!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Wybierz zawód tak, aby... mieć pracę w Bielsku-Białej

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

3 komentarze

Wybierz zawód tak, aby... mieć pracę w Bielsku-Białej
Praca – słowo, które najczęściej wymawiają osoby poszukujące zatrudnienia. Okazuje się, że znalezienie pracy wcale nie jest łatwe, mimo że z roku na rok coraz więcej pracodawców ma problem z obsadzeniem stworzonych stanowisk pracy. Dlaczego zatem wciąż są bezrobotni?

Bezrobocie to zjawisko społeczne. Pojawia się ono wówczas, gdy osoby zdolne do pracy i jej poszukujące, nie mogą być aktywne zawodowo, bo nie znajdują firmy, która byłaby skłonna ich zatrudnić. Powodów, dla których osoby zainteresowane nie mogą znaleźć zatrudnienia jest wiele. Nie zawsze leżą one po stronie rynku pracy – zdarza się, że to pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawców, bo ma np. zbyt niskie lub zbyt wysokie kwalifikacje.

Jeżeli jesteś osobą młodą, która dopiero myśli o tym, by wkroczyć na rynek pracy, to powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że to, jaki zawód wybierzesz, będzie miało ogromny wpływ na to, czy i w jakim okresie uda się ci znaleźć zatrudnienie. Specjaliści wskazują, że dziś wybór zawodu jest kluczowy – na rynku brakuje zarówno ekspertów, jak i wykwalifikowanych pracowników. Jeżeli zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze kierunku studiów lub obszaru kształcenia, to weź pod uwagę zamieszczone niżej wskazówki.


Rankingi zawodów

W sieci bez większego trudu można znaleźć zestawienia przyszłościowych zawodów. Wynika z nich m.in. to, że w najbliższych latach nie zabraknie pracy dla informatyków, pielęgniarek, lekarzy, opiekunek osób starszych, rzemieślników czy osób, które zajmą się finansami społeczeństwa, np. doradców finansowych.

Chcąc świadomie wybrać zawód, w którym znalezienie pracy nie będzie wyzwaniem, dobrze wziąć pod uwagę tworzone rankingi. Należy je traktować jako cenną wskazówkę, dzięki której w przyszłości będzie można ominąć problem z szukaniem zatrudnienia przez kilka czy nawet kilkanaście miesięcy.


Rozmowa z doradcą zawodowym

Sprawdzenie, jakie zawody uchodzą za przyszłościowe jest bardzo dobrym krokiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy mieć dobry, poszukiwany przez pracodawców zawód – trzeba jeszcze wykonywać go z przyjemnością. Jeżeli masz problem z nazwaniem lub wskazaniem swoich silnych i słabych stron, to dobrym rozwiązaniem może być szczera rozmowa z doradcą zawodowym. Gdzie takiego znajdziesz?

Jeszcze przed wyborem studiów powinieneś udać się do doradcy zawodowego działającego przy wybranej przez ciebie uczelni. Doradców zawodowych znajdziesz również w agencjach zatrudnienia. Część ogłasza się również w sieci, prowadząc np. blogi. Rozmowa z takim specjalistą pozwoli ci uświadomić sobie silne i słabe strony. Cenne może być również podsumowanie spotkań z doradcą, z którego dowiesz się, w jakich zawodach potencjalnie będziesz sprawdzał się najlepiej.


Studia? Nie zawsze to najlepsza droga

Jeszcze kilka lat temu większość osób kończących szkołę średnią decydowała się kontynuować naukę na studiach. Taki krok wynikał nie tylko z zainteresowań, lecz także przeświadczenia, że tylko ukończenie studiów gwarantuje pracę. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Coraz więcej młodych ludzi zauważa, że zdobycie dyplomu nie jest równoznaczne z otrzymaniem pracy.

Jeżeli nie chcesz wybierać się na studia, to w dalszym ciągu masz szansę na dobrze płatną pracę. Zamiast jednak liceum ogólnokształcącego, postaw na szkołę zawodową (zainteresowanie tymi wzrasta z roku na rok) lub technikum. Ukończenie jednej z tych szkół daje konkretny zawód – fachowcom zdecydowanie łatwiej odnaleźć się na rynku pracy i znaleźć dobre zatrudnienie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

3 komentarze

emik

emik

W Bielsku-Białej jak widać jest wiele ofert. Zawody chyba wszystkie możliwe dają możliwość uzyskania odpowiedniego angażu.
Adek

Adek

W Bielsku-Białej praca może i jest ale jest to praca bardzo nisko płatna a dla ludzi po studiach z doświadczeniem oferują niskie stawki. Zatem mało kto chce tutaj pracować.
Bielszczanin

Bielszczanin

W obecnych czasach pracę może znaleźć nie tylko osoba po studiach, ale i po szkole średniej czy zawodowej. Jaki zawód jest potrzebny w Bielsku-Białej, aby znaleźć pracę- wystarczy zerknąć do ogłoszeń w agencjach pracy lub na tym portalu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.