!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Zawody, o których prawie zapomnieliśmy

13 sierpnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy

Zawody, o których prawie zapomnieliśmy
Niegdyś było popularne i bardzo dobrze płatne. Gdy mowa o rzemiośle, niewielu jest chętnych, aby zgłębiać tajniki zawodu. Tymczasem dobry rzemieślnik może szybko wyrobić sobie renomę i tym samym zarabiać spore pieniądze. Poznaj nietypowe i ginące zawody, w których dziś już trudno o pracę.

Wymierające zawody rzemieślnicze

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rzemieślnicy stanowili potężną grupę zawodową. Jako mistrzowie mogli przynależeć do cechów, szkolić i egzaminować uczniów. Dziś tradycja ta prawie zanikła. Wszystko z uwagi na postęp technologiczny, rozwój maszyn i automatyzację procesów produkcyjnych. Są jeszcze jednak takie zawody, których pracownicy świadczą usługi cieszące się popularnością wśród konsumentów. Wśród nich wymienić należy np. zegarmistrza czy katelnika. Nietypowymi zawodami, gdyż o nich mowa, powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które chciałyby mieć w ręku konkretny fach.

Zegarmistrz – wymierający zawód

Zawody dziś mało popularne to przede wszystkim takie, które od pracownika wymagają dużej precyzji. Trzeba więc być nie tylko dokładnym, lecz także cierpliwym. Przykładem takiej profesji jest np. zegarmistrz. Warto zauważyć, że dobry specjalista nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Choć rynek zalewany jest produktami z Chin, wciąż są ludzie, którzy cenią sobie kunszt zegarmistrzów. Osoby, które wyspecjalizują się w swojej branży, mogą również liczyć na współpracę z ośrodkami kultury czy kościołami.

Zarobki zegarmistrzów kształtują się na poziomie powyżej 5,6 tys. zł brutto – tak przynajmniej wynika z danych przedstawionych przez GUS. Z punktu widzenia osób szukających stałego zajęcia, takie wynagrodzenie powinno być kuszące. Warto przy tym wskazać, że w ostatnich latach powstało wiele specjalizacji, w tym np. specjalista do spraw części zamiennych zegarków. Jeżeli przyjąć, że pracownik nie będzie mógł utrzymać się na rynku, zakładając własną firmę, pracę znajdzie w przedsiębiorstwach zajmujących się konstrukcją drobnych elementów.

Rusznikarstwo lub kaletnictwo – dawne zawody wymierają

Osoby zainteresowane posiadaniem w naszym kraju broni palnej muszą otrzymać zezwolenie. Rusznikarz, czyli osoba wyrabiająca i naprawiająca broń palną, musi nie tylko posiadać zezwolenie, lecz także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Droga zawodowa jest jednak ciekawa; poza samozatrudnieniem pracę podjąć można w muzeach, firmach produkujących broń czy materiały wybuchowe. Zawód jest przy tym ciekawy i z całą pewnością zainteresować się nim powinni pasjonaci broni. Ile może zarobić rusznikarz? To oczywiście zależy w dużej mierze od miejsca zatrudnienia. Średnie zarobki rusznikarza kształtują się mniej więcej na poziomie ok. 3 tys. zł brutto.

Innym ciekawym zawodem jest kaletnictwo. Czym zajmuje się kaletnik? Wytwarzaniem produktów ze skóry. To on najczęściej jest odpowiedzialny za wykrojenie ze skóry odpowiednich wzorów wyrobów, które później są zszywane. Ten rzemieślnik trudni się wykonywaniem innych produktów skórzanych, m.in. portfeli, portmonetek, pasków czy torebek. Ciekawe projekty i dobrze wykonane produkty same się obronią – klientów nie jest trudno zdobyć, gdy wyroby wyróżniają się jakością, jednak dziś warto zadbać o promocję, szczególnie w sieci.

