!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Socjolog - kim jest oraz ile zarabia? Na jakich stanowiskach najczęściej pracują Socjologowie?

23 września 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

1 komentarz

Socjolog - kim jest oraz ile zarabia? Na jakich stanowiskach najczęściej pracują Socjologowie?
Socjolog to osoba zajmująca się naukowym badaniem zmian i procesów zachodzących w społeczeństwie. Jak wygląda jego codzienna praca? Ile zarabia? Oto kompleksowy poradnik na temat charakterystyki zawodu socjologa.

Zobacz także artykuł: Jak zostać kuratorem sądowym?

Co to jest socjologia i kim jest socjolog?

Socjologia jest jedna z najważniejszych nauk społecznych. Skupia się na opisywaniu tego, w jaki sposób funkcjonuje społeczeństwo oraz jakie zmiany zachodzą w nim na przestrzeni lat. 

Socjologię dzieli się na poddyscypliny: ogólną, rodziny, prawa i patologii społecznej, pracy, oświaty, wychowania i kultury. Dawniej socjologia była jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów, ponieważ sądzono, że jego absolwenci będą mieli zapewnione stabilne i dobrze płatne miejsce pracy. 

Czym zajmuje się socjolog? Podstawowy zakres obowiązków socjologa to: 

 • badanie różnych zjawisk społecznych: konfliktów, współpracy, nastrojów społecznych itp.,
 • analizowanie teorii wyjaśniających istotę zjawisk społecznych,
 • tworzenie pojęć i teorii, które pomagają wyjaśniać badane zjawiska (np. białe kołnierzyki),
 • analiza jednostek lub zbiorowości, zjawisk społecznych,
 • weryfikacja stanu wiedzy społeczeństwa na temat poszczególnych zjawisk (np. dyskryminacji i mobbingu w pracy), 
 • publikacja wyników badań,
 • współpraca ze specjalistami z innych dziedzin, m.in. ekonomii, psychologii czy polityki,
 • prowadzenie działalności dydaktycznej. 

Socjolog może badać małe grupy (np. zespoły pracownicze, kręgi koleżeńskie, klasy szkolne), instytucje społeczne (np. rodziny, organizacje religijne lub polityczne czy gospodarcze), jednostki terytorialne (wsie, miasta), konkretne warstwy społeczne (np. klasa wyższa), subkultury (np. punki, dresiarze, skinhedzi).

Czy warto studiować socjologię? 

Osoby planujące swoją karierę często zastanawiają się, czy mając dyplom socjologa można liczyć na pewną i dobrze płatną pracę. Należy zaznaczyć, że w związku ze sporym nasyceniem rynku, kandydaci do pracy w charakterze socjologa muszą wyróżniać się czymś więcej niż dyplomem ukończenia studiów. 

Osoby, które będą stawiały na ciągłe zdobywanie nowych kompetencji oraz będą wyróżniały się dużą pracowitością, z pewnością odnajdą się w tym zawodzie. Możliwości zatrudnienia jest sporo.

Video

Jakie cechy charakteru powinien mieć socjolog? 

Podstawowym wymogiem wobec osób planujących karierę w charakterze socjologa, jest zainteresowanie szeroko rozumianymi sprawami społecznymi. Jeśli tematyka ta nie znajduje się w orbicie naszych zainteresowań, ukończenie studiów wyższych na kierunku socjologia może być prawdziwym wyzwaniem. Jeszcze trudniej jest takim osobom znaleźć później pracę w tym fachu.

Aby odnaleźć się w zawodzie socjologa, należy posiadać także szereg określonych cech osobowości, takich jak:

 • dokładność,
 • sumienność, 
 • konsekwencja, 
 • odpowiedzialność,
 • niezależność,
 • umiejętność prowadzenia analizy i syntezy danych,
 • kreatywność, 
 • umiejętność współpracy w grupie oraz koordynowania jej pracy, 
 • życzliwość, 
 • empatia, 
 • cierpliwość, 
 • wytrzymałość psychiczna, 
 • umiejętność prowadzenia rozmów. 

Jak wygląda praca socjologa?

Ogólna zasada jest taka, że socjologowie mają dość dużo możliwości znalezienia pracy. Na jakie oferty mogą liczyć socjologowie? Warto wspomnieć, że praca socjologa to nie tylko bycie wykładowcą na uczelni. Socjologowie są także zatrudniani przez instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia, firmy zajmujące się badaniami rynkowymi, media (telewizja, radio, prasa), wydawnictwa, firmy oferujące usługi z zakresu doradztwa personalnego, agencje reklamowe, placówki kulturalne i oświatowe czy instytucje pomocy społecznej. 

Ponadto absolwenci socjologii często odnajdują się także w innych branżach, np. w marketingu, handlu, branży PR, HR lub polityce. 

Ile zarabia Socjolog?

Dokładna wysokość zarobków socjologa uzależniona jest od wielu czynników, takich jak branża, doświadczenie i posiadana wiedza. Z reguły wynagrodzenia przedstawicieli tej profesji nie należą jednak do zbyt wysokich. Średnia pensja socjologa wynosi około 3000 złotych brutto.

Oczywiście, jeżeli dany socjolog jest cenionym specjalistą w swojej dziedzinie, tj. udziela wywiadów w najpopularniejszych stacjach telewizyjnych oraz cieszy się sporym uznaniem w społeczeństwie, może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie przekraczające 10 000 złotych brutto. 

Czy praca Socjologa jest perspektywiczna?

Zarówno firmy jak i instytucje publiczne z roku na rok inwestują coraz więcej w dogłębną analizę nastrojów i potrzeb społecznych. Oznacza to, że niewątpliwie praca socjologa jest perspektywiczna. Specjaliści wskazują, że zapotrzebowanie na usługi doświadczonych specjalistów badających charakterystykę różnych zjawisk będzie w najbliższych latach dynamicznie wzrastać. 

Podsumowanie 

Wykonywanie zawodu socjologa wymaga posiadanie szerokiej wiedzy oraz odpowiednich cech charakteru. Jednocześnie statystyki wskazują, że średnia wysokość zarobków socjologów nie należy do wysokich. Na prestiż oraz duże wynagrodzenia mogą liczyć w tej branży tylko najlepsi fachowcy. 

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest i czym zajmuje się socjolog?

Socjolog to specjalista, który zajmuje się opisywaniem sposobu funkcjonowania społeczeństwa oraz zmian, które w nim zachodzą na przestrzeni lat.

Jaką szkołę należy ukończyć, aby wykonywać zawód socjologa?

Aby pozyskać niezbędne umiejętności i kompetencje do wykonywania tego zawodu, należy ukończyć studia wyższe na kierunku socjologia.

Czy zarobki socjologów są wysokie?

W przeważającej większości przypadków niestety nie. Na wysokie wynagrodzenia może liczyć niewielki odsetek przedstawicieli tego zawodu, czyli cenieni i znani specjaliści znani z mediów.

Podziel się

1 komentarz

Erwin

Erwin

Ludzie mają tendencję do rekalibrowania swoich definicji tego, co jest normalne, co jest możliwe i co liczy się jako sukces w oparciu o ich otoczenie. Socjologia od zawsze była nauką jaka wychowywała specjalistów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.