Zawody i ich potencjał

Technik przemysłu mody - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Technik przemysłu mody - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Z zapartym tchem oglądasz transmisje z tzw. tygodni mody w różnych częściach świata? Interesuje Cię z czego są wykonane poszczególne kreacje? Masz własne pomysły i uwagi do oglądanych projektów modowych? W takim razie rozważ pracę jako technik przemysłu mody.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • czym zajmuje się technik przemysłu mody; 
 • jaką szkołę wybrać, aby zostać technikiem przemysłu mody; 
 • kto najbardziej nadaje się do pracy w tym zawodzie; 
 • na jakie zarobki może liczyć technik przemysłu mody; 
 • czy technik przemysłu mody musi ukończyć dodatkowe kursy lub szkolenia; 
 • gdzie może pracować technik przemysłu mody; 
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Technik przemysłu mody - na czym polega praca?

Czym tak naprawdę zajmuje się technik przemysłu mody? 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku technika przemysłu mody?

 • tworzenie projektów odzieży; 
 • obsługa maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji odzieży; 
 • sporządzanie dokumentacji z procesu produkcji oraz koordynowanie tego procesu; 
 • organizacja pracy szwalni, podział zadań i koordynacja ich wykonania.

Dodatkowo technik przemysłu mody śledzi najnowsze trendy, sporządza rysunki żurnalowe, a także dokonuje pomiarów krawieckich. Do zadań technika przemysłu mody należy również organizowanie pokazów odzieży oraz dobór odpowiedniej strategii marketingowej. Zasadniczym celem technika przemysłu mody jest przygotowanie kolekcji odzieży, a następnie opracowanie skutecznej kampanii promocyjnej.

Video

Jak zostać technikiem przemysłu mody?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Technik

Technik Utrzymania Ruchu

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Gliwice
Dodana

Mechanical Laboratory Technician

Woodward Poland Sp. z o.o.

 • Niepołomice
 • 5 500-8 500 zł / mc
Dodana

TECHNIK UTRZYMANIA RUCHU (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

TECHNIK UTRZYMANIA RUCHU (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Technik przygotowania produkcji

KH-KIPPER Sp. z o.o.

 • Kajetanów
Dodana

Czy wystarczy interesować się modą, aby móc zostać technikiem przemysłu mody? Sama pasja w tym zakresie nie wystarczy.

Warto zacząć swoją ścieżkę od dobrego technikum, które przygotowuje do obowiązkowych w tym zawodzie egzaminów:

 • z zakresu projektowania i wytwarzania wyrobów odzieżowych; 
 • z organizacji procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych.

Jest to zajęcie, które łączy w sobie tak naprawdę kilka zawodów. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako technik przemysłu mody?

 • kreatywność i otwarty umysł; 
 • dobrze rozwinięta wyobraźnia przestrzenna; 
 • zdolności manualne; 
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej; 
 • umiejętność pracy pod presją czasu; 
 • zmysł estetyczny; 
 • umiejętność pracy w zespole.

Technik przemysłu mody nie pracuje sam, jest częścią zespołu, dlatego istotne będą tzw. kompetencje miękkie, czyli wspomniana już praca zespołowa czy zarządzenie konfliktem. O ten bowiem bardzo łatwo podczas pracy pod presją czasu. 

W trakcie nauki w technikum obowiązkowe są praktyki w zakładzie produkującym odzież lub innym tego typu miejscu. Niekiedy istnieje możliwość zatrudnienia po zakończeniu praktyk i zdaniu egzaminów. Jest to bardzo dobra opcja na początek drogi zawodowej. Niemniej technikiem przemysłu mody może zostać każda osoba, która zda wymagane egzaminy. Ukończenie technikum nie jest obowiązkowe, ale może być pomocne.

technik przemysłu mody

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika przemysłu mody?

Jest to praca dla osób ambitnych i konsekwentnych w dążeniu do celu. Technik przemysłu mody ma szansę zostać samodzielnym specjalistą i autorytetem, ale wymaga to cierpliwego budowania własnej marki i pozycji na rynku. Dlatego jedną z ważniejszych kompetencji technika przemysłu mody jest kreatywność. Rynek pełen jest różnego rodzaju odzieży, dlatego zazwyczaj tylko nietuzinkowe projekty mają szansę zostać zauważone. A co że zdrowiem? 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku technika przemysłu mody?

 • dobra kondycja fizyczna - jest to praca twórcza, ale w głównej mierze fizyczna, np. obsługa maszyn, wykonywanie pomiarów, aranżacja wystaw i pokazów; 
 • dobry wzrok - szczególnie ważne będzie dostrzeganie niuansów kolorystycznych; 
 • odporność na stres; 
 • sprawne dłonie.

Zdecydowanie nie jest to zajęcie dla osób, które preferują sztywne godziny pracy i przewidywalny plan dnia. Tu liczy się elastyczność, a także trzeba brać pod uwagę pracę po godzinach, np. podczas przygotowywania ważnego pokazu mody. 

Ze względu na specyfikę naszych czasów, będzie to idealna praca dla osoby, która sprawnie porusza się w mediach społecznościowych. Te są bowiem doskonałym miejscem do wypromowania własnych projektów, salonu czy butiku. Łatwiej za ich pomocą dotrzeć do potencjalnych klientów lub nawiązać intratną współpracę. 

Ile zarabia technik przemysłu mody?