Video

Ginące zawody w Polsce

W każdym kraju istnieją takie zawody, które są już na wyginięciu. To nie tylko zawody rzemieślnicze. Warto je poznać, aby wiedzieć, w jakim kierunku nie opłaca się kształcić, bo rynek pracy dynamicznie się zmienia, tak samo jak zapotrzebowanie na specjalistów określonych dziedzin.

Aktualnie można wyróżnić rzadkie zawody, które przez wielu zostały uznane za ginące. Jednak jak pokazała praktyka, wraz z upływem czasu stały się potrzebne i teraz osoby, które są w nich wykształcone i mają odpowiednie doświadczenie, mogą liczyć na bardzo dobre zarobki i nie muszą obawiać się o ilość zleceń. To na przykład krawcowe i szewcy. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że coraz tańsze ubrania i buty spowodują, iż takie usługi nie będą poszukiwane w społeczeństwie, to jednak praktyka pokazała coś zupełnie innego.

Zanikające zawody, o których warto wspomnieć to np. felczer. Jest on pracownikiem branży medycznej, który może udzielić pierwszej pomocy, postawić diagnozę lub współuczestniczyć w procesie leczenia z pomocą lekarza specjalisty. Jednak od wielu lat szkoły kształcące w tym kierunku już nie działają i jest coraz mniej osób, które mogą wykonać taką pracę.

Ginące zawody w Polsce to także wspomniane już stare zawody rzemieślnicze. To przede wszystkim rękawicznik, kaletnik lub czapniczka. Niektóre osoby wykształcone w tym kierunku i doskonale znające ten odłam naszej gospodarki twierdzą, że już za kilkanaście lat może dojść do całkowitej likwidacji zakładów rzemieślniczych.

Ginące zawody to także te, które jeszcze działają, ale mają coraz mniej zleceń, głównie z powodu bardzo dynamicznego rozwoju przemysłu i ogólnie naszej gospodarki. Doskonałym tutaj przykładem jest kowal, czyli rzemieślnik zajmujący się wykuwaniem przedmiotów z metalu. Choć nadal może liczyć na zlecenia związane z kowalstwem artystycznym, jak wykonywanie ogrodzeń, balustrad, krat okiennych czy bram wejściowych, to trudno przewidzieć, przez ile jat jeszcze będzie miał pracę.

Dlaczego stare zawody wymierają?

Masowa produkcja, choć pozwala na tworzenie produktów w szybszym tempie, spowodowała, że na rynku nie ma racji bytu wiele dawnych zawodów. Jeszcze na początku XX wieku trudno było wyobrazić sobie jakiekolwiek miasto bez... sklepu z kapeluszami. Polscy kapelusznicy otrzymywali zlecenia na kapelusze z całej Europy. Wraz ze zmianami w modzie i powstaniem pierwszych maszyn produkujących kapelusze masowo, zawód ten praktycznie przestał istnieć.

Z drugiej strony, o czym trzeba pamiętać, wciąż jest grupa takich profesji, które cieszą się zainteresowaniem wśród konsumentów. Rzemieślnik jest bowiem w stanie zaoferować im przede wszystkim indywidualny i wysokiej jakości produkt.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

6 komentarzy

ja

ja

one przychodzą odchodzą stale
Adela

Adela

Dużo jest zawodów jakie znikają i szkoda ale jeszcze więcej obecnie zawodów się pojawia.
Redakcja

Redakcja

Panie Piotrze - dziękujemy za uwagę :) Błąd poprawiony. Pozdrawiamy
Piotr

Piotr

Nie "fleczer", tylko "felczer". Fleczer to rodzaj tymczasowego wypełnienia stomatologicznego.
Czesław

Czesław

Dużo takich zawodów zniknęło a szkoda, bo teraz zamiast coś naprawiać to jest masóka lub wyrzucanie rzeczy na śmietnik.
Monika

Monika

Szkoda, ze zawody niektóre "umierają". Przykładowo rękawicznik, kaletnik, czapniczka... Mało kto takie nazwy zna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.