacji oraz rozwiązywania konfliktów, itp. Jak widzimy zawody dla humanistów wymagają umiejętności miękkich, które stanowią także kwalifikacje potrzebne do radzenia sobie na co dzień także poza dziedziną zawodową.

Jakie studia humanistyczne wybrać?

Każde studia humanistyczne przyniosą następujące efekty dla absolwentów: ogólna lub bardziej szczegółowa znajomość kultury, języka i społeczeństwa, pozwolą lepiej rozumieć siebie, świat i innych ludzi, pomogą poruszać się w świecie, w którym konieczna jest wiedza o ludziach, ich relacjach, wyznawanych przez nich przekonaniach - we współczesnym świecie nieustannej wymiany komunikacyjnej. To część wspólna wszystkich kompetencji zawodowych zdobywanych przez humanistów na studiach. Stanowczo należy zwalczać mit, że oto “dla filozofów nie ma pracy”, trzeba też wyraźnie znać odpowiedź na pytanie: “no dobrze, więc skończyłaś filologię klasyczną - ale co chcesz robić dalej?”. Prawda jest taka, że absolwentka dobrego wydziału filologii klasycznej nigdy nie będzie narzekała na brak ofert pracy, ponieważ będzie potrzebna wszędzie tam, gdzie pracuje się z tekstem, a więc prawie wszędzie. A filozof może zostać psychoterapeutą, dziennikarzem, służyć radą nawet w bardzo profesjonalnych instytucjach, prowadzić różnego rodzaju projekty, pracować z tekstem, jako działacz społeczny w NGO i wiele innych.

Jakie są perspektywy zarobków dla humanistów?

Powiemy prawdę: wybranie zawodu humanistycznego zwykle będzie wiązać się z mniejszymi dochodami niż uprawianie specjalistycznej działalności technicznej. Ale humaniści są chyba na to gotowi, ponieważ dobry humanista to także ktoś, dla kogo istnieją nie tylko wartości wymienne i użytkowe, ale który ma pewne pojęcie o całym wielkim świecie wartości i będzie podchodził do zadań zawodowych często nawet misyjnie. Nie znaczy to, że wszyscy humaniści zarabiają mało. Przeciwnie, w tym gronie znajdą się świetnie zarabiający menedżerowie, kierownicy projektów, osoby wyspecjalizowane w wąskich dyscyplinach humanistycznych, które łatwo odnajdują swoje miejsce na rynku pracy.

Podsumowanie:
  • Humanistyka oferuje szerokie możliwości rozwoju zawodowego, również w dziedzinie technologii, gdzie humaniści będą potrzebni do tłumaczenia, zarządzania komunikacją oraz opracowywania innowacji.
  • Zawody humanistyczne przyszłości obejmują te związane z mediami, internetem, sprawozdawczością, analizą informacji oraz klasyczne zawody, takie jak dziennikarz, prawnik, psycholog, nauczyciel, menedżer projektu czy pracownik biurowy.
  • Wiedza ogólna, kompetencje miękkie, asertywność i komunikatywność w pracy są cechami charakterystycznymi szkół humanistycznych, które dają ich absolwentom przewagę na rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Praca po studiach humanistycznych

Obszar rynku pracy, który może penetrować humanista zaraz po ukończeniu studiów, jest bardzo zróżnicowany i rozległy. Dobre przygotowanie do pracy po studiach humanistycznych, to niewątpliwy atut dla każdego, kto wchodzi na ścieżkę kariery zawodowej. Ogólne trendy na rynku pracy wskazują, że najsilniej rozwija się branża IT, ale w tych zawodach szuka się tak samo wykwalifikowanych techników jak i humanistów, którzy wnoszą do zespołów IT wiedzę o kulturze, języku, umiejętności miękkie i często zdobywają wysokie pozycje zawodowe.

Humanista jako zawód

Humaniści (filozofowie, filolodzy, dziennikarze, socjologowie, psychologowie, lingwiści i in.) mogą wykonywać wiele zawodów - korzystając w pracy ze swojej wiedzy zdobytej w szkołach wyższych. Praca dla humanisty nie jest trudna do odnalezienia. Humaniści wykonując swoje zawody, które często są także zawodami zaufania publicznego, pełnią bardzo ważne funkcje społeczne. Zawody przyszłości dla humanistów to wszelkiego rodzaju mariaże z branżą IT, ale też praca w instytucjach i organizacjach, w mediach, lecz także “klasyczne” zawody humanistyczne jak np. prawnik czy tłumacz.

4 komentarze

Sunder

Sunder

Jako pracodawca z godnością potwierdzam, że humaniści to dla nas bardzo cenny zasób. Wielokrotnie zdarzało mi się zatrudniać absolwentów kierunków humanistycznych, a ich wiedza ogólna i umiejętności miękkie zawsze zrobiły na mnie dobre wrażenie.
Isia

Isia

Bardzo dobry artykuł z wieloma wskazówkami dla humanistów, którzy szukają pracy. Słusznie zauważono, że umiejętności miękkie są bardzo potrzebne, ale warto również skupić się na zdobywaniu konkretnych umiejętności dotyczących np. tłumaczeń czy projektów.
alina

alina

Cieszę się, że artykuł zdaje się stawiać na optymistycznym podejściu do sytuacji na rynku pracy dla humanistów. Jednak w moim przypadku trudno mi sobie wyobrazić, jak miałabym zdobyć odpowiednie kontakty i w ten sposób dotrzeć do ofert pracy.
Robert

Robert

Moim zdaniem artykuł ma rację - studia humanistyczne są bardzo wartościowe, a osoby posiadające ten rodzaj wykształcenia są w stanie wykonywać wiele różnych zawodów. Szczególnie cenię sobie to, że podkreślono znaczenie umiejętności miękkich, które są bardzo cenne na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.