W tabeli poniżej przedstawiamy zarobki, na jakie może liczyć technik przemysłu mody. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 149 zł
ŚREDNIE 4 900 zł 3 597 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Czy do pracy na stanowisku technika przemysłu mody potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W tabeli poniżej przedstawiamy ścieżkę kształcenia prowadzącą do zawodu technika przemysłu mody wraz z kursami dodatkowymi. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - W celu uzyskania tytułu technika przemysłu mody możliwe jest wzięcie udziału w specjalistycznym kursie, który pozwala nabyć odpowiednie kompetencje.
PRZYDATNE W pracy jako technik przemysłu mody nie jest wymagane ukończenie specjalistycznego technikum, jednak jest bardzo pomocne w dalszej karierze. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika przemysłu mody?

Możliwości zatrudnienia w tym zawodzie są bardzo szerokie. Osoba, która zdobyła wykształcenie kierunkowe jako technik przemysłu mody, może pracować w zakładzie produkującym odzież, salonie mody, butiku, studiu fotograficznym o profilu modowym, sklepie odzieżowym. Technik przemysłu mody może też otworzyć własne studio modowe lub podjąć współpracę z salonem dekoracji wnętrz lub salonem sukien ślubnych (może być także tzw. koordynatorem ślubnym). Wszystko zależy od predyspozycji konkretnego absolwenta. Jest to bowiem zawód zarówno dla osób, które chcą skupić się na samym procesie tworzenia odzieży, jak i tych, które myślą głównie o organizacji pokazów i prezentacji gotowych już wyrobów. Zakres zadań i obowiązków jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.

technik przemysłu mody

Czy zawód technika przemysłu mody jest przyszłościowy?

Zawód technika przemysłu mody zdecydowanie należy do przyszłościowych. Dlaczego? Ponieważ ludzie od wieków zwracają uwagę na swój wygląd, ciągle pojawiają się nowości, a także wracają koncepcje sprzed lat, ale w zupełnie nowych odsłonach. Marki odzieżowe prześcigają się w tworzeniu nietuzinkowych projektów, a to szansa dla kreatywnych i pomysłowych techników przemysłu mody. Z kolei w zakładach produkujących odzież na masową skalę, niezbędne są kompetentne osoby do koordynacji procesu produkcji.

Podsumowanie:
 • Technik przemysłu mody zajmuje się przygotowywaniem kolekcji odzieży, organizacją pokazów oraz doborem strategii marketingowej.
 • Do pracy jako technik przemysłu mody potrzebne są nie tylko kompetencje techniczne, ale także umiejętności zarządzania konfliktem oraz praca w zespole.
 • Możliwości zatrudnienia dla technika przemysłu mody są szerokie i obejmują branże odzieżową, fotograficzną oraz dekoracji wnętrz.
 • Zawód technika przemysłu mody jest przyszłościowy z powodu ciągłych nowości i zmian w branży odzieżowej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy technik przemysłu mody musi mieć talent artystyczny?

Technik przemysłu mody nie musi być artystą, ale niewątpliwe uzdolnienia w tym zakresie będą procentować podczas kariery zawodowej. Jest to zawód wymagający kreatywności i twórczego myślenia, a także wysokiego poczucia estetyki. Z drugiej strony sumienne ćwiczenie rysunku może zrekompensować brak wrodzonego talentu.

Czy technik przemysłu mody musi umieć szyć?

Tak, technik przemysłu mody musi umieć szyć, ponieważ jest jednocześnie krawcem. Dodatkowo do obowiązków technika należy także obsługa maszyn do wytwarzania odzieży, dobór metod uszlachetniających materiał. Niekiedy konieczne jest także wykonanie drobnych poprawek ręcznie, np. doszycie elementu tuż przed wyjściem modelki na wybieg.

Czy technik przemysłu mody może mieć własne studio projektowe?

Tak, technik przemysłu mody może otworzyć własny biznes. Niemniej na początku kariery warto zdobyć nieco doświadczenia i obycia w branży, a także zadbać o zbudowanie własnej sieci kontaktów. Taka baza jest gwarancją sukcesu działania na własny rachunek.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Danuta

Danuta

Myślę, że to dobry czas, żeby rozważyć karierę w zawodzie technika przemysłu mody. Branża moda ciągle się rozwija, więc prawdopodobnie będzie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Warto zainwestować w swoją edukację, żeby mieć większe szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia.
Zenek

Zenek

Osoby z wykształceniem technika przemysłu mody mogą znaleźć pracę w różnych branżach, co daje im dużą elastyczność. Są to osoby z dobrą znajomością najnowszych trendów w modzie, ale też z umiejętnościami organizacyjnymi i zaawansowaną wiedzą dotyczącą marketingu.
Vokala

Vokala

Cena za naukę w technikum przemysłu mody może przerażać, ale myślę, że to dobry interes na przyszłość. Zawód ten ma duży potencjał rozwoju, a zarobki nie należą do najgorszych. Trzeba być jednak gotowym na ciężką pracę i poświęcenie czasu na zdobycie potrzebnych umiejętności.
Andrzej

Andrzej

Zdaje się, że praca technika przemysłu mody jest bardzo wymagająca, ale jednocześnie ciekawa i dająca możliwość realizacji kreatywnych pomysłów. Myślę, że osoby z pasją i talentem do projektowania ubrań będą w tym zawodzie bardzo dobrze się czuły.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka