Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1028        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Zawody, o których prawie zapomnieliśmy

Zawody, o których prawie zapomnieliśmy

Niegdyś było popularne i bardzo dobrze płatne. Gdy mowa o rzemiośle, niewielu jest chętnych, aby zgłębiać tajniki zawodu. Tymczasem dobry rzemieślnik może szybko wyrobić sobie renomę i tym samym zarabiać spore pieniądze.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rzemieślnicy stanowili potężną grupę zawodową. Jako mistrzowie mogli przynależeć do cechów, szkolić i egzaminować uczniów. Dziś tradycja ta prawie zanikła. Wszystko z uwagi na postęp technologiczny, rozwój maszyn i automatyzację procesów produkcyjnych. Są jeszcze jednak takie zawody, których pracownicy świadczą usługi cieszące się popularnością wśród konsumentów. Wśród nich wymienić należy np. zegarmistrza czy katelnika. Nietypowymi zawodami, gdyż o nich mowa, powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które chciałyby mieć w ręku konkretny fach.

Precyzja jest ważna

Zawody dziś mało popularne to przede wszystkim takie, które od pracownika wymagają dużej precyzji. Trzeba więc być nie tylko dokładnym, lecz także cierpliwym. Przykładem takiej profesji jest np. zegarmistrz. Warto zauważyć, że dobry specjalista nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Choć rynek zalewany jest produktami z Chin, wciąż są ludzie, którzy cenią sobie kunszt zegarmistrzów. Osoby, które wyspecjalizują się w swojej branży mogą również liczyć na współpracę z ośrodkami kultury czy kościołami.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Zarobki zegarmistrzów kształtują się na poziomie powyżej 5,6 tys. zł brutto ? tak przynajmniej wynika z danych przedstawionych przez GUS. Z punktu widzenia osób szukających stałego zajęcia, takie wynagrodzenie powinno być kuszące. Warto przy tym wskazać, że w ostatnich latach powstało wiele specjalizacji, w tym np. specjalista do spraw części zamiennych zegarków. Jeżeli przyjąć, że pracownik nie będzie mógł utrzymać się na rynku zakładając własną firmę, pracę znajdzie w przedsiębiorstwach zajmujących się konstrukcją drobnych elementów.

A może rusznikarstwo lub kaletnictwo?

Osoby zainteresowane posiadaniem w naszym kraju broni palnej muszą otrzymać zezwolenie. Rusznikarz, czyli osoba wyrabiająca i naprawiająca broń palną, musi nie tylko posiadać zezwolenie, lecz także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Droga zawodowa jest jednak ciekawa ? poza samozatrudnieniem, pracę podjąć można w muzeach, firmach produkujących broń czy materiały wybuchowe. Zawód jest przy tym ciekawy i z całą pewnością zainteresować powinni się nim pasjonaci broni. Średnie zarobki rusznikarza kształtują się przy tym na poziomie ok. 3 tys. zł brutto.

Innym ciekawym zawodem jest kaletnictwo. Czym zajmuje się kaletnik? Wytwarzaniem produktów ze skóry. To on najczęściej jest odpowiedzialny za wykrojenie ze skóry odpowiednich wzorów wyrobów, które później są zszywane. Ten rzemieślnik trudni się wykonywaniem innych produktów skórzanych, m.in. portfeli, portmonetek, pasków czy torebek. Ciekawe projekty i dobrze wykonane produkty same się obronią ? klientów nie jest trudno zdobyć, gdy wyroby wyróżniają się jakością.

Szczegóły są ważne

Masowa produkcja, choć pozwala na tworzenie produktów w szybszym tempie, spowodowała, że na rynku nie ma racji bytu wiele dawnych zawodów. Jeszcze na początku XX wieku trudno było wyobrazić sobie jakiekolwiek miasto bez... sklepu z kapeluszami. Polscy kapelusznicy otrzymywali zlecenia na kapelusze z całej Europy. Wraz ze zmianami w modzie i powstaniem pierwszych maszyn produkujących kapelusze masowo, zawód ten praktycznie przestał istnieć. Z drugiej strony, o czym trzeba pamiętać, wciąż jest grupa takich profesji, które cieszą się zainteresowaniem wśród konsumentów. Rzemieślnik jest bowiem w stanie zaoferować im przede wszystkim indywidualny i wysokiej jakości produkt.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.