Twoje wsparcie w rekrutacji

5 zawodów z przyszłością

5 zawodów z przyszłością
Jakie zawody będą popularne za kilka czy kilkanaście lat? Czy opłaca się wybrać na studia humanistyczne, czy może przyszłość jest tylko przed tymi, którzy ukończą jeden z kierunków ścisłych? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą wybrać mądrze.

Rynek pracy rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu stabilną pracę można było sobie zapewnić przez zdobycie dyplomu uczelni wyższej. Dziś pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na tzw. kompetencje miękkie. Pracownik szukający dobrej pracy musi być nie tylko wykształcony, lecz także obyty z nowymi technologiami, musi radzić sobie ze zdobywaniem informacji. To sprawia, że rodzi się trudne pytanie – w jaki sposób planować swoją karierę, by w przyszłości nie trzeba było martwić się o posadę? Wybór czy to szkoły średniej, czy uczelni wyższej to kluczowe momenty dla budowania swojej ścieżki kariery. Prezentujemy 5 zawodów, które – według specjalistów – będą w przyszłości poszukiwane przez pracodawców.

Informatyk potrzebny w każdej firmie

Chyba nikogo nie powinno dziwić, że informatycy będą poszukiwani w przyszłości, gdyż już dzisiaj zainteresowanie ich pracą jest olbrzymie. Wiele firm zatrudnia osoby posiadające umiejętności programowania czy naprawiania sprzętu na własne potrzeby. Wszystko dlatego, że w ostatnich czasach rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne technologie. Wystarczy wskazać choćby sklepy internetowe. Jeszcze kilkanaście lat temu kanał komunikacji z klientem był ograniczony do terenu, na którym działała firma. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez sklepów internetowych.

Informatycy potrzebni będą również do tworzenia nowoczesnych produktów, dzięki którym klient nie musi kupować ani sprzętu ani oprogramowania. Tzw. „chmury” już dziś cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i wszystko wskazuje na to, że będą w dalszym ciągu rozwijane.

Opiekun osób starszych i lekarze

Nasze społeczeństwo starzeje się. Już dziś widoczne są odczuwalne braki osób posiadających uprawnienia do zajmowania się osobami starszymi. Specjaliści przewidują, że potrzebny będzie nie tylko wykwalifikowany personel, lecz także specjaliści, których zadanie polegać będzie na tworzeniu podmiotów i instytucji z myślą właśnie o osobach starszych.

Poza opiekunami pokolenie wyżu demograficznego, które wkrótce zacznie się starzeć, potrzebować będzie również medyków – okulistów, dentystów, fizjoterapeutów czy laryngologów. Specjaliści podkreślają, że dobrze zarobić będą mogły również pielęgniarki.
Specjaliści od finansów

Świat finansów zmienia się dynamicznie. Szacuje się, że w najbliższych latach potrzebni będą fachowcy nie tylko zajmujący się portfelami swoich klientów, lecz także osoby, które będą potrafiły pozyskiwać środki z Unii Europejskiej. Sfera finansów to również pracownicy, którzy w przyszłości znajdą zatrudnienie w prywatnych podmiotach chcących wejść na giełdę, planujących rozpocząć współpracę z zagranicznymi firmami. Specjaliści podkreślają, że pracy nie powinno zabraknąć również dla tych, którzy zajmą się niestandardowymi instrumentami finansowymi, np. funduszami hedgingowymi.

Psychologowie

Dziś wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Z tego względu zapotrzebowanie na psychologów w ostatnich latach znacząco wzrosło. Według prognoz Bureau of Labor Statistics w 2020 r. o ok. 40% wzrośnie zapotrzebowanie tylko na terapeutów rodzin i małżeństw. Specjaliści łączą to z faktem, że już teraz odsetek małżeństw kończących się rozwodem rośnie z roku na rok. Psychologowie znajdą pracę nie tylko w państwowej służbie zdrowia – najlepsi mają szansę z powodzeniem wybić się na rynku i prowadzić własne gabinety.

Naukowcy na wagę złota

Dzisiejszy świat zmienia się nieustannie. Specjaliści wskazują, że zapotrzebowanie na naukowców w kolejnych latach będzie jeszcze większe niż kilkanaście lat temu. Dotyczy to zwłaszcza fachowców z takich dziedzin jak chemia, medycyna, matematyka czy biologia. Bez większego trudu pracę powinny znaleźć osoby doskonale znające tematykę druku 3D. Ten w ostatnich latach określany jest mianem przełomowego i bardzo prawdopodobne, że będzie w dalszym ciągu rozwijany.
Według ekspertów pracę powinny znaleźć również osoby, które ukończą biomedycynę czy nanotechnologię. Tacy pracownicy mogą pracować zarówno na uczelniach wyższych, jak i w instytutach badawczych.

Oceń ten wpis
5 zawodów z przyszłością
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Eliza
2019-12-12, 15:52
Do tego można by dodać jeszcze więcej zawodów. Ciekawe czy to się sprawdzi bo nie można do końca opowiedzieć co będzie.
student
2019-05-19, 15:36
Warto wybrać osobą kształcącym się jeszcze takie zawody, które Wy uważacie jakie są przyszłościowymi.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